Iva1971
28.04.12,14:24
Dobrý deň,
prosím o radu odborníka na dobrovoľné poistenie.
DNP som si platila štyri roky z maximálneho VZ. Keďže som chcela byť ešte poistená, na základe infomácií z internetu a tiež pracovníčky sociálnej poisťovne som dňa 30.01.2012 som podala odhlášku a zároveň k 30. 01.2012, čiže k tomu istému dňu aj prihlášku na poistenie DNP. Rovnakým dátumom som chcela dosiahnuť, aby išlo o nepretržité poistenie, čo by malo vplyv na výšku nemocenského v prípade prácenschopnosti. V súčasnosti som PN, lebo som podstúpila operáciu. Výška mojej PN bola však vypočítaná z minimálneho VZ !! Zisťovala som si teda u nás na pobočke, ako to, že mám vypočítanú PN z min. VZ a bolo mi povedané, že prihlásená som nanovo k 31.01.2012. Mohla mi pracovníčka soc poist. svojvoľne zmeniť dátum prihlášky? V prípade, že by som bola prihlásená k 30.01. 2012, jednalo by sa o nepretržité poistenie? Bola by výška PN vyrátaná z max. VZ?
Ďakujem za odpovede. Iva
veronikasad
28.04.12,13:16
K 31.1.2012 DNP v doterajšej podobe zaniklo, Akonáhle si v SP podala odhlášku (bez ohladu na dátum prihlášky), začína ti nové obdobie DNP, ktoré je možné platiť za starých podmienok ešte 270 dní. Tvoja PN-ka začala do 26 týždňov od vzniku nového poistenia, preto je nemocenské vypočítané z minima.

O nepretržité trvanie poistenia by išlo v prípade, keby si sa do konca februára 2012 prihlásila na celý balík poistenia.
manus
28.04.12,14:26
Neviem, či ti takto super poradili na sociálnej poisťovni, alebo si sa dočítala... Tvoje poistenie by automaticky zaniklo k 31.1.2012, avšak ak by si sa v priebehu februára prihlásila na celý balík dobrovoľného poistenia (čiže nie 30. ani 31. januára), ale až najskôr 1.2.2012 (najneskôr do konca februára) s dátumom začiatku poistenia 1.2.2012 - TAKÉTO poistenie by sa považovalo za nepretržité a tvoj vymeriavací základ by bol maximálny z predchádzajúceho roku! Teraz to už nenapravíš,,,, ale veď sa to omielalo kolom dokola, že keď sa poistenec stihne znovu prihlásiť v priebehu FEBRUÁRA, tak sa poistenie považuje za nepretržité...?
veronikasad
28.04.12,14:42
Neviem, či ti takto super poradili na sociálnej poisťovni, alebo si sa dočítala... Tvoje poistenie by automaticky zaniklo k 31.1.2012, avšak ak by si sa v priebehu februára prihlásila na celý balík dobrovoľného poistenia (čiže nie 30. ani 31. januára), ale až najskôr 1.2.2012 (najneskôr do konca februára) s dátumom začiatku poistenia 1.2.2012 - TAKÉTO poistenie by sa považovalo za nepretržité a tvoj vymeriavací základ by bol maximálny z predchádzajúceho roku! Teraz to už nenapravíš,,,, ale veď sa to omielalo kolom dokola, že keď sa poistenec stihne znovu prihlásiť v priebehu FEBRUÁRA, tak sa poistenie považuje za nepretržité...?
Iva nepíše odkedy je na PN-ke. Len netreba zabudnúť, že mesačné poistenie balíka z maxima je cez 400€ ...
Katy a R
28.04.12,16:51
Ak si plánovala PNku:confused: .. a chcela si mať nepretržité poistenie - tak si sa nemala odhlasovať ! ale vo februári sa prihlásiť z celého balíka. ako už je vyššie písané - pre max dávku je ale drahé ...
manus
29.04.12,12:04
Ak si plánovala PNku:confused: .. a chcela si mať nepretržité poistenie - tak si sa nemala odhlasovať ! ale vo februári sa prihlásiť z celého balíka. ako už je vyššie písané - pre max dávku je ale drahé ...
No stačilo by sa jej vo februári prihlásiť s minimálnym VZ (poistenie by sa považovalo za nepretržité), ale VZ pre vyplatenie PN by sa jej bral z obdobia kedy mala maximálny VZ. Takže by jej bola PN vyplácaná z maxima,,,no chyba bola, že sa prihlásila/odhlásila už v januári,,,preto jej nabehlo nové poistenie, resp.nový VZ ktorý si uviedla.