virka
10.02.06,19:29
V príručke Poradcu - dňové priznania na rok 2005 som sa v príklade na vyplnenie DP B dočítala živnostník vykonáva elektroinštalačné práce. Zákon o dani z príjmov neumožňuje uplatni ť k príjmom z tejto činnosti paušálne výdavky. Táto živnosť nieje uvedená v prílohe č. 1 Živ. zákona. Veď živnostník by si mohol predsa uplatniť 25% pauš. výdavky.
Poradí mi niekto SZČO s daňovým základom 173319,- Sk aké odvody bude platiť do SP? Mne vyšlo ináč ako vyrátala SP. ĎAKUJEM VIRKA
evina
10.02.06,21:48
V príručke Poradcu - dňové priznania na rok 2005 som sa v príklade na vyplnenie DP B dočítala živnostník vykonáva elektroinštalačné práce. Zákon o dani z príjmov neumožňuje uplatni ť k príjmom z tejto činnosti paušálne výdavky. Táto živnosť nieje uvedená v prílohe č. 1 Živ. zákona. Veď živnostník by si mohol predsa uplatniť 25% pauš. výdavky.
Poradí mi niekto SZČO s daňovým základom 173319,- Sk aké odvody bude platiť do SP? Mne vyšlo ináč ako vyrátala SP. ĎAKUJEM VIRKA

Podľa mňa si si to nepresne prečítala. Príloha č..1 Živnostenského zákona uvádza tzv. "remeselné činnosti", u ktorých sa môžu podľa paragrafu 6 odst. 10 Zákona o dani z príjmov uplatňovať paušálne výdavky v hodnote 60%. Ak činnosť nie je uvedená v prílohe č. 1, teda nie je remeselnou činnosťou, uplatňuje si živnostník v roku 2005 25% paušálne výdavky.

§6
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, (a tu sa myslí tá príloha č. 1 Živn. zákona) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %...


VZ = 173 319 : 2 :12 = 7 222,-
Odvody:
nemocenské poistenie 4,4% 318--
starobné poistenie 18% 1 300,-
neuvažujem so sporiteľom na DP/
invalidné poistenie 6% 434 ,-
rezervný fond 4,75% 344,-
spolu 2 396,- /nejde mi to napísať pod seba :mee:/

môže si platiť /nemusí/ aj 2% poistenie v nezamestnanosti, t.j. priplácal by ešte 145,- SK a spolu by platil 2 541,- SK.

Upozorňujem, že v zmysle zákona o sociálnom poistení sa VZ a všetky druhy poistného zaokrúhľujú na celé koruny nahor.
lydinka
10.02.06,22:45
Podľa mňa si si to nepresne prečítala. Príloha č..1 Živnostenského zákona uvádza tzv. "remeselné činnosti", u ktorých sa môžu podľa paragrafu 6 odst. 10 Zákona o dani z príjmov uplatňovať paušálne výdavky v hodnote 60%. Ak činnosť nie je uvedená v prílohe č. 1, teda nie je remeselnou činnosťou, uplatňuje si živnostník v roku 2005 25% paušálne výdavky.

§6
10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, (a tu sa myslí tá príloha č. 1 Živn. zákona) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %...


VZ = 173 319 : 2 :12 = 7 222,-
Odvody:
nemocenské poistenie 4,4% 318--
starobné poistenie 18% 1 300,-
neuvažujem so sporiteľom na DP/
invalidné poistenie 6% 434 ,-
rezervný fond 4,75% 344,-
spolu 2 396,- /nejde mi to napísať pod seba :mee:/

môže si platiť /nemusí/ aj 2% poistenie v nezamestnanosti, t.j. priplácal by ešte 145,- SK a spolu by platil 2 541,- SK.

Upozorňujem, že v zmysle zákona o sociálnom poistení sa VZ a všetky druhy poistného zaokrúhľujú na celé koruny nahor.


Mozem si pausalne vydavky uplatnit bez toho aby som to predtym nejako nahlasila DU? alebo len jednoducho podam DP a v nom pausalne vydavky
evina
10.02.06,23:13
Mozem si pausalne vydavky uplatnit bez toho aby som to predtym nejako nahlasila DU? alebo len jednoducho podam DP a v nom pausalne vydavky

Ak si SZČO a nie si platiteľom DPH, resp. si platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia uplatníš si paušál 25% a hotovo:). Nikde nič nenahlasuješ.
lydinka
10.02.06,23:16
Ak si SZČO a nie si platiteľom DPH, resp. si platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia uplatníš si paušál 25% a hotovo:). Nikde nič nenahlasuješ.

A mozem si pausal uplatnit aj ked podnikam od aprila 2005 a dostala som dotaciu z ESF? Ako to potom zauctujem, ked som teda tu dotaciu minula? Samozrejme podla podnik. planu.
Zužu
11.02.06,04:52
A mozem si pausal uplatnit aj ked podnikam od aprila 2005 a dostala som dotaciu z ESF? Ako to potom zauctujem, ked som teda tu dotaciu minula? Samozrejme podla podnik. planu.

Daňovník s príjmami z podnikania alebo z inej samost.zárobkovej činnosti, ktorý z dosiahnutých príjmov uplatňuje výdavky percentom podľa § 6 odst. 10 zákona o DzP, zahŕňa prijatú dotáciu do zdaniteľných príjmov v roku, v ktorom ju prijal.
Johanka
11.02.06,08:32
A toto si kde vyčítala? Tento problém tu riešime už niekoľko dní, hlavne v súvislosti s odpisovaným majetkom obstaraným z dotácie. Má Tvoja odpoveď oporu v zákone, resp. v nejakom usmernení?
Zužu
11.02.06,10:26
A toto si kde vyčítala? Tento problém tu riešime už niekoľko dní, hlavne v súvislosti s odpisovaným majetkom obstaraným z dotácie. Má Tvoja odpoveď oporu v zákone, resp. v nejakom usmernení?

