Wikky
29.04.12,00:15
Dobrý deň! Chcela by som poprosiť o radu, čo sa týka realitných kancelárií v Košiciach. Kto má už osobné skúsenosti s nimi, ktorá je spoľahlivá, uvažujem o kúpe bytu. Ďakujem vopred.
danushka
29.04.12,05:37
Posielam formou ss, reklama tu nie je povolená.
mona091
29.04.12,06:57
ja uz neverim na normalne konanie RK,

len v tomto roku som bola 3 x prizvata k pripomienkovaniz zmluv robenych cez velke RK v KE,

cha, katastrofa, nic na mieru, zmluvy standartne, nechraniace min. jednu zo zmluvnych stran,

a bonbonik, vsetky 3 RK si provizie preliali cez kupnu sumu, to znamena, ze ziadna z tychto RK si proviziu riadne nevyfakturovala, ale surovo si ju zobrala z kupnej sumy,

ale kedze klientom to nevadi, tak vobec ma to uz netrapi, "sme blbci, tak platme"

a len pre info,

za prevod nehnutelnosti vo vyske cca 70 tisic € RK si vzala 3000 € proviziu,
pricom jej zodpovednost za pravny servis je nulova, a zmluvy z internetu,
za tu istu nehnutelnost notar pytal 800 € aj so zodpovednostou, notarskym zapisom a zarukou,

takze tak
danushka
29.04.12,07:30
Mona, ak dovolíš malú pripomienku.

Jednotlivé časti kúpnej ceny môžu byť v KZ vyznačené a môže sa tam ocitnúť aj časť kúpnej ceny ako provízia za sprostredkovanie predaja.
Avšak úplne štandardný postup je vystaviť faktúru tomu, kto podpísal sprostredkovateľskú zmluvu a táto služba v KZ nie je zahrnutá.

Zadávateľ sa pýtal na dobrú RK a nie na Tvoje pocity. Ak nevieš takú odporučiť, zbytočne tu polemizuješ. Z 15 RK v KE poznám tri profesionálne, ktoré svoju činnosť nerobia v garáži a jedna z nich má dokonca zamestnaného právnika, ktorý dohliada nad náležitosťami zmlúv a chráni záujmy oboch zmluvných strán.
mona091
29.04.12,07:36
danushka, vies, ze teba si vazim,

ale RK jednoducho musim komentovat, a mimochodom, aj tieto tri mali svojich pravnikov,
je vsak zvlastne, ze bez ohladu na to, s kym ma RK sprostredkovatelsku zmluvu, tak ci tak to plati kupujuci a uplne dobrovolne, lebo to ma zabalene v pozlatku,

co vsak by som doporucila zadavatelke je to, aby si sama nasla byt, uplne jedno, kto ho ponuka a pravny servis nech si riesi cez notara, aj s uschovou, ma to najistejsie
arizona
29.04.12,07:57
danushka, vies, ze teba si vazim,

ale RK jednoducho musim komentovat, a mimochodom, aj tieto tri mali svojich pravnikov,
je vsak zvlastne, ze bez ohladu na to, s kym ma RK sprostredkovatelsku zmluvu, tak ci tak to plati kupujuci a uplne dobrovolne, lebo to ma zabalene v pozlatku,


co vsak by som doporucila zadavatelke je to, aby si sama nasla byt, uplne jedno, kto ho ponuka a pravny servis nech si riesi cez notara, aj s uschovou, ma to najistejsie

Ak si najde byt od konkretneho predavajuceho, tak je dobre riesenie. Ale ak byt predava realitka, tak sa jej kupa riadne predrazi,lebo RK maju zvacsa pravny servis zaratany v cene,takzeby platila za nieco, co uz ma zaplatene...
danushka
29.04.12,07:58
Ale Mona, ja hovorím o tom, ako to fungovalo v RK, kde som pracovala. Sprostredkovateľská provízia bola vždy účtovaná predávajúcemu. Je len formálna záležitosť, či sa táto ocitne ako súčasť kúpnej ceny v KZ, alebo je účtovaná samostatne.

A naozaj som sa stretla s rôznymi praktikami v partnerských RK, kde zisk bol povýšený nad ochranu klientov. Ale nemôžme hádzať do jedného vreca všetkých. Na trhú sú overené.

Nemám problém komukoľvek poradiť, čo sa týka náležitosti zmlúv a niekoľko som ich tu na Porade už aj zavesila.

A vždy zdôrazňujem a opakujem jednu vec. Každý kto kupuje byt cez RK, nech žiada zamestanca alebo makléra v RK, aby bol poverený predávajúcim overiť ho na súde, či voči nemu nie sú začaté exekúcie, ktoré sa na LV ako plomba ešte neocitli a v dobrej viere kupuje človek ,,čistú" nehnuteľnosť.

To, že banka vyzve a pripomienkuje nejaké náležitosti v KZ, alebo samotný kataster vyzve jednu zo zúčastnených strán k doplneniu - stáva sa, ale je to riešiteľné a nie katastrofa. Naopak, ak po čase uvalí exekútor na LV plombu, pretože v čase prevodu už bolo zakázané s nehnuteľnosťou nakladať, vtedy je problém veľký a ani lietanie sekery nepomáha.

