KatarinaNR
29.04.12,18:30
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať a založiť tému, do ktorej by prispievali všetci, ktorí vedia alebo majú skúsenosti, aké kontroly môžu na prevádzku, do podniku prísť (z akých úradov) a aké dokumenty, ktorá kontrola vyžaduje a sú teda potrebné, povinné. A je úplne jedno či sa jedná o prevádzku potravinárskeho charakteru alebo iného charakteru.
Ďakujem veľmi pekne. :-))
Paula
29.04.12,17:12
Kontrola z DÚ na mzdy - Zmluvy HPP, Zmluvy DOVP, DOPČ - tým začali a následne si pýtali za každý mesiac osobitne : rekapitulácie miezd, odvodov do poisťovní a na DÚ, ročné zúčtovania dane, doklady o vyplatení miezd / odmien (bankové výpisy, VPD), výplatné pásky, vyhlásenie k dani z príjmu. Každý mesiac prepočítavali každého jednoho pracovníka pekne pomocou kalkulačky a červeným perom odfajkávali každý jeden údaj, náš sumár si porovnali s ich sumárom, spravidla vyšiel preplatok v náš prospech. Kontrola bola po 2-3 rokoch existencie firiem (za všetky 2-3 roky + do predposledného mesiaca, kedy sa kontrola diala) . Už sa neohlásili, ani po 17-tich rokoch.
-------------
Kontrola zo SP - doklady pýtali rovnaké ako kontrola z DÚ na mzdy, avšak za obdobie 10 rokov, počnúc rokom, kedy firma začala mať zamestnancov. Zasa preplatok za roky, kedy sme zaokrúhľovali nahor (ručne ako je tu zvykom vravieť)
---------------
Kontrola zo ZP - ešte som nezažila.
---------------
Kontrola na DPH - pri prvom nadmernom odpočte existencie firiem. Doklady - všetky, ktorých sa týkal "vstup" a výstup" + zostavy jednotlivých DPH...tu tiež fajkali doklad po doklade proti riadkom v zostavách. Kontrolovali iba nadmerný mesiac a viac sa neozvali, ani po 17-tich rokoch.
----------------
Kontrola na DzP PO alebo PO - zažila som jednu kedysi dávno, pozerali nejaké 3 roky - komplet všetky doklady s.r.o.
-----------
Kontrola ŠOI - raz sa ukázala - chceli vidieť len dodacie listy na tovar, resp. faktúrky na dodaný tovar...ale to tiež len kedysi v minulom tisícročí.
----------------

Aha, ešte som si spomenula na kontroiu z IP - na základe podnetu bývalej zamestnankyne kvôli tomu, že zamestnávateľ neposkytoval stravné lístky...tak tí kontrolovali tiež komplet všetko ako DÚ na mzdy.

P.S.:možné preklepy prepáčte:)
Zita5
29.04.12,17:40
Kontrola z DU - príjem FO - okrem iného aj združenie FO 3 členné a vzhľadom na to, že jeden člen bol v ďalšom združení , tak kontrolovali ďalšie združenie a ďalších 5 daňovníkov SZČO .Kontrolovali doklad po doklade všetko účtovníctvo združenia a jednotlivé účtovníctva VPD,PPD,došlé faktúry, odoslané FA, autoprevádzku,sklady,majetok,lízingové zmluvy, zmluvy o dielo ....
.................................................. .
Kontrola SP - zamestnanci ,vyžiadali všetky doklady, celé účtovníctvo
..................................................
ZP sme taktiež nemali
..................................................
Živnostenský úrad 2x - v prvom prípade kontrolovali skladové zásoby,najmä pôvod .V druhom prípade kontrolovali označenie firmy , schválenie prevádzky , odoslané FA námatkovo, či sa niečo nefakturuje na čo nie je živnosť.
.................................................. .
Kontrola DU - DPH - všetky doklady+ zmluvy
Ďalšia kontrola - miestne zisťovanie odpočtu a odvodu DPH -krížová kontrola
.................................................. .
Inšpektorát bezpečnosti práce - dodržiavanie BOZP, prevádzka, povolenia
.................................................. .
Životné prostredie - schválenie prevádzky , odpadové hospodárstvo
.................................................. .

