PeterTT
26.04.12,17:10
Zdravím,
snažím sa vysporiadať si pozemok, na ktorom je postavený rodičovský dom, ktorý som zdedil.
Predmetný dom mám vysporiadaný a je v Liste vlastníctva zapísaný na mňa.
Nemám však vysporiadaný pozemok pod domom a priľahlú záhradu.
Na LV ku pozemku je uvedeých 15 účastníkov právneho vzťahu, z toho pri 14tich je uvedený SPF - Slovenský pozemkový fond. PRi 9tich "právnych vzťahoch" bol titul nadobudnutia dedičstvo alebo kúpa v rokoch 1904-11. Potom pri piatich to bola kúpa resp. dar v rokoch 1936-48. A jediná jedna vlastníčka je tam z titulu dedičstva v 1988 tuším, ale nie som si istý, je tam uvedené D486/88-4/88. Jedine pri tej poslednej viem dostať nejaký podpis. Všetci ostatní 14ti, čo tam sú zapísaní sú mojimi nebohými predkami, pozemok bol vo vlastníctve mojich príbuzných prakticky od nepamäti. A rodinný dom, ktorý je v mojom vlastníctve moji rodičia využívali spolu s pozemkom bez toho, aby mali vôbec nejaké pochybnosti o jeho držbe. Tak isto ani nikto v obci nemá žiadnu námietku a nie je pochybnosť o užívaní pozemku.
Aké mám prosím možnosti? Je možné takýto pozemok "vydržať"? A či stačí pri tom zápis notára, alebo je nutné ísť cestou súdu? Podotýkam, že zháňanie podpisov úplne všetkých tzv. vlastníkov, ktorí by mohli mať podiel na nevysporiadanom pozemku je nereálne, od roku 1904 až po súčasnosť by potomkovia tvorili viac ako rozšírenú skupinu, len odhadom to rátam na stovky a nie je možné zistiť ani miesta pobytu, z čoho niektorí sú určite aj mimo kontinentu, nielen mimo štátu.
Vopred ďakujem za odpovede.
romhiq
26.04.12,15:26
Podiel majú iba tí, čo sú zapísaní na katastri nehnuteľností. Ak nie je známy ich pobyt, sú vedení ako nezistení vlastníci a pozemky spravuje Slovenský pozemkový fond. Pri vydŕžaní musíš mať podpis dotknutých osôb. Čiže od tých, ktorí sú známi, treba zohnať podpis o vydŕžaní alebo kúpna zmluva. No a zvyšných zastupuje SPF, kde musíš zájsť alebo napísať, ako máš postupovať. Trochu som sa o to zaujímal, lebo mám podobný problém.
PeterTT
26.04.12,15:40
Súhlasím, že podiel majú iba tí, ktorí sú zapísaní. Lenže ak si pozrieš čo píšem, že sa jedná o príbuzných, ktorí dedili či kupovali predmetné podiely od 1904 do 1948, tak z nich sú už iba ich dediči na svete a v mnohých prípadoch to budú už pravnuci.
Takže, kto je potom tou DOTKNUTOU OSOBOU??? Keď všetci dediči, tak "spánombohom"...
Suma sumarum, mám jednu osobu zo zoznamu, všetci ostatní sú minimálne 40 a viac rokov tam...