hana_
30.04.12,19:33
Dobrý deň,

som čerstvý živnostník a pri najbližšom daňovom priznaní by som si chcela uplatniť paušálne výdavky, pretože moje reálne výdavky budú minimálne. Čítala som o evidencii príjmov, ktorú v takom prípade treba viesť. Chcela som sa spýtať, či v tej evidencii mám uvádzať aj svoj osobný vklad na účet na začiatku podnikania (viem totiž, že v účtovníctve sa to za príjem nepovažuje). Ide vlastne o to, že teraz mám prvýkrát platiť ZP a SP (mám dobrovoľné) a keďže prvú faktúru budem mať zaplatenú až okolo 15.5., tak som si chcela vložiť na podnikateľský účet (na ktorom zatiaľ nič nemám) peniaze zo súkromného účtu, aby som mohla zaplatiť poistenie v lehote.

Vopred ďakujem za odpoveď a želám pekný večer.
DanielaSL
30.04.12,17:40
Evidujú sa len príjmy ovplyvňujúce základ dane. Čiže osobný vklad podnikateľa tam nepatrí.
hana_
30.04.12,17:50
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Znamená to, že ak si budem viesť evidenciu príjmov a nie účtovníctvo, tak ten vklad vlastne nikde neevidujem a nikoho nezaujíma? Z toho, čo som čítala na porade mám totiž dojem, že v rámci účtovníctva sa to všetko berie prísnejšie, všetko musí byť správne zaúčtované, prehľadné a neviem, ako to je pri tej evidencii. Napríklad aj to, čo pri účtovníctve nazývate ako "osobnú spotrebu", ak sa nemýlim - neviem, či pri paušálnych výdavkoch bude niekoho zaujímať, akú "výplatu" si pošlem mesačne na súkromný účet a či to mám nejako dokladovať. Možno si to predstavujem nesprávne, ale myslela som si, že možno pri podávaní DP budem musieť spolu s tou evidenciou odovzdať aj výpis z účtu a že možno bude chcieť DÚ vedieť, odkiaľ sa vzali na začiatku tie peniaze na účte (ten môj osobný vklad) a kam mesačne zase iné peniaze odchádzajú (tá moja "výplata" či "osobná spotreba").
hana_
02.05.12,11:09
Dobrý deň,
ak máte niekto s tým skúsenosti, mohli by ste sa, prosím, len vyjadriť k tomu, či vklady a výbery z účtu (pokiaľ nejde o zdaniteľné príjmy) pri evidencii príjmov (pri uplatnení paušálnych výdavkov) niekoho zaujímajú? Ide mi aj o to, či ich mám nejako označovať, keď robím tieto transakcie (variabilným symbolom alebo správou pre prijímateľa).