nunenko
27.04.12,23:58
panebože je už tiež zatvorený, tak zakladám uzavretú tému zas, pretože džentlmensky na Halli narážať som neprestal
Do debaty odborníčiek, či skôr rutinierov som sa nemienil miešať. No všimol som si nesprávne tvrdenie Verkaz, a až následne som sa na odpovede odborníkov pozrel lepšie, pričom som si všimol viacero bludov. Ten podstaný bol o zákonnej povinnosti nahlasovať správcovi že som sa stal majiteľom bytu.
Koľko blbostí dokážu napísať ľudia:
Prvá zabila danushka (http://www.porada.sk/member.php?u=49933) nahlúplou otázkou: A to ste doteraz neplatili zálohové platby?
Názov témy poplatky za správu- správcovi. Otázka: ...pýtať či sme povinný mu zaplatiť poplatky za správu.
Mne je jasné čo sa pýta, nepýta sa na zálohové platby za plnenia, platby do FPÚaO, ale na poplatok za správu ktorá prináleží správcovi ako odmena za vykonanú prácu.
A zabíja ďalej: Je to síce zvláštne, že až po roku Vám správca zaslal predpis záloh, ale svoju prácu si určite vykonával.
O tom, že si svoju prácu vykonal sa môžeme len domnievať, ale vydávať to za istotu? Veď ani ten rozpis zálohových platieb im nedal.

Nastupuje Hali: A boli ste u správcu sa nahlásiť, ako ste povinní zo zákona?
Hoci to žiaden zákon neukladá.
Vy ste vôbec od 4/2011 neplatili??, alebo ste platili koľko sa Vám zachcelo? A čo má s tým poplatok za správu?? Nekúrilo sa Vám, netiekla voda? nerobili opravy ?... :rolleyes:
Toto komentovať nemusím...
ešte jedno mi nedá: prečo Vám ho musí byť schopný doručiť? Prečo si sami nie ste schopní preň ísť? zaplatili ste si služby nadštandard?
O štandardoch a neschopnostiach vlastníkov som už písal a tak to sem prekopčím.

§ 8a
...Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e)...

...asi ten doručovací "nadštandard" má v zákone. Ak je nový vlastník, tak aj jemu doručiť. A to aj s náležitosťami (dodatky, Predpis zálohových platieb). Má ju vlastníkovi DORUČIŤ (teda aj novému).
Ale s tebou je zbytočné dohadovať sa, zamestnanci BD (bytového družstva), a iný socializmom zkostnatelí správcovia si myslia že majú moc rovnajúcu sa arizátorom a ten blbeček vlastník musí skákať ako si zmyslia.
...alebo doručiť je v zákone len také slovíčkárenie?

Teraz ide Verkaz, tu ide zjavne pomýlenie. Zálohovú platby za plnenia, príspevok do FO aj poplatok za správu ste povinný zaplatiť odo dňa, kedy ste byt nadobudli. Je to divné, že ste tak dlho neplatili. Potom musíte mať v ročnom vyúčtovaní všetko ako nedoplatok.
Poplatok za správu nie je za váš byt ale je to za celý dom.
Na toto som reagoval, bola to suchá strohá poznámka
Mýliš sa
§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.
a pridal som otázku pre Halli A boli ste u správcu sa nahlásiť, ako ste povinní zo zákona?



Ktorý je to zákon? Ďakujem za odpoveď.
Pretože som si myslel, že existuje zákon ktorý nepoznám, a tak som prejavil úprimný záujem.

A vlastne, ... keď si to bude niekto chcieť celé prečítať : http://www.porada.sk/t193225-p2-poplatky-za-spravu-spravcovi.html
PASKOV
28.04.12,02:51
Určitě je dobré být přesný.

Bohužel bez chyb nelze najít řešení.

Myslím si, že je užitečné obyčejný omyl rychle přiznat a opravit.

Děkuji.
nunenko
28.04.12,03:49
Vlastne som zabudol položiť tú otázku, ktorá mala byť pôvodne v názve.
Poplatky za správu - správcovi. II, alebo čo má (ak má) správca doručiť novému vlastníkovi?
Pýtam sa halli, lebo podla nej som stále mimo. Nechcem byť a rád sa dozviem niečo čo ma posunie dopredu.

Akú má možnosť vlastník (ak je oprávnene nespokojný) s prístupom správcu k nemu na vrátenie poplatku za správu ?
Pýtam sa preto. že tak asi mala znieť tá pôvodná otázka, ktorá je už "vyriešená" od 5danula (http://www.porada.sk/member.php?u=171456).
danushka
28.04.12,05:35
Nunenko, keby si bol hĺbavejší, tak by si pochopil význam nahlúplej otázky...

Totiž už fakt, že niekomu zaplatím zálohu núti presne tú zálohu druhú stranu spracovať minimálne účtovne. Čo znamená, že správca sa stará o majiteľa bytu s jeho zálohami, hoci mu nezaslal predpis záloh.
Pre mňa bola otázka jasná a Ty sám si na základný problém zadávateľky v téme neodpovedal, ale si začal omáčkovať.

To, že si tu vy chlapi tolerujete medzi sebou rôzne oslovenia typu PASKOV - PAKO /od SIta/ a Sitóza /diagnóza - utkvelá predstava o rozpočítavaní tepla/ by nunenko, podskakujete ako malí chlapci vo vývoji a v období vzdoru je vaša vec.


Potom tu Sito nezvláda situáciu a namiesto toho,aby narátal do päť, ľudí označuje za blbcov.
Snáď si chlapci nemyslíte, že všetky témy o SBD a správach patria len Vám a bude sa Vám tolerovať to, že tu môžte po každom prskať a vypúšťať z tých Vašich úst samý oheň!
Oheň púšťajte doma pri svojich frajerkách a manželkách pod perinou a tu sa chovajte slušne a úctivo. Ak Vám je doma zakázané rozprávať, dajte to vedieť Porade - Porada bude zhovievavá a Vaše komunikačné pretlaky pochopí.

PS : Už keď si tak iniciatívny, pošli pôvodnej zadávateľke témy link novej témy, nech vie, že niekto tu na ňu myslí.
Halli
28.04.12,05:45
K tomu nemám čo dodať a rozhodla som sa nereagovať na tieto témy, takže toto nado mnou úplne všetko vystihuje a nechávam priestor na piesočku chlapcom. pekný deň Vám prajem.
Mária27
28.04.12,11:07
V § 8a ods. 4 máš napísané, kedy nemá správca nárok na platby za správu.
V § 8 ods. 5 máš napísané, že správca zodpovedá vlastníkom za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy. Ak si myslíš, že ti vznikla jeho činnosťou či nečinnosťou škoda, vyčísli ju a uplatňuj si jej náhradu.

V § 8a ods. 7 máš napísané, že na teba prešli všetky povinnosti zo zmluvy, nemusel si k nej pristúpiť - poznať ju teda musíš už od prevodcu vlastníctva bytu. Pokiaľ nepredložíš nové skutočnosti (napr. počet osôb) a nedostaneš nový rozpis, pokračuješ v plnení ako predchádzajúci vlastník.
Indeed
30.04.12,18:01
Pridávam komentár a dosvedčujem, že je to tak.

Teda , že výmer o platbach JE DORUČOVANÝ DO VLASTNÝCH RÚK každemu vlastníkovi oproti jeho podpisu.

Našu bytovku spravuje OSBD.
Halli
03.05.12,07:32
to je úplne samozrejmé,ale tu sa točí úplne o INOM!!!