5danula
26.04.12,16:32
V apríli 2011 sme kúpili byt, správca nebol schopný nám doručiť Výpočtový list
záloh na služby spojené s užívaním bytu ani ponašich výzvach. Poslal ho až teraz skoro po roku. Chcem sa spýtať či sme povinný mu zaplatiť poplatky za správu, ked sa vlastne o nás nezaujímal?? Dakujem
danushka
26.04.12,15:29
A to ste doteraz neplatili zálohové platby?

Veď správa nespočíva len v zaslaní predpísaných záloh a v ročnom zúčtovaní...

Je to síce zvláštne, že až po roku Vám správca zaslal predpis záloh, ale svoju prácu si určite vykonával.
Halli
27.04.12,06:04
V apríli 2011 sme kúpili byt, správca nebol schopný nám doručiť Výpočtový list
záloh na služby spojené s užívaním bytu ani ponašich výzvach. Poslal ho až teraz skoro po roku. Chcem sa spýtať či sme povinný mu zaplatiť poplatky za správu, ked sa vlastne o nás nezaujímal?? Dakujem

A boli ste u správcu sa nahlásiť, ako ste povinní zo zákona? Vy ste vôbec od 4/2011 neplatili??, alebo ste platili koľko sa Vám zachcelo? A čo má s tým poplatok za správu?? Nekúrilo sa Vám, netiekla voda? nerobili opravy ?... :rolleyes:

ešte jedno mi nedá: prečo Vám ho musí byť schopný doručiť? Prečo si sami nie ste schopní preň ísť? zaplatili ste si služby nadštandard?
verkaz
27.04.12,06:26
Zálohovú platby za plnenia, príspevok do FO aj poplatok za správu ste povinný zaplatiť odo dňa, kedy ste byt nadobudli. Je to divné, že ste tak dlho neplatili. Potom musíte mať v ročnom vyúčtovaní všetko ako nedoplatok.
Poplatok za správu nie je za váš byt ale je to za celý dom.
nunenko
27.04.12,07:05
Zálohovú platby za plnenia, príspevok do FO aj poplatok za správu ste povinný zaplatiť odo dňa, kedy ste byt nadobudli. Je to divné, že ste tak dlho neplatili. Potom musíte mať v ročnom vyúčtovaní všetko ako nedoplatok.
Poplatok za správu nie je za váš byt ale je to za celý dom.
Mýliš sa
§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.
nunenko
27.04.12,07:06
A boli ste u správcu sa nahlásiť, ako ste povinní zo zákona?
Ktorý je to zákon? Ďakujem za odpoveď.
Halli
27.04.12,07:10
Mýliš sa
§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.
.... tak vidím, že tomu ale vôbec nerozumieš...:D
Halli
27.04.12,07:10
Ktorý je to zákon? Ďakujem za odpoveď. ten istý z ktorého si ty citoval to, čomu nerozumieš...
nunenko
27.04.12,07:15
A kde to tam je? Nevieš poradiť?
Halli
27.04.12,07:19
A kde to tam je? Nevieš poradiť?

§8a
(7) S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome prechádzajú na nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nadobudol byt alebo nebytový priestor v dome na základe zmluvy o vstavbe alebo nadstavbe domu, je povinný pristúpiť k zmluve o výkone správy.........

...a to čo je povinný určuje ďalej samozrejme táto zmluva, hádam si nemyslíš, že bude bytové družstvo skúmať 6000 bytov, kto kedy zmenil vlastníka...a chce to trochu logického rozumu, nie vychytralcov...
nunenko
27.04.12,07:26
.... tak vidím, že tomu ale vôbec nerozumieš...:D
...ten, kto nedokáže správne pochopiť napísaný test si ty. Verkaz napísal: Zálohovú platby za plnenia, príspevok do FO aj poplatok za správu ste povinný zaplatiť odo dňa, kedy ste byt nadobudli.
Zákon hovorí, že zálohové platby od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade, verkaz zálohové platby ododňa povolenia vkladu.
Zákon a Verkaz hovoria o platení záloh, nie o tom ako sa zálohy vyúčtujú a teda, kto zaplatí časť z mesiaca pred povolením a po povolení vkladu.
danushka
27.04.12,07:31
V zmluve o prevode členských práv alebo v kúpnopredajnej zmluve nový nadobúdateľ potvrdzuje svojim podpisom súhlas s výkonom správcu.

Zadávateľ témy nedostal rozpis zálohových platieb, hoci o zmene vlastníctva bytu správcu informoval.
Správca pochybil v tom, že si svoju oznamovaciu povinnosť nesplnil, ale ostatné povinnosti plnené boli. Nevidím dôvod, prečo by mu za jeho služby nemala byť poskytnutá odmena.
nunenko
27.04.12,07:37
§8a
(7) S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome prechádzajú na nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nadobudol byt alebo nebytový priestor v dome na základe zmluvy o vstavbe alebo nadstavbe domu, je povinný pristúpiť k zmluve o výkone správy.........

