rado81499
30.04.12,17:19
Dobry den,

da sa danovy bonus na dieta uplatnit za 12 mesiacov roka, ak napr. pracovny pomer rodicov v roku trval len 4 mesiace ?
veronikasad
30.04.12,15:33
Dá, ak príjem za 4 mesiace dosiahol aspoň 6-násobok min.mzdy. O doplatenie môže zamestnanec žiadať v ročnom zúčtovaní dane, alebo si sám podať daňové priznanie typu A.
marianna123
04.05.12,14:04
Poprosím o radu...či si môže daňovník uplatniť daň. bonus aj vtedy, ak dieťa má trvalý pobyt ako daňovník, ale nebýva tam. Býva u starých rodičov. To dieťa je dospelé a študuje na Vys.škole.ďakujem.
jacekova
04.05.12,14:13
Poprosím o radu...či si môže daňovník uplatniť daň. bonus aj vtedy, ak dieťa má trvalý pobyt ako daňovník, ale nebýva tam. Býva u starých rodičov. To dieťa je dospelé a študuje na Vys.škole.ďakujem.

Ak si si neni ista, vyziadaj potvrdenie z UPSVaR. Ak poberaju rodicia rodinne pridavky,maju narok aj na dan.bonus
veronikasad
04.05.12,17:21
Poprosím o radu...či si môže daňovník uplatniť daň. bonus aj vtedy, ak dieťa má trvalý pobyt ako daňovník, ale nebýva tam. Býva u starých rodičov. To dieťa je dospelé a študuje na Vys.škole.ďakujem.
Z akého dôvodu býva u starých rodičov ? Má tam aj trvalý pobyt ?

§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
marianna123
04.05.12,19:25
Má nezhody s matkou, takže sa odťahovala ku starým rodičom...trvalý pobyt má u matky, ktorá poberá rodič. príspevok a posiela jej ich na účet.Čo má urobiť dcéra, aby mohla rodič. príspevok poberať sama na seba(je dospelá) a prípadne sa dostala k daňovému bonusu(otec je konateľ s.r.o.)
marianna123
04.05.12,19:38
Na vysvetlenie situácie: matka dcéru neživí, neposkytuje ubytovanie(hoci má tam trvalý pobyt), nemá o ňu záujem, ale poberá rodič. príspevok a plus aj daňový bonus. Otázka: ako dosiahnuť to, aby matka nepoberala vôbec nič.Vopred ďakujem za odpoveď.
ivka70
04.05.12,19:40
Má nezhody s matkou, takže sa odťahovala ku starým rodičom...trvalý pobyt má u matky, ktorá poberá rodič. príspevok a posiela jej ich na účet.Čo má urobiť dcéra, aby mohla rodič. príspevok poberať sama na seba(je dospelá) a prípadne sa dostala k daňovému bonusu(otec je konateľ s.r.o.)

Snad na dospelu dceru nepobera matka rodicovsky prispevok.
Ten sluzi pre matky s detmi do velu 3 rokov.

Na studujucu dceru sa daju poberat pridavky na dieta.
O tie moze teoreticky poziadat sama na UPSVaR, ked je dospela.

Na danovy bonus ale strati tak narok aj rodic, kedze nebude preukazane spolocne byvanie.
V podstate ak nezije s rodicmi, mala y poziadat o urcenie vyzivneho na seba.
Dost komplikovane, ak ide "len"o nezhody v rodine.
marianna123
04.05.12,19:49
Jedná sa o prídavky na dieťa, nie rodič. príspevok trošku som sa pomýlila.To dievča býva u starých rodičov preto, lebo otec po rozvode vlastní iba jednoizbový byt a u starých rodičov má dcéra zabezpečené vlastné bývanie zo samostatným vchodom. Výživné bolo stanovené súdom pre matku na 70 € mesačne.Čo by mala urobiť podľa Vás, aby sa dostala k prídavkom na dieťa priamo a nie prostredníctvom matky, ktorá jej ich posiela na účet a tým sa zvýhodňuje, že poberá daň. bonus.
ivka70
04.05.12,19:58
Jedná sa o prídavky na dieťa, nie rodič. príspevok trošku som sa pomýlila.To dievča býva u starých rodičov preto, lebo otec po rozvode vlastní iba jednoizbový byt a u starých rodičov má dcéra zabezpečené vlastné bývanie zo samostatným vchodom. Výživné bolo stanovené súdom pre matku na 70 € mesačne.Čo by mala urobiť podľa Vás, aby sa dostala k prídavkom na dieťa priamo a nie prostredníctvom matky, ktorá jej ich posiela na účet a tým sa zvýhodňuje, že poberá daň. bonus.

