memelanie
30.04.12,06:52
Dobry den,
potrebovala by som poradit v jednej veci. moj snubenec kupil pred pol rokom byt na hypoteku a nakolko tam idu aj moje peniaze, chce mi polovicu bytu darovat. da sa to uskutocnit aj ked je byt zalozeny banke na 30 rokov? a co by sa stalo v pripade ze by snubenec zomrel a ja nie som spoludlznik, ale som- teda budem len spolumajitel polovice bytu?musela by som byt splacat ja(nakolko hypoteku ma poistenu v pripade smrti, ale plati to aj ked ja uz budem vlastnit polovicu bytu?) a ako by to dopadlo s druhou polovicou bytu, komu by pripadla?
prosim poradte mi za kym mame ist ked chceme spisat takuto zmluvu ?
komu by pripadla moja polovica bytu v pripade smrti keby sme este neboli manzelia? ak by som chcela aby pripadla jemu, treba spisat nejaky dokument, napriklad poslednu volu?
posledna otazka: ake povinnosti by pre mna vyplynuli z akceptovania takehoto- zalozeneho- daru?
dakujem velmi pekne za odpoved
draik
30.04.12,08:23
Darovať môže, ale len so súhlasom banky. Ak by ste po nadobudnutí podielu boli iba záložcom, tak úver splácať nemusíte ani nebudete musieť, v prípade nesplácania úveru dlžníkom by si však banka mohla uplatniť záložné právo na celý byt (predal by sa v dražbe, z vydraženej ceny by sa uhradil úver, poplatky, prípadný zostatok by dostal úverový dlžník). Ak má dlžník príslušné poistenie, tak v prípade smrti by sa splátky/úver uhrádzal z poistenia (je však potrebné si dobre preštudovať poistné podmienky).
Ak by ste v čase úmrtia dlžníka vlastnili polovicu bytu, tak druhú polovicu po jeho smrti by dedili buď dedičia zo závetu (ak by ho dlžník spísal) alebo dedičia zo zákona. Ak by nespísal závet, nemal manželku ani potomkov, tak by dedili rovným dielom jeho rodičia a tí, ktorí s ním aspoň rok pred smrťou žili v spoločnej domácnosti (spolužijúce osoby). Ak by nedelil žiaden z rodičov (to znamená, že nemôžu samostatne dediť iba spolužijúce osoby), tak by sa uplatnil iný postup - dedičstvo by pripadlo súrodencom poručiteľa a spolužijúcim osobám.
Rovnako by sa dedilo aj v prípade, že by ste zomreli Vy.
doktor23
30.04.12,11:31
V princípe môže darovať založenú nehnuteľnosť aj bez súhlasu banky, kataster neskúma, či banka súhlasila, alebo nie. Je ale dôležité, či by sa tým neporušili zmluvné podmienky s bankou, aj keď v princípe banke môže byť jedno, či to vlastní snúbenec, obidvaja v polovici alebo Ferko Mrkvička, pretože ak by sa nesplácalo, byt speňažia nech je vlastníkom ktokoľvek.