Daduľa
24.01.06,08:07
V roku 2005 FO-SZCO začal podnikať, a chce si uplatniť paušálne výdavky 25%+platby do ZP.
Vie, že na budúci rok 2006, uz bude viesť JU.Treba v roku 2005 do príjmov zahrnúť aj všetky neuhradené pohľadávky, týkajúce sa roku 2005??
A ako si môže uplatniť platby do ZP-len tie ktoré má uhradené, alebo napr.
platba za XII/05 v januári tam pojde tiez??
A co v roku 2006, ked mu príde tie pohľadávky z roku 2005 uhradene na účet?? Potom sa uz nedavaju do zdaniteľných príjmov??? Lebo oni boli v príjmoch v roku 2005.
Ako sa správne vypočíta VZ na platby do ZP, a SP, zo základu dane ale nieco som pocula, že sa odpočítavajú platby do SP, a ZP???
Ak vie niekto poradiť, velmi pekne dakujem!!
.
alexa_v
24.01.06,10:10
Ja som mala tiež taký istý problém,preto som trošičku „behala hore-dole na porade”,a našla som odpoveď: „Do výdavkov zahrnieš poistné zaplatené v zdaňovacom období- teda za rok 2005 zahrnieš poistné zaplatené v roku 2005 a vôbec neuvažuj o tom, za aké obdobie tieto platby sú”(takto odpovedala Johanka).Podľa mňa bude tak isto aj s pohladávkami. Napr: keď vypíšeš odberatelovi faktúru za poskytnuté služby v mesiaci december 2005,ktoré uhradili v januári 2006 – ten príjem už nebude zahrnený do príjmov v roku 2005.
Dúfam, že som Ti dala správnu odpoveď.
ini
25.01.06,14:11
Ja som mala tiež taký istý problém,preto som trošičku „behala hore-dole na porade”,a našla som odpoveď: „Do výdavkov zahrnieš poistné zaplatené v zdaňovacom období- teda za rok 2005 zahrnieš poistné zaplatené v roku 2005 a vôbec neuvažuj o tom, za aké obdobie tieto platby sú”(takto odpovedala Johanka).Podľa mňa bude tak isto aj s pohladávkami. Napr: keď vypíšeš odberatelovi faktúru za poskytnuté služby v mesiaci december 2005,ktoré uhradili v januári 2006 – ten príjem už nebude zahrnený do príjmov v roku 2005.
Dúfam, že som Ti dala správnu odpoveď.

Ja s tebou nesuhlasim, kedze som urobila v tomto chybu a teraz po nastudovani uz viem aj to, co som vediet nechcela. Kedze Dadula uz teraz vie, ze bude menit sposob preukazovania vydavkov z % na klasicke, musi postupovat podla §17 ods. 10
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou,1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
T.z., ze musi upravit ZD za rok, ktory predchadza zmene (cize to mozes urobit hned a vyhnes sa podavaniu DDP) o nezaplatene pohladavky, nespotrebovane zasoby a ostatne, vid §17 ods. 8. Musis sa tvarit ako keby si koncila s uctom a vsetko mas vysporiadane. V tomto pripade, aj keby si mala uhradene vydavky v tom dalsom roku, tak su uz vysporiadane a do ZD toho roku, v ktorom boli prijate ti uz nespadaju.
bisou
26.01.06,05:40
I ja sa chystám v roku 2006 prejsť na paušálne výdavky. Takže budem musieť mať vysporiadané i všetky záväzky voči ZP a SP(včetne pohľadávok a záväzkov). Ak tomu správne rozumiem.
Daduľa
26.01.06,07:54
Presne ako pise INI, treba vsetko vysporiadat, ako keby skoncil podnikanie, aj z prechodu pausalnych vydavkov na preukazatelne aj opacne.
Z prechodu pausalnych na preukazatelne, sa upravuje ZD len o nespotrebovane zasoby a pohladavky, no pri prechode z preukazatelnych vydavkov na pausalne je to o nespotrebovane zasoby, pohladavky, aj zavazky. Pozri § 17 odst.10.
Vsetkym dakujem.
bisou
27.01.06,05:00
Aj ja ďakujem:)
Aďka30
27.01.06,10:15
Ako má zaúčtovať, keď som v roku 2004 uplatňovala paušalne výdavky, a nezapočítala som záväzky do poisťovní do základu dane v roku 2004. Boli záväzky vysporiadané v roku 2005. Musím podať opravné za rok 2004? Alebo už sa to nedá? Môžem upatniť do ovplyvňujúcich výdavkov v roku 2005, keď prešiel na vedenie JU.
Píďa
10.02.06,16:01
Môžem si uplatniť za r.2005 paušálne výdavky 25% za osobnú asistenciu +poistné na zdravotnú poisťovňu, keď len časť roka 1-6/2005 som mala príjem /odmenu/ za os.astistenciu? Od 7-12/2005 som poberala príjmy zo závislej činnosti. Ďakujem
evina
10.02.06,16:10
Môžem si uplatniť za r.2005 paušálne výdavky 25% za osobnú asistenciu +poistné na zdravotnú poisťovňu, keď len časť roka 1-6/2005 som mala príjem /odmenu/ za os.astistenciu? Od 7-12/2005 som poberala príjmy zo závislej činnosti. Ďakujem
Môžeš si uplatniť paušálne výdavky v hodnote 25% plus poistné.
Píďa
10.02.06,16:36
Ďakujem za odpoveď. Nikde v zákone som sa totižto nedočítala, či paušálne výdavky môžem-nemôžem uplatniť, ak som nemala príjmy z činností podľa §6 ods.2 písm.b za celé zdraňovacie obdobie, ale len za časť zdaň.obdobia.
liba2
10.02.06,16:42
Ďakujem za odpoveď. Nikde v zákone som sa totižto nedočítala, či paušálne výdavky môžem-nemôžem uplatniť, ak som nemala príjmy z činností podľa §6 ods.2 písm.b za celé zdraňovacie obdobie, ale len za časť zdaň.obdobia.Pri paušálnej dani sa nesleduje ako dlho počas roka si poberala príjmy podľa § 6.
Určite príjmy za časť roka budú nižšie ako príjmy za celý rok. Ale primerane k tomu bude 25% iná suma z príjmov nižších (za časť roka) ako z príjmov vyšších (za celý rok).:p
Akinom
10.02.06,16:44
súhlasím s evinou je to v poriadku. Minulý rok som to mala aj ja a potvrdila mi to na školení pani z DRTN.
alexa_v
13.02.06,07:50
Vie mi niekto odpovedať?
Niekto mi povedal,že keď chcem používať paušálne výdavky,to treba hlásiť na DÚ vopred.Je to tak?( SZČO od 01.04.2005)
Ďakujem
Pepa
13.02.06,07:53
Vie mi niekto odpovedať?
Niekto mi povedal,že keď chcem používať paušálne výdavky,to treba hlásiť na DÚ vopred.Je to tak?( SZČO od 01.04.2005)
Ďakujem
Nie je to tak. Na DU nič vopred nehlásiš. Skutočnosť, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov vyznačíš priamo na tlačive DP.
alexa_v
13.02.06,08:23
Nie je to tak. Na DU nič vopred nehlásiš. Skutočnosť, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov vyznačíš priamo na tlačive DP.

ďakujem Ti pekne:) ,veľa si mi pomohla
phalmo
13.02.06,08:29
Ja mam trochu podobny problem: Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna). :rolleyes:

Velka vdaka za kazdu radu
phalmo
13.02.06,08:31
Moj problem. Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna). :rolleyes:

Velka vdaka za kazdu radu
Jozef Mihál
13.02.06,08:35
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov nie je podstatné, či daňovník s príjmami podľa § 6 ZDP má aj príjmy podľa § 5 (zo závislej činnosti).
liba2
13.02.06,08:40
Ja mam trochu podobny problem: Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna). :rolleyes:
Velka vdaka za kazdu radu
Pracovný pomer nemá nič spoločného s paušálnymi výdavkami. Keď sa rozhodneš uplatniť v daň. priznaní paušálne výdavky, potom z príjmu zo živnosti vypočítaš 25% (40% v r.2006) a uvedieš do daň. priznania ako výdavky.
Prečítaj si aj príspevok č.4 tu v téme.
Pepa
13.02.06,08:42
Moj problem. Od januara mam zivnost a sucastne som zamestanec t.j. prijmy zo zavislej cinnosti. Planujem skoncit ako zamestnanec (od juna) t.j. chcem vykonavat iba zivnost. Mozem alebo nemozem si uplatnit pausalne vydavky na vykon zivnosti za rok 2006 ak skoncim so zamestnanim v juny? Alebo si ich budem moct uplatnit az od nasledujuceho roku a tento rok este nie? (ja myslim, ze nie, ked si ich nemozem uplatnovat do juna tak asi nie ani od juna). :rolleyes:

Velka vdaka za kazdu radu
l. Predpokladám, že SZČO si od januára 2006
2. Skutočnosť, že si SZČO a súčasne zamestnancom nemá absolútne žiadny vplyv na možnosť uplatňovanie percentuálnych výdajov. Ak platí bod jedna, výdaje si môžeš uplatniť vo výške 40% /resp. pri remeselnej živností 60%/. Výdaje si uplatníš percentom z príjmov dosiahnutých za celý rok 2006.
phalmo
13.02.06,09:22
neviem ci som nezabudol uviest, ze som zamestnanec v uplne inej spolocnosti a zivnostnik samostne. Raz som niekde nasiel, ze ak mam prijmy aj z inej cinnosti (zo zavislej) ako zo zivnosti tak nemozem uplatnovat pausalne vydavky, takze to nie je pravda?
evina
13.02.06,09:23
neviem ci som nezabudol uviest, ze som zamestnanec v uplne inej spolocnosti a zivnostnik samostne. Raz som niekde nasiel, ze ak mam prijmy aj z inej cinnosti (zo zavislej) ako zo zivnosti tak nemozem uplatnovat pausalne vydavky, takze to nie je pravda?
Nie je to pravda.
phalmo
13.02.06,09:26
PEPA: zivnostnikom som od roku 2004 !!
phalmo
13.02.06,09:32
PEPA/ EVINA ak som zivnostnik od roku 2004 tak to nema vplyv na uplatnovanie pausalnych vydavkov?
Pepa
13.02.06,09:35
PEPA: zivnostnikom som od roku 2004 !!
To nevadí - ten rok 2006 som uviedla len kvôli percentuálnej výške 40% bolo doteraz 25%.
Ak si doteraz preukazoval výdaje /tzn. viedol si účtovníctvo/ a v roku 2006 chceš prejsť na percentuálne výdaje - nezabudni si upraviť základ dane za rok 2005.
Jan B
13.02.06,14:57
To nevadí - ten rok 2006 som uviedla len kvôli percentuálnej výške 40% bolo doteraz 25%.
Ak si doteraz preukazoval výdaje /tzn. viedol si účtovníctvo/ a v roku 2006 chceš prejsť na percentuálne výdaje - nezabudni si upraviť základ dane za rok 2005.


Re: Paušálne výdavky
Citát:
Pôvodca textu príspevku: alexa_v
Vie mi niekto odpovedať?
Niekto mi povedal,že keď chcem používať paušálne výdavky,to treba hlásiť na DÚ vopred.Je to tak?( SZČO od 01.04.2005)
Ďakujem

Nie je to tak. Na DU nič vopred nehlásiš. Skutočnosť, že si uplatňuješ výdavky percentom z príjmov vyznačíš priamo na tlačive DP.
__________________
Erika

Takze este raz a po poriadku.
Zakon nikde nehovori o tom kedy sa mam rozhodnut ci vydavky skutocne alebo percentualne. Kedze niesom samovrah kontrolujem si vydavky pocas celeho roka a zakon vyuzijem podla jeho moznosti podla vysky skutocnych vydavkov. Myslim ze to ma logiku. ( Priklad : co ak v priebehu roka sa mi pritrafi biznis s prijmom, ktory ma dohodi ku DPHakom a kde potom budem zhanat doklady na vydavky ak ich vsetky vyhodim ? ) Hacik je vsak v tom ze o celkovych skutocnych vydavkoch viem az na konci roka v ktorom sa takto rozhodujem.
Zakon (podla mna v tejto veci represivny) hovori ze si mam upravit zaklad dane v minulom roku. Z toho vyplyvaju samozrejme nejake sankcie !?!?
O com vsak potom ten zakon je ak na jednej strane dava moznost a na druhej ma postihuje, ak sa takto rozhodnem ? Hadzat do jedneho vreca sposob uplatnovania vydavkov a skoncenie zivnosti, nieje podla mna objektivny.
Nezda sa vam trochu cudne znenie tohto zakona, alebo len ja mam ten pocit ?
Este jeden fiktivny priklad k horeuvedenemu, ak to niekoho zaujima s pridanim odst.12 §17 :

rok 2004 poskytnuty preddavok na XYZ, nevstupuje do zdanitelnych vydavkov, zauctovany ako pohladavka voci dodavatelovi, §15 odst.3,c
Zak.o uct.
K splneniu dodavky doslo az v roku 2005.