A preco matka pobera pridavky na dieta?
Kedze jej bolo urcene vyzivne, pravdepodobne je dieta "prisudene"otcovi.
Ten by mal ist na UPSVaR s rozsudkom a poziadat o zmenu vyplacania PnD na seba a rovnako poziadat o DB,
pricom moze pisomne oznamit zamestnavatelovi matky, ze o DB ziada on, teda matka uz nema pravo poberat DB.
marianna123
04.05.12,20:14
Jedná sa o prídavky na dieťa, nie rodič. príspevok trošku som sa pomýlila.To dievča býva u starých rodičov preto, lebo otec po rozvode vlastní iba jednoizbový byt a u starých rodičov má dcéra zabezpečené vlastné bývanie zo samostatným vchodom. Výživné bolo stanovené súdom pre matku na 70 € mesačne.Čo by mala urobiť podľa Vás, aby sa dostala k prídavkom na dieťa priamo a nie prostredníctvom matky, ktorá jej ich posiela na účet a tým sa zvýhodňuje, že poberá daň. bonus.
marianna123
04.05.12,20:19
Dcéra je dospelá, to dievča nebolo "prisúdené" otcovi, ani matke.Matka bola na UPSVaR a tam jej "vraj" podľa slov matky oznámili, že prídavok na dieťa sa nedá poskytovať priamo dospelej dcére na účet.
marianna123
04.05.12,20:27
Matka poberá PnD ešte aj počas manželstva, takže nikto to doteraz nemenil.To dievča nebolo "prisúdené" nikomu z rodičov, pretože je dospelé.
mzdarka renca
04.05.12,20:51
Dcéra je dospelá, to dievča nebolo "prisúdené" otcovi, ani matke.Matka bola na UPSVaR a tam jej "vraj" podľa slov matky oznámili, že prídavok na dieťa sa nedá poskytovať priamo dospelej dcére na účet.
Matka si pekne vymýšľa, dcéra má nárok poberať sama prídavok na dieťa,kuk na § 2, odst.1, písm. c) zákona č. 600/2003 o prídavku na dieťa

§ 2
Oprávnená osoba
(1) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok je

a) rodič nezaopatreného dieťaťa,
b) osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu,
c) plnoleté 2) nezaopatrené dieťa,
1. ak niet osoby uvedenej v písmene a),
2. ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,
3. ktoré uzavrelo manželstvo alebo
4. ktorého manželstvo zaniklo.
marianna123
04.05.12,21:05
Takže môže poberať to dievča samo PnD...ale mňa skôr zaujíma, ako má dosiahnuť, aby matka nepoberala DB?
ivka70
05.05.12,04:52
Takže môže poberať to dievča samo PnD...ale mňa skôr zaujíma, ako má dosiahnuť, aby matka nepoberala DB?

Oznamit pisomne zamestnavatelovi, ze matka nezije s dcerou v spolocnej domacnosti a teda nema narok na poberanie DB.