...a to čo je povinný určuje ďalej samozrejme táto zmluva, hádam si nemyslíš, že bude bytové družstvo skúmať 6000 bytov, kto kedy zmenil vlastníka...a chce to trochu logického rozumu, nie vychytralcov...
..takže nieje povinný zo zákona, ale zo zmluvy o výkone správy, ak to táto obsahuje. Tebe je to jedno, či zákon , či zmluva.
Tuším, že na povolenie vkladu pre kataster vydáva(l) správca potvrdenie o tom , že vlastník nemá podľžnosti, teda lahko sa správca dozvie, že nehnuteľnosť mení majiteľa.
Teda, nieje to zákonná povinnosť, je to maximálne porušenie Zmluvy o výkone správy.
Halli
27.04.12,07:53
..takže nieje povinný zo zákona, ale zo zmluvy o výkone správy, ak to táto obsahuje. Tebe je to jedno, či zákon , či zmluva.
Tuším, že na povolenie vkladu pre kataster vydáva(l) správca potvrdenie o tom , že vlastník nemá podľžnosti, teda lahko sa správca dozvie, že nehnuteľnosť mení majiteľa.
Teda, nieje to zákonná povinnosť, je to maximálne porušenie Zmluvy o výkone správy.
...zase sa naťahuješ o slovíčka, tie potvrdenia môžeš vydávať koľkokrát chceš a k prevodu bytu aj tak nemusí dôjsť...ale nebudem ti to vysvetľovať, skutočne tu ide o logiku a rozum a ver, že mi vôbec nieje jedno či zákon, alebo zmluva, ale túto zmluvu by ani neregistrovali, keby nebola v súlade so zákonom a ja som ich robila niekoľko...tak kľud, končím v téme.
nunenko
27.04.12,09:05
ešte jedno mi nedá: prečo Vám ho musí byť schopný doručiť? Prečo si sami nie ste schopní preň ísť? zaplatili ste si služby nadštandard?
a neodpustím si ani ja.
§ 8a
...Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e)...

...asi ten doručovací "nadštandard" má v zákone. Ak je nový vlastník, tak aj jemu doručiť. A to aj s náležitosťami (dodatky, Predpis zálohových platieb). Má ju vlastníkovi DORUČIŤ (teda aj novému).
Ale s tebou je zbytočné dohadovať sa, zamestnanci BD (bytového družstva), a iný socializmom zkostnatelí správcovia si myslia že majú moc rovnajúcu sa arizátorom a ten blbeček vlastník musí skákať ako si zmyslia.
...alebo doručiť je v zákone len také slovíčkárenie?
Halli
27.04.12,09:50
a neodpustím si ani ja.

§ 8a
...Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e)...

...asi ten doručovací "nadštandard" má v zákone. Ak je nový vlastník, tak aj jemu doručiť. A to aj s náležitosťami (dodatky, Predpis zálohových platieb). Má ju vlastníkovi DORUČIŤ (teda aj novému).
Ale s tebou je zbytočné dohadovať sa, zamestnanci BD, a iný socializmom zkostnatelí správcovia si myslia že majú moc rovnajúcu sa arizátorom a ten blbeček vlastník musí skákať ako si zmyslia.
...alebo doručiť je v zákone len také slovíčkárenie?

...stále si úplne mimo :D a stým BD si už úplne zabil, máš pravdu so mnou je zbytočne sa dohadovať...amen:)
...doručovací nadštandard :D fajn právnický slovník
danushka
27.04.12,09:57
...stále si úplne mimo :D a stým BD si už úplne zabil, máš pravdu so mnou je zbytočne sa dohadovať...amen:)
...doručovací nadštandard :D fajn právnický slovník

Jéééj, Halli je zamestnanec BD...alebo ho priam vlastníš? A za skromnú bavíš! :D
Halli
27.04.12,10:32
Jéééj, Halli je zamestnanec BD...alebo ho priam vlastníš? A za skromnú bavíš! :D
néééé ja som tá skostnatelá socka :D , alebo socková skostnateľka s mladým duchom :D
Halli
27.04.12,11:25
nemusel si opravovať čo je BD, keď už ja by som nevedela čo je to tak už nikto, hehe
verkaz
27.04.12,14:45
nunenko, samozrejme, že to je od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, ale mala som zato, že to správca zadávateľovi otázky dostatočne vysvetlil a chcela som mojou odpoveďou toto len potvrdiť.
Tu vlastne išlo len o to, že musí platiť. To, že sa stala chyba u správcu je druhá vec. Ale museli by sme mať stanovisko obidvoch strán, aby sme mohli posúdiť.