gandy
10.02.06,16:42
Prosila by som o radu:už som sa túto otázku zadávala,ale nemám 100% odpoveď a preto vás prosím ešte raz-klientka chce mať auto v majetku firmy,tj.chce aby som jej auto odpisovala.Problém je v tom ,že nechce momentálne auto používať na podnik.účely.Môžem jej auto odpisovať,ak ho nepoužíva?Veď aj pri používaní automobilu sa odpisy musia rovnomerne krátiť podľa toho,aký pomer majú služobné a súkromné jazdy.Či nie?Prosíím veľmi o radu.Vďaka
Manual
10.02.06,15:50
Prosila by som o radu:už som sa túto otázku zadávala,ale nemám 100% odpoveď a preto vás prosím ešte raz-klientka chce mať auto v majetku firmy,tj.chce aby som jej auto odpisovala.Problém je v tom ,že nechce momentálne auto používať na podnik.účely.Môžem jej auto odpisovať,ak ho nepoužíva?Veď aj pri používaní automobilu sa odpisy musia rovnomerne krátiť podľa toho,aký pomer majú služobné a súkromné jazdy.Či nie?Prosíím veľmi o radu.Vďaka
Ak auto má zaradené v majetku firmy, tak môže prerušiť odpisovanie na jedno alebo viac období ak by jej odpisy podstatne znížili ZD alebo by šla do straty.
Ak používa firemné auto aj na súkr. účely, zistiť percento týchto ciest a týmto percentom krátiť aj odpisy a iné výdaje súvisiace s prevádzkou auta.
gandy
10.02.06,17:18
Ona nechce auto používať ,ale odpisovať áno.Auto kúpila v novembri 2005.Nemá za tú dobu zaplatenú cestnú daň.Možno takéto auto odpisovať?
Zita5
10.02.06,17:29
Ona nechce auto používať ,ale odpisovať áno.Auto kúpila v novembri 2005.Nemá za tú dobu zaplatenú cestnú daň.Možno takéto auto odpisovať?

No ale to si nenapísla v úvode otázky , podľa mňa nie . Má ho v majetku firmy , musí zaplatiť daň z MV/ bývalú cestnú daň/ potom môže uplatňovať výdavky . Načo potom to auto zakúpila , keď ho nepoužíva . Čo ho má odstavené v garáži , alebo ho používa výlučne len na súkromné účely ?:)
m.hladka
10.02.06,17:41
Ona nechce auto používať ,ale odpisovať áno.Auto kúpila v novembri 2005.Nemá za tú dobu zaplatenú cestnú daň.Možno takéto auto odpisovať?

A ma ho zaregistrované na DU?
Zita5
10.02.06,17:42
Ak nemá zaplatenú daň z MV , tak asi nie .;)
Manual
10.02.06,17:50
No ale to si nenapísla v úvode otázky , podľa mňa nie . Má ho v majetku firmy , musí zaplatiť cestnú daň potom môže uplatňovať výdavky . Načo potom to auto zakúpila , keď ho nepoužíva . Čo ho má odstavené v garáži , alebo ho používa výlučne len na súkromné účely ?:)
V podstate sa dotyčnej jedná o náklady vo forme odpisov ktoré potrebuje ale v skutočnosti nemá kde jazdiť a zisk nejako stačiť musí, aspoň tak som to pochopil.:)
Zita5
10.02.06,17:53
Asi máš pravdu :) , lebo otázka znie až neuveriteľne , že zakúpiš auto do firmy a nechceš ho používať ,len náklady uplatňovať , v niečom je určite pes zakopaný .;) :rolleyes: :cool:
renča1
10.02.06,17:56
podľa § 22 ods.1) zákona o dani z príjmu. Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postup.zahrnovanie odpisov z hmot.majetku a nehmot.majetku do daň.výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa §6 ods.11 a je používaný na zabezp.zdan.príjmov.
Zita5
10.02.06,18:03
podľa § 22 ods.1) zákona o dani z príjmu. Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postup.zahrnovanie odpisov z hmot.majetku a nehmot.majetku do daň.výdavkov, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa §6 ods.11 a je používaný na zabezp.zdan.príjmov.

