Smog
28.04.12,08:53
Dobry den,moja priatelka pracuje v zahranici.Tu na sk je vedena ako dobrovolne nezamestnana,plati si vsak povinne poistenie.Chcel som sa spytat ci ma narok na matersku ak by sa vratila a otehotnela.Lehotu 270dni co som si tu uz precital v roznych prispevkoch nejako nechapem :) znamena to ze staci ked si tych 270dni plati tuto poistku zdravotnu tak ma narok na matersku,alebo ze musi tych 270dni odpracovat a az potom jej znikne narok..
Podla mna by mala mat narok na matersku aj ked je vedena ako dobrovolne nezamestnana,abo by ju nechal stat zomriet?kedze by sme neboli ani manzelia ani nic tak sa mi nezda ze by ju stat nechal len tak bez koruny.Dakujem
Katy a R
28.04.12,07:05
hádam by bolo treba upresniť ... aké poistenie si vlastne platí:confused: - lebo ak len zdravotné, tak to s materskou nemá vôbec nič spoločné.
... a keď je zamestnaná v zahraničí - nie je náhodou poistená tam
A nedá mi .. prečo sa má o ňu starať štát :confused: (veď píšeš, že normálne pracuje)
Smog
28.04.12,07:18
hádam by bolo treba upresniť ... aké poistenie si vlastne platí:confused: - lebo ak len zdravotné, tak to s materskou nemá vôbec nič spoločné.
... a keď je zamestnaná v zahraničí - nie je náhodou poistená tam
A nedá mi .. prečo sa má o ňu starať štát :confused: (veď píšeš, že normálne pracuje)

praveze tam positena neni..
teraz normalne pracuje ale ak by zostala na materskej a plati si normalne zdravotne poistenie plus nejaku svoju poistku ma zivotnu alebo take nieco
Xanti
28.04.12,07:22
praveze tam positena neni..
teraz normalne pracuje ale ak by zostala na materskej a plati si normalne zdravotne poistenie plus nejaku svoju poistku ma zivotnu alebo take nieco
Aby mala nárok na materskú tak by si musela platiť odvody do SP- sociálna poisťovňa . A tie si neplatí. Ak by náhodou otehotnela, tak po pôrode jej vznikne na SVK nárok na rodičovský príspevok vo výške 194,70 eur . Štát nenecháva ľudí úplne bez peňazí.
Katy a R
28.04.12,08:08
to robí načierno - či ???
Smog
28.04.12,17:22
Aby mala nárok na materskú tak by si musela platiť odvody do SP- sociálna poisťovňa . A tie si neplatí. Ak by náhodou otehotnela, tak po pôrode jej vznikne na SVK nárok na rodičovský príspevok vo výške 194,70 eur . Štát nenecháva ľudí úplne bez peňazí.
to som chcel pocut ci zostaneme uplne bez penazi a vsetko by bolo na mne alebo mame narok na nieco od statu...
Bolo by to aj v pripade kebysme sa vzali?aj kebyze sme manzelia ma narok na tento prispevok?
Katy a R
28.04.12,17:37
to som chcel pocut ci zostaneme uplne bez penazi a vsetko by bolo na mne alebo mame narok na nieco od statu...
Bolo by to aj v pripade kebysme sa vzali?aj kebyze sme manzelia ma narok na tento prispevok?
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka ... ak spĺňa podmienky - je nárok aj na iné št. sociálne dávky
- pozri tu http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/OSSD/Prehlad_SSD_-_tabulka__1.1.2012.rtf
myara
28.04.12,18:00
to som chcel pocut ci zostaneme uplne bez penazi a vsetko by bolo na mne alebo mame narok na nieco od statu...
Bolo by to aj v pripade kebysme sa vzali?aj kebyze sme manzelia ma narok na tento prispevok?

v prvom rade sa ma kazdy o seba postarat sam, pises ze pracuje, co znamena, ze asi peniaze ma, tak nech si plati dobrovolne nemocenske poistenie, ale nech sa zamestna tu na Slovensku
a co ty?
preco sa spoliehas na stat? stat ti da len tolko, aby si neumrel od hladu, a nie aby si ho vyuzival
nechapem ludi, co sa zaujimaju len o to, co im stat da, ak budu mat dieta, ale sami sa o svoje zabezpecenie nepricinia
uvazujes presne v style jednej pocetnej mensiny