ekg
27.04.12,14:30
dobry den, som cerstvo zacinajuci zivnostnik a chcem sa informovat a poradit ohladom prijatia dochodcu na dohodu o pracovnej cinnosti. dochodca je tiez ztp alebo tzp po novom. je pladcom dane?, je pladcom zdravotneho poistenia? co vsetko je potrebne mu strhnut z hrubej mzdy. aku hrubu mzdu je mu vyhodne navrhnut. nie su tam nejake ulavy od dane do urcitej sumy? viem ze moze pracovat max 10hod.tyzdenne.dakujem
Tweety
27.04.12,13:03
dobry den, som cerstvo zacinajuci zivnostnik a chcem sa informovat a poradit ohladom prijatia dochodcu na dohodu o pracovnej cinnosti. dochodca je tiez ztp alebo tzp po novom. je pladcom dane?, je pladcom zdravotneho poistenia? co vsetko je potrebne mu strhnut z hrubej mzdy. aku hrubu mzdu je mu vyhodne navrhnut. nie su tam nejake ulavy od dane do urcitej sumy? viem ze moze pracovat max 10hod.tyzdenne.dakujem
1. HM nemá, má len odmenu na dohodu, a tá závisí od zamestnáv.
2. AKé úľavy?
3. Ak je dôchodcom už k 1.1., nemá nárok na uplatnenie NČZD.
4. Odvody neplatí žiadne.
manus
28.04.12,15:01
1. HM nemá, má len odmenu na dohodu, a tá závisí od zamestnáv.
2. AKé úľavy?
3. Ak je dôchodcom už k 1.1., nemá nárok na uplatnenie NČZD. znamená to, že celú odmenu, ktorú mu dáš, musí zdaniť (napr. bude mať odmenu 200 eur, tak sa mu zrazí daň 38 eur a ujo dostane iba 162 eur)
4. Odvody neplatí žiadne. platíš za neho len ty ako zamestnávateľ, a to 1,05% z odmeny na dohodu

...v texte
veronikasad
28.04.12,16:51
dobry den, som cerstvo zacinajuci zivnostnik a chcem sa informovat a poradit ohladom prijatia dochodcu na dohodu o pracovnej cinnosti. dochodca je tiez ztp alebo tzp po novom. je pladcom dane?, je pladcom zdravotneho poistenia? co vsetko je potrebne mu strhnut z hrubej mzdy. aku hrubu mzdu je mu vyhodne navrhnut. nie su tam nejake ulavy od dane do urcitej sumy? viem ze moze pracovat max 10hod.tyzdenne.dakujem
Ide o invalidného dôchodcu, alebo starobného, ktorý bol poberatelom SD k 1,1.2012 ?
ekg
02.05.12,07:15
dakujem za reakcie
pre veronikasad. je starobny dochodca od minuleho roka niekedy 15.11/2011. do tohto datumu bol invalidny dochodca. socialne davky na ktore ma asi narok z titulu zťp ma cca 58e schvalene ale fyzicky ich este nedostal toho roku-je to cerstve asi az teraz to riesil. neviem suvisi to s dohodou nejako?

pre manus: to 1,05% je z tej sumy 200eur nie z 162eur predpokladam cize 2,1e. je v tom myslene urazove a garancne poistenie?

co s tym zdravotnym pistenim? neplati sa?
veronikasad
02.05.12,07:22
dakujem za reakcie
pre veronikasad. je starobny dochodca od minuleho roka niekedy 15.11/2011. do tohto datumu bol invalidny dochodca. socialne davky na ktore ma asi narok z titulu zťp ma cca 58e schvalene ale fyzicky ich este nedostal toho roku-je to cerstve asi az teraz to riesil. neviem suvisi to s dohodou nejako?

pre manus: to 1,05% je z tej sumy 200eur nie z 162eur predpokladam cize 2,1e. je v tom myslene urazove a garancne poistenie?

co s tym zdravotnym pistenim? neplati sa?
starobný dôchodca (k 1.1.2012) nemá nárok na uplatnenie mesačnej NČZD. Zdaňuješ mu celú vyplatenú odmenu. Ak jeho príjem za rok 2012 nepresiahne 1/2 ročnej NČZD a podá si sám DP typu A, DU mu zrazenú daň vráti.