renátka , však ona ho nechce používať :p
renča1
10.02.06,18:06
renátka , však ona ho nechce používať :p

Ja viem, no ale prečo ho nepoužívať, ked ho môže používať. Aj ta cestná daň, ved to nie je až tak strašný výdavok, ušetrila by omnoho viac ako takto.:rolleyes:
adam
10.02.06,18:07
Pokiaľ nemá zaplatenú Daň z motorových vozidiel, odpisy si nemôže za dané obdobie uplatniť.
Manual
10.02.06,18:10
Ja viem, no ale prečo ho nepoužívať, ked ho môže používať. Aj ta cestná daň, ved to nie je až tak strašný výdavok, ušetrila by omnoho viac ako takto.:rolleyes:
Dievčatá, a čo keď už takých aut má 5 ktoré využíva a toto jedno chce len pre seba súkromne ale sa jej hodí vo firme kôli odpisom:rolleyes:
Zita5
10.02.06,18:12
Dievčatá, a čo keď už takých aut má 5 ktoré využíva a toto jedno chce len pre seba súkromne ale sa jej hodí vo firme kôli odpisom:rolleyes:


Janko , ja by som tiež chcela také autíčko:p :cool:
andrej_rv
10.02.06,18:27
Pokiaľ nemá zaplatenú Daň z motorových vozidiel, odpisy si nemôže za dané obdobie uplatniť.Takúto podmienku neobsahuje žiadny § zákona o dani z príjmu ani o dani z motorových vozidiel. Ak sú splnené podmienky určené v ZPD (vozidlo je zaradené v obchodnom majetku a používa sa na alebo v súvislosti so zabezpečevaním zdaniteľných príjmov), odpisy, výdavky na PHL i ostatné náklady súvisiace s prevádzkou vozidla si uplatniť môže. Ale ak pri kontrole správca dane zistí, že daň z MV zaplatená nebola, určite ju dorubí aj s príslušnými sankciami za nepodanie DP a nezaplatenie dane.
adam
10.02.06,19:00
Neznamená to v preklade: Odpisy si nemôže uplatniť, pretože pri daňovej kontrole odpisy na zníženie daňového základu neuznajú , ak zistia, že nemá zaplatenú daň z MV....?
ALBO
10.02.06,20:40
Neznamená to v preklade: Odpisy si nemôže uplatniť, pretože pri daňovej kontrole odpisy na zníženie daňového základu neuznajú , ak zistia, že nemá zaplatenú daň z MV....?

