gene
29.04.12,20:20
Dobrý večer .Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Som invalidný dôchodca od roku 2005, kedy mi bol priznaný invalidný dôchodok s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 50% v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Súčasne som zostal v zamestnaneckom pomere. Pre zhoršenie zdravotného stavu mi bol v roku 2012 invalidný dôchodok zvýšený na vyššie percento poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť .
V odôvodnení rozhodnutia mi soc. poisťovňa vyčíslila výšku dôchodku ako súčin priemerného osobného mzdového bodu , obdobia dôchodkového poistenia spolu s pripočítaným obdobím , aktuálnej dôchodkovej hodnoty a percentuálneho poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Priemerný osobný mzdový bod a obdobie dôchodkového poistenia spolu s pripočítaným obdobím boli v roku 2005 aj v roku 2012 uvedené vo výpočte v rovnakej výške.
Neviem zistiť, či výpočet výšky dôchodku v roku 2012 bol prevedený správne, konkrétne či nemala byť výška priem.osob.mzdového bodu a obdobia dôchod.poistenia iná, nakoľko som bol v rokoch 2005 až 2012 zamestnaný. Neviem, kde a ako by som si to overil.


Ďakujem.
pepsikova
30.04.12,04:44
...ak za teba zamestnávateľ odvádzal odvody, mali by to mať v SP zaznamenané..tak vezmi rozhodnutie a zájdi tam, nech ti to prepočítajú...môžeš ešte napísať do BA na ústredie SP a požiadať o prepočítanie sumy dôchodku s tým, že si bol zamestnaný a tak by sa ti mala suma o niečo navýšiť...

..suma sa nemusela navýšiť, pokiaľ nebolo z čoho ju vypočítať...zisti, či si mal tie odvody do SP zaplatené,to ti SP povie...
Stefan2005
30.04.12,04:51
...môžeš ešte napísať do BA na ústredie SP a požiadať o prepočítanie sumy dôchodku s tým, že si bol zamestnaný a tak by sa ti mala suma o niečo navýšiť...

ide o invalidný dôchodok, nie starobný. si si istá, že sa prepočítava ?
Andyke
30.04.12,05:21
Gene, výpočet je v súlade so zákonom o soc.poistení.
Doba dôchodkového poistenia musí byť rovnaká ako pri 1.priznaní ID. Predsa Ti dopočítali chýbajúce obdobie do dôvŕšenia dôchodkového veku
To že si robil od 2005-2012 to nemôže ovplyvniť. Tú istú dobu predsa nemôžu 2x započítať.
pepsikova
30.04.12,05:56
ide o invalidný dôchodok, nie starobný. si si istá, že sa prepočítava ?..

..som si istá, pokiaľ je pochybnosť, že sa stala chyba, prepočítajú mu...
globalpartner
30.04.12,07:30
..

..som si istá, pokiaľ je pochybnosť, že sa stala chyba, prepočítajú mu...

presnejšie overia správnosť výpočtu.
Invalidné dôchodky je možné prepočítať len tie ktoré boli priznané pred r.2004 podĺa starého zákona na základe žiadosti a vypláca sa vyšší.
Jediný vplyv na zvýšenie tohto konkrétneho dôchodku bude mať vyššie priznané % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
pepsikova
30.04.12,07:39
..no veď tak..overia správnosť výpočtu...
VieraPopluharova
30.04.12,08:16
Nárok na zvýšenie dôchodku majú len pracujúci starobní a predčasní starobní dôchodcovia. Tí môžu požiadať o zvýšenie svojej penzie potom, ako im zanikne dôchodkové poistenie (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1703&pr=0.13&w_id=619&tstamp=1335777304&pid=785&cd=3d76b339147705c7ca36534fff3969f4&f=1), teda keď prestanú pracovať.
Invalidným dôchodcom môže Sociálna poisťovňa zvýšiť dôchodok len vtedy, ak sa im zhorší zdravotný stav. Toto zhoršenie musí byť podložené lekárskymi nálezmi. Pracujúci invalidní dôchodcovia nemajú nárok na zvýšenie svojej penzie z dôvodu, že pracujú a platia si odvody.
veronikasad
30.04.12,08:34
Gene, výpočet je v súlade so zákonom o soc.poistení.
Doba dôchodkového poistenia musí byť rovnaká ako pri 1.priznaní ID. Predsa Ti dopočítali chýbajúce obdobie do dôvŕšenia dôchodkového veku
To že si robil od 2005-2012 to nemôže ovplyvniť. Tú istú dobu predsa nemôžu 2x započítať.
Andy, bude mať vplyv platenia odvodov počas poberania ID po dovršení dôchodkového veku, ak požiada o starobný dôchodok ? Alebo SD bude vypočítaný z rovnakého VZ ako ID ?
globalpartner
30.04.12,09:19
Andy, bude mať vplyv platenia odvodov počas poberania ID po dovršení dôchodkového veku, ak požiada o starobný dôchodok ? Alebo SD bude vypočítaný z rovnakého VZ ako ID ?

