janxa
30.04.12,10:15
Chcela by som sa spýtať, či je možné ustanoviť opatrovníka v prípade smrti oboch rodičov. Napriek tomu, že má svojich krstných rodičov, ako opatrovníka v prípade, že by sa nám rodičom niečo stalo, chcela by som aby bol zverený niekomu inému. Verím, síce, že k tomu nepríde, ale chcela by som ho tak viac menej zabezpečiť. Len neviem či zákon niečo také pozná. ďakujem
mattto
30.04.12,18:13
krstní rodičia neznamenajú nič, ak ostane mal. dieťa bez osobnej starostlivosti, súd rozhodne o jeho osvojení, ak sú splnené podmienky. Neexistuje možnosť, že v prípade smrti rodičov, dieťa automaticky "putuje" ku krstným rodičom
jurmiro
04.05.12,18:45
Ak maloleté dieťa ostane bez rodičov, resp. osoby ktorá je schopná, ochotná a spôsobilá sa oň starať, musí zakročiť súd a rozhodnúť, o výchovnom opatrení - to nemusí byť rovno adopcia. To je len jedna z možností, a o nej by mal súd rozhodovať až vtedy, keď je to dôvodné, vzhľadom na jej právne dôsledky. Sú aj iné opatrenia - zverenie inej (iným) osobám - to by mohli byť napr. tí krstní rodičia (ale nie z titulu, že sú krstní rodičia, ale preto, že súd uznal, že vhodné aby bolo dieťa im zverené do výchovy a rozhodol tak), ústavná výchova či pestúnska starostlivosť.
katka278
07.05.12,20:01
toto je velmi citliva tema a samozrejme krstni rodicia neznamenaju nic,treba preukazat schopnost postarat sa o maloletych