Zvyčajne banka pripomienkuje po vystavení návrh kúpnej zmluvy a samotnú KZ už podpisujú zmluvné strany toľkými očami preverenú, že osobne som sa nestretla vo svoje praxi, aby bolo treba opravať KZ po výzve banky.
Wikky
29.04.12,07:58
Ďakujem pekne.
mona091
29.04.12,08:05
ach jaj, este dlho bude cap zahradnikom a RK budu poskytovat pravny servis bez zaruky,
a ono to aj funguje, kym sa nic neskomplikuje, ak vsak nastanu problemy, RK je z kola von aj s proviziou, a klientom ostavaju oci pre plac, a bolo uz takych

komplikacie z poslednych mesiacov:

- RK predavala vydrazeny byt, zatajila povodnych najomnikov a nadobudatel momentalne riesi sudnu delozaciu, samozrejme bez pomoci RK
- RK predavala byt po rekonstrukcii, kde zatajila, ze nie je zavedena voda a odpad, klient si teraz vodu riesi sam, RK uz s tym nic nema
- RK predavala byt, zabudla vsak na zmluvne pokuty v prospech kupujuceho pre pripad nevystahovania sa, kupujuci momentalne byva v podnajme
- RK nedosledne predala byt, ktory bol vydrazeny, a momentalne sa zneplatnuje cely prevod, lebo, lebo, kupujuci ma uver na hlave, ale predavajuci uz peniaze nema

to su pikosky iba z tohto roku, je to malo?????
danushka
29.04.12,08:17
To je práca s realitami.
Presne toto čo tu píšeš, sa môže stať kupujúcemu mimo RK.
Každá kúpa nehnuteľnosti je svojim spôsobom kúpa mačky vo vreci.

V takom prípade je najistejšie mať na okraji lesíka nejakú kartónovú krabicu, len to pohodlie asi nebude dokonalé.
mona091
29.04.12,08:22
:eek: :eek: :eek: ??????

- to beries ako riziko kupy????, to snad nie ?

- zatajovanie zasadnych skutocnosti samotnou RK???
- neosetrenie vyprazdenia nehnutelnosti? a odovzdanie nehnutelnsoti?
- nesuhlas s podrobnym popisom nehnutelnsoti v kupnej zmluve?
- nepreverenie sudnych konani????
danushka
29.04.12,08:35
:eek: :eek: :eek: ??????

- to beries ako riziko kupy????, to snad nie ?

- zatajovanie zasadnych skutocnosti samotnou RK???
- neosetrenie vyprazdenia nehnutelnosti? a odovzdanie nehnutelnsoti?
- nesuhlas s podrobnym popisom nehnutelnsoti v kupnej zmluve?
- nepreverenie sudnych konani????

Mona, nevkladaj mi do úst to čo som nepovedala prosím!
Riziká existujú stále a napriek tomu, že zmluvy obsahujú všetky ošetrenia, dokonanie a napĺňanie zmlúv občas riešia súdy.

Ty sa rada so mnou doťahuješ, ale nerob zo mňa blbca. Ďakujem a v tejto téme končím. :)
mona091
29.04.12,08:48
v ziadnom pripade teba nespochybnujem, a opakujem, vazim si ta,

ale v tejto teme s tebou nesuhlasim,

minimalizovanie (nie 100% vylucenie ) rizika ma byt psou povinnostou pri poskytovani pravneho servisu,

a o zavadzaniach radsej uz nevravim - cest vynimkam jednotlivym maklerom, ktori vsak aj tak zo svojej pozicie nemozu nic ovplyvnit, iba mat dobry pocit, ze robia vsetko pre spokojnost klienta, no to je slaba utecha, pretoze system urcuju majitelia
Marta_B
11.06.12,10:40
Mne sa osvedčila VRK Hutnicka ul.KE.
Marta_B
11.06.12,10:52
Prehliadla som predchádzajúce odpovede, ale ja som tiež prvýkrát kupovala byt a mala som veľký strach, aby som nekúpila už deň predtým predaný byt. RK "VRK" vzala od predávajúcej zálohu pre seba a v zmluve bolo zakotvené dokedy musí byť byt uvoľnený. Za každý deň nedodržania uvoľnenia bytu bola pokuta pre predávajúceho 2000 SK. Spolu s predávajúcim a "realitákom" sme išli na správu katastra kde som mala aktuálny výpis, že byt vlastní predávajúci (hoci som dala za tento výpis 8000 SK-,ale stále menej ako milión).
Všetko bolo v poriadku a bola som spokojná s touto realitkou.
danushka
11.06.12,12:35
Áno, spomínaná RK patrí medzi overené a tiež môžem potvrdiť, že patrí medzi profesionálne. Fungujú na trhu už dosť dlho a veľmi dbajú na svoje meno a spokojnosť ako predávajúcih, tak aj kupujúcich.
bubkoch
11.06.12,13:09
ja mam skusenosti s takmer vsetkymi KE realitkami kedze som nedavno 3x riesil nehnutelnost, a uplna spica co sa profesionality a prístupu týka bola Atomia ...
janhrach001
04.01.15,14:33
Máte niekto skúsenosti s RK agentreal? chystáme sa kúpiť pozemok, tak každá odpoveď pomôže :)