A ak dcera teda nebola prisudena nikomu, preco nebola urcena vyzivovacia povinnost aj otcovi?
marianna123
05.05.12,09:07
Vyživovacia povinnosť nebola určená otcovi preto, lebo dcéra sa dohodla ústne s otcom, koľko jej má dávať, hoci jej dáva omnoho viac, ako matka.Tam skôr bol problém s matkou, keďže jej nedávala vôbec nič.Ďakujem veľmi pekne na informácie.
marianna123
05.05.12,09:11
Ešte ma napadlo, môže aj dcéra oznámiť matkynému zamestnávateľovi písomne, že nežijú v spoločnej domácnosti? Možno som to nesprávne pochopila.
ivka70
05.05.12,10:40
Ešte ma napadlo, môže aj dcéra oznámiť matkynému zamestnávateľovi písomne, že nežijú v spoločnej domácnosti? Možno som to nesprávne pochopila.

Ano, moze.

Dalsim krokom (ak by DB bol nadalej vyplacany) by bolo uz len oznamenie danovemu uradu, ze DB je poberany neopravnene.

A otazocka, odkial ma matka potvrdenie o navsteve skoly?
marianna123
05.05.12,12:29
To potvrdenie si výpýtala matka od dcéry v čase, ešte na začiatku škol.roka, kedy ešte asi mesiac žila s dcérou v spoločnej domácnosti.Dcéra jej ten papier dala, ale myslím si, že to potvrdenie platí len na rok.Takže, keď teraz nedostane od dcéry ten papier o návšteve školy, tým pádom jej samovoľne zaniká DB,či?Lebo sa nebude mať s čím preukázať a dcéra v najbližšom čase pôjde na UPSVaR a požiada, aby jej ten prídavok bol posielaný na jej ban.účet.
veronikasad
05.05.12,12:36
To potvrdenie si výpýtala matka od dcéry v čase, ešte na začiatku škol.roka, kedy ešte asi mesiac žila s dcérou v spoločnej domácnosti.Dcéra jej ten papier dala, ale myslím si, že to potvrdenie platí len na rok.Takže, keď teraz nedostane od dcéry ten papier o návšteve školy, tým pádom jej samovoľne zaniká DB,či?Lebo sa nebude mať s čím preukázať a dcéra v najbližšom čase pôjde na UPSVaR a požiada, aby jej ten prídavok bol posielaný na jej ban.účet.
Daňový bonus nesúvisí s prídavkom na dieťa. Ako máš uvedené v prísp. č. 14, prídavok na dieťa môže poberať sama len ak bude mať stanovené výživné (od obidvoch rodičov).
O daňový bonus príde, pretože nie je splnená podmienka spoločnej domácnosti. Dieťa samé na seba DB poberať nemôže.

Ak je dcéra zverená do výchovy otca, DB môže poberať otec - ak splňa ostatné podmienky s prihliadnutím na § 33 odst. 1 ZoDzP, kde je definovaný prechodný pobyt.
zuzlik0402
08.05.12,14:20
Prosím o radu v nasledovnej situácii:
živnostník ako SZČO svojimi príjmami nepresiahol 6-násobok min. mzdy, zároveň však bol zamestnaný - ako zamestnanec tiež tento 6-násobok nepresiahol. Ale po sčítaní príjmov v daňovom priznaní 6-násobok prekročil a vykázal základ dane 2120,- Eur. Má nárok na daňový bonus?
Ďakujem.
veronikasad
08.05.12,14:25
Prosím o radu v nasledovnej situácii:
živnostník ako SZČO svojimi príjmami nepresiahol 6-násobok min. mzdy, zároveň však bol zamestnaný - ako zamestnanec tiež tento 6-násobok nepresiahol. Ale po sčítaní príjmov v daňovom priznaní 6-násobok prekročil a vykázal základ dane 2120,- Eur. Má nárok na daňový bonus?
Ďakujem.
nemá nárok na DB, príjmy sa nedajú spočítavať, musí splniť podmienku buď zo zamestnania, alebo z podnikania.
Erislava
21.05.12,07:43
Poprosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý má so svojou družkou dieťa a doteraz si na dieťa uplatňoval DB. Dnes mi volala jeho družka, že už spolu nežijú , on na dieťa neprispieva a že by chcela, aby sme mu ten DB prestali vyplácať ( zamestnanec to odmieta). Môžem mu DB zrušiť, ak jeho družka pošle čestné prehlásenie, že už spolu nežijú v spoločnej domácnosti? Ďakujem za odpoveď.
Tweety
21.05.12,07:45
Poprosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý má so svojou družkou dieťa a doteraz si na dieťa uplatňoval DB. Dnes mi volala jeho družka, že už spolu nežijú , on na dieťa neprispieva a že by chcela, aby sme mu ten DB prestali vyplácať ( zamestnanec to odmieta). Môžem mu DB zrušiť, ak jeho družka pošle čestné prehlásenie, že už spolu nežijú v spoločnej domácnosti? Ďakujem za odpoveď.
Nie, zamestnancom je kolega, nie jeho družka, toto musí vo Vyhlásení zmeniť on.
Katy a R
21.05.12,07:55
Poprosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý má so svojou družkou dieťa a doteraz si na dieťa uplatňoval DB. Dnes mi volala jeho družka, že už spolu nežijú , on na dieťa neprispieva a že by chcela, aby sme mu ten DB prestali vyplácať ( zamestnanec to odmieta). Môžem mu DB zrušiť, ak jeho družka pošle čestné prehlásenie, že už spolu nežijú v spoločnej domácnosti? Ďakujem za odpoveď.

- však nech si daňový bonus uplatní ona ... a on bude mať problémy - pretože neoprávnene poberal DB - bude musieť vrátiť!
Erislava
21.05.12,08:15
Ďakujem.
Erislava
21.05.12,08:15
Ďakujem.
Peter N.
28.05.12,18:53
Mám otázku: Daňový bonus je vždy len 20 e/mes. bez ohľadu na to koľko má človek detí? Alebo je to 20xpočet detí?
Vďaka
ivka70
28.05.12,19:19
Mám otázku: Daňový bonus je vždy len 20 e/mes. bez ohľadu na to koľko má človek detí? Alebo je to 20xpočet detí?
Vďaka

x pocet deti ....
Katy a R
28.05.12,19:21
Mám otázku: Daňový bonus je vždy len 20 e/mes. bez ohľadu na to koľko má človek detí? Alebo je to 20xpočet detí? - tak
Vďaka
.. na každé dieťa :)
Peter N.
28.05.12,20:10
Vdaka, ľudia, ani neviete ako ste ma potešili :-)
veronikasad
28.05.12,20:16
Vdaka, ľudia, ani neviete ako ste ma potešili :-)
Prečo ?
Peter N.
28.05.12,20:51
Lebo som si myslel, ze sa danovy bonus uplatnuje iba jedenkrat bez ohladu na pocet deti. A kedze sa mi narodila druha dcera, ked uz neprsi aspon kvapka :-)
veronikasad
28.05.12,20:53
Lebo som si myslel, ze sa danovy bonus uplatnuje iba jedenkrat bez ohladu na pocet deti. A kedze sa mi narodila druha dcera, ked uz neprsi aspon kvapka :-)
Blahoželám k narodeniu dcéry - no tá suma bude sotva stačiť na sunár ... Prvýkrát ho dostaneš v plnej výške už za mesiac, v ktorom sa dcéra narodila. Treba mzdárke odovzdať ročný list dieťaťa a urobiť zmenu vo vyhlásení k zdaňovaniu príjmov (musíš to stihnúť do konca mesiaca).
Peter N.
28.05.12,21:11
Vdaka, viem, ze nestaci, ale lepsie 20 ako nic, no nie? rodny list este nemam, takze do konca mesiaca to urcite nestihnem. Je to velky problem?
veronikasad
29.05.12,03:57
Vdaka, viem, ze nestaci, ale lepsie 20 ako nic, no nie? rodny list este nemam, takze do konca mesiaca to urcite nestihnem. Je to velky problem?
Ak nebudeš mať vyplatený DB vo výplate za mesiac máj, môžeš požiadať o doplatenie v ročnom zúčtovaní dane. Rovnako treba rodný list odniesť na Úrad práce - kvoli výplate prídavkov na dieťa.