boomboom
28.04.12,07:31
ahoj poradaci..
pred dvomi rokmi sme s priateľkou kúpili dom na hypoteku 90%.Zbytok sme doplatili hotovosťou a niečo sme investovali do rekonštrukcie.Dom vlastníme na polovicu,ale hypotéka je iba na mňa.Kedže sa vzťahy naštrbili,dom sa musí predať,ale priateľka nesúhlasi s realnou cenou,ale požaduje predaj za cenu aby jej zostalo 15000 eur.Vie že je to nerealne,ale taha čas,kým sa neodsťahuje a potom vraj nech mi dom vezme banka,pretože sam tie naklady neutiahnem a ak by som aj utiahol,tak polovica domu bude stale patriť jej.Poradte ako postupovať? DAKUJEM
buchač
28.04.12,06:00
ahoj poradaci..
pred dvomi rokmi sme s priateľkou kúpili dom na hypoteku 90%.Zbytok sme doplatili hotovosťou a niečo sme investovali do rekonštrukcie.Dom vlastníme na polovicu,ale hypotéka je iba na mňa.Kedže sa vzťahy naštrbili,dom sa musí predať,ale priateľka nesúhlasi s realnou cenou,ale požaduje predaj za cenu aby jej zostalo 15000 eur.Vie že je to nerealne,ale taha čas,kým sa neodsťahuje a potom vraj nech mi dom vezme banka,pretože sam tie naklady neutiahnem a ak by som aj utiahol,tak polovica domu bude stale patriť jej.Poradte ako postupovať? DAKUJEM
...len a len dve možnosti sú .....teda tri vlastne :

- fakt sa iba dohodnúť po dobrom...
- inak súd rozhodne ...

- tá tretia možnosť je ten mediátor ...
Xanti
28.04.12,06:11
ahoj poradaci..
pred dvomi rokmi sme s priateľkou kúpili dom na hypoteku 90%.Zbytok sme doplatili hotovosťou a niečo sme investovali do rekonštrukcie.Dom vlastníme na polovicu,ale hypotéka je iba na mňa No a ona nie je aspoň spoluručiteľ resp. spoludlžník? .Kedže sa vzťahy naštrbili,dom sa musí predať,ale priateľka nesúhlasi s realnou cenou,ale požaduje predaj za cenu aby jej zostalo 15000 eur Nech nájde takého kupca ona, ceny nehnuteľností šli za posledné roky trošku dole, takže ak ste kupovali dom na hypo v čase najvyšších cien tak budete teraz radi ak sa Vám vrátia aspoň náklady vynaložené na kúpu domu a nie aj na rekonštrukciu. .Vie že je to nerealne,ale taha čas,kým sa neodsťahuje a potom vraj nech mi dom vezme banka,pretože sam tie naklady neutiahnem a ak by som aj utiahol,tak polovica domu bude stale patriť jej.Poradte ako postupovať No veľa záleží od toho či je aj spoludlžníkom alebo spolu ručiteľom , DAKUJEM v texte.
danushka
28.04.12,06:28
Len Ty pekne priateľke povedz, že fakt, že je polovičnou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti na LV nič neznamená, pokiaľ je na dome hypo a záložné právo má banka.
Ľahko sa môže stať, že ak nebude voči banke načas a v plnej výške splácaný záväzok, banka uplatní svoje záložné právo, ktoré je na celý podiel 1/1 a nie len na polovičný podiel.

V takom prípade je jej ten polovičný podiel k ničomu...
boomboom
28.04.12,07:01
nie je ani spoluručiteľ ani spoludlžnik..ked sme tú hypo brali,tak by mi len znížila rating...má dve deti,tak v banke poradili nech to beriem radšej len sám a pôžička bude vyššia....pred mesiacom sme sa bavili,že po predaji nám nezostane nikomu nič,ale ideme s čistým štítom...teraz jej dal niekto rozumy a zmenila názor...jej ani nejde o tie peniaze,ale chce ma dostať do úzkych.Ak to budem platiť,tak ona má podiel na dome a ak nebudem,tak je jej to jedno...banka to vezme ale dlhy zostanú len mne....banka to samozrejme strelí pod cenu a ten zvyšok bude vymáhať len odo mňa....
boomboom
28.04.12,07:05
..ona to vie...len vydiera....kým si nevyrieši bytovú otazku,tak má kde bývať v podstate zadarmo a potom ju to nezaujíma...bud bude mať polovicu podielu,alebo nič,ale mne zostanú dlhy a ona je v pohode...
boomboom
28.04.12,07:16
sú ludia s ktorými sa dohodnúť nedá..ked si postavila hlavu,tak čo zmôžem? Je arogantna a vydiera..
Katy a R
28.04.12,07:21
nuž - máš poučenie (a veľmi drahé) - že to treba hneď na začiatku lepšie ošetriť:mee:
Možno keby si našiel kupcu, ktorý by bol ochotný kúpiť tvoju polovicu (samozrejme za vyššiu sumu, ako ona). potom by sa mohla situácia obrátiť zase v jej neprospech ;):confused:
danushka
28.04.12,07:22
Toto je dosť zvláštna situácia...
Keďže nie som právnik, počkala by som na radu odborníka v tejto téme...
Mne len akosi nesedí skutočnosť, že Ty budeš splácať hypotéku v budúcnosti na nahtuteľnosť, ktorá Ti patrí len zpolovice.

