jessica
16.09.04,09:21
Pekný deň prajem všetkým.
Má niekto prípady čerpania PHM v ČR na slovenskú kartu CCS? Začali mi totiž chodiť faktúry z českej CCS-ky za benzín čerpaný v ČR, s tým, že je tam vyčíslený základ, DPH a spolu v Kč. Uvedenú sumu postupujú ako pohľadávku slovenskej CCS-ke a tá nám to inkasne strháva z nášho účtu v Sk. Mám českú faktúru účtovať a uplatňovať si DPH? Ak áno akým kurzom a ako ju účtovať? Prosím už mi to stojí druhý mesiac a neviem čo s tým.
Ďakujem.
Petronela
16.09.04,10:29
DPH z PHM v ČR prináleží do rozpočtu ČR, nemôžete si ju nárokovať na Slovensku. Môžete ako plátcovia DPH žiadať o vrátenie DPH v Českej republike. Je potrebné dať žiadosť na Finančný úrad Praha 1 a splniť ich podmienky nároku. U nás o tom recipročne pojednáva §56-58. Suma dane za tovary a služby zakúpené v ČR musí byť myslím najmenej 7000,-Kč /u nás 8 000,-Sk/aby ste si ju mohli nárokovať za obdobie 3 mesiacov. Je potrebné preštudovať zákon o DPH v ČR.
jessica
16.09.04,10:40
Petronela ďakujem za odpoveď. Ak si nebudem nárokovať na vrátenie DPH z ČR mám
faktúru teda zaúčtovať 501xx/321 celú sumu aj s DPH kurzom nákupu alebo vystavenia fak.?
Gira
16.09.04,10:47
Ja mám takisto prípady nákupu PHM cez CCS karty aj v Čechách a robím to tak, že české faktúry vôbec neúčtujem. Účtujem len ten doklad (blok) z terminálu. Ten najprv prepočítam kurzom NBS ku dňu nákupu. Mailom mi ale chodia 2x do mesiaca prehlady o nakupoch PHM cez CCS, kde vidim aj nakupy v ČR, kde je suma samozrejme prepočítaná iným kurzom. Ten doklad o nákupe potom opravím tak, aby mi to sedelo s tým prehľadom, aby sa mi rovnali nákupy so sumou zrazenou z bankového účtu. Resp. lepšie asi bude počkať si na tie prehľady a potom účtovať jednotlivé doklady. DPH samozrejme neuplatňujem a celé to dávam do nákladov. Ja to účtujem ako 501xxx/379xxx.
jessica
16.09.04,10:54
Áno, takto presne to urobím aj ja. Nič lepšie ma nenapadne.
Ďakujem.
Petronela
16.09.04,11:17
Moja informácia nebola celkom úplna. Podľa zákona o DPH v ČR § 83 ods. 11 f) nárok na vrátenie DPH z PHM s výnimkou nafty nie je /pozri www.mfcr.cz/.To znamená ako pred 1.5.04 celú sumu aj s DPH účtujete ako náklad. Podľa mňa použijete kurz NBS ku dňu uskutočnenia účt. prípadu. Pri úhrade Vášho záväzku t.j. keď to strhne banka vzniká kurz. rozdiel.