Nie. Správca ju dorubí z nezaplatenej cestnej dane ak to bude vôbec predmetom kontroly.Daň z príjmov (PHM aj odpisy)je OK podľa mňa
weva
10.02.06,22:53
Ja by som odpisy do nákladov nedávala. Kedže nepoužíva auto na firemné účely, tak potom nesplňa § 22 odst.1 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, pretože nie je. Ak chce silou mocou mať náklady, tak prečo sa netvári, že to auto využíva na firemné účely a neurobí si nejaké cesty v knihe jázd? Potom by prichádzali do úvahy aj tie odpisy.
KEJKA
11.02.06,10:28
Ja by som odpisy do nákladov nedávala. Kedže nepoužíva auto na firemné účely, tak potom nesplňa § 22 odst.1 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, pretože nie je. Ak chce silou mocou mať náklady, tak prečo sa netvári, že to auto využíva na firemné účely a neurobí si nejaké cesty v knihe jázd? Potom by prichádzali do úvahy aj tie odpisy.
dala som súhlas, ale je to vo forme otázky, tak doplním, že nezáleží na počte km, ale musí sa tváriť, že auto využíva. Pre daň z príjmov stačí, ak najazdí 500-1000 km do roka a využitie pre zdaniteľné príjmy je preukázané. Tá DMV však bude dorubená, ak sa s tým správca dane bude zaoberať.
ALBO
11.02.06,10:39
Podľa mňa auto, ktoré vo firme nepoužíva, nemá mať zaradené ani v majetku. neviem ako v JU ale mzslím si , že v PU by ho nemohla ani účtovne odpisovať
adam
11.02.06,10:54
Nie. Správca ju dorubí z nezaplatenej cestnej dane ak to bude vôbec predmetom kontroly.Daň z príjmov (PHM aj odpisy)je OK podľa mňa ...pri daňovej kontrole mi odpisy kontrolovali, prvé, čo k autu požadovali bol doklad o zaplatení dane z MV. O sumu odpisov mi zvýšili základ dane a dorubili daň + penále. Preto by som si určite odpisy neuplatnila, pokiaľ nemám daň z MV zaplatenú...
Zuziana
11.02.06,10:58
ak niekto kúpi auto v novmbri, zrejme ho nekupuje na to, aby stálo v garáži. Určite tankovala phm, zaplatila poistku atď. Ak ho chce zaradiť, nech ho zaradí a odpisuje, uplatní si ďalšie výdavky súvisiace s autom, vypracuje knihu jázd na pracovné cesty a pod. Každý z nás snáď chodí vybavovať nejaké pracovné záležitosti:D
KEJKA
11.02.06,11:00
daňovník podpisuje protokol o vykonanej kontrole.
Ja by som v tomto prípade protokol nepodpísala.
DPFO/DPPO je iné ako DMV. A podmieňovať niečo niečím, čo nemá oporu v zákone? Jednoducho by som sa bránila.
andrej_rv
11.02.06,11:55
...pri daňovej kontrole mi odpisy kontrolovali, prvé, čo k autu požadovali bol doklad o zaplatení dane z MV. O sumu odpisov mi zvýšili základ dane a dorubili daň + penále....A prečo si sa neodvolala ? V rámci odvolacieho konania by platobný výmer (resp. sumu vzťahujúcu sa k neuznaniu nákladov z dôvodu nezaplatenej DMV) určite zrušili.
ALBO
11.02.06,12:22
...pri daňovej kontrole mi odpisy kontrolovali, prvé, čo k autu požadovali bol doklad o zaplatení dane z MV. O sumu odpisov mi zvýšili základ dane a dorubili daň + penále. Preto by som si určite odpisy neuplatnila, pokiaľ nemám daň z MV zaplatenú...

