Siena
27.04.12,14:38
Dobry den,
som cerstva mamicka a zijeme na Slovensku v spolocnej domacnosti s otcom dietata (nie sme zobraty). On k 1. aprilu nastupil na "matersku" - teda neviem presne ako sa to u muzov vola, ale dostava 70% z platu a to do max. 6 mesiaca dietata. Doteraz zil a pracoval 5 rokov v Prahe a odtial mu aj matersku posielaju. Ja som bola do porodu evidovana na urade prace ako nezamestnana, bez naroku o podporu, kedze som este nikdy nepracovala. Poberala som aj hmotnu nudzu a prispevok na byvanie, ktore mi ale od narodenia dietata zrusili, s tym, ze treba prehodnotit moju situaciu. A teraz k problemu - kedze od soc. poistovne mam papier, ze nemam narok na matersku (kedze som nepracovala). tak som si bola na urade prace vybavit rodicovsku - za tie prve dva mesiace od narodenia dietata po nastup mojho partnera na matersku (dieta sa narodilo 31.januara). Tie dva mesiace som od statu nedostala nic a navyse som si musim este zaplatit aj zdravotne. Na urade mi povedali, ze na rodicovsku na Slovensku nemam narok a ze treba ziadat v Cechach, kde je zamestany moj partner. Lenze za prve, ja nemam sancu sa do Ciech dostat a moj partner jednoducho nemoze byt ziadatel o rodicovsku, kedze medzi casom nastupil na "matersku". Navyse sa bol raz na ceskych uradoch informovat a tam mu povedali, ze to vyplaca urad podla obvykleho miesta bydliska /aj ked tuto inf. by som brala s rezervou/. A to mame na Slovensku! Ja v Prahe vobec nebyvam a moj partner tiez uz nie. Navyse odmieta sa tam vratit len aby nieco zistoval po uradoch. Tak ako to je? Mam narok aj spatne na rodicovsku podporu za prve dva mesiace od narodenia mojho dietata a ked, tak od koho ich mam pytat? Ako je mozne, ze mi ich na Slovensku, kde je moje bydlisko odopieraju? A ako to bude potom, co partner skonci s "materskou"? Kedy, kde a od koho si mam vybavovat rodicovsku?
A este jedno PS: Od aprila som teda opat v evidencii nezamestnanych ale hmotnu nudzu nedostavam. Myslite, ze ma vyznam si o nu poziadat?

Vopred Vam velmi pekne dakujem za vybavenie mojho problemu.
So srdecnym pozdravom,
Timea.
Katy a R
27.04.12,13:46
a kedy si si to vybavovala ? vo februári ? http://www.employment.gov.sk/rodicovsky-prispevok.html
ja by som poslala žiadosť .. ak by odmietli - tak musia zdôvodniť.
doplním ešte - za tri mesiace by to malo byť ..
a s tou hmotnou núdzou asi skôr nie - ale to záleží od príjmu spoločne posudzovaných osôb
http://www.employment.gov.sk/davka-v-hmotnej-nudzi.html
Siena
27.04.12,14:09
Dakujem. Vybavovala som to v marci a priniesla som ziadost osobne a ked si ta pani precitala, ze moj priatel je zamestnany v CR, tak ziadost roztrhala. Neviem, ci si mam zohnat ziadost znova a poslat ju teraz, ked uz je skoro maj. Ked som sa tam v aprili vratila a moj muz uz bol na materskej, ta pani mi ako argument povedala, ze rodicovska sa nemoze cerpat pred materskou. A tiez, ohanali sa nejakymi EU smernicami. Asi to bude zlozitejsie. Ak este mate nejaku radu, dajte vediet. dakujem. T.
brčko
27.04.12,14:33
Súhlasím s postupom Katy. Pokial nemáš od upsvar rozhodnutie, že nemáš nárok, tak to môže byť len názor tej jednej pracovníčky. Ono je to asi teraz dosť zložité s príspevkami v rámci EU. Ona je povinná žiadosť prevziat a rozhodnúť. Nikde sa nepíše, že nemôžeš poberať RP pred materskou, píše sa len, že nemôžeš poberať RP, ak za "celý daný kalendárny" mesiac poberáš ty alebo druhý rodič materské alebo obdobnú dávku v EU. A na Sk platí, že materské môže začať poberať otec dieťaťa, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti najskôr po uplynutí 6týž. od pôrodu, ak sa dohodli s matkou a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok (§49 ods.1 + ods.2 písm. d) Zákona o soc.poistní)