Skúsim odpovedať ja.

Pri dovršení dôchodkového veku sa poberateľovi ID vypočíta mzdový bod aj z platenia odvodov počas poberania ID a navyše sa pripočíta koeficient náhradnej doby za poberanie ID 0,3.(Tu treba pozn. že tento koeficient sa priznával do r.2003 , potom sa nepriznával a znovu sa priznáva od r.2008)

Vyplátca sa vyšší dôchodok , resp. ktorý si poistenec vyberie.
Stefan2005
30.04.12,11:11
doplním:

"Legislatívne zmeny sa dotkli aj nároku na invalidný dôchodok, kedy došlo k umožneniu priznania a poberania invalidného dôchodku aj po dovŕšení dôchodkového veku poistencovi, ktorý ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok. Ďalšiu garanciu, aby výška starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku dosahovala minimálne výšku pôvodného invalidného dôchodku pre poistenca, ktorý dovŕši dôchodkový vek, dáva ustanovenie o výpočte starobného dôchodku minimálne z takého priemerného osobného mzdového bodu (zárobkov), z ktorého bol priznaný invalidný dôchodok, ale aj tým, že v prípade, ak by novo priznaný starobný dôchodok bol nižší ako vyplácaný invalidný dôchodok, naďalej sa bude vyplácať dôchodok, ktorého suma je vyššia."

zdroj: http://www.employment.gov.sk/legislativne-zmeny-v-dochodkovom-poisteni.html
veronikasad
30.04.12,11:22
doplním:

"Legislatívne zmeny sa dotkli aj nároku na invalidný dôchodok, kedy došlo k umožneniu priznania a poberania invalidného dôchodku aj po dovŕšení dôchodkového veku poistencovi, ktorý ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok. Ďalšiu garanciu, aby výška starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku dosahovala minimálne výšku pôvodného invalidného dôchodku pre poistenca, ktorý dovŕši dôchodkový vek, dáva ustanovenie o výpočte starobného dôchodku minimálne z takého priemerného osobného mzdového bodu (zárobkov), z ktorého bol priznaný invalidný dôchodok, ale aj tým, že v prípade, ak by novo priznaný starobný dôchodok bol nižší ako vyplácaný invalidný dôchodok, naďalej sa bude vyplácať dôchodok, ktorého suma je vyššia."

zdroj: http://www.employment.gov.sk/legislativne-zmeny-v-dochodkovom-poisteni.html
Toto asi nie je môj prípad. ID poberám od r.2009, dôchodkový vek dovršim v r.2015 (splňam podmienky nároku na SD). Odvody ako SZČO neplatím z minima.
inkana
30.04.12,11:37
neviem, či dobre poradím, resp. či práve moju radu potrebuješ, ale pokiaľ máš pochybnosti o tom, či bol správne vypočítaný dôchodok, tak podaj odvolanie, najprv rieši odvolanie Soc. poisťovňa - ústredie a ak ani s rozhodnutím ústredia nebudeš spokojný, tak sa dáva odvolanie, ktoré preskúmava krajský súd. Len tam je nejaká lehota, myslím dva mesiace odo dňa právoplatnosti (alebo doručenia uznesenia - prepáč, neviem, to presne - je to uvedené v poučení). Ale krajský súd preskúma len správnosť rozhodnutia - neurčuje výšku, či nejaké percentá.

toto konanie je bezplatné

tak dúfam, že môj príspevok nebol mimo témy
globalpartner
30.04.12,15:38
Toto asi nie je môj prípad. ID poberám od r.2009, dôchodkový vek dovršim v r.2015 (splňam podmienky nároku na SD). Odvody ako SZČO neplatím z minima.

Odporúčam pre informáciu o výške OMB pre SD v tomto prípade kalkulačku:
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s
Stačí doplniť vymeriavací základ ako aj koeficient náhradnej doby 0,3 a vlastne budete vedieť výšku osobného mzdového bodu (OMB) pre výpočet SD
Kvaka
30.04.12,16:16
Už som to viackrát písala, konkrétme niektorým aj cez ss, mám doma výmer, viem, ako počítali, to sa nezmenilo, Štefan má pravdu. Starobný dôchodok bol u mňa vypočítaný viacerými spôsobmi, dali mi ten najvýhodnejší. To bol akurát ten, ktorý bol určený z osobných mzdových bodov z obdobia, z ktorého mi počítali invalidný dôchodok.
Stefan2005
30.04.12,16:21
nemohli by sme urobiť výpočet na konkrétnych číslach ?

napr. CID priznaný v r. 1990.

Neobmedzený PMZ ( priemer z 5 najlepších odpracovaných rokov) = 7.000 Sk
Po úprave PMZ (2500 - 100%, 2500-6000 - 1/3, nad 6000 - 10%) = 3.767
Získané % za roky = 67% - výmer dôchodku = 2.524
Priznaný CID (50%) = 1.262 SK

Vznik nároku na starobný dôchodok r. 2014, celú dobu zamestnaný (najprv 15 rokov priemerná mzda, potom 10 rokov 1/2 minim. mzdy).

Ako a čo treba dosadzovať do kalkulačky ? Aká bude predpokladaná starobného výška dôchodku ?
Kvaka
30.04.12,17:26
nemohli by sme urobiť výpočet na konkrétnych číslach ?

napr. CID priznaný v r. 1990.

Neobmedzený PMZ ( priemer z 5 najlepších odpracovaných rokov) = 7.000 Sk
Po úprave PMZ (2500 - 100%, 2500-6000 - 1/3, nad 6000 - 10%) = 3.767
Získané % za roky = 67% - výmer dôchodku = 2.524
Priznaný CID (50%) = 1.262 SK

Vznik nároku na starobný dôchodok r. 2014, celú dobu zamestnaný (najprv 15 rokov priemerná mzda, potom 10 rokov 1/2 minim. mzdy).

Ako a čo treba dosadzovať do kalkulačky ? Aká bude predpokladaná starobného výška dôchodku ?
Ten neobmedzený príjem bol v istom období, napríklad v rokoch 1984 až 1988. Za každý ten rok sa určí OMB pomocou príjmu a VZ v danom roku, z toho sa určí POMB. Ten sa upraví podľa úpravy platnej v roku výpočtu starobného dôchodku. Potom sa dosadí do vzorca s platnou ADH a rokmi poistenia.
Kvaka
30.04.12,18:02
Nižšie dávam tabuľku VZ z tých rokov. Ak bol neobmedzený príjem za tieto roky 7000, tak už napohľad je jasné, že POMB bude vysoký.
Takže výpočet starobného dôchodku bude výhodný z takého priemerného osobného mzdového bodu (zárobkov), z ktorého bol priznaný invalidný dôchodok.


1984


2 790

33 480




1985


2 843

34 116



1986


2 888

34 656



1987


2 941

35 292



1988


3 020

36 240



1989


3 142

37 704
VieraPopluharova
02.05.12,10:57
Pekný deň,

dovolila som si požiadať i o stanovisko SP a tu je odpoveď:

Na Vaše elektronické podanie oznamujeme.
Podľa zákona o sociálnom poistení obdobie dôchodkového poistenia je obdobie povinného dôchodkového poistenia, obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia , ak za tieto obdobia bolo zaplatené bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie. Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo do priznania predčasného starobného dôchodku. Pokiaľ Vám bol priznaný invalidný dôchodok podľa prv platných predpisov máte možnosť neformálnou písomnou žiadosťou požiadať prostredníctvom príslušnej Sociálnej poisťovne ,pobočky o prehodnotenie svojho zdravotného stavu a o prepočet invalidného dôchodku podľa zákona o sociálnom poistení. V danom prípade sa Vám zhodnotí doba zamestnania – poistenia od priznania invalidného dôchodku do určenia dátumu vzniku invalidného dôchodku s určením miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť oproti zdravej osobe príslušným posudkovým lekárom.
Pokiaľ Vám bol priznaný invalidný dôchodok za účinnosti zákona č. 461/2003 Z.z o sociálnom poistení účinného od 1.1.2004 sa obdobie dôchodkového poistenia vykonávané pri poberaní invalidného dôchodku zhodnotí až pri uplatnení žiadosti pri dovŕšení veku na starobný dôchodok



S pozdravom

Božena Kapuscinská



Informačno-poradenské centrum



Odborný poradca