PRVA MOZNOST -
Na konci roka 2005 rozhodnutie uplatnovat pausalne vydavky pre rok 2005.
Povinnost upravit ZD roku 2004 o vysku pohladavky - preddavku na XYZ,
ktora vsak bola podla odst.12 zauctovana spravne az po splneni dodavky v roku 2005 a to dokonca do vydavkov a nezvysovala ZD.
Po oprave ZD cakat na sankcie ak vysla ina danova povinnost.

DRUHA MOZNOST -
Na zaciatku roku 2005 rozhodnutie uplatnovat pausalne vydavky pre rok 2005.
Do riadneho DP zahrniem upraveny ZD o nevysporiadanu pohladavku XYZ.
Ziadne sankcie z dodatocneho priznania a inej dane. Len zaplatim dan
za to ze som niekomu dopredu zaplatil preddavok za XYZ. ???
Po splneni dodavky v roku 2005 ako danovnik uplatnujuci vydavky podla
§6 odst.10 mal by som poskytnuty preddavok zahrnut do ZD cize do vydavkov roku 2005 aj ked to zase nema logiku pretoze som sa rozhodol pre pausal. ?!?!?!
Nema k tomu niekto nejaky odborny komentar ?

Upozornujem este ze odst.12 plati aj pre uctovanie v JU aj pre §6 odst.11.

uf, uz som z toho cely magor, odchadzam rehabilitovat mozog. :confused:
P.S. mam podane DP za rok 2005 s pausalnymi vydavkami, s prijmami
v ktorych su zahrnute dve pohladavky z roku 2004 cca 3600,- Sk.
Myslite si, ze som nejak ukratil statny rozpocet ze som tuto sumu zdanil az v roku 2005 a nie 2004 ? Vsak som tie peniaze aj tak este nemal. ;)
phalmo
14.02.06,14:52
I ja sa chystám v roku 2006 prejsť na paušálne výdavky. Takže budem musieť mať vysporiadané i všetky záväzky voči ZP a SP(včetne pohľadávok a záväzkov). Ak tomu správne rozumiem.

Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
evina
14.02.06,14:58
Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

Nie teba sa netýka. Ak si doteraz nemal povinnosť platiť poistné, tak nemáš ani žiadne záväzky. Píšeš však, že živnosť máš od roku 2004, neviem síce všetky súvislosti Tvojho prípadu- ale v prípade ZP nie som si istá, že taká povinnosť do ZP nebola...
phalmo
14.02.06,15:01
Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

Este jedna otazka, ak budem mat pausalne vydavky aku administrativu je potrebne viest? (ide o kovoobrabacie prace, som jediny zamestnanec v domacej "firme"), napr. skladovu evidenciu, knihu prijmov a vydavkov, vykaz o odvodoch do SP a ZP, evidenciu jazd, penazny dennik atd.
Vdaka
evina
14.02.06,15:08
Este jedna otazka, ak budem mat pausalne vydavky aku administrativu je potrebne viest? (ide o kovoobrabacie prace, som jediny zamestnanec v domacej "firme"), napr. skladovu evidenciu, knihu prijmov a vydavkov, vykaz o odvodoch do SP a ZP, evidenciu jazd, penazny dennik atd.
Vdaka

Ak uplatňuješ paušálne výdavky se povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
phalmo
14.02.06,15:13
Nie teba sa netýka. Ak si doteraz nemal povinnosť platiť poistné, tak nemáš ani žiadne záväzky. Píšeš však, že živnosť máš od roku 2004, neviem síce všetky súvislosti Tvojho prípadu- ale v prípade ZP nie som si istá, že taká povinnosť do ZP nebola...

ja som podnikal a mal aj zamestananie, co aj stale mam, a bol som v strate. Myslim, ze som nemusel platit do ZP.
phalmo
14.02.06,15:23
Mna by zaujimalo, ako sa vysporiadavaju záväzky voči ZP a SP? V tomto roku by som mal prvy krat platit odvody do poistovni ZP a SP (povinne), ale mam zivnost od roku 2004 ako si mam vysporiadat všetky záväzky voči ZP a SP, ked ich este len budem mat vycislene (po podani DP)? Alebo mna sa toto (SP/ZP) vysporiadanie netyka?

Vdaka za rady http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif

Evina - A co sa tyka odpisov, tie sa ako vysporiadavaju? V roku 2005 som si uplatnoval odpisy ale este nie je vsetko odpisane, ked prejdem na pausalne vydavky co sa stane s odpismi ako ich vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky?
evina
14.02.06,20:43
Evina - A co sa tyka odpisov, tie sa ako vysporiadavaju? V roku 2005 som si uplatnoval odpisy ale este nie je vsetko odpisane, ked prejdem na pausalne vydavky co sa stane s odpismi ako ich vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky?

§22 zákona o dani z príjmov:

9ú Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

to znamená v roku uplatňovania paušálnych výdavkov o odpisy prídeš
miriza
15.02.06,08:53
Včera som sedela nad daňovým priznaním kamarátky s tým že som jej dala paušálne výdavky 25% a poistné no neviem kde to sa to poistné vypĺňa v novom daňovom priznaní. Alebo v tých 25% výdavkoch už je započítané aj poistné? Čo som tu čítala tak by to malo byť 25% + odvody do poisťovní. No kde to vpísať???
Pepa
15.02.06,09:04
Včera som sedela nad daňovým priznaním kamarátky s tým že som jej dala paušálne výdavky 25% a poistné no neviem kde to sa to poistné vypĺňa v novom daňovom priznaní. Alebo v tých 25% výdavkoch už je započítané aj poistné? Čo som tu čítala tak by to malo byť 25% + odvody do poisťovní. No kde to vpísať???

25% výdaje + odvody spočítaš a vpíšeš to do stĺpca výdavky.
miriza
15.02.06,09:26
Tak ti pekne ďakujem. Už mi je to jasné.Už som sa bála, že výsledok DP nebude taký ako som jej sľúbila.
phalmo
15.02.06,09:36
Kedy vznikne pohladavka, ktoru je potrebe evidovat v knihe? Ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 2.1. ide o pohladavku jeden den ale co ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 1.1. ide o pohaldavku alebo nie, ak ano treba ju evidovat v knihe pohladavok?
evina
15.02.06,09:38
Kedy vznikne pohladavka, ktoru je potrebe evidovat v knihe? Ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 2.1. ide o pohladavku jeden den ale co ak vystavim FA 1.1. a dostanem platbu v hotovosti 1.1. ide o pohaldavku alebo nie, ak ano treba ju evidovat v knihe pohladavok?

Áno je to pohľadávka. Pohľadávka môže trvať aj pol. minúty. Vystavením faktúry vzniká pohľadávka.
phalmo
15.02.06,09:57
A ako je to vysporiadanim FA za december, ktoru dostanem v januari napr. za mobil? Ako si ju treba vysporiadat (pri prechode na pausalne vydavky od roku 2006), ked neviem aka bude jej vyska?
Pepa
15.02.06,10:18
A ako je to vysporiadanim FA za december, ktoru dostanem v januari napr. za mobil? Ako si ju treba vysporiadat (pri prechode na pausalne vydavky od roku 2006), ked neviem aka bude jej vyska?
DP podávaš predsa do 31.3.2006 - faktúru /záväzok/ dovtedy určite budeš mať.:)
Simonab
15.02.06,10:40
25% výdaje + odvody spočítaš a vpíšeš to do stĺpca výdavky.
Chcem len upozorniť, že v riadku 2 tabuľky 1 do stĺpca výdavky vypíšeš len tie 25% výdavky. A potom na riadku 9 k nim pripočítaš aj zaplatené poistné. Je to tam aj vysvetlené pod tou tabuľkou tými malými písmenkami ( je to asi 3 riadok od spodku ).
phalmo
15.02.06,11:23
DP podávaš predsa do 31.3.2006 - faktúru /záväzok/ dovtedy určite budeš mať.:)

Vdaka, to som zabudol :)

A co druha cast otazky, ako ju vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky napr. FA v hodnote 100 Sk, pojde do vydavkov v DP (t.j. znizim si zaklad dane o 100,- Sk) alebo nie?
Pepa
15.02.06,11:31
Chcem len upozorniť, že v riadku 2 tabuľky 1 do stĺpca výdavky vypíšeš len tie 25% výdavky. A potom na riadku 9 k nim pripočítaš aj zaplatené poistné. Je to tam aj vysvetlené pod tou tabuľkou tými malými písmenkami ( je to asi 3 riadok od spodku ).
Nie som si istá či je to tak. Potom ti predsa riadok 9 nemôže "sadnúť" - riadok 9 = súčet riadkov 1 až 8. Potom pri jednotlivých riadkoch neuvádzať žiadne výdaje a uviesť ich len v riadku 9 úhrnom.
Snáď sa ešte niekto vyjadrí.
phalmo
15.02.06,11:36
Vdaka za vsetky rady, moc ste mi pomohli.
monibo
15.02.06,11:44
Manžel tiež uvažuje o tom, že by si v roku 2006 uplatnil paušálne výdavky. Zaujímalo by ma ako mám potom zaúčtovať uhradenú faktúru za december v januári a tiež zdravotnú poisťovňu v peňažnom denníku keď som urobila 31.12. uzávierku a potom nemám tento príjem ani výdaj vôbec účtovať v roku 2006? Budem to mať predsa na výpise z účtu v roku 2006. Alebo mám potom radšej podať DDP? Poradíte mi? Ďakujem
sada
15.02.06,11:46
Chcem sa spýtať , keď viem že v budúcom roku budem viesť JU a v tomto roku chcem uplatniť výdavky percentom . Zahrniem do príjmov aj neuhradenú pohľadávku , ako ste spomínali a až na takto upravenú sumu počítam 25% výdavky ?
Pepa
15.02.06,11:51
Chcem sa spýtať , keď viem že v budúcom roku budem viesť JU a v tomto roku chcem uplatniť výdavky percentom . Zahrniem do príjmov aj neuhradenú pohľadávku , ako ste spomínali a až na takto upravenú sumu počítam 25% výdavky ?

Pozri nasledujúci príspevok od Johanky - upravuješ základ dane tak ako to uviedla.
Johanka
15.02.06,12:05
Chcem sa spýtať , keď viem že v budúcom roku budem viesť JU a v tomto roku chcem uplatniť výdavky percentom . Zahrniem do príjmov aj neuhradenú pohľadávku , ako ste spomínali a až na takto upravenú sumu počítam 25% výdavky ?
Na rozdiel od Pepy si myslím, že nie. Pohľadávka sa nezahŕňa do príjmov, ale jedná sa o úpravu základu dane podľa § 17, tzn. o pohľadávku sa zvyšuje základ dane . Základ dane sa upravuje na riadkoch 40 a 41 daňového priznania B.
Pepa
15.02.06,12:11
Na rozdiel od Pepy si myslím, že nie. Pohľadávka sa nezahŕňa do príjmov, ale jedná sa o úpravu základu dane podľa § 17, tzn. o pohľadávku sa zvyšuje základ dane . Základ dane sa upravuje na riadkoch 40 a 41 daňového priznania B.
Jasné Johanka - je to tak. Opravujem svoj predošlý príspevok.
sada
15.02.06,12:16
Sedím nad daňovým priznením a prišla som na to , že je to takzvaná pripočítateľná položka . Ale aj tak díky.
Simonab
15.02.06,12:30
Nie som si istá či je to tak. Potom ti predsa riadok 9 nemôže "sadnúť" - riadok 9 = súčet riadkov 1 až 8. Potom pri jednotlivých riadkoch neuvádzať žiadne výdaje a uviesť ich len v riadku 9 úhrnom.
Snáď sa ešte niekto vyjadrí.
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.
liba2
15.02.06,12:35
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.Vidím, že sa stále učíme (týka sa to teraz mňa), aj pri takých na pohľad jednoduchých veciach, ktoré robíme akosi automaticky :) .
Pepa
15.02.06,12:47
Problematika percentuálnych výdajov, poistného , riadkov a stĺpcov v DP sa rozoberala na:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=6451&highlight=pau%B9%E1lne+v%FDdaje
monibo
15.02.06,13:04
Manžel tiež uvažuje o tom, že by si v roku 2006 uplatnil paušálne výdavky. Zaujímalo by ma ako mám potom zaúčtovať uhradenú faktúru za december v januári a tiež zdravotnú poisťovňu v peňažnom denníku keď som urobila 31.12. uzávierku a potom nemám tento príjem ani výdaj vôbec účtovať v roku 2006? Budem to mať predsa na výpise z účtu v roku 2006. Alebo mám potom radšej podať DDP? Poradíte mi? Ďakujem

Nikto mi neodpovie? Prosím. Ďakujem
Pepa
15.02.06,13:13
Manžel tiež uvažuje o tom, že by si v roku 2006 uplatnil paušálne výdavky. Zaujímalo by ma ako mám potom zaúčtovať uhradenú faktúru za december v januári a tiež zdravotnú poisťovňu v peňažnom denníku keď som urobila 31.12. uzávierku a potom nemám tento príjem ani výdaj vôbec účtovať v roku 2006? Budem to mať predsa na výpise z účtu v roku 2006. Alebo mám potom radšej podať DDP? Poradíte mi? Ďakujem
DDP podľa mňa nie.
ZD si upravíš o neuhradené pohľadávky a záväzky cez riadky 40 a 41 DP B.
Tým máš rok 2005 "ukončený".
Príjem a výdaj v roku 2006 týkajúci sa roku 2005 je PNZD alebo VNZD. Ale načo to chceš účtovať. Veď si povinná viesť evidenciu - nie účtovníctvo.
Zita5
15.02.06,13:19
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.

Súhlas so simonab;) , postup je presne uvedený na daňovom priznaní dolu po oddielom VI. - vysvetlivky .
Pepa
15.02.06,13:29
Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem:eek:
Zita5
15.02.06,13:31
Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem:eek:

Tak sa netráp , nikto si to nevšimol , ak by na to prišli , tak Ťa vyzvú . Veď tým si nekrátila daň a stávajú sa aj horšie udalosti .:) ;)
liba2
15.02.06,13:40
Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem:eek:aspoň vidíš, že si doteraz tvoje DP ani neprečítali :D .
Zuzka
15.02.06,13:44
Vyskúšala som vyplniť tlačivo na stránke drsr. Do r. 2 som uviedla v stĺplci 2 25 %-né výdavky, do r. 9 som uviedla 25%-né výdavky + poistné, a vyhadzuje to ako chybu a automaticky mi ponúkne sumu číslo z r. 2. Tak ako? :eek:
evina
15.02.06,13:46
Ale veď to tam bolo písané aj minulý rok. A nič sa mi nevrátilo - ani minulý, ani tento. Tak ja teda neviem:eek:

O tom je práve tá paragrafová a nejednotná džungla, ktorá tu platí.
V poučení je to presne tak napísané ako píše Simonab. Je to tak logické- a presne tak ako Simonab píše.Aj som to tak spravila u DP FO za rok 2004, napriek tomu, že viacerí tvrdili, že výdavky 25% majú byť vrátane poistného vo všetkých riadkoch... Z jedného DÚ ma vyzvali , aby som to opravila, lebo vraj z toho poučenia vyplýva, že má byť poistné uvedené vo všetkých riadkoch. :):) Ja som to opraviť nešla, ale FO si to opravila, lebo chcelamať pokoj z DÚ.
tento rok to spravím tak ako hovorí Simonab, lebo si myslím, že si tu nemôže niekto vysvetlovať 100-rakým spôsobom , čo je napísané, ani na DÚ.
emily
15.02.06,13:47
Vyskúšala som vyplniť tlačivo na stránke drsr. Do r. 2 som uviedla v stĺplci 2 25 %-né výdavky, do r. 9 som uviedla 25%-né výdavky + poistné, a vyhadzuje to ako chybu a automaticky mi ponúkne sumu číslo z r. 2. Tak ako? :eek:

Ja som minulý rok dávala ako pepa, všetko na r. 2.
Zuzka
15.02.06,13:50
Miluška, veď práve to, keď ich uvediem spolu na r. 2 tak je to v poriadku ale keď rozpíšem do r.2 iba paušále a do r. 9 už navýšené o poistné, tak to vyhadzuje chybu. Preto si myslím, že v r. 2 majú byť spolu 25 % + poistné.
Johanka
15.02.06,13:59
Ja som sa na toto pýtala spriaznenej duše na DÚ a čumela na mňa ako puk. Že ako som na to prišla, vraj by mi nesedeli súčtové riadky :confused: .
Pepa
15.02.06,14:51
O tom je práve tá paragrafová a nejednotná džungla, ktorá tu platí.
V poučení je to presne tak napísané ako píše Simonab. Je to tak logické- a presne tak ako Simonab píše.Aj som to tak spravila u DP FO za rok 2004, napriek tomu, že viacerí tvrdili, že výdavky 25% majú byť vrátane poistného vo všetkých riadkoch... Z jedného DÚ ma vyzvali , aby som to opravila, lebo vraj z toho poučenia vyplýva, že má byť poistné uvedené vo všetkých riadkoch. :):) Ja som to opraviť nešla, ale FO si to opravila, lebo chcelamať pokoj z DÚ.
tento rok to spravím tak ako hovorí Simonab, lebo si myslím, že si tu nemôže niekto vysvetlovať 100-rakým spôsobom , čo je napísané, ani na DÚ.
Ja vám teda neviem - neviem čítať či čo?:mee:
evina
15.02.06,15:40
Ja vám teda neviem - neviem čítať či čo?:mee:
Problém nie je v tom, či vieš čítať, problém je v tom, že jedno je napísané v poučení a druhé vyžaduje väčšina DÚ,

Poučenie uvádza:

ak daňovník uplatňuje výdavky
percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 až r. 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane
preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov a pri príjme uvedenom na r. 10 osobitne na tomto riadku. Ak je daňovník spoločníkom v. o. s. alebo
komplementárom kom. spol., uvádza sa v XIII. oddiele obchodný názov spoločnosti, DIČ a výška jeho podielu v percentách.


A § 11 odst. 10 hovorí: opravujem samozrejme §6 ods. 10

...Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

§ 6.10 hovorí, že v paušáli 25% mám zahrnuté všetky výdavky okrem poistného-teda riadok 2 podľa mňa 25% z príjmov.
Poučenie ďalej hovorí úhrnom...na riadku 9 vrátane poistného.

Pre mňa je teda ten text jednoznačný- to, že nesedí riadok 2 s úhrnom na riadku 9 /ak nemáme iné príjmy/ je pravda, ale tak to naformulovali :eek:. O.i. ďalej sa prenáša do DP riadok 11 a ten sedí s 9 a 10.

Minulý rok sme tiež o tom viedli dlhé diskusie, tuším tu i niekto priložil nick a pravdou bohužiaľ asi bude to, čo ktorý DÚ uzná a k čomu sa každý z nás rozhodne....

P.S. Zuzi mne dovolí vyplniť na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) i rozdielne sumy na riadku 2 a 9. /rozdielne práve o to poistné/.
Zuzka
15.02.06,15:47
Evi, vyplniť dovolí aj mne, len ten riadok zostane žltý, a to znamená, že je to chyba, nezabráni to v pokračovaní vypĺňania daň. priznania. Riadok sa musia "vybieliť", vtedy je to OK.
evina
15.02.06,16:03
Evi, vyplniť dovolí aj mne, len ten riadok zostane žltý, a to znamená, že je to chyba, nezabráni to v pokračovaní vypĺňania daň. priznania. Riadok sa musia "vybieliť", vtedy je to OK.

Áno Zuzi je to tak ako píšeš:) Asi by to bolo pre nich veľmi ťažké napísať do Poučenia....stĺpec 2 riadok 2 pri paušálnych výdavkoch vrátane poistného....alebo bez poistného. Potom by asi nemuseli vracať DP či už tým, ktorí ich tam dajú, alebo tým, ktorí ich dajú len do úhrnu :D
ekin
15.02.06,16:25
minuly rok som to tiez uvádzala tak, ako vraví poučenie, čiže vo výdavkoch boli iba % a v riadku 11 už navýšené o platby poistného. Aby to na DU pochopili, pridala som komentár na str. 9 a nenápadne aj pod riadkom 11 poznámku,že su v tom aj odvody. Nikto nič nereklamoval, a tento rok postupujem rovnako..
Mam vsak iny problem, ak min.rok boli paus.vydavky a tento rok prechod na JU, podla zakona je treba upravit minulorocne DP. Volala som na DU, ci mam podat opravne, povedali ano a samozrejme, ze aj penale. Vravim, za čo? Ved som neurobila chybu, iba potrebujem dodržať zákon a pri prechode pozmeniť minuloročne DP. Pracovníčka mi oznámila, že ona taky prípad ešte nemala, že musí volať metodičku a že zajtra mi povie.. A to som jej musela odcitovat paragrafy, ktorych sa to tyka, lebo nebola v "obraze" a sedí na FO..a stará sa o nich.. Odpoved zverejnim ;)
Manual
15.02.06,17:08
Ja pre istotu píšem na str. 9:
Príjmy= ...
Výdavky 60 %= ....
Odvody do fondov=...
Výdavky spolu=...
Aby to bolo všetko polopate a spolu výdavky dávam do r.2, tiež sa nikto z DU neozval
Simonab
15.02.06,17:39
Nechcela som tým príspevkom nikoho pomýliť, len som napísala skúsenosť. Myslím, že pokiaľ to DU akceptuje tak alebo tak, je to OK. Veď ako povedala Zitka štát sme tým neukrátili. Ale keby sa z DU ozvali, že je tam chyba určite dám vedieť, aby aj ostatní neurobili tú istú.
Za ten minulý rok sa mi nikto z DU neozval, že by mali chybu.Teraz som telefonicky overovala u švagra z Nových Zámkov, aby mi presne prečítal DP z roku 2004. Je tam jeden rozdiel súčet paušálnych výdavkov a poistného je až na riadku 11. Tak to píše aj Ekin. ( ja som teraz dala na 9 a potom ešte na 11 ). Tak uvidíme.
Zužu
15.02.06,19:07
minuly rok som to tiez uvádzala tak, ako vraví poučenie, čiže vo výdavkoch boli iba % a v riadku 11 už navýšené o platby poistného. Aby to na DU pochopili, pridala som komentár na str. 9 a nenápadne aj pod riadkom 11 poznámku,že su v tom aj odvody. Nikto nič nereklamoval, a tento rok postupujem rovnako..
Mam vsak iny problem, ak min.rok boli paus.vydavky a tento rok prechod na JU, podla zakona je treba upravit minulorocne DP. Volala som na DU, ci mam podat opravne, povedali ano a samozrejme, ze aj penale. Vravim, za čo? Ved som neurobila chybu, iba potrebujem dodržať zákon a pri prechode pozmeniť minuloročne DP. Pracovníčka mi oznámila, že ona taky prípad ešte nemala, že musí volať metodičku a že zajtra mi povie.. A to som jej musela odcitovat paragrafy, ktorych sa to tyka, lebo nebola v "obraze" a sedí na FO..a stará sa o nich.. Odpoved zverejnim ;)

V tomto prípade sa podáva dodatočné DP a penále sa platia, ak ma dobre informovali tak je to 12 % ročný úrok.
miriza
16.02.06,05:29
Tak som včera urobila to daňové, môžte sa na to niekto pozrieť či je to správne?
Príjem: 168580,-
Výdaj: 42145,- /25% riadok 2/
odvody: 37460,- /42145+37460/ r. 9
Základ dane: 88975,-
Daňovník: 87936,-
základ dane: 1039,-
daň: 197,-
Je to takto správne ????
renča1
16.02.06,05:49
Tak som včera urobila to daňové, môžte sa na to niekto pozrieť či je to správne?
Príjem: 168580,-
Výdaj: 42145,- /25% riadok 2/
odvody: 37460,- /42145+37460/ r. 9
Základ dane: 88975,-
Daňovník: 87936,-
základ dane: 1039,-
daň: 197,-
Je to takto správne ????

Áno je to správne.:)
miriza
16.02.06,06:08
Ďakujem ti pekne renča!!!
Jan B
16.02.06,12:07
[quote=evina]Problém nie je v tom, či vieš čítať, problém je v tom, že jedno je napísané v poučení a druhé vyžaduje väčšina DÚ,

Poučenie uvádza:

ak daňovník uplatňuje výdavky
percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r. 1 až r. 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov a pri príjme uvedenom na r. 10 osobitne na tomto riadku. Ak je daňovník spoločníkom v. o. s. alebo


Problem nieje na vasej strane, ale na dodrziavani nasho slovenskeho pravopisu a mozno na tlaciarenskom skriatkovi. Skuste si dat ciarku za
UHRNOM NA R.9-ciarka- a potom si ju presunte za UHRNOM -ciarka-.
Myslim ze pochopite zmenu vyznamu celej vety. Ak je v tejto otazke nejaky problem vyriesilo ho uz samotne DRSR na svojej stranke, ako tu niektory pisali, ze pri vyplnani tlaciva na nete im to hlasi chybu.
Ja sa drzim toho co mi tam naserviruju z DRSR a mam pokoj, ak by mi to nejaka pracovnicka na DU vysvetlovala inac, drzim sa toho, kto ma vysiu kompetenciu, cize DRSR.
Divim sa vsak tomu , ze sa tu nad takou "prkotinou" rozvija diskusia, ako
v parlamente nad problemom, ci pri hlasovani zdvihat pravu alebo lavu ruku.
Mna by stale viac zaujimalo a nik sa na to neozval, co si mysli o uprave ZD v pripade zmeny uplatnovania vydavkov, tak ako som o tom pisal v minulom prispevku. Ci to nieje restriktivne opatrenie zakona, ak v pripade zmeny ZD v predchadzajucom obdobi len z dovodu zmeny uplatnovania vydavkov, zaplatim sankcny urok z pripadnej zvysenej dane.
Prajem vam vsetkym pekny a pokojny den.
Pepa
16.02.06,12:15
Problem nieje na vasej strane, ale na dodrziavani nasho slovenskeho pravopisu a mozno na tlaciarenskom skriatkovi. Skuste si dat ciarku za
UHRNOM NA R.9-ciarka- a potom si ju presunte za UHRNOM -ciarka-.
Myslim ze pochopite zmenu vyznamu celej vety. Ak je v tejto otazke nejaky problem vyriesilo ho uz samotne DRSR na svojej stranke, ako tu niektory pisali, ze pri vyplnani tlaciva na nete im to hlasi chybu.
Ja sa drzim toho co mi tam naserviruju z DRSR a mam pokoj, ak by mi to nejaka pracovnicka na DU vysvetlovala inac, drzim sa toho, kto ma vysiu kompetenciu, cize DRSR.


Takže sa teším - viem čítať:D
Lubica3
16.02.06,12:17
Môžem tiež poprosiť o odobrenie, sedím nad daňovým a nepáči sa mi, že nesedia tie súčtové riadky - 2 a 9 a 11. K tomu navyše otázka - tiež to už bolo rozoberané, že daňovník mal príjmy z činnosti a z kreditných úrokov. Percentom mu robím len výdavky k činnosti /bez úrokov/ - teda ďalší nesúlad v r.2, kde pri prenásobení mi to nesedí. Vzrušujem sa nad tým zbytočne? Už to niekto má fyzicky overené na vlastnej koži? Ako ste to nakoniec napísali?
Jan B
16.02.06,12:24
minuly rok som to tiez uvádzala tak, ako vraví poučenie, čiže vo výdavkoch boli iba % a v riadku 11 už navýšené o platby poistného. Aby to na DU pochopili, pridala som komentár na str. 9 a nenápadne aj pod riadkom 11 poznámku,že su v tom aj odvody. Nikto nič nereklamoval, a tento rok postupujem rovnako..
Mam vsak iny problem, ak min.rok boli paus.vydavky a tento rok prechod na JU, podla zakona je treba upravit minulorocne DP. Volala som na DU, ci mam podat opravne, povedali ano a samozrejme, ze aj penale. Vravim, za čo? Ved som neurobila chybu, iba potrebujem dodržať zákon a pri prechode pozmeniť minuloročne DP. Pracovníčka mi oznámila, že ona taky prípad ešte nemala, že musí volať metodičku a že zajtra mi povie.. A to som jej musela odcitovat paragrafy, ktorych sa to tyka, lebo nebola v "obraze" a sedí na FO..a stará sa o nich.. Odpoved zverejnim ;)

Konecne jedna spriaznena dusa, ved prave o tom probleme som pisal v minulom prispevku na ktory sa mi nik neozval a chystam sa upozornit na to DRSR, len toho casu keby bolo viacej. Ved to je robota nasich poslancov. Vsak je nemyslitelne, aby niekto platil za nieco co nesposobil, ani umyslene ani neumyselne, len chce dodrzat "nedokonaly" zakon. Vysvetloval som to aj na nasom DU a kompetentna pracovnicka so mnou suhlasila a povedala aby som to nechal tak. Problem by mozno bol len v pripade inej sadzby dane v rozlicnych rokoch. To by uz niekto mohol povedat ze som spekuloval a usetril. Budem so zvedavostou cakat na odpoved od metodicky, len aby to nebol polrok, tak ako som ja cakal na inu odpoved z DRSR.
Pekny den.
Simonab
16.02.06,12:25
Takže sa teším - viem čítať:D

Jasné, že vieš čítať. Ja som to včera čítala sto krát a tiež ma napadlo dať tam tie čiarky ako Jana B a naozaj to má zakaždým iný význam. Už som šalela. Ale potom som si povedala nech si to rieša tam u nich na DU. Akurát, že keď budú klienta naháňať ( ak budú ), pomyslí si, tá ani priznanie vypísať nevie. No ale čo už dáko to prežijem.
Simonab
16.02.06,12:27
Konecne jedna spriaznena dusa, ved prave o tom probleme som pisal v minulom prispevku na ktory sa mi nik neozval a chystam sa upozornit na to DRSR, len toho casu keby bolo viacej. Ved to je robota nasich poslancov. Vsak je nemyslitelne, aby niekto platil za nieco co nesposobil, ani umyslene ani neumyselne, len chce dodrzat "nedokonaly" zakon. Vysvetloval som to aj na nasom DU a kompetentna pracovnicka so mnou suhlasila a povedala aby som to nechal tak. Problem by mozno bol len v pripade inej sadzby dane v rozlicnych rokoch. To by uz niekto mohol povedat ze som spekuloval a usetril. Budem so zvedavostou cakat na odpoved od metodicky, len aby to nebol polrok, tak ako som ja cakal na inu odpoved z DRSR.
Pekny den.
Potom daj vedieť ako sa vyjadrili.
Pepa
16.02.06,12:37
Jasné, že vieš čítať. Ja som to včera čítala sto krát a tiež ma napadlo dať tam tie čiarky ako Jana B a naozaj to má zakaždým iný význam. Už som šalela. Ale potom som si povedala nech si to rieša tam u nich na DU. Akurát, že keď budú klienta naháňať ( ak budú ), pomyslí si, tá ani priznanie vypísať nevie. No ale čo už dáko to prežijem.
No veď práve, aby som ja ostala sprostá - to nie. Tento rok to robím cez stránku DR a tam ma to inak ani nepustí - tak isto som to robila aj minulý rok /aj bez stránky DR/.
Takže nech si pracovníčky DU skúsia otvoriť hubu:D
Pepa
16.02.06,13:19
Môžem tiež poprosiť o odobrenie, sedím nad daňovým a nepáči sa mi, že nesedia tie súčtové riadky - 2 a 9 a 11. K tomu navyše otázka - tiež to už bolo rozoberané, že daňovník mal príjmy z činnosti a z kreditných úrokov. Percentom mu robím len výdavky k činnosti /bez úrokov/ - teda ďalší nesúlad v r.2, kde pri prenásobení mi to nesedí. Vzrušujem sa nad tým zbytočne? Už to niekto má fyzicky overené na vlastnej koži? Ako ste to nakoniec napísali?
Lubka - skús si to spraviť cez stránku DR - vypĺňanie tlačív na internete.
Tam uvidíš že: do stl. 1 dávaš príjmy /vrátane úrokov/ a do stl. 2 dáš paušálne výdaje + poistné. Potom ti riadky sadnú - inak ťa to nepustí, vyhodí ti to chybu. Vôbec sa nevzrušuj, nedeľ, nenásob.
Manual
16.02.06,13:31
Lubka - skús si to spraviť cez stránku DR - vypĺňanie tlačív na internete.
Tam uvidíš že: do stl. 1 dávaš príjmy /vrátane úrokov/ a do stl. 2 dáš paušálne výdaje + poistné. Potom ti riadky sadnú - inak ťa to nepustí, vyhodí ti to chybu. Vôbec sa nevzrušuj, nedeľ, nenásob. Presne tak a Alfa to má ošetrené tak, že riadok 9 je needitovateľný, tam sa nedá dostať...:)
Lubica3
16.02.06,13:47
Ďakujem priatelia, čím viac tu toho človek číta, tým viac je zmätený. Ale teraz ste ma ukľudnili. Idem robiť viacerým DP a nechcem, aby mali infarktové stavy, keď im príde výzva z DÚ, že to nemajú v poriadku. Definitívne som sa rozhodla vypĺňať na r. 2 všetko /s poistným/ a v osobitných záznamoch uvádzam členenie. Tie vysvetlivky úplne kašlem, keď ich nevedia napísať logicky. Janko ďakujem za osobitnú starostlivosť. Hurá na to a prerábať to nebudem!
ekin
16.02.06,15:20
vo veci zmeny spôsobu uplatnovania výdavkov, ako som včera slubila:
pracovníčka DÚ potvrdila, čo som jej citovala, že je potrebné podať opravné daňové priznanie za rok 2004, doplatiť daň a vypočítať a zaplatiť 3% z dodatočne doplatenej dane ako pokutu..
Keď som oponovala, že sme nič neporušili, iba postupujeme podľa predpisov a meníme spôsob, povedala, že zákon je zákon a nech si rozmyslím, či sa mi to oplatí vôbec urobiť:confused:
Tak som si sadla a prepočítala: + pohľadávka 50 000,t.j. plus 10000 dan + 1500 pokuta /hrubé čísielka/ ciže 10150 navýšenie
ak by sme tento rok išli na výdaje, dan mi vychádzala na 32 tis, ale plus 10150, čo je už viac, než 38 tis dan pri paušál.výdajoch.. Vysvetlila som to klientovi a uviedla aj to, že za rok 2006 bude paušál 40% a znova pri prechode sa bude dávať dodatočné DP................ a skutočne na tom prerobí. No povedzte, aká je to pomoc????? Tak radšej na paušál, nehrozí kontrola dokladov, chýb v účtovníctve, atd, atd... Len to treba vedieť
Zužu
16.02.06,17:40
Môj názor - podáva sa dodatočné daňové priznanie.Opravné DP sa podáva pred uplynutím lehoty na podanie DP, par. 39 zákon o správe daní a poplatkov.
evina
16.02.06,21:58
[quote=Jan B][quote=evina]Problém nie je v tom, či vieš čítať, problém je v tom, že jedno je napísané v poučení a druhé vyžaduje väčšina DÚ,

Poučenie uvádza:



Problem nieje na vasej strane, ale na dodrziavani nasho slovenskeho pravopisu a mozno na tlaciarenskom skriatkovi. Skuste si dat ciarku za
UHRNOM NA R.9-ciarka- a potom si ju presunte za UHRNOM -ciarka-.
Myslim ze pochopite zmenu vyznamu celej vety. Ak je v tejto otazke nejaky problem vyriesilo ho uz samotne DRSR na svojej stranke, ako tu niektory pisali, ze pri vyplnani tlaciva na nete im to hlasi chybu.
Ja sa drzim toho co mi tam naserviruju z DRSR a mam pokoj, ak by mi to nejaka pracovnicka na DU vysvetlovala inac, drzim sa toho, kto ma vysiu kompetenciu, cize DRSR.
Divim sa vsak tomu , ze sa tu nad takou "prkotinou" rozvija diskusia, ako
v parlamente nad problemom, ci pri hlasovani zdvihat pravu alebo lavu ruku.



Len jednu pripomienku-pre niektorého sú "prkotinou" také problémy pre druhého iné. V príspevkoch odznelo, že to každý vyrieši podľa svojho rozhodnutia, problém je však v inom:
1. Tlačiarensky škriatok nemôže úradovať na úradných štátnych listinách 2 roky a daňovník si nemá nič dopisovať sám a riadiť sa pokynmi DÚ prípadne jeho vyšších orgánov, ale má to byť napísané zrozumiteľne a v súlade so zákonom- preto moje predchádzajúce úvahy o tejto problematike, podotýkam nie návod n a vyplnenie. O.i. sám vidíš, že rozdielne DÚ majú rozdielny názor, a to pre mňa nie je prkotina, ale vždy vážna vec na zamyslenie :)

2. Dôležité v poučení je podľa mňa /a keď tak majú tam chybu/, že sa odvolávajú na § 6 ods. 10 zákona a ten jednoznačne hovorí, čo som citovala vyššie, t.j. v paušáli 25% sú všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov...

Len toľko k tomu-nemusíme sa viac o tom vyjadrovať :):)
apsgroup
17.02.06,15:13
2. Dôležité v poučení je podľa mňa /a keď tak majú tam chybu/, že sa odvolávajú na § 6 ods. 10 zákona a ten jednoznačne hovorí, čo som citovala vyššie, t.j. v paušáli 25% sú všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov...

Len toľko k tomu-nemusíme sa viac o tom vyjadrovať :):)
[/quote]To je síce pravda, ale § 6 odst.10 okrem toho hovorí, že poistné a príspevky si môže danovník uplatniť v preukázanej výške.
Muška
17.02.06,15:21
... a znova pri prechode sa bude dávať dodatočné DP................ a skutočne na tom prerobí. No povedzte, aká je to pomoc????? Tak radšej na paušál, nehrozí kontrola dokladov, chýb v účtovníctve, atd, atd... Len to treba vedieť

Ekin,
Ty už musíš pri podávaní DP vedieť, či budeš viesť účto, alebo paušál.výdavky. Potom nemusíš robiť dodatočné DP.
ini
18.02.06,09:17
Ekin,
Ty už musíš pri podávaní DP vedieť, či budeš viesť účto, alebo paušál.výdavky. Potom nemusíš robiť dodatočné DP. To je sice pravda, ale vacsina danovnikov zisti co je pre nich vyhodnejsie az ked uplynie rok a vypocita si dan podla pausalnych vydavkov a porovna to s tym, keby viedol normalne uctovnictvo. To je ale uz neskoro...
tomasz
20.02.06,10:57
Ak podnikateľ v roku 2004 si uplatňoval 25% z príjomov do výdajov, má evidenciu prijatých a vystavených faktúr z toho dve neboli uhradené v r.2004 (vystavená - 1530,- a prijatá - 2400,-). v roku 2005 vedie JÚ.
Po prečítaní viacerých príspevkov som prišiel nato že DP je chybne podané. Ako, alebo kde mám uviesť neuhradené faktúry? Ak to neoplyvňuje výšku daňovej povinnosti, aj vtedy musím podať dodatočné DP?
vieroslava
20.02.06,11:15
O neuhradené faktúry (ako záväzok( doplníš daňový základ za rok 2004, podáš dodatočné daňové priznanie a doplatíš rozdiel dane. Ak Ti aj nevychádza zvýšená daňová povinnosť, čo nepredpokladám, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.
Muška
20.02.06,11:16
O neuhradené faktúry (ako záväzok( doplníš daňový základ za rok 2004, podáš dodatočné daňové priznanie a doplatíš rozdiel dane. Ak Ti aj nevychádza zvýšená daňová povinnosť, čo nepredpokladám, je potrebné podať dodatočné daňové priznanie.

nesúhlasím.

viď http://www.porada.sk/showpost.php?p=187834&postcount=9
Lenuška
20.02.06,11:36
Živnosť od 29.9.2005 popri zamestnaní.
Na bankový účet "nabehli" príjmy a pohľadávka - fa vystavená 31.12.2005
je uhradená až 16.1.2006. SP+ZP neplatil. Paušálne výdavky 25% rátam len zo skutočných príjmov. Nezahrńam k nim aj tú pohľadávku?
Čítam čítam a čím ďalej tomu menej chápem.
Úpravy by sa robili len pri zmene - prechode uplatnenia výdavkov?
Veľmi, veľmi ďakujem.
Muška
20.02.06,11:42
Ak budeš aj v roku 2006 pokračovať v paušálnych výdavkoch, tak nič neupravuješ.
V takom prípade pohľadávku uhradenú v r. 2006 - budeš zdaňovať až v roku 2006
evina
20.02.06,11:43
Živnosť od 29.9.2005 popri zamestnaní.
Na bankový účet "nabehli" príjmy a pohľadávka - fa vystavená 31.12.2005
je uhradená až 16.1.2006. SP+ZP neplatil. Paušálne výdavky 25% rátam len zo skutočných príjmov. Nezahrńam k nim aj tú pohľadávku?
Čítam čítam a čím ďalej tomu menej chápem.
Úpravy by sa robili len pri zmene - prechode uplatnenia výdavkov?
Veľmi, veľmi ďakujem.

Pohľadávku tam nezahŕňaš, tá pôjde do roku 2006. Upravy sa robia len pri zmene uplatňovania výdavkov.
Lenuška
20.02.06,12:04
Ďaaaaakujem. Idem zmeniť myšlienky na hodinu angličtiny.
Zatiaľ ......
dogicka
22.02.06,14:23
Konecne jedna spriaznena dusa, ved prave o tom probleme som pisal v minulom prispevku na ktory sa mi nik neozval a chystam sa upozornit na to DRSR, len toho casu keby bolo viacej. Ved to je robota nasich poslancov. Vsak je nemyslitelne, aby niekto platil za nieco co nesposobil, ani umyslene ani neumyselne, len chce dodrzat "nedokonaly" zakon. Vysvetloval som to aj na nasom DU a kompetentna pracovnicka so mnou suhlasila a povedala aby som to nechal tak. Problem by mozno bol len v pripade inej sadzby dane v rozlicnych rokoch. To by uz niekto mohol povedat ze som spekuloval a usetril. Budem so zvedavostou cakat na odpoved od metodicky, len aby to nebol polrok, tak ako som ja cakal na inu odpoved z DRSR.
Pekny den.

Tak čo už ti odpovedali? Lebo mňa to tieť veľmi, veľmi zaujíma.
dada 1
22.02.06,14:49
Ahojte,chcem sa opýtať kamarátka si založila živnosť - tlmočníctvo zároven pracuje na hpp musí si viesť JU ?Akú evidenciu musí robiť?Môže si uplatniť paušálne výdavky?
evina
22.02.06,14:58
Ahojte,chcem sa opýtať kamarátka si založila živnosť - tlmočníctvo zároven pracuje na hpp musí si viesť JU ?Akú evidenciu musí robiť?Môže si uplatniť paušálne výdavky?
Môže si uplatniť paušálne výdavky v zmysle §11 odsr. 10 /opravujem má byť samozrejme § 6 ods. 10. zákona o DzP /citovaný v príspevku 66/
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
prekladateľ
22.02.06,15:49
Dnes som bol na Daňovom úrade spýtať sa na potrebu dodatočného daňového priznania za r. 2004 pri prechode na paušálne výdavky za r. 2005. Dosť zúfalo na mňa hľadeli sa nakoniec mi poradili, aby som pohľadávky z r. 2004 zaplatené v r. 2005 započítal do daňového priznania za r. 2005 a hotovo. Inak mi môže kontrolór vyrubiť pokutu za dodatočné priznanie za r. 2004.
A keď som sa opýtal na prípadné problémy so Sociálnou a Zdravotnou poisťovňou, kde by bolo tiež treba dodatočne doplácať od 1. 7. 2005, tak mi len zadupľovali, aby som na to dodatočné daňové priznanie zabudol.
Aké máte skúsenosti vy ostatní? Myslím napríklad aj s tou Sociálnou poisťovňou.
Johanka
22.02.06,16:27
Dobrá rada nad zlato :) . Je na rozhodnutí daňovníka, do čoho sa chce zamotať. Pri prechode na paušálne výdavky nie je povinnosť podať dodatočné DP, ale povinnosť je - upraviť základ dane za rok predchádzajúci zmene uplatňovania výdavkov. V ideálnom prípade upraví základ dane v riadnom priznaní. V opačnom prípade podá dodatočné DP. Ak budú daňovníkovi kontrolovať daň z príjmov za rok 2004, asi ich vôbec nebude zaujímať, že to ,čo mal zdaniť v roku 2004 ( pohľadávku), zdanil o rok neskôr. Výsledok kontroly bude, že má zlý základ dane za rok 2004 a bude nasledovat dodanenie, sankčný úrok ... .
Pepa
22.02.06,16:35
Dnes som bol na Daňovom úrade spýtať sa na potrebu dodatočného daňového priznania za r. 2004 pri prechode na paušálne výdavky za r. 2005. Dosť zúfalo na mňa hľadeli sa nakoniec mi poradili, aby som pohľadávky z r. 2004 zaplatené v r. 2005 započítal do daňového priznania za r. 2005 a hotovo. Inak mi môže kontrolór vyrubiť pokutu za dodatočné priznanie za r. 2004.
A keď som sa opýtal na prípadné problémy so Sociálnou a Zdravotnou poisťovňou, kde by bolo tiež treba dodatočne doplácať od 1. 7. 2005, tak mi len zadupľovali, aby som na to dodatočné daňové priznanie zabudol.
Aké máte skúsenosti vy ostatní? Myslím napríklad aj s tou Sociálnou poisťovňou.
Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať, že je dôležité KOHO na daňovom úrade sa pýtaš. Ich "informácie, doporučenia, odporučenia" sú veľakrát v rozpore s platnými zákonmi.
Ja som to konzultovala s daňovou poradkyňou - jednoznačne mi bolo povedané DODATOČNÉ DP.
Tak si človeče vyber.:)
dogicka
22.02.06,16:41
Ja by som to veľmi rada zhrnula tak po lopate, pretože stále nerozumiem ako postupovať pri prechode z JÚ na paušál.
Takže:
Pri prechode z paušálu na JÚ napr v roku 2005:
- za rok 2004 - zvýšiť ZD o výšku pohľadávok
- znížiť ZD o výšku nespotrebovaných zásob
Potom: - VF vystavené v roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do PNZD
- záväzky týkajúce sa roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do
VNZD
Takže toto mi je jasné a chápem aj logicky, že to tak má byť.

Ale keby niekto napísal takto polopate ako je to pri prechode z JÚ na paušál?

Myslím si že asi takto:
Za rok 2004 - znížiť ZD o výšku pohľadávok
- zvýšiť ZD o výšku záväzkov a nespotrebovaných zásob
Je to takto správne?
prekladateľ
22.02.06,18:43
Johanka a Pepa, ďakujem, presvedčili ste ma. Podám dodatočné daňové priznanie. Akurát neviem, ako v ňom vyznačím, že ho podávam nie kvôli chybe v minulom roku, ale kvôli prechodu na paušálne výdavky.
Poradíte mi?
A neviete náhodou, ako je to potom s doplatkami do Sociálnej a zdravotnej poisťovne? Treba aj tam ísť s tým dodatočným DP?
Zužu
22.02.06,19:29
DO sociálnej a zdravotnej poisť. treba zaniesť výpis z dodatočného DP. Daňový úrad ti dorubí penále, keď sa podáva dodatočné DP. To ich nezaujíma prečo podávaš dodatočné DP. V zákone je možnosť prechodu na iné výdavky ale pri platení penálov sa na to ohľad neberie.
liba2
22.02.06,20:39
A neviete náhodou, ako je to potom s doplatkami do Sociálnej a zdravotnej poisťovne? Treba aj tam ísť s tým dodatočným DP?S priznaním nie, ale s výpisom z DDP. Mám skúsenosť, že SP dostáva informácie z DÚ o našich príjmoch a aj tieto DDP dostáva, takže tomu neunikneš, je to len otázka času. Odporúčam dať to do poriadku.
Muška
22.02.06,20:41
Ja by som to veľmi rada zhrnula tak po lopate, pretože stále nerozumiem ako postupovať pri prechode z JÚ na paušál.
Takže:
Pri prechode z paušálu na JÚ napr v roku 2005:
- za rok 2004 - zvýšiť ZD o výšku pohľadávok
- znížiť ZD o výšku nespotrebovaných zásob
Potom: - VF vystavené v roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do PNZD
- záväzky týkajúce sa roku 2004 a uhradené v roku 2005 pôjdu do
VNZD
Takže toto mi je jasné a chápem aj logicky, že to tak má byť.

Ale keby niekto napísal takto polopate ako je to pri prechode z JÚ na paušál?

Myslím si že asi takto:
Za rok 2004 - znížiť ZD o výšku pohľadávok
- zvýšiť ZD o výšku záväzkov a nespotrebovaných zásob
Je to takto správne?
klikni http://www.porada.sk/showpost.php?p=187834&postcount=9
ondrejvla
23.02.06,07:51
Môže si uplatniť paušálne výdavky v zmysle §11 odsr. 10 zákona o DzP /citovaný v príspevku 66/
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Evina,
tiež som hľadala § o uplatnení paušál výdavkov, nakoľko minulý rok som uvádzala §6, odst.10 ZoDP.
Ty cituješ §11 odst.10, z toho dôvodu som opäť pozerala znenie zákona, v knihe som to nenašla, našla som na Porade toto, čo mi dáva logiku, že § 11 nemá odsek 10, :
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane


(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

(4) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane len o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine tejto nezdaniteľnej časti základu dane za každý kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane alebo ak má manželka (manžel) vlastné príjmy v príslušnom zdaňovacom období, o sumu zodpovedajúcu jednej dvanástine rozdielu vypočítaného podľa odseku 1 písm. b).

(5) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c) a finančné prostriedky vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. c) je podmienkou splnenie podmienok podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia byt splnené tieto podmienky:
1. dojednaná doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovník nie je oprávnený požadovať plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
2. plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55 rokov veku daňovníka.

(6) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odseku 5, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.
TRETIA ČASŤ
DAŇ PRÁVNICKEJ OSOBY


§ 12
Predmet dane
evina
23.02.06,07:59
Vlasti ďakujem, samozrejme tam malo byť paragraf 6 odst. 10., ale toľko tu už hovoríme o nezdaniteľných častiach, že chybička sa zamotala :)

Ináč pre úplnosť k 15.12. 2005 bol zákon o DzP 595/2003 novelizovaný o.i. aj práve v paragrafe 11 a ten má 10 odsekov-ide o znenie zákona č. 534/2005
dogicka
23.02.06,11:43
Muška veď práve o to mi ide, že je tam napísané len upraví ZD o výšku pohľadávok, záväzkov a zásob. Ja som chcela aby mi to niekto odsúhlasil tak po lopate: o čo ZD zvýšiť a o čo znížiť.
Muška
24.02.06,13:28
Ale keby niekto napísal takto polopate ako je to pri prechode z JÚ na paušál?

Myslím si že asi takto:
Za rok 2004 - znížiť ZD o výšku záväzkov
- zvýšiť ZD o výšku pohľadávok a nespotrebovaných zásob
Je to takto správne?

Červeným som Ti to opravila.

Musíš mať vlastne účtovníctvo "čisté" ako keby si končila svoju živnosť.
heket
06.03.06,10:55
FO začala podnikať v r.2003. Vtedy viedol účtovníctvo a preukazoval skutočné výdavky.Ďalšie roky si uplatňoval paušálne výdyvky. R 2003 neupravoval pri prechode na paušálne výdavky.Zistila som mu , že keby si bol v r.2003 uplatnil paušálne výdavky vyšlo by ho to výhodnejšie. Môže FO podať dodatočné priznanie a zmeniť skutočné výdavky na paušálne?
Vlado823
07.03.06,07:24
Živnostník podnika ako opravár motorových vozidiel. Príležitosne zamestnáva na dohodu o vykonaní práce jedného pracovníka. Zaujímalo by ma, či aj v tomto prípade si môže uplatniť 60% výdavkov z príjmov.
Pepa
07.03.06,07:30
Živnostník podnika ako opravár motorových vozidiel. Príležitosne zamestnáva na dohodu o vykonaní práce jedného pracovníka. Zaujímalo by ma, či aj v tomto prípade si môže uplatniť 60% výdavkov z príjmov.
To, že SZČO niekoho zamestnáva nevylučuje možnosť uplatnenia percentuálnych výdajov.
mimča
07.03.06,08:23
prešla som niekoľko tém o paušálnych výdavkoch no vyplnenie tabuľky č. 1 - konkrétne r. 2 mi aj tak nie je jasné... no nechám to zatiaľ tak, ale chcem sa ešte opísať či mám vlastne dobré tlačivo na DP FO... moja tabuľka č. 1 má totiž 11 riadkov a nie 10 ako to tu všade spomínate... už v tom mám riadny chaos ...
Pepa
07.03.06,08:37
prešla som niekoľko tém o paušálnych výdavkoch no vyplnenie tabuľky č. 1 - konkrétne r. 2 mi aj tak nie je jasné... no nechám to zatiaľ tak, ale chcem sa ešte opísať či mám vlastne dobré tlačivo na DP FO... moja tabuľka č. 1 má totiž 11 riadkov a nie 10 ako to tu všade spomínate... už v tom mám riadny chaos ...
Tabuľka č. 1 v odd. VI. má 11 riadkov.
dogicka
07.03.06,08:40
Máš dobré tlačivo, v tabuľke 1 je 11 riadkov, asi si čítala príspevky ktoré sa týkali DP za rok 2004, vtedy bolo v tabuľke 1 10 riadkov. Je tu viacej názorov ako postupovať pri vyplňovaní DP pri uplatňovaní paušálnych výdavkov, ja sa prikláňam k tomu, že súčtové riadky 2,9 a 11 musia sedieť, zdá sa mi to logické, tak som takto vyplnila už asi 15 DP (v riadku 2 uvádzam výdavky % + odvody), zatiaľ je všetko v poriadku. Inak to poučenie k vyplneniu DP pod tabuľkov sa dá tiež vysvetliť rôzne (už to bolo v tejto téme rozoberané, stačí dať niekde čiarku).
mimča
07.03.06,08:54
Pepa, dogicka ďakujem... uf som sa zľakla, lebo mi tu jeden pán doniesol aj staré... vraj z DÚ... a ja som mala novšie...
a k tým výdavkom... ja som min. rok pásala celú sumu do riadku 2... akosi mi to bolo jasné a logické... no teraz som si prečítala vysvetlivky k tabuľke... apotom aj vaše rôzne názory... tak som z toho jeleň.... ale asi napíšem celú sumu ako min. rok - však ak im to tak bolo dobre vtedy bude aj teraz... snáď
mimča
07.03.06,08:57
ešte k tomu tlačivu...na poslednej strane v potvrdení im tam nesedia riadky.... tie nechali po starom....
základ dane z r. 70 ( po novom je na 70 nezdaniteľná časť na daňovníka) apod.....
Pepa
07.03.06,09:04
Pepa, dogicka ďakujem... uf som sa zľakla, lebo mi tu jeden pán doniesol aj staré... vraj z DÚ... a ja som mala novšie...
a k tým výdavkom... ja som min. rok pásala celú sumu do riadku 2... akosi mi to bolo jasné a logické... no teraz som si prečítala vysvetlivky k tabuľke... apotom aj vaše rôzne názory... tak som z toho jeleň.... ale asi napíšem celú sumu ako min. rok - však ak im to tak bolo dobre vtedy bude aj teraz... snáď
Absolútne nič sa nestane, ak do riadku 2 nedáš nič a výdavky spolu uvedieš na riadku 9.:)
Pepa
07.03.06,09:06
ešte k tomu tlačivu...na poslednej strane v potvrdení im tam nesedia riadky.... tie nechali po starom....
základ dane z r. 70 ( po novom je na 70 nezdaniteľná časť na daňovníka) apod.....
Na potvrdení je základ dane z r. 69. Máš to nejak pomiešané - staré s novým.:rolleyes:
dogicka
07.03.06,09:09
Tak to máš akési divné tlačivo, práve to pozerám, a mám v potvrdení uvedený základ dane z r. 69.....
A s vypĺňaním tabuľky č.1 sa už netrápim, ak sa im to na DÚ nebude páčiť, tak to opravím a bude. Z toho sa svet nezborí. A mám osobnú skúsenosť, že každý DÚ vyžaduje niečo iné, tak si z takýchto maličkostí hlavu nerobím.

mimotemy Včera som totiž zistila, že budem platiť penále za neskoré uhradenie zrážkovej dane (robím pre troch SZČO mzdy, každému 1 zamestnanca, ktorého musí mať kvôli zastúpeniu za živnosť, čiže príjem mesačný v hrubom 400,- Sk), inak mzdy nerobím, tak som to neusledovala, no čo už hlavne že sa nič horšie nestalo....
Včera ma to trápilo, dnes som sa z toho už vyspala.
HUPKA64
07.03.06,09:18
To prakticky znamená, že zvýšim základ dane v roku 2004 o výšku pohľadávky, dám opravné DP a v roku 2005 dám skutočné výdavky? Nemám ani záväzky, ani zásoby.

Tá pohľadávka bola skutočne uhradená 2005/01. Pochopila som to dobre ?
Pepa
07.03.06,09:45
To prakticky znamená, že zvýšim základ dane v roku 2004 o výšku pohľadávky, dám opravné DP a v roku 2005 dám skutočné výdavky? Nemám ani záväzky, ani zásoby.

Tá pohľadávka bola skutočne uhradená 2005/01. Pochopila som to dobre ?
Prechádzaš z paušálnych na preukázateľné - tzn. upravíš základ dane o výšku zásob a pohľadávok - par. 17 ods. 8 písm. c). ZoDP.
Záver: pochopila si to dobre.:)
JAJA11
07.03.06,09:54
Evina - A co sa tyka odpisov, tie sa ako vysporiadavaju? V roku 2005 som si uplatnoval odpisy ale este nie je vsetko odpisane, ked prejdem na pausalne vydavky co sa stane s odpismi ako ich vysporiadam pri prechode na pausalne vydavky?