Súčinnosť s DU - bonzácky zákon
KatarinaNR
30.04.12,09:31
dievčence, ste úžasné........
ešte sa v tejto téme určite budem postupne pýtať,
ale už teraz veľká vďaka :-))
willma
30.04.12,12:26
BOZP už spomenuté bolo.
Ďalšou možnou kontrolou sú hasiči. Im musíš tiež predložiť všetku súvisiacu dokumentáciu vyplývajúcu zo zákona 315/2001 a vyhlášky 121/2002 v znení neskorších predpisov. Večer prípadne doplním podrobnejšie
KatarinaNR
30.04.12,16:37
willma, budem rada
KatarinaNR
30.04.12,16:48
prípadne aj colníci môžu prísť, ak je v predmete činnosti alkohol, oni čo kontrolujú?
Zita5
30.04.12,17:08
Prečo má Vilma neužitočné? :D Za ochotu napísať? .Katka asi si sa pomýlila .Idem to vyrovnať .
willma
01.05.12,10:02
tiež si myslím, že to len omylom :)
KatarinaNR
01.05.12,14:09
jasné, omylom omylom, prepáčte, to som nechcela :-( mrzí ma to, prosím napravte :-)
KatarinaNR
01.05.12,14:10
ako sa dá napraviť toto neužitočné :-( willma to ti nepatrilo, budem veľi rada ak doplníš podrobnejšie ako si tu písala, ďakujem
KatarinaNR
01.05.12,14:12
willma, ospravedľňujem, omylom som stlačila neužitočné, ja si vážim každú pomoc a každú radu od vás poraďáčky veľmi, ponáhlala som sa a nejako som namiesto užitočné klikla na neužitočné :-((
asedma
01.05.12,14:36
prípadne aj colníci môžu prísť, ak je v predmete činnosti alkohol, oni čo kontrolujú?
..kontroluju evidenciu liehu, prijem a ci sedi vydaj, faktury, dodacie listy..
uctokrajan
01.05.12,18:17
Colna kontrola - zaživam ju min. 1x ročne, kontrolujú neporušenosť kolkov, stav alkoholu podla evidencie, doklady o nákupe, bloky z ERP, ako to maš nahodené na ERP - podľa položiek, boli už aj takí ktorí si rozrolovali staré pásky z ERP a odkontrlovali predaný objem za den a s evidenciou.
willma
02.05.12,06:46
Dopĺňam príslušný paragraf:
Dokumentácia ochrany pred požiarmi
§ 24
Dokumentáciu ochrany pred požiarmi tvorí
a) požiarny štatút,
b) požiarny poriadok pracoviska,
c) požiarne poplachové smernice,
d) požiarny evakuačný plán, /požiarny technik sa môže s ohľadom na znalosť objektu zamestnancami, veľkosť a jednoduchosť stavby rozhodnúť tento plán nevypracovať, ale musí si to vedieť obhájiť pred kontrolou od hasičov/
e) požiarna kniha,
f) analýza nebezpečenstva vzniku požiaru,
g) zoznam objektov a prehľad miest so zvýšeným ne-
bezpečenstvom vzniku požiaru,
h) doklady o kontrole požiarnotechnických zariadení
a požiarnych vodovodov,
i) údaje o požiaroch, príčinách vzniku požiarov, sprá-
vy o výsledkoch vykonaných rozborov a o vykona-
ných opatreniach na úseku ochrany pred požiarmi,
j) dokumentácia o školení zamestnancov o ochrane
pred požiarmi,
k) dokumentácia o odbornej príprave protipožiarnych
hliadok,
l) dokumentácia o činnosti hasičskej jednotky,
m) ďalšie doklady, ak tak ustanovuje osobitný pred-
pis.2)
KatarinaNR
03.05.12,07:45
willma, si zlatá, že si sa na môj omyl nenahnevala, ďakujem za radu, určite veľmi pomôže, nie len mne ale aj ostatným
willma
04.05.12,05:09
prečo by som sa mala hnevať pre omyl? :)
iris50
28.09.12,11:05
Dobrý deň prajem. Reagujem neskoro, ale až teraz som našla túto tému. Mala som kontrolu zo zdravotnej poisťovne a kontrolovali mzdy a výpočet zdravotných odvodov, každý mesiac pokiaľ boli pracovníci poistení v príslušnej poisťovni.