ked budeš mať rozhodnutie z upsvar, tak sa môžeš odvolávať. Lebo pozor, po uplynutí 6mesiacov od konca januára už strácaš nárok na RP za január (píšeš, dieťa sa narodilo v 1/2012)! aby si to neprešvihla. A to platí možno podobne v ČR, tj. treba mať rozhdntie z SK, že nemáš nárok na SK (na tvojom mieste si prefotím aj žiadosť, čo si tam uvádzala a príp. si nechala potvrdiť prevzatie) a v lehote požiadať v ČR alebo sa môžeš odvolať.

Ešte sa mi zdá, že existuje nejaké E xxx, cez ktoré zistíš, v ktorej krajine si máš žiadať dávky na rodinu. Skúsim to pohladať, no nemám nejaké skúsenosti, no som zvedavá, bo nás čaká v rodine asi podobný prípad.
brčko
27.04.12,14:52
som najprv myslela E 411, no nemám skúsenost a netuším, či to je pre UPSVaR, aj ked to je spomenuté. Skopírované je to zo stránok soc.poistovne, vo formulároch, Zoznam E-formulárov
tu: http://www.socpoist.sk/formulare-ohc/48016s

------

SÉRIA E 400
Rodinné dávky
(Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny, príslušné úrady práce sociálnych vecí a rodiny)




E 401
E 401 príloha PL

Potvrdenie o zložení rodiny na účely priznania rodinných dávok
Potvrdenie o výške rodinného príjmu na účely priznania rodinných dávok podľa poľského právneho poriadku*



E 402

Potvrdenie o pokračujúcom štúdiu na účely priznania rodinných dávok



E 403

Potvrdenie o učňovskom vzdelávaní a/alebo odbornom vzdelávaní na účely priznania rodinných dávok



E 404

Lekárske potvrdenie na účely priznania rodinných dávok



E 405


Potvrdenie o sčítaní dôb poistenia, zamestnania alebo samostatne zárobkovej činnosti alebo o postupných zamestnaniach vo viacerých členských štátoch medzi dátumami, keď sa má uskutočniť platba podľa legislatívy týchto štátov



E 406

Potvrdenie o vykonaní lekárskych vyšetrení po narodení



E 407

Lekárske potvrdenie pre priznanie osobitných rodinných prídavkov alebo zvýšených rodinných prídavkov pre deti so zdravotným postihnutím



E 411
Žiadosť o informácie o nároku na rodinné dávky v členkom štáte bydliska rodinných príslušníkov*

* v prípade formulárov E 401, E 411 a E 601 – Sociálna poisťovňa potvrdzuje na účely týchto formulárov len špeciálne „Žiadosti o informácie na účely výplaty rodinných dávok“
Katy a R
27.04.12,15:15
skús ešte tuto - nepozerala som .. http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/rodinne-davky-v-ramci-eu.html?page_id=1192 .. malo by tam byť o rodinných príslušníkoch :confused:
Ja by som asi tú žiadosť poslala - veď prinajhoršom zamietnu - a mali by ozaj zdôvodniť, že prečo:confused: prípadne napíš na ústredie PSVaR ... za pár dní zvyknú odpovedať;)

škoda, že si hneď vtedy nepodala písomne ...
Siena
30.04.12,19:33
dakujem za rady! idem to poslat. ale bohuzial neviem presne o co mam ziadat, pretoze z tych formularov, co som na ten urad priniesla, pani uradnicka cast zlikvidovala a uz neviem presne co. Skratka jednorazove prispevky mi uznali. Takze je jasne, ze idem ziadat o rodicovsky prispevok a este ktore z tychto ziadosti? http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrdenia-na-ucely-statnych-socialnych-davok.html
mozete mi niekto este v tomto poradit? A kam to mam presne poslat? Zase tej istej uradnicke, co to ma na starosti na urade prace (a ktora to roztrhala?). A asi najlepsie doporucene, aby som mala dokaz...
tak vopred dik za odpoved.