Zuzana B.
29.04.12,12:17
Dobrý deň!

Prosím Vás, riešim ťažkú situáciu v našej spoločnosti, na základe minulotýždňových rozhodovaní sa dospelo k záveru, že musíme prepúšťať ľudí na základe par. 63 odst. 1a (zrušenie časti prevádzky). Máme viac ako 300 zamestnancov. K 30.04.2012 musím dať výpoveď 8 ľuďom, kde uvediem že ich PP končí o 1, 2 alebo 3 mesiace - podľa dĺžky trvania PP. Prvýkrát budem niečo také robiť... Mám v tom chaos, čím viac o tom čítam...

Ak zamestnanec zotrvá u zamestnávateľa do konca výpovednej doby, nepatrí mu odstupné.
Ak sa rozhodne napr. že 30.04.2012 bude jeho posledným pracovným dňom, tak mu patrí odstupné. Správne píšem?

V máji a možno aj v júni sa bude tiež prepúšťať ( musíme prihliadnuť nato, aby sa nejednalo o hromadné prepúšťanie, keďže sme nepodnikli správne kroky voči NIP a zam-com).

Dôvodom prepúšťania je zrušenie dvoch z viacerých projektov. Mala by som uplatniť par. 63 odst.1a alebo 1b?

Na druhej strane, je na z-teľovi ktorých z-cov z dotknutých projektov pustí ako prvých? (Rozhodlo sa o nich podľa toho, že na daných projektoch sú najslabší a nevieme ich presunúť na iný projekt, lebo boli odskúšaní, ale nešlo im to...)

Ja si zajtrajšok predstavujem tak:

Odovzdám z-com výpovede, dnes si prichystám aj žiadosti zo strany z-cov o skončenie PP dohodou s odstupným. To znamená: PP sa skončí k 30.04.2012 a ja v mzde za Apríl im vyplatím 1, 2 alebo 3 mesačné odstupné. Len tým paragrafom si nie som celkom istá... či 1a alebo 1b.... ale skôr sa prikláňam k 1a - projekty sa rušia - ale postupne - znižujú sa objednávky a dnes už vieme, že niekedy v júni projekty úplne zaniknú. Dúfam, že je to teda v poriadku, ak uvediem 1a.

Ak zamestnanci sa rozhodnú ostať v práci počas výpovednej doby a nastane situácia, že im nebudeme vedieť poskytnúť prácu podľa pracovnej zmluvy, z-ci ostanú doma a my sme im povinní poskytnúť pre tento dôvod náhradu mzdy vo výške 60% alebo 100% ich primerného zarobku???

Budem veľmi povďačná za každý Váš názor, potvrdenie alebo vyvrátenie mojich slov!
Tweety
29.04.12,10:22
Dobrý deň!

Prosím Vás, riešim ťažkú situáciu v našej spoločnosti, na základe minulotýždňových rozhodovaní sa dospelo k záveru, že musíme prepúšťať ľudí na základe par. 63 odst. 1a (zrušenie časti prevádzky). Máme viac ako 300 zamestnancov. K 30.04.2012 musím dať výpoveď 8 ľuďom, kde uvediem že ich PP končí o 1, 2 alebo 3 mesiace - podľa dĺžky trvania PP. Prvýkrát budem niečo také robiť... Mám v tom chaos, čím viac o tom čítam...

Ak zamestnanec zotrvá u zamestnávateľa do konca výpovednej doby, nepatrí mu odstupné.
Ak sa rozhodne napr. že 30.04.2012 bude jeho posledným pracovným dňom, tak mu patrí odstupné. Správne píšem?
Musia pred začiatkom VD požiadať o skončenie PP dohodou( a tu záleží od samotného dátumu na dohode, či im bude patriť celé odstupné, alebo len časť VD)
V máji a možno aj v júni sa bude tiež prepúšťať ( musíme prihliadnuť nato, aby sa nejednalo o hromadné prepúšťanie, keďže sme nepodnikli správne kroky voči NIP a zam-com).

Dôvodom prepúšťania je zrušenie dvoch z viacerých projektov. Mala by som uplatniť par. 63 odst.1a alebo 1b? Prvá možnosť.

Na druhej strane, je na z-teľovi ktorých z-cov z dotknutých projektov pustí ako prvých? (Rozhodlo sa o nich podľa toho, že na daných projektoch sú najslabší a nevieme ich presunúť na iný projekt, lebo boli odskúšaní, ale nešlo im to...)

Ja si zajtrajšok predstavujem tak:

Odovzdám z-com výpovede, dnes si prichystám aj žiadosti zo strany z-cov o skončenie PP dohodou s odstupným. To znamená: PP sa skončí k 30.04.2012 a ja v mzde za Apríl im vyplatím 1, 2 alebo 3 mesačné odstupné. Len tým paragrafom si nie som celkom istá... či 1a alebo 1b.... ale skôr sa prikláňam k 1a - projekty sa rušia - ale postupne - znižujú sa objednávky a dnes už vieme, že niekedy v júni projekty úplne zaniknú. Dúfam, že je to teda v poriadku, ak uvediem 1a.

Ak zamestnanci sa rozhodnú ostať v práci počas výpovednej doby a nastane situácia, že im nebudeme vedieť poskytnúť prácu podľa pracovnej zmluvy, z-ci ostanú doma a my sme im povinní poskytnúť pre tento dôvod náhradu mzdy vo výške 60% alebo 100% ich primerného zarobku??
(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
Budem veľmi povďačná za každý Váš názor, potvrdenie alebo vyvrátenie mojich slov!
V texte.
Zuzana B.
29.04.12,11:06
Ďakujem Tweety za Tvoju odpoveď!
Zuzana B.
29.04.12,11:21
Ak teraz podrobne študujem menný zoznam ľudí, ktorých sa týka výpoveď.... je tam z-nec aj z iného projektu plus jeden skladník.... Výpoveď pre skladníka je obhájiteľná, nakoľko ak sa zrušia 2 projekty, tak nebude potreba toľkých skladníkov. Ale čo sa týka z-ca na tom inom projekte...tak to neviem... snahou bolo ľudí z odchádzajúcich projektov presunúť na fungujúce, a predpokladám, že tam presunuli najlepších a tak sa stalo že na úkor niekoho lepšieho z odchádzajúceho projektu sa dostal na listinu nepotrebných zamestnancov aj človek z iného projektu.... môžem napriek tomu použiť paragraf 63 odst. 1a? Alebo radšej na všetkých použiť par. 63 odst. 1b?
Zuzana B.
29.04.12,11:32
Napísala by som písomné rozhodnutie z-teľa - v zmysle ktorého sa z dôvodu poklesu objednávok (v rámci všetkých projektov z ktorých sa má prepúšťať) a tým zefektívnenia práce pre zamestnávateľa zrušujú pracovné pozície (vymenujem).