A na čo sa odvolali? Keby sme vedeli,Možno by to pomohlo vyriešiť to a nájsť zhodu
gandy
11.02.06,14:57
Veľmi pekne vám ďakujem za odpovede.Tak som si to aj ja myslela,že ak nemá zaplatenú daň z MV a auto nepoužíva na podnik.účely,nemôže ho odpisovať.
Zuziana
11.02.06,15:13
Daň z mot. vozidiel by mohla zaplatiť aj teraz, podá spätne daňové priznanie za rok 2005, vyrubia jej pokutu 2000 Sk a uplatní si výdavky spojene s používaním MV na pracovné cesty.
adam
11.02.06,16:32
A na čo sa odvolali? Keby sme vedeli,Možno by to pomohlo vyriešiť to a nájsť zhodu Na tieto úvahy je už neskoro. Dorubok je zaplatený a aj peňaženka už zabudla...:)
erik1
13.02.06,11:25
Ja mám podobný problém, živnostník kúpil auto v lete 2005 - faktúra je s IČOm, ale nezaradil ho do fy, ani nezaplatil cestnú daň, pretože si to po týždni rozmyslel a chcel ha predať. Auto je dodnes v autobazáre a nedarí sa ho predať, takže živnostník sa rozhodol, že si ho nechá. Moja otázka je - ho Ako ho teraz zaradím do majetku a zaúčtujem v jednoduchom účtovníctve?
Adelaide
06.02.11,13:10
Ja mám iný problém. Daňovník kúpil v r. 2010 na faktúru auto od manželky iného daňovníka, ktorý zomrel. Auto bolo napísané na nebohého. Zaradila som ho do majetku, počítali a účtovali sa naňho odpisy. Nový majiteľ, hoci chel auto používať na podnikanie, nemohol tak urobiť, lebo DMV nebola zaplatená, nakoľko stále neprebehlo dedičské konanie a teda nemohol prebehnúť ani prepis auta. Čo v takomto prípade s odpismi? Môžem sa tváriť, že sa mi auto morálne opotrebuváva a riadne odpisovať?
Zita5
06.02.11,13:26
Ja mám iný problém. Daňovník kúpil v r. 2010 na faktúru auto od manželky iného daňovníka, ktorý zomrel. Auto bolo napísané na nebohého. Zaradila som ho do majetku, počítali a účtovali sa naňho odpisy. Nový majiteľ, hoci chel auto používať na podnikanie, nemohol tak urobiť, lebo DMV nebola zaplatená, nakoľko stále neprebehlo dedičské konanie a teda nemohol prebehnúť ani prepis auta. Čo v takomto prípade s odpismi? Môžem sa tváriť, že sa mi auto morálne opotrebuváva a riadne odpisovať?

Nezaplatená daň z motorových vozidiel nie je dôvod na nevyužívanie motorového vozidla .Zákon o dani z motorových vozidiel netreba spájať so Zákonom o dani z príjmu .Výdavky nie sú podmienené zákonom o DzmV.

Bolo by dobré všetko ošetriť v zmluve, že vlastníctvo prejde na kupujúceho až po ukončení dedičského konania a uviesť , že vozidlo bude kupujúci zatiaľ riadne užívať .
Zita5
06.02.11,13:47
Zákon o dani z MV

㤠85
Daňovník
(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
a)
je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,42)
b)
používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c)
používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d)
používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.


Mali ste podať oznámenie o vzniku DP v deň kedy ste prvý krát vozidlo použili na dosahovanie príjmov z podnikania a riadne podať daňové priznanie za rok 2010.Máte kúpnu zmluvu , máte zaplatenú kúpnu cenu a v zmluve mal byť uvedený dôvod , že držiteľ vozidla zomrel a prebieha dedičské konanie a po ukončení ded.konania bude vozidlo prepísané na nového vlastníka .
Adelaide
06.02.11,20:09
Lenže podnikateľ ho ešte nepoužil na dosahovanie príjmov, nechce ho prihlasovať na DÚ na DMV, kým nebude v dokladoch vozidla zapísaný on ako vlastník. Ale odpisy si naňho uplatňovať chce, nakoľko potrebuje znížiť daň z príjmov.
marjankaj
06.02.11,20:15
Lenže podnikateľ ho ešte nepoužil na dosahovanie príjmov, nechce ho prihlasovať na DÚ na DMV, kým nebude v dokladoch vozidla zapísaný on ako vlastník. Ale odpisy si naňho uplatňovať chce, nakoľko potrebuje znížiť daň z príjmov.

Musí ho prihlásiť do 30 dní od prvého použitia na podnikanie.
Ak ho nepoužíva na podnikanie, tak ako si môže uplatňovať odpisy? :eek:


§24
(4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
Kája.
06.02.11,20:15
A mohol vôbec kúpiť auto po zomrelom, ak ešte nie je ukončené dedičské konanie?
Adelaide
06.02.11,21:10
A mohol vôbec kúpiť auto po zomrelom, ak ešte nie je ukončené dedičské konanie?

Prvotnu fakturu (od pozostalej manzelky) som nevidela, pretoze ona to predala najskor inemu danovnikovi, a ten to predal dalej tomu mojmu danovnikovi. Ale dobra otazka...:confused: