heppy
27.04.12,07:46
Dobrý deň, môj problém smeruje k tomu, že sa neviem dopočítať k úrokom z omeškania v zmysle § 517 ods. 2 Občianskeho zákonníka. 4.3. 2008 som požičal známemu 145000,- Sk, podpísali sme u notára uznanie dlhu z zmysle § 558 Občianskeho zákonníka a do 15.4. 2012 mi to mal vrátiť čo sa nestalo. Na písomnu výzvu nereagoval a je mu jedno či ho dám na súd. Takže chcem spísať žalobu a žiadať aj úroky z omeškania za každý omeškaný deň. Potrebujem poradiť ako to vypočítať. Nariadenie vlády číslo 87/1995 Z. z. ktoré to upravuje som študoval, ale neviem sa k tomu dopočítať.
Môže mi niekto vypočítať koľko % môžem žiadať za každý omeškaný deň a či mám vôbec šancu takýto súd vyhrať ak má niekto s týmto skúsenosti.
Takto vyzerá to uznanie dlhu.
draik
27.04.12,09:35
Do omeškania sa dostal 16.4, odvtedy môžte žiadať úroky z omeškania (v súčasnosti 9 % ročne). Čiže v petite budete žiadať istinu prepočítanú na euro konverzným kurzom, úroky z omeškania "vo výške 9% ročne od 16.4.2012 do zaplatenia" a trovy konania (súdny poplatok, trovy advokáta).
Mária27
27.04.12,13:09
Ako ste sa dohodli prvýkrát, kedy ti ich má vrátiť? Urgoval si ho niekedy? Tie dátumy sú dôležité na to, aby si vedel odkedy je v omeškaní s vrátením. Uznanie dlhu sa robí najmä preto, aby sa premlčacia doba predĺžila na 10 rokov.
evkap.
25.05.12,09:05
kolko rokov dozadu sa mozu pocitat uroky z omeskania? dakujem
mattto
25.05.12,11:32
kolko rokov dozadu sa mozu pocitat uroky z omeskania? dakujem

počítať úroky môžeš odkedy chceš, ak ti ich niekto dobrovoľne zaplatí, iná vec je, keď bude o nich rozhodovať súd. Záleží, či sa jedná o vzťah upravený Občianskym zákonníkom alebo Obchodným zákonníkom