Pervicax
30.04.12,19:37
Zdravím,
mohli by ste mi, prosím, poradiť, ako to je s I. kvalifikačnou skúškou? Tu som v niektorom odkaze čítala, že rigorózna skúška nahrádza I. kvalifikačnú, ale na internete som našla tieto informácie:Podľa § 9 ods. 1 písm. h) uvedenej vyhlášky sa po piatich rokoch pedagogickej praxe uznávalo ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky absolvovanie rigoróznej skúšky. Rigorózna skúška nie je ďalším vzdelávaním v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 42/1996 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pedagogických zamestnancov. Z uvedeného dôvodu vykonanie rigoróznej skúšky po 1. novembri 2009 nie je možné uznať ako náhradu I. kvalifikačnej skúšky a teda ani ako I. atestáciu pretože právny predpis, ktorý to umožňoval je zrušený.
Učím totiž tretí rok, vlani som absolvovala rozširujúce pedag. štúdium, za ktoré mám 60 kreditov (vyplácajú mi za ne príplatok) a chcela by som si urobiť I. kvalifikačnú skúšku tak, že urobím rigoróznu skúšku. Vie mi niekto povedať, či by mi rigoróznu uznali ako I. kvalifikačnú? Ďakujem.
babkamaja
13.05.12,06:40
Zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch zrušil vyhlášku MŠ SR č. 41/1996 Z. z. a od 1. 11. 2009 sa náhrady kvalifikačných skúšok neuznávajú, t. j., ak vykonáte rigoróznu skúšku napr. v r. 2012, nebudete to mať automaticky v žiadnom prípade uznané ako náhradu kvalifikačnej skúšky. Musíte vykonať 1. atestáciu, kde môžete využiť už priznané kredity za rozširujúce štúdium.