Takže môj sedliacky rozum mi hovorí, že by som asi súd žiadala rozhodnúť vo veci úpravy vlastníckych práv.
Máš ruky zviazané. Nehnuteľnosť môžeš predať aj keď je pod hypo, ale závisíš od ne/vôle svojej priateľky, ktorá už ani nie je Tvojou priateľkou a tá Ťa dobre drží v hrsti.
Predaj realít je teraz veľmi komplikovaný. Pekne to napísala Xanti. To čo malo hodnotu pred napríklad dvoma rokmi, dnes takú hodnotu nemá a navyše ste preinvestovali aj prostriedky do rekonštrukcie.

Ak prestaneš splácať hypo a hodíš to všetko za hlavu, ako bielou kriedou v komíne budeš označený v úverovom registri za nespoľahlivého.

No počkajme, či neporadí niekto, čo v takejto situácii robiť.
Martin1310
28.04.12,07:26
Takýchto chalanov poznám dvoch,už celé roky platia hypoteku a ich bývalé tam žijú z druhým chlapom.Nevedia z tým nič urobiť.Nezávidím ti.Jedine ju postrašiť že nebudeš platit a banka dom zoberie ale na to nemusí skočiť.Toto je jedna nevýhoda na ktorú ludia nemyslia ked si berú hypo len na seba.
Xanti
28.04.12,07:31
Takže môj sedliacky rozum mi hovorí, že by som asi súd žiadala rozhodnúť vo veci úpravy vlastníckych práv.Aj nad tým som rozmýšľala, nájsť právnika. Dať návrh na súd na určenie vlastníctva. Lebo je nelogické vlastniť polovicu a zaplatiť celý dom.

Ešte ma napadlo, žiadať od nej polovicu zaplateného úveru, ako neoprávnené obohatenie. Ale toto fakt chce právnika a dobrého právnika.

No počkajme, či neporadí niekto, čo v takejto situácii robiť.Hádam poraďácky právnici túto tému nájdu a budú vedieť viac ako my.
danushka
28.04.12,07:32
..ona to vie...len vydiera....kým si nevyrieši bytovú otazku,tak má kde bývať v podstate zadarmo a potom ju to nezaujíma...bud bude mať polovicu podielu,alebo nič,ale mne zostanú dlhy a ona je v pohode...

Ako to myslíš zadarmo?
Chceš povedať, že ona sa nepodieľa na splácaní hypotéky a nákladoch spojených s používaním nehnuteľnosti?

Tak to rieš súdom, máš nárok žiadať od nej pomernú časť a hlavne si všetky potvrdenky o platbách odkladaj.
Katy a R
28.04.12,07:33
- nuž keď niekto nerozmýšľa ... tak potom ....
boomboom
28.04.12,07:33
uvedomujem si že predaj bude stratový,ale chcem vyplatiť aspoň hypo a začať s čistým štítom...so stratou do rekonštrukcie sa zmierim,ale nechcem skončiť tak ,že budem platiť a nič nevlastniť...( ak to predá banka pod cenu) a ak v dome zostanem,tak nechcem platiť celú hypo a vlastniť len polovicu...a zrejme to ani neutiahnem...
Xanti
28.04.12,07:38
Katy, oni premýšľajú ale niečím iným. A potom sa odohrajú tragédie ako je táto, hypo celá a dom len polovica. :(
boomboom
28.04.12,07:52
hypotéku..plyn..poistky..nedoplatky...všetko som platil ja.Ona zaplatila elektrinu a internet.Je to pomer sedem k jednej,čo platím ja a čo ona,za štyroch ľudí....Ona,dve takmer dospelé deti a svokra...
Xanti
28.04.12,07:54
boomboom
Tu ti pomôže jedine dobrý právnik ako som písala vyššie a zrejme len žaloba na súd. Možno potom sa expriateľka spamätá.
danushka
28.04.12,07:55
Boomboom, trošku nestranný názor si vypočuj teraz.