Platitelom zdr.poistenia za dôchodcov (starobných aj invalidných) je štát. Z dohody sa preddavky na zdr.poistenie neplatia.
ekg
02.05.12,07:45
este ma napadlo, kde vsade to musim hlasit ze zamestnam dochodcu na dohodu. a ohladom toho 1,05% plati sa to mesacne predpokladam ale otazka ze kde alebo komu. a napr je dana minimalna hodnot toho 1,05% pretoze keby sme zobrali namiesto 200e 50e tak to vychadza 0,53e a to sa mi zda smiesne.
Tweety
02.05.12,07:47
este ma napadlo, kde vsade to musim hlasit ze zamestnam dochodcu na dohodu. a ohladom toho 1,05% plati sa to mesacne predpokladam ale otazka ze kde alebo komu. a napr je dana minimalna hodnot toho 1,05% pretoze keby sme zobrali namiesto 200e 50e tak to vychadza 0,53e a to sa mi zda smiesne.
Dohodára prihlásiš(pred začatím prác na dohodu) do SP, zamestnáv. bude z jeho odmeny odvádzať Garančné a úrazové poistenie. Spolu tých 1,05%.
veronikasad
02.05.12,08:11
este ma napadlo, kde vsade to musim hlasit ze zamestnam dochodcu na dohodu. a ohladom toho 1,05% plati sa to mesacne predpokladam ale otazka ze kde alebo komu. a napr je dana minimalna hodnot toho 1,05% pretoze keby sme zobrali namiesto 200e 50e tak to vychadza 0,53e a to sa mi zda smiesne.
ekg, v profile máš účtovník. Doporučujem naštudovať si zákon o sociálnom poistení a dani z príjmov. Pokuty za nesplnenie oznamovacích povinností do SP a na DU nie sú nízke.
Na stránke Porady sú tiež niekolkokrát rozoberané povinnosti zamestnávatela pri zamestnávaní dohodárov.
RichardGala
20.06.12,05:42
Ahojte,
ma inu moznost s.r.o. ak chce od starobneho dochodcu - fyzickej osoby - vykon nejakej prace ........ako ho zamestnat alebo podpisat dohodu o vykonani prace?
Ak s nim podpise dohodu o vykonani prace iba mu to zdani? socialke a zdravotnej neplati nic?
neexistuje nejaka zmluva napr.mandatna aby sa s.r.o. vyhla ostatnym papierovackam, zdanovaniu? Teda prebehol iba vztah ty toto pre nas vykonas, mi ti zaplatime a ty si s tym uz rob a priznavaj si to kde chces?
Dakujem moc
Tweety
20.06.12,05:48
Ahojte,
ma inu moznost s.r.o. ak chce od starobneho dochodcu - fyzickej osoby - vykon nejakej prace ........ako ho zamestnat alebo podpisat dohodu o vykonani prace?
Ak s nim podpise dohodu o vykonani prace iba mu to zdani? socialke a zdravotnej neplati nic?
neexistuje nejaka zmluva napr.mandatna aby sa s.r.o. vyhla ostatnym papierovackam, zdanovaniu? Teda prebehol iba vztah ty toto pre nas vykonas, mi ti zaplatime a ty si s tym uz rob a priznavaj si to kde chces?
Dakujem moc
Ak je to závislá činnosť, tak jedine na DoPČ(pri opakovanej činnosti), alebo DoVP, alebo potom na KPČ. Pri dohodách odvádza zamestnáv. len G a ÚP do SP, spolu 1,05% z odmeny. Samozrejme odmena podlieha dani zo ZČ.
Mila123
20.06.12,05:49
alebo si nájsť takého dôchodcu, ktorý má ŽO na vykonávanú činnosť.....
Tweety
20.06.12,05:49
alebo si nájsť takého dôchodcu, ktorý má ŽO na vykonávanú činnosť..... ALe potom už nie na PZ, ani na dohodu.
RichardGala
20.06.12,06:22
No pekne .... ide o stavebny dozor na bytovom dome pri obnove ... dochodca ma osvadcenie o dozore ale nema zivnost, chcel to na dohodu, co mi pride logicke, ale spravca ako s.r.o. sa tomu brani, ze on nechce nikoho zamestnat nech si zalozi zivnost.
Takze logicky inu moznost s.r.o. nema ako ho nejakym sposobom zamestnat? s.r.o. nemoze od fyzickej osoby inym sposobom nic chcet vramci sluzieb iba cez pracovny pomer v nejakej forme?
Radka08
08.01.13,08:39
Ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom dohodárov - dôchodcov. Majú uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, na ktorú môžu odpracovať max. 10 hodín týždenne. Keďže rok má 52 týždňov, mohlo by to znamenať, že môžu odpracovať max. 520 hodín ročne. (?) V dohodách je dohodnutá hodinová sadzba 20 €. Neviem odkiaľ sa táto suma zobrala (nastúpila som po kolegyni). Jedná sa mi o to, že jeden mi sem teraz prišiel, že aby som si dala pozor na to, že nemôžu prekročiť 400 hodín ročne...
Ďakujem.
kn-alka
08.01.13,08:52
Ahojte. Chcela by som sa spýtať ohľadom dohodárov - dôchodcov. Majú uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti, na ktorú môžu odpracovať max. 10 hodín týždenne. Keďže rok má 52 týždňov, mohlo by to znamenať, že môžu odpracovať max. 520 hodín ročne. (?) V dohodách je dohodnutá hodinová sadzba 20 €. Neviem odkiaľ sa táto suma zobrala (nastúpila som po kolegyni). Jedná sa mi o to, že jeden mi sem teraz prišiel, že aby som si dala pozor na to, že nemôžu prekročiť 400 hodín ročne...
Ďakujem.

Na základe dohody o pracovnej činnosti môže odpracovať max. 10 hod. týždenne.
To však neznamená, že ak odpracuje jeden týždeň len 5 hodín, tak na druhý týždeň môže odpracovať 15.
Posudzuješ vždy len týždeň. Nepozeráš žiadne ročné limity.