Vikt
11.02.06,12:48
Snažim sa naštudovať ako sa vysporiada daňová povinnosť môjho manžela za rok 2005, ktory má v SR trvalý pobyt a v SR aj v Holandsku otvorené živnosti.
Prosím Vás, vie mi niekto vysvetlit pojmy "metóda zápočtu dane a metóda vyňatia príjmov". A ktorá metóda sa uplatňuje podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s NL?
Kdesi na porade som čítala, že v každom z týchto štátov musí podať DP a okrem toho v krajine daň.residencie /t.j. v SR/ prizná aj príjem z NL. Potvrďte mi, či to dobré chápem?
Mám zistené, že v NL sa podáva DP do 31.3.2006. K slovenskému DP musím doložiť nejakú kópiu holandského DP, alebo mi hol. daň.úrad dá nejaké potvrdenie o výške príjmu?
Závidim všetkým, ktorým je táto problematika jasná, lebo ja mám nočné mory z toho, ako to všetko urobím, aby to bolo v poriadku.
Ďakujem tým, ktorí majú trpezlivosť ešte vysvetľovať takého zdaňovanie.
A teraz má ešte napadlo - nebude mať zahraničný príjem vplyv na platenie poistného do soc.poisť., keď mu z príjmu, ktorý má v SR nevyplýva povinnosť plaťit - len dobrovoľne.
Vikt
13.02.06,14:48
Nevie mi niekto poradiť? Alebo som to zaradila do zlej oblasti?
Muška
13.02.06,14:52
Vikt,
vyňatie - nemusíš uvádzať v DP oprava - musíš uviesť, ale to vynímaš.
zápočet - započítaš daň, ktorá bola zaplatená v inom štáte.

Musíš sa riadiť Zmluvou o zamedzením dvoj.zdanenia s Holandskom. Medzinárodná zmluva má prednosť pred našim zákonom.

DU môžeš požiadať o posun termínu na odovzdanie DP , práve z dôvodu zahraničného príjmu.

Daň /uhradenú v zahraničí/ musíš dokladovať z "Finančného úradu" štátu v ktorom bola táto daň odvedená.
slovex
28.03.07,10:07
prosím Vás príiem z anglicka použijem vyňatie alebo zápočet dane?
ďakujem