Ak Tvoja spoluvlastníčka nehnuteľnosti /nebudeme ju volať priateľka/ vyjadrila obavy nad možnosťou splácania hypo keď sa ona odsťahuje, tak potom asi nebude zlatokopka, ktorá ťa nechala celú hypo splácať a v ošiali Ťa nechala zapísať ju ako polovičnú spoluvlastníčku nehnuteľnosti.
Keďže ste spoločne niečo tvorili, ale nevyšiel Vám život, ber trošku na zreteľ aj fakt, že má deti a tiež sa nemôže ocitnúť na ulici.
Možno len máte krízu a neviete sa ďalej posunúť. Možno by ste skôr mali vydiskutovať vzťahové veci a skutočnosť, či predsa nie len možný ďaľší spoločný život aj s pomocou odborníka.

Utópia?

Nielen Ty, ale aj ona to má asi komplikované.
Tak sa poďte súdiť na pár rokov, plaťte si právnikov. Máte na to? A roky letia. Po pár rokoch zistíte, že roky ubehli, ubehli Vám aj iné možnosti a stále nemáte vyriešenú bytovú otázku.

Ber to len ako taký ľudský pohľad na vec. Nik nevidí do Vášho vzťahu. Ale z každej šlamastiky sa dá von.
buchač
28.04.12,08:02
hypotéku..plyn..poistky..nedoplatky...všetko som platil ja.Ona zaplatila elektrinu a internet.Je to pomer sedem k jednej,čo platím ja a čo ona,za štyroch ľudí....Ona,dve takmer dospelé deti a svokra...
...mal som už niečo napísané ...ale toto ma dorazilo...

TAKŽE....horko zaplakala moja duša http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-06-crying.gif nad tou blbosťou ....

...a ďalej ????...k uvedeným skutočnostiam ???.......radšej http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-27-lipssealed.gif........a to nemám na mysli práve tie deti a svokru ...
danushka
28.04.12,08:08
Jéminéééé...

Tak potom vyššie som nič nenapísala... Beriem to späť!

Ja by som ten barák do vzduchu vyhodila.
boomboom
28.04.12,08:09
s tou zlatokopkou si dosť trafila....ja som sa to neodvážil napísať...nemám záujem na ňu kydať....jasné že sme niečo chceli budovať,ale toto bolo JEJ rozhodnutie...Myslíš,že som sa nesnažil dať to do poriadku? Ona má kam ísť,len ešte sa ten nový dom musí postaviť...tak zatiaľ nech jej platím strechu nad hlavou??? Má dalšieho blbca s ktorým porieši bývanie..len sa musí rozviesť...poriešiť si svoju ženu a tri deti a dovtedy ja budem charita a potom bezdomovec či???
Katy a R
28.04.12,08:16
.. príbeh do "Súdnej siene" ....
danushka
28.04.12,08:19
Žiadaj súdnou cestou, aby Ti vrátila pomerné náklady s užívaním nehnuteľnosti a splátky hypotéky.
Súd by mal rozhodnúť v Tvoj prospech a exekučne budeš vymáhať túto čiastku od nej. Exekútor sa s ňou nebude prplať a na jej podiel na dome uvalí exekučnú plombu.

A šikovná je a prepáč, Ty si kde rozum podel?
boomboom
28.04.12,08:27
že som idiot,to mi písať nemusíte..to viem aj sám....niekto ide do vzťahu s čistými myšlienkami a nie som ani prvý ani posledný...a netýka sa to iba chlapov ale aj žien...Ja jej nepotrebujem ubližovať..nemám na to žalúdok...Potrebujem to len predať,alebo to mať celé na svoje meno...nič viac...
Kvaka
28.04.12,08:37
Tiež nie som právnik, ale ak sa neviete inak dohodnúť, požiadaj o zrušenie podielového vlastníctva a následne o majetkové vysporiadanie. Byt ti ostane a jej dáš len to, čím ona na kúpu a rekonštrukciu bytu preukázateľne prispela. Úver splácaš ty, je len na tvoje meno, tak kde je problém? Iba v tom, že súdne poplatky budú vysoké. Vyrátaj si, čo je lacnejšie.
Martin1310
28.04.12,08:55
Vieš ona nieje zlatokopka ALE časom až ten dom ktorí spomínaš budú mať k dispozíci(a to sa môže všeliako natahovať)sa z nej lahko ta zlatokopka môže stať ked bude spolu so svojim novýn priatelom vydieť príležitosť.Trebars tam nechá bývať svokru alebo ten druhý dom či byt ktorí sa im chystá predajú a ostanú v tomto.Co tým chcem povedať? Si moc velký dobrák,nespoliehaj sa na to že aj ostatný budú.

