asteorit
29.04.12,17:56
Dobry den prajem,
som zacinajuci zivnostnik a naskytla sa mi prilezitost zateplenia bytoveho domu
z tohto dovodu potrebujem rozsirit partiu, ktoru dohodu s nimi spisat? dohodu o vykonani prace alebo dohodu o pracovnej cinnosti
pri DoVP je to 350hod.
pri DoPC je to 10hod/tyz. co je vyhodnejsie

treba niekde pisat kolko hodin denne robi jeden clovek, ak nahodou pride inspekcia?
ako vypisat papiere, co sa tyka druhu prace, rozsah prac, casove obdobie?

chlapi su vedeni na udrade prace a poberaju soc. davky (kolko poberaju neviem, maju rodiny, cize urcite prispevky,.....)aku mzdu napisat do papierov aby nestratili davky? docital som sa, ze nesmie prekrocit dvojnasobok minima 2x185.19e, cize aby neprisli o tieto davky bolo by dobre sa zmestit do tejto ciastky, vsak?

staci s nimi spisat vid. priloha? alebo este nejake dokumenty

ak budem priznavat dane ako si odpocitat mzdu, ktoru budem davat murarom?
uctokrajan
01.05.12,15:32
Na toto vsetko si trufas sam? Ved to je uz ina agenda.
KEJKA
01.05.12,16:06
až si sám podľa nejakej príručky alebo rad po internete vyoperuješ slepák, tak sa znova ozvi, uverím, že tú agendu okolo miezd zvládneš sám.......................
asteorit
02.05.12,16:36
o akej agende sa tu hovori? nechapem, ja som chcel len poradit
KEJKA
02.05.12,16:51
spísať dohodu je jedna vec.
agenda okolo miezd je široká - prihlášky do SP, odhlášky, mesačné výkazy,
registrácia na DU, mesačné výkazy takisto.
Program na spracovanie iezd, správne ho ponastavovať, vedieť si výpočet mzdy skontrolovať
viesť dochádzku, sledovať fond pracpvného času....................
to je len časť povinností zamestnávatreľa, to je tá agenda, o ktorej tu hovoríme.
asteorit
03.05.12,19:44
dobre tak podme este raz :)
ak sa jedna o zateplovacie prace, aky typ dohody je najlepsie spisat s robotnikom? DoVP alebo DoPC?
dakujem za kazdu radu
KEJKA
03.05.12,19:47
málo údajov.
DVP max 350 hodín do roka
DPČ max. 10 hod. týždenne
asteorit
03.05.12,19:51
ako myslis malo udajov?
KEJKA
03.05.12,19:53
že nemôžem rozhodnúť za teba - ty vieš koho a na aký dlhý čas budeš zamestnávať. Uviedla som ti limity, rozhodnúť sa musíš už sám.
asteorit
03.05.12,19:56
a aku najvacsiu mzdu im dat aby nestratili socialne davky + plus vsetky prispevky?
KEJKA
04.05.12,05:22
a čo tak trochu surfovať na Porade? je tu odpoved v xxx príspevkoch.
jacekova
04.05.12,17:35
ak sú vedení na úrade práce, mal by si im urobit dohodu o vykonaní práce. príjem nesmie presiahnuť 139,90 eur mesačne lebo ich vyradia z UP
asteorit
05.05.12,18:56
za odpovede dakujem
no cital som si nieco, chcel som si to len utvrdit
je potrebne viest nejaku knihu kolko hodin ma dohodak odpracovanych? myslim tym pre inspekciu
Tweety
05.05.12,18:57
za odpovede dakujem
no cital som si nieco, chcel som si to len utvrdit
je potrebne viest nejaku knihu kolko hodin ma dohodak odpracovanych? myslim tym pre inspekciu
ÁNo, je potrebné viesť dochádzku, vyplýva to priamo zo ZP. Rovnako ako evidenciu dohôd.
asteorit
06.05.12,19:15
a je na tu dochadzku a evidenciu dohod nejaky predpisany zosit, formular,....?
asteorit
06.05.12,19:16
a je na tu dochadzku a evidenciu dohod predpisany zosit,.....?
KEJKA
06.05.12,19:22
nie je
asteorit
06.05.12,20:30
potom ako ma vyzerat, ak by prisla inspekcia?
mozem dat robotnikovi do zmluvi o DoPC - stavebne prace? bude vykonavat stavebne prace - zateplenie bytoveho domu, murarske prace (hruba stavba, omietky, dlazba,...), pokladka zamkovej dlazby,....
KEJKA
06.05.12,20:36
hlavne ako dokážeš, že robí napr. len jeden deň v týždni. Ty si určite ani neuvedomuješ, do čoho sa púšťaš.
asteorit
06.05.12,20:50
no praveze preto sa informujem, ze ako to vsetko mat spravne, pretoze mi nejde dohlavy ako mozu pracovat ludia na stavbach ked maju dohodu a pracuju cely rok, kazdy den
tictac7
06.05.12,20:57
no praveze preto sa informujem, ze ako to vsetko mat spravne, pretoze mi nejde dohlavy ako mozu pracovat ludia na stavbach ked maju dohodu a pracuju cely rok, kazdy den

- a si si istý, že je to tak?
- ak áno = nelegálna práca
- ak áno = tak dlho sa s krčahom chodí....
- radíme tu v medziach zákona, ak chceš inú radu, obráť sa inde....
asteorit
07.05.12,06:22
ano som si isty, pretoze, ten pan, ktory ich zamestnava uz mal aj kontrolu, niekto to bondzol, a vsetko mal v poriadku, znamy pri nemu robi a bol som pri tom, a on nema sajnu ako to ma v papieroch, pretoze on dostane len papier o mzde a o pocte hodin, ktore vykonal v danom mesiaci a je na urade prace, cize tych 139.9e a hodiny, pritom sa jedna o stavebne prace rozneho druhu
KEJKA
07.05.12,08:03
to už je vec šikovnosti, resp. "šikovnosti".
Porada nie je o radení ako sa stať podvodníkom - to skús ísť za tým pánom, čo sa tak "vyzná".
uctokrajan
07.05.12,10:12
Ked dostane len papier, tak určite tam nemá skutočne odpracované hodiny, a to je už proti zákonu. Ked bola kontrola. čo kontrolovala - určite nelegálnu prácu.
ada159
07.05.12,10:19
Ešte je dosť podstatné, aké dávky poberá. Iné je v hmotnej núdzi, iné podpora z úradu práce. Všade sú iné limity na zárobok.
uctokrajan
07.05.12,10:49
V kažom prípade nemože pracovať plný fond pracovného času keď je evidovaný na UP.
asteorit
07.05.12,12:37
dakujem velmi pekne za informacie, idem si teraz nieco precitat o pracovnom pomere na skrateny uvezok, ze co to obnasa
uctokrajan
07.05.12,19:00
taky uz vobec nemoze byt evidovany na UP
jojka2001
17.09.12,12:52
ak sú vedení na úrade práce, mal by si im urobit dohodu o vykonaní práce. príjem nesmie presiahnuť 139,90 eur mesačne lebo ich vyradia z UP

ja len doplnim, ze teraz je to uz 143,40€ brutto...