Viem, že sa tento problém už tu rozoberal zo všetkých strán, dokonca aj vyjadrenie z daňového riaditeľstva je tu priložené /neviem v rýchlosti priložiť stránku, ale ak niekto bude mať záujem tak pohľadám/ Ja som to potrebovala súrne pre svojich daňovníkov, preto som to zisťovala aj u viacerých daňových poradcoch. Tiež sa mi nepáčil názor, že daňovník musí dotáciu zdaňovať,ale mám takéto vyjadrenie k uvedešnému problému - citujem:
Špecifický postup zahrňovania dotácie do základu dane vo väzbe na jej skutočné použitie, ak ide o použitie na prevádzkové účely, alebo postupne vo výške odpisov majektu, ak bola dotácia použitá na obstaranie odpisovaného majetku, uplatňuje len daňovník, ktorý účtuje v sústave JÚ, má osobitný spôsob zahrňovania prijatej dotácie do základu dane vymedzený v § 1ý ods. 3 písm. h/ bod. 1 a 2 zákona odani z príjmov. Tento postup sa však netýka daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z dosiahnutých príjmov z podnikania v súlade s § 6 ods. 10 tohto zákona.
Zákon o DzP neobsahuje obmedzenie na uplatnenie výdavkov percentom z dosiahnutých príjmov podľa § 6 v prípade, ak daňovník obdrží dotáciu.
Čiže z tohoto vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samost. zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje výdavky percentom podľa § 6 odst. 10 zákona o DzP, zahŕňa prijatú dotáciu do zdaniteľných príjmov v roku, v ktorom prijal dotáciu. "
Nechcem nikoho zavádzať ani mýliť, ale názory aj tu na porade sa ohľadne tohoto problému líšia.
virka
11.02.06,11:09
Ďakujem za pomoc Virka
Germany
11.02.06,20:54
Zaujímalo by ma ešte k tejto téme:
daňovník má živnosť od 1.6.2005, fakturoval v roku 2005 len zámočnícke práce (t.j. pauš.výdavky 60%), zároveň obdržal od UPSVaR dotáciu. Budú jeho paušálne výdavky (vrátane dotácie) 25% alebo 60%?

ďakujem
STRELEC
11.02.06,21:14
........60%
Germany
11.02.06,21:17
:) Veľmi pekne ďakujem, tak mám o starosť menej.
evis
12.02.06,08:27
Pri výpočte základu dane SZČO za rok 2005 uplatnením paušálnych výdavkov vo výške 25% sa okrem paušálu odrátavujú i preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie i príspevky do SP. Ak bola SZČO v roku 2005 dobrovoľným odvádzateľom poistného do SP, môže si uplatniť i toto poistné ako VOZD?
Zita5
12.02.06,08:29
Môže si odrátať aj dobrovoľne poistená osoba skutočné platby do poisťovní .

Odpoveď pre Evis;)
abel
12.02.06,08:39
Môže si odrátať aj dobrovoľne poistená osoba skutočné platby do poisťovní .
Áno, určite môže. Tým, že sa stala dobrovoľne poistenou osobou, už je povinná tieto odvody platiť až kým sa neodhlási, a preto tieto platby vstupujú do daňových výdavkov.
Zita5
12.02.06,08:42
Áno, určite môže. Tým, že sa stala dobrovoľne poistenou osobou, už je povinná tieto odvody platiť až kým sa neodhlási, a preto tieto platby vstupujú do daňových výdavkov.

..................;) ;)
lillian
23.02.06,13:26
ahojte
vedeli by ste mi niekto poradit?
pre zivnostnika-klamiar je vyhodnejsie si uplatit pausalne vydavky?
Pepa
23.02.06,13:48
ahojte
vedeli by ste mi niekto poradit?
pre zivnostnika-klamiar je vyhodnejsie si uplatit pausalne vydavky?

Klampiar si môže uplatniť percentuálne výdaje vo výške 60% príjmov + zaplatené poistné do fondov - v tomto prípade nevedie účtovníctvo, vedie evidenciu podľa par. 6 ods. 10 ZoDP.
Záleží od výšky príjmov a od výšky výdavkov, ktoré vie preukázať - v tomto prípade musí viesť účtovníctvo.
Treba si prerátať čo je výhodnejšie /z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že mne sa javí pre "maličkého" živnostníka percentuálne odpočítanie výdajov jednoduchšie - ale to je môj názor/.
apsgroup
23.02.06,15:37
Robim danové priznanie,paušalne výdavky 60 %. Daň mi vyšla vyše 20000,-SK
Aj po prepočte na rok 2006, stále vyše 20000,-Sk. Ostala som zarazená, platí preddavky aj ked má paušálne výdavky? Asi hej však? Neviem, prečo ma to zarazilo, zatial som pri paušálnikoch takú dan nemala.Prvykrát bude platit preddavok až 30.6.2006?
evina
23.02.06,15:40
Robim danové priznanie,paušalne výdavky 60 %. Daň mi vyšla vyše 20000,-SK
Aj po prepočte na rok 2006, stále vyše 20000,-Sk. Ostala som zarazená, platí preddavky aj ked má paušálne výdavky? Asi hej však? Neviem, prečo ma to zarazilo, zatial som pri paušálnikoch takú dan nemala.Prvykrát bude platit preddavok až 30.6.2006?

Bude platiť preddavky a prvýkrát 30.6.2006
apsgroup
23.02.06,15:41
Dakujem za rýchlu odpoved.