Rozmýšlal som čo mohli moji známi čo som predtím pisal urobiť,okrem súdu a prišiel som asi na to že základná chyba bola že z toho domu odišli,mali tam ostať bývať.Pretože aj oni mali v pláne samozrejmä dom predať ale ked tam priatelky ostali z novými priatelmi bývať sami,tak sa im to zapáčilo a v jednom prípade dokonca predali aj dom v ktorom jej nový pratel dovtedy býval.
buchač
28.04.12,08:57
...BARÁK do vzduchu ???...to som ja bratovi onehdá povedal pri jednej príležitosti , ak by nedodržal dané slovo.. :-)
Mária27
28.04.12,09:06
Treba čo najrýchlejšie požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Bude to všetko o dokazovaní, ale ona nemá nárok na 1/2 súčasnej hodnoty domu. Pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva možno žiadať vyporiadanie zhodnotenia domu a všetkých investícií jedným spoluvlastníkom - odpočíta sa to z hodnoty nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve. Máš predsa dôkaz, že si splácal hypotéku sám. Ak by ona chcela tvrdiť opak, musí to dokázať.
Keďže už nejaký čas nevediete spoločnú domácnosť, môžeš od nej žiadať uhradiť pomernú časť nákladov na prevádzku domu. To sa premlčuje v trojročnej lehote.
boomboom
28.04.12,10:10
Treba čo najrýchlejšie požiadať súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Bude to všetko o dokazovaní, ale ona nemá nárok na 1/2 súčasnej hodnoty domu..... Pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva možno žiadať vyporiadanie zhodnotenia domu a všetkých investícií jedným spoluvlastníkom - odpočíta sa to z hodnoty nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve. Máš predsa dôkaz, že si splácal hypotéku sám. Ak by ona chcela tvrdiť opak, musí to dokázať.
Keďže už nejaký čas nevediete spoločnú domácnosť, môžeš od nej žiadať uhradiť pomernú časť nákladov na prevádzku domu.... To sa premlčuje v trojročnej lehote.

..a akú časť jej súd môže priznať,ked hypo je celá na mňa aj doplatok bol môj..platba cez banku....a aj celý čas splácam iba ja...hypo..plyn..poistky...
Katy a R
28.04.12,10:15
.. treba sa spýtať súdu ... hádam nechceš ešte aj presné vyčíslenie tu :confused: .. konaj!
boomboom
28.04.12,10:51
..jasne že nechcem vyčíslenie..ale myslím,že je jedno,či vlastní polovicu alebo štvrtinu,ked blokuje predaj....ja nechcem ani vrátiť to čo bolo zaplatené..len predať a vyrovnať hypo...ale asi mi nezostáva nič iné,len to spraviť ako radí Mária...
Mária27
28.04.12,11:27
..a akú časť jej súd môže priznať,ked hypo je celá na mňa aj doplatok bol môj..platba cez banku....a aj celý čas splácam iba ja...hypo..plyn..poistky...

Nejaký návrh musíš dať. Ja skutočne neviem, aké vlastníctvo si na ňu napísal, čo ste niečo platili ako kúpnu cenu, či si polovicu uhradil za ňu ...
Jedno je však isté: neplatí to, čo v manželstve, že všetky úhrady sa počítajú za spoločné, lebo nemáte BSM. A to máš šťastie. Priateľka len zneužíva to, že si neuvedomuješ všetky skutočnosti. Ale ak si budeš chcieť dom nechať, utiahnuť ho budeš musieť.
boomboom
29.04.12,07:32
je na liste vlastníctva zapísaná ako 1/2 vlastník.Dom sa ale preukázateľne kúpil len za hypo,ktorá je len na mne a za doplatok,ktorý je tiež preukázateľne môj.Dom si nechcem nechať..chcem predať a vyrovnať dlhy...
Mária27
29.04.12,16:22
Musíš dokazovať, že si plnil za ňu to, čo mala platiť ona (splácať ste mali spolu) - je ti to povinná vrátiť. Obohatenie sa premlčuje v trojročnej dome.

Obč. z. § 454 (Plnenie za iného)
Bezdôvodne sa obohatil aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám.