Blanka Aeddsfdhnzt
30.04.12,19:18
po 14- tich rokoch bývala zdravotná poisťovňa vymáha odo mňa dlh aj s veľkým úrokom. má niekto podobné skúsenosti? má na to bývalá poisťovňa právo? ďakujem za vaše rady
lupienok72
05.06.12,16:45
Ja som tiež dnes dostala pozdrav po 14-tich rokoch. Čo mi vôbec nie je jasné. Informovala som sa u známeho, ktorý je právnik a radil mi, že po 10-tich rokoch by to malo byť premlčané. vie niekto o tom viac, ako sa brániť?
veronikasad
05.06.12,16:47
O aký dlh ide ? Bola splnená oznamovacia povinnosť ?
porsche19
15.10.12,05:40
Dobry den,mam tiez taky isty problem.Tiez mi po 14 r poslsla poistovna Druzap aby som zaplatil 230e dlzobu na poistnom a aj 3000e ako penale.Mate dakto daku skusenost?Neprislo to ani len doporucene,prislo to len tak hodene v schranke a je to podpisane fixkou a hlavne necitatelne.Vie mi niekto poradit?Dakujem
Chobot
15.10.12,09:54
Dobry den,mam tiez taky isty problem.Tiez mi po 14 r poslsla poistovna Druzap aby som zaplatil 230e dlzobu na poistnom a aj 3000e ako penale.Mate dakto daku skusenost?Neprislo to ani len doporucene,prislo to len tak hodene v schranke a je to podpisane fixkou a hlavne necitatelne.Vie mi niekto poradit?Dakujem


Poisťovňa Druzap ti to poslať nemohla. Musel to byť niekto, kto v jej mene vymáha dlh. Kontaktuj toho, snáď nejaký kontakt na seba uviedol.
porsche19
15.10.12,12:02
Nie je tam ani meno pravnika len daka spolocnost,ktora je v konkurze.Ja chcem len vediet ci maju pravo vymahat nieco po 14r a v priebehu 14r nikto nic neposlal.Je to podla mna cele spadnute na hlavu.Koli dakym cca 200e poslu pokutu 3000e?Vie mi povedat daky pravnik ci to je normalne alebo co stym?Dakujem
Chobot
15.10.12,14:57
Nie je tam ani meno pravnika len daka spolocnost,ktora je v konkurze.Ja chcem len vediet ci maju pravo vymahat nieco po 14r a v priebehu 14r nikto nic neposlal.Je to podla mna cele spadnute na hlavu.Koli dakym cca 200e poslu pokutu 3000e?Vie mi povedat daky pravnik ci to je normalne alebo co stym?Dakujem

Zdravotná poisťovňa (resp. jej nástupca) môže za určitých okolností vymáhať aj po 14 rokoch nedoplatok na zdravotnom poistení. Otázne je, či je to skutočne zdravotná poisťovňa, ktorá vymáha, resp. firma, čo koná v jej zastúpení. Treba si overiť, kto je odosielateľom listu.

Stalo sa nedávno, že nejaký chytrák si stiahol z netu zoznam dlžníkov jednej zdravotnej poisťovne a tým ľuďom poslal výzvu v mene tej ZP na úhradu dlžnej sumy. Účet mal v Zuno bank, určite na nejakého bieleho koňa. Pokiaľ viem, niektorí ľudia aj zaplatili.

Takže neplať, kým nevieš, komu skutočne platíš.ň

Ak chceš, pozriem sa ti na ten list, pošli mi jeho sken na chrobak7(zavináč)post.sk. Meno si môžeš vybieliť.
porsche19
18.10.12,14:41
Dnes som zistil ze je tam 7x premlcana doba,takze nemaju pravo to vymahat.Keby ma niekto informoval pocas tych rokou aspom raz ze tam mam dlh cca200 e tak by som to bez problemou vyplatil aj teraz ale nech si niekto nemysli ze ked tam teraz zrazu chcu 3000e ze to vyplatim,Tak na to nech rychlo zabudnu a mozeme sa sudit kolko len chcu.Mam dobreho pravnika.
Chobot
18.10.12,19:35
Dnes som zistil ze je tam 7x premlcana doba,takze nemaju pravo to vymahat.Keby ma niekto informoval pocas tych rokou aspom raz ze tam mam dlh cca200 e tak by som to bez problemou vyplatil aj teraz ale nech si niekto nemysli ze ked tam teraz zrazu chcu 3000e ze to vyplatim,Tak na to nech rychlo zabudnu a mozeme sa sudit kolko len chcu.Mam dobreho pravnika.

Vidím, že nič si mi neposlal, takže neviem posúdiť oprávnenosť vymáhanej sumy. A takých borcov, ako si myslíš, že si, už bolo. A potom len čumeli, ako im exekútor zablokoval účty a pekne zobral celú dlžnú sumu.

To, že máš dobrého právnika, neznamená, že máš pravdu. Zdravotná poisťovňa ťa nemusí stále vyzývať. Stačí jeden výkaz nedoplatkov (po starom to bol platobný výmer, vydaný Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou), ktorý ani nemusíš prevziať a nadobudne právoplatnosť a môžu ho dať na exekúciu aj po 10 rokoch. Premlčané je to len vtedy, ak dokážeš, že si si splnil oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni. Ak máš tak dobrého právnika, mal ti to vysvetliť. Ak ti to nevysvetlil, nie je dobrý právnik.

Jediné, čo sa mi nezdá, je výška trov. Z 200 EUR na 3000.... :rolleyes: to sa mi zdá trochu veľa, aj keby sa úroky z omeškania narátali a trovy exekútora. Ale za toľko rokov ťažko povedať.
porsche19
18.10.12,20:38
Co znamena ta oznamovacia povinnost?A nie je to po 10 rokoch ale po 14rokoch.Taky papier moze poslat hoc kto a hlavne ani nie doporucene a podpisani necitatelne fixkou hmm neviem co bude na tom pravda.Ja ti to teda cez vykend poslem a som zvedavy co na to povies.
Chobot
18.10.12,23:40
Co znamena ta oznamovacia povinnost?A nie je to po 10 rokoch ale po 14rokoch.Taky papier moze poslat hoc kto a hlavne ani nie doporucene a podpisani necitatelne fixkou hmm neviem co bude na tom pravda.Ja ti to teda cez vykend poslem a som zvedavy co na to povies.

Pošli. Pokiaľ tam ale nie je jednoznačne označený subjekt, ktorý vymáha, je to podozrivé a najprv by som si overil, o čo ide. Nenechaj to ale len tak, aby to nebolo ešte horšie, ak by ten dlh bol náhodou oprávnený. Mnoho ľudí robí chybu, že sa hrá na mŕtveho chrobáka. Treba si to vydiskutovať s tým, kto vymáha.

Oznamovacia povinnosť sa myslí v zmysle zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004, konkrétne § 21. Dôležité je zistiť, kedy bola začatú exekúcia. V zákone je viac premlčacích dôb, no exekúciu môže exekútor vykonať až do 10 rokov od jej začiatku.