Pri prechode na paušálne výdavky sa ďalej odpisuje, ale sa o tom neúčtuje, lebo odpisy sú súčasťou paušálnych výdavkov. V tomto období sa ani nesmie prerušiť odpisovanie.
mimča
07.03.06,10:57
Na potvrdení je základ dane z r. 69. Máš to nejak pomiešané - staré s novým.:rolleyes:

nemám... mám to aj v ostatných nových.... :mad: čo s tým? môžem to odovzdať takto?
Pepa
07.03.06,11:15
nemám... mám to aj v ostatných nových.... :mad: čo s tým? môžem to odovzdať takto?
Nevidím problém - normálne oprav 70 na 69 a je to. :)
lienka3
07.03.06,15:33
Mňa poprosil švagor o vyplnenie daňového priznania . Jeho príjem bol
9 mesiacov zo závislej činnosti ako zamestnanec 158.741,- Sk, odvody 21.265,-Sk a doplnk.dôchodk.1.800,- Sk úhrn zrazených preddavkov bol
13.528,-Sk od 10 mesiaca začal robiť ako živnostník jeho príjem bol 41.186,- / a ešte za mesiac december fakturoval až 9.1.2006 čiastku 21.356 /, je dobrovolne poistený a zaplatil spolu aj so zdravotným do konca decembra 9.618,- Sk.
Nechce robiť účtovníctvo , ako som pochopila môže si aj za tých pár mesiacov uplatniť paušál? Kam treba dať do daňového priznania to dplnk.dôchodk.poistenie. Nemám s tým ešte také skúsenosti robím si jedn. účto len 2. rok a tak sa s tým aj trochu trápim, ale s paušálom nemám skúsenosti .
dogicka
07.03.06,15:50
Mňa poprosil švagor o vyplnenie daňového priznania . Jeho príjem bol
9 mesiacov zo závislej činnosti ako zamestnanec 158.741,- Sk, odvody 21.265,-Sk a doplnk.dôchodk.1.800,- Sk úhrn zrazených preddavkov bol
13.528,-Sk od 10 mesiaca začal robiť ako živnostník jeho príjem bol 41.186,- / a ešte za mesiac december fakturoval až 9.1.2006 čiastku 21.356 /, je dobrovolne poistený a zaplatil spolu aj so zdravotným do konca decembra 9.618,- Sk.
Nechce robiť účtovníctvo , ako som pochopila môže si aj za tých pár mesiacov uplatniť paušál? Kam treba dať do daňového priznania to dplnk.dôchodk.poistenie. Nemám s tým ešte také skúsenosti robím si jedn. účto len 2. rok a tak sa s tým aj trochu trápim, ale s paušálom nemám skúsenosti .

Áno môže si z príjmov zo živnosti uplatniť paušál,
v tvojom prípade by to vyzeralo asi takto:
- príjem zo živnosti 41 186,-
- výdavky 25% - 10 296,-
- platby do fondov - 9 618,-
základ dane 21 272,-
Ak má príjmy len z remeselných živností môže si odrátať 60% výdavky.
Pri uplatňovaní výdavkov % z príjmu musíš viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o pohľadávkach a o zásobách.

Doplnkové dôchodk.poist. napíšeš v DP do riadku 72 (v DP je to podrobne rozpísané).
evina
07.03.06,15:55
Mňa poprosil švagor o vyplnenie daňového priznania . Jeho príjem bol
9 mesiacov zo závislej činnosti ako zamestnanec 158.741,- Sk, odvody 21.265,-Sk a doplnk.dôchodk.1.800,- Sk úhrn zrazených preddavkov bol
13.528,-Sk od 10 mesiaca začal robiť ako živnostník jeho príjem bol 41.186,- / a ešte za mesiac december fakturoval až 9.1.2006 čiastku 21.356 /, je dobrovolne poistený a zaplatil spolu aj so zdravotným do konca decembra 9.618,- Sk.
Nechce robiť účtovníctvo , ako som pochopila môže si aj za tých pár mesiacov uplatniť paušál?
Kam treba dať do daňového priznania to dplnk.dôchodk.poistenie. Nemám s tým ešte také skúsenosti robím si jedn. účto len 2. rok a tak sa s tým aj trochu trápim, ale s paušálom nemám skúsenosti .
1. Príjmy zo závislej činnosti uvedie v oddieli V.
2. Príjmy zo živnosti uvedie v odieli VI.:,

riadok 2 stlpec 1 41 186
riadok 2 stĺpec 2 25% paušál 10 297 plus 9 618 poistné = 19 915
a ďalej Ťa vedú riadky DP.

Predpokladám, že pojem doplnkov= poistenie si uviedlla omylom a myslela dobrovoľné. Fakturovaný príjem 21 936 v januári 2006, a teda aj uhradený v roku 2006 je príjmom v roku 2006.
evina
07.03.06,15:57
A máš to 2x :)
lienka3
07.03.06,17:19
Ďakujem ešte som tu nová a asi aj urobím pár zmätkov kým sa to naučím.
A V potvrdení od zamestnávateľa má uvedené zaplatené príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie 2. neuplatnené - 1 800.- Sk
Janca1
07.03.06,17:33
Dobrý večer, ešte doplním podotázku, kedže si uplatňujem výdavky paušálne, neprikladám k DP žiadne výkazy o PaV a MaZ. A evidenciu príjmov môžem robiť tak že do účtovného programu nahodím faktúry /to sú tie moje príjmy/ a priložím si knihu faktúr do "účta"?
dogicka
07.03.06,17:50
Dobrý večer, ešte doplním podotázku, kedže si uplatňujem výdavky paušálne, neprikladám k DP žiadne výkazy o PaV a MaZ. A evidenciu príjmov môžem robiť tak že do účtovného programu nahodím faktúry /to sú tie moje príjmy/ a priložím si knihu faktúr do "účta"?

Kniha faktúr je evidencia pohľadávok. Okrem toho musíš viesť aj evidenciu príjmov v časovom slede. Príjem nie je faktúra. Príjem je doklad o zaplatení faktúry (príjmový poklad.dokl. alebo výpis z účtu). Musíš to viesť oddelene: zvlášť knihu faktúr (evidencia pohľadávok) a zvlášť evidenciu príjmov.
Janca1
08.03.06,07:52
Ďakujem za odpoveď, už tomu rozumiem a ešte k tým výkazom v JU tie v tomto prípade neprikladám však /o príjmoch a výdavkoch a MaZ/?
evina
08.03.06,07:54
Ďakujem za odpoveď, už tomu rozumiem a ešte k tým výkazom v JU tie v tomto prípade neprikladám však /o príjmoch a výdavkoch a MaZ/?

V prípade uplatňovania paušálu výkazy neprikladáš.
malos
08.03.06,08:15
Chcem Vás poprosit o radu. V prípade paušalnych výdavkov 25% si chcem uplatnit zníženie základu dane o nezd. čast na seba aj na manželku ,ktorá je na mater.dovolenke. Potrebujem odniest na DU s dan. prizn. potvrdenie manželky,že je na MD?
evina
08.03.06,08:21
Chcem Vás poprosit o radu. V prípade paušalnych výdavkov 25% si chcem uplatnit zníženie základu dane o nezd. čast na seba aj na manželku ,ktorá je na mater.dovolenke. Potrebujem odniest na DU s dan. prizn. potvrdenie manželky,že je na MD?

Pri podávaní DP typu B nepotrebuješ takéto potvrdnie dokladať. V oddieli III. vyznačíš manželku, výšku jej príjmu a rozdiel medzi príjmom NČ si uplatníš. Materské sa do príjmu započítava, rodičovský príspevok nie.
heket
08.03.06,08:40
Rok 2006 sa budú uplatňovať paušálne výdavky 40%. V tomto roku 2005 teda upravujem základ dane o neuhradené pohľadávky a záväzky a zásoby. Ale ako naložiť so zostávajúcou časťou zálohy na lízingu auta, ktorú časovo rozlišujem. Záväzok to nie je, lebo je už dávno zaplatená .Pohľadávka by to mohla byť , lebo pri nedodržaní lízingu by mi ju vrátili.Ako postupovať s touto zálohou?
hant
08.03.06,19:30
PROSÍM !!!!má vplyv na 60 perc. výdavky pri remeselnej živnosti predaj os.auta ktoré bolo na IČO ? Ďakujem.
Evicafa
10.03.06,16:58
Dnes som bol na Daňovom úrade spýtať sa na potrebu dodatočného daňového priznania za r. 2004 pri prechode na paušálne výdavky za r. 2005. Dosť zúfalo na mňa hľadeli sa nakoniec mi poradili, aby som pohľadávky z r. 2004 zaplatené v r. 2005 započítal do daňového priznania za r. 2005 a hotovo. Inak mi môže kontrolór vyrubiť pokutu za dodatočné priznanie za r. 2004.
A keď som sa opýtal na prípadné problémy so Sociálnou a Zdravotnou poisťovňou, kde by bolo tiež treba dodatočne doplácať od 1. 7. 2005, tak mi len zadupľovali, aby som na to dodatočné daňové priznanie zabudol.
Aké máte skúsenosti vy ostatní? Myslím napríklad aj s tou Sociálnou poisťovňou.

Aj mne by sa takýto postup lepšie páčil. Totiž keď som klientovi robila DP za rok 2004 - účtovala som - ešte netušil, že v r. 2005 nebude mať "kšeft". V polovici r. 2005 sa zamestnal a za 2004 má dokopy päť dokladov - snáď mu kvôli tomu nebudem robiť JÚ s celou tou spústou papierovania patriaceho k Ročnej závierke (Inventarizácie, Knihy P a Z ....) - ale mu dám paušál. A keď mu ešte zahlásim že za r. 2004 musí podať opravne DP (predsa na dodatočné je už neskoro) a doplácať nejaké penále, asi ho porazí.
Terezap
14.03.06,22:57
Prosím pomóc. Teraz som sa rozhodla pre paušálne výdavky v roku 2006. Ale daňové priznanie za rok 2005 som už odovzdala. Viedla som JÚ. Musím teda ešte teraz podať opravné daň. priznanie? A čo mám presne opraviť? Som z toho úplne vedľa. Nemám pohľadávky, nemám zásoby mala som len záväzky vo výške 2200,-Sk. O túto sumu mám navýšiť daň. základ na r. 69 alebo aj príjem zo živnosti atď. Moc, moc ďakujem.
dogicka
14.03.06,23:21
O záväzky znížiš ZD, a úhrady záväzkov v roku 2006 budú VNZD.
Terezap
15.03.06,08:44
Takže musím podať opravné daňové priznanie? A ZD znížim na riadku 69 ?
Ďakujem!
Pepa
15.03.06,09:14
Takže musím podať opravné daňové priznanie? A ZD znížim na riadku 69 ?
Ďakujem!
Záväzok uvedieš na r. 41 ako položku znižujúcu základ dane.
Terezap
15.03.06,12:22
Ahá. Ďakujem pekne. Už mi konečne svitlo.
Ale ešte mám jednu otázočku. Kamarátka robí svoje prvé daňové priznanie.
Rozhodla sa pre výdavky percentom. 60% pedikúra. Musí sa aj prvý krát upravovať ZD ? Ďakujem !
ManoB
15.03.06,12:41
Ahá. Ďakujem pekne. Už mi konečne svitlo.
Ale ešte mám jednu otázočku. Kamarátka robí svoje prvé daňové priznanie.
Rozhodla sa pre výdavky percentom. 60% pedikúra. Musí sa aj prvý krát upravovať ZD ? Ďakujem !

