Stellabep
27.04.12,09:00
Dobrý deň,
obchodujeme s českým partnerom, ktorý nám za tovar platí zálohovými faktúrami. Po vystavení riadnej faktúry sa skutočne faktúrovaná suma líši od sumy uhrádzanej zálohovo. Raz vznikne preplatok, inokedy nedoplatok. Ako a kedy mám vysporiadať tieto sumy? prosím poraďte.
Tweety
27.04.12,07:04
Určite máš kurzový rozdiel, nie? 563, alebo 663.
Stellabep
27.04.12,07:31
všetky faktúry vystavujem v eurách, takže kurzový rozdiel nevzniká. Minulý rok som prirátala ich vzniknuté preplatky v ďalšej uhradenej zálohovej faktúre a potom v riadnej faktúre som napísala, že uhradili spolu sumu zálohovej faktúry + aj preplatok, ktorý vznikol pri predchádzajúcej faktúre. Teraz to česká strana už takto nechce, preto neviem, ako ináč im mám tie preplatky a nedoplatky " vyčistiť".
zlatica76
30.04.12,17:39
Musíš sa dohodnúť s nimi, ako by im to vyhovovalo.

Jednostranný zápočet je na toto dobrý, neviem, čo by im tam malo vadiť. Ale niektorí podnikatelia sú divní :)
Keď vám vznikajú drobné rozdiely medzi zálohovkou a riadnou faktúrou tak sa skúste dohodnúť, že raz za mesiac/štvrťrok sa tieto doplatky/preplatky spočítajú a buď vám ich pošlú na účet naraz jednou sumou, alebo vy im pošlete (podľa povahy). Ale tu to fakt záleží na vzájomnej dohode.