Ak robí prvé daňové priznanie, ZD nemá o čo upravovať, keďže v predošlom roku ešte nepodnikala.
Terezap
15.03.06,13:22
Výborne. Moc ďakujem. Ste veľmi zlatí a nech sa Vám darí.
Mickya
21.03.06,13:12
Prosím, ako by ste postupovali, múdre hlavičky, v prípade:
Prechod z JÚ na paušál:
pohľadávky k 31.12.2004 vysporiadané, ale záväzok nejakých 2200 Sk zostal.
Čiže, ak by som chcela prejsť na paušál, podám dodatočné daň. priznanie a mám si nárokovať vrátenie tých približne 600 Sk? A mám dať aj opravné výkazy do poisťovní?
Alebo v tomto prípade stačí podať iba daňové priznanie za rok 2005 (aj keď to nebude také čisté...) Je to pre mňa jednoduchšie..
Ďakujem za radu
JAJA11
22.03.06,06:42
Prosím, ako by ste postupovali, múdre hlavičky, v prípade:
Prechod z JÚ na paušál:
pohľadávky k 31.12.2004 vysporiadané, ale záväzok nejakých 2200 Sk zostal.
Čiže, ak by som chcela prejsť na paušál, podám dodatočné daň. priznanie a mám si nárokovať vrátenie tých približne 600 Sk? A mám dať aj opravné výkazy do poisťovní?
Alebo v tomto prípade stačí podať iba daňové priznanie za rok 2005 (aj keď to nebude také čisté...) Je to pre mňa jednoduchšie..
Ďakujem za radu

;) Aj ja by som to spravila bez opravného, veď tých pár korún nestojí za to dráždiť daňový úrad dodatočným DP. Zo zákona nevzniká povinnosť priznať všetky náklady, priznať sa musia len príjmy, takže to ani nemôžu napadnúť.:rolleyes:
miriza
22.03.06,07:59
Môžem živnostníkovi uplatniť výdavky percentom /25%/ ak mám v januári r. 2005 úhradu ešte z roku 2004????
Pepa
22.03.06,08:14
Môžem živnostníkovi uplatniť výdavky percentom /25%/ ak mám v januári r. 2005 úhradu ešte z roku 2004????
Ak viedol účtovníctvo v roku 2004 a v roku 2005 prechádza na percentuálne výdaje bol povinný upraviť základ dane za rok 2004.
miriza
22.03.06,08:16
V r. 2004 si tiež uplatňoval výdavky %.
Johanka
22.03.06,08:16
Možnosť uplatniť výdavky percentom z príjmu nemá nič s tým, z akých období má v danom roku uhradené pohľadávky. Dôležité je, ako si uplatňoval výdavky v predchádzajúcom zdaňovacom období a ak to bolo iným spôsobom (skutočnými), či bol upravený základ dane o túto pohľadávku.
miriza
22.03.06,08:18
Ďakujem takže použijem tých 25%.
JAJA11
22.03.06,09:54
Áno je to správne.:)

nemájú byť na riadku 2 spočítané výdavky s odvodmi do poisťovní?
JAJA11
22.03.06,10:16
Určite je to tak. Upozornili ma na to na daňovom úrade, že si to mám prepísať, lebo oni potom nevedia čo je z toho tých 25% a čo poistné. A že vraj si mám poriadne prečítať poučenie pod tabuľkou. Toto sa mi stalo minulý rok. Dnes som bola zaniesť DP paušálnika a presne na toto sa zamerala, že či je to správne. Takže na riadku 2 len 25% výdavky a na riadku 9 všetky riadky zrátané plus zaplatené poistné.

No tak zas musím prerábať DP:( , ešte že som ho neodovzdala, ale keď čítam poučenie, tak mi stále vychádza, že mám vyplniť len r. 9. Moc zrozumiteľne to tam napísané nie je.:(
JAJA11
22.03.06,10:26
Jasné Johanka - je to tak. Opravujem svoj predošlý príspevok.


Ale potom vzniká problém s SP, do výkazu sa píšu príjmy z tabuľky 1, ale údajne podľa SP aj tieto úpravy podľa paragrafu 17 sú súčasťou vymeriavaceho základu pre SP. A tým vzniká problém, lebo nebude súhlasiť VZ pre SP s tabuľkou 1.:( Čo s tým? Mne bolo poradené urobiť úpravy cez uzavierkové interné doklady a tým sa problém odstráni.
Marína
22.03.06,10:52
Ale potom vzniká problém s SP, do výkazu sa píšu príjmy z tabuľky 1, ale údajne podľa SP aj tieto úpravy podľa paragrafu 17 sú súčasťou vymeriavaceho základu pre SP. A tým vzniká problém, lebo nebude súhlasiť VZ pre SP s tabuľkou 1.:( Čo s tým? Mne bolo poradené urobiť úpravy cez uzavierkové interné doklady a tým sa problém odstráni.
Jaja, v podstate sme sa tu vo viacerých témach už zhodli, že pri paušálnych výdavkoch na r. 1-8 neuvádzame nič. Vyplýva to zo samotného textu v predposlenej vete uvedeného pod tabuľkou. DP máme vypĺňať presne tak, ako sa od nás žiada. 25% výdavok so zaplateným poistným uvedieme na r. 9. Pod tabuľkou zaškrtneme políčko x-kom a v odd. XIII. rozpíšeme výdavky na 25% a poistné. Do výpisu z DP pre SP som dala výdavky z r. 9 DP a úplne dole som ručne napísala:
§ 6 ods. 1 b) 25% xxxxx + poistné yyyyy=zzzzz. My im predsa nevyriešime nesúlad medzi DP a Výpisom. Oni to neriešia a nás zbytočne oberajú o čas. Táto téma by vôbec nevznikla, ak by to bolo doriešené. Som zvedavá, keď do SP dá DÚ databázu údajov(čo aj dáva), čo s tým budú robiť. Za predošlé zdaňovcie obdobie som to tiež rozpisovala.
P.S.: Už v inej téme som písala o konzultácii ohľadom tejto témy s 3 DÚ. Oni sami nevedia, ako im to software bude brať, pretože čakajú na upgrade. Preto je dobré rozpísať výdavky do odd. XIII a oni si pri "nahadzovaní" DP budú vedieť s tým poradiť.
mskbb
22.03.06,16:52
Ahojte...
Prvý krát robím DP s paušálnymi výdavkami a niektoré veci mi nie sú úplne jasné...
Mohli by ste mi s tým pomôcť?

1. Možno banálna otázka ale neviem ktoré okienko zaškrtnúť v DP
.....§6 ods. 1 a 2 .... alebo
......§6 ods. 3 ......
2. ďalšia banálnosť - ale pre istotu - odpočitateľná položka na daňovníka sa vždy odpočítava celá (87936)? aj keď je živnostníkom len 4. mesiace?

3. keď do výdavkov uvádzam aj poistné do ZP treba to nejak dokladovať?

4. a posledná otázka - keď živnostník vykonáva len remeselnícke práce môžem si odpočítať 60%né výdavky? - a treba dáko dokladovať že vykonáva remeselnú prácu?

Vopred veľmi pekne ďakujem...

Ivan
renča1
22.03.06,17:00
k otázkam:
1) tu musíš presne definovať z čoho máš príjmy či zo živnosti alebo z prenájmu ako súkrom.osoba, atd...
2)áno každý daňovník má nárok si odpoč.položku na seba a to pre r.2005 je suma 87936,00
3) poistné do ZP musí byť uhradené. Vtedy ti toto poistné vchádza do výdavkov ovplyv.základ dane.Dokladovať treba potvrdením o úhrade.
4) živnostník si môže uplatniť 60% výdavkov a to , ak má len príjmu z remes.živnosti okrem príjmov z prenájmu. Pri týchto príjmov sa dá kombinovať a aj uplatniť 60% výdavkov . Nemôžete byť však platcom dph.
Marína
22.03.06,17:02
Ahojte...
Prvý krát robím DP s paušálnymi výdavkami a niektoré veci mi nie sú úplne jasné...
Mohli by ste mi s tým pomôcť?

1. Možno banálna otázka ale neviem ktoré okienko zaškrtnúť v DP
.....§6 ods. 1 a 2 .... alebo ÁNO
......§6 ods. 3 ......
2. ďalšia banálnosť - ale pre istotu - odpočitateľná položka na daňovníka sa vždy odpočítava celá (87936)? aj keď je živnostníkom len 4. mesiace?
ÁNO
3. keď do výdavkov uvádzam aj poistné do ZP treba to nejak dokladovať?
DÚ nie, ale Ty si musíš uschovať doklady o zaplatení. Buď pokladničné, alebo výpisy z BÚ.
4. a posledná otázka - keď živnostník vykonáva len remeselnícke práce môžem si odpočítať 60%né výdavky? ÁNO- a treba dáko dokladovať že vykonáva remeselnú prácu? Musí mať živnostenské oprávnenie len na remeselnú činnosť.

Vopred veľmi pekne ďakujem...

Ivan
........................
mskbb
22.03.06,17:07
k otázkam:
1) tu musíš presne definovať z čoho máš príjmy či zo živnosti alebo z prenájmu ako súkrom.osoba, atd...


ďakujem za VEĽMI rýchlu odpoveď :)

ad 1) má príjmi len zo živnosti + bol 4. mesiace zamestnanec
renča1
22.03.06,17:12
ďakujem za VEĽMI rýchlu odpoveď :)

ad 1) má príjmi len zo živnosti + bol 4. mesiace zamestnanec

zo živnosti zaradí príjem do VI.Oddielu r.2 podľa § 6 ods.1 písm.b) . Od zamestnávateľa potvrdenie o príjme a povin.poistenie zaradí v V.oddieli v r.33,34.:) Zrazenú daň u zamestnávateľa, podľa § 35 si odpočíta od daň.povinnosti v r.96 a to všetko v daňovom priznaní typ B FO
Silkov
22.03.06,19:03
Klient SZČO v roku 2004 mal príjmy, ktoré vypočítal Paušálne nezaložil si peň. Denník ale evidenciu Príjmov...
Začínam účtovať rok 2005 a tam nepôjdem na paušál ale na výdavky. Aké sú počiatočné hodnoty v pokladni?????? pre výkaz o maj. A záv. Ak v roku 2004 výkazy nerobil ?????
Veľmi pekne ďakujem ..........
Pepa
22.03.06,19:37
Klient SZČO v roku 2004 mal príjmy, ktoré vypočítal Paušálne nezaložil si peň. Denník ale evidenciu Príjmov...
Začínam účtovať rok 2005 a tam nepôjdem na paušál ale na výdavky. Aké sú počiatočné hodnoty v pokladni?????? pre výkaz o maj. A záv. Ak v roku 2004 výkazy nerobil ?????
Veľmi pekne ďakujem ..........
V roku 2004 viedol evidenciu - počiatočné stavy sú nulové, výkaz o MaZ by mal byť tiež nulový - lebo ak prechádza z "evidenciu" na JU musel si v roku 2004 upraviť ZD o pohľadávky a zásoby.
Silkov
22.03.06,20:41
To znamená,že keď mal Fa 12/2004 uhradenú v 01/2005 mal sa príjem započítať do príjmu 2004?
Ako by sa učtovalo ak z výdavkov prechádzaš na paušal?
Tak tiež sa musia vysporiadať pohľadávky a.i.....
Ďakujem
Pepa
22.03.06,20:53
To znamená,že keď mal Fa 12/2004 uhradenú v 01/2005 mal sa príjem započítať do príjmu 2004?
Ako by sa učtovalo ak z výdavkov prechádzaš na paušal?
Tak tiež sa musia vysporiadať pohľadávky a.i.....
Ďakujem
Ak prechádzaš z paušálu na JU - upravuješ ZD cez položku zvyšujúcu ZD - tzn. pohľadávku /popr. zásoby/ - nejde to do príjmu - pohľadávka nie je príjem.
Aj keď prechádzaš z JU na paušál upravuješ ZD.
Hodím ti sem link, kde to máš krásne rozpísané.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=187834&postcount=9
Silkov
22.03.06,20:57
Erika si super
Silkov
24.03.06,19:52
ProsímŤa ako je to s kred.úrokom napr. 2 Sk, klient si uplatňuje paušál a príjmy mal uhradzané na účet. Má si dať Tie 2 sk do príjmu OZD .
Díkes
Zita5
24.03.06,19:55
ProsímŤa ako je to s kred.úrokom napr. 2 Sk, klient si uplatňuje paušál a príjmy mal uhradzané na účet. Má si dať Tie 2 sk do príjmu OZD .
Díkes


Kreditný úrok účtuješ do príjmu OVZ aj pri paušálnych výdavkoch .
JAJA11
27.03.06,06:01
Mne tiež vychádza urobiť DDP za rok 2004, zdá sa mi to výhodnejšie. Ale neviem kam zaradiť faktúru za december 2004, vystavenú v januári 2005. Asi by to mala byť pripoč. položka za rok 2004. A je tam ešte jeden záväzok z r.1999, ten už bol asi premlčaný (neviem či sa dotyčný zaujímal o úhradu), môžem si ho odpočítať? Vie niekto poradiť?:mee: :mee: