VieraPopluharova
01.05.12,07:12
http://nd02.jxs.cz/256/330/2dba1a4e90_54515497_u.jpg

a dnes ....

http://g.denik.cz/63/f9/3178146-praha-1-maj_denik-380.jpg
Indeed
01.05.12,05:17
Nemyslim si ,že je šťastný nápad vešať sem taketo obrazky ,

možno niekto cíti nostalgiu za týmito minulými časmi,

no pre ineho to nie sú práve tie najpríjemnejšie spomienky.
danushka
01.05.12,05:25
A prečo nie?

Ako dieťa som sa vždy tešila na 1.máj. Predvečer tohto sviatku práce sa v našom meste konal lampiónový sprievod a potom bola veľká vatra pod lesom. Mne sa len pekné spomienky vrátili.

Len aby sme sa ešte nevracali k pompéznemu oslavovaniu tohto sviatku. Je tej práce toľko, že nás nemusí zaujímať jej význam?
DanielaSL
01.05.12,05:25
No ten nasilu sprievod som už ako stredoškoláčka nemusela...tak som sa hodila vždy na maródku. A na 1. mája sme chodili potom hrať pravidelne partia do PKO minigolf. To boli časy....Na ten golf náhodou rada spomínam......:);)
Indeed
01.05.12,05:28
Odjakživa sa Sviatok práce oslavoval prácou.
hubatá
01.05.12,05:31
Už neexistuje ani PKO, ani minigolf zadarmo. Zadarmo ti nikde nedajú ani párky, pivo, cukrovú vatu, mávatká, balóniky. Máme len rozkradnutú republiku, nezamestnanosť, dlžoby, sajrajt namiesto potravín a nešťastných, zbedačených občanov.......
Heni
01.05.12,05:32
veru, a podstatné bolo nezlomiť mávatko a nepokrčiť transparent - lebo to trebalo po sprievode odovzdať naspäť :---
hubatá
01.05.12,05:35
Konkretizuj pre koho to nie sú práve najpríjemnejšie spomienky? TV Joj včera hlásila že z bývalých 5000 zamestnancov Lodeníc v Komárne zostalo 200 a aj tí nemajú čo robiť. Myslíš že si nespomenú ako sme dostávali práve na 1. mája odmeny?
VieraPopluharova
01.05.12,05:35
Nemyslim si ,že je šťastný nápad vešať sem taketo obrazky ,

možno niekto cíti nostalgiu za týmito minulými časmi,

no pre ineho to nie sú práve tie najpríjemnejšie spomienky.

Indeed,

to je len spomienka na staré časy.......a vymenila som obrázok, aby si niekto nemyslel, že chcem niečo propagovať, len som chcela, aby aj mladšie ročníky videli, ako sme travili čas na 1.-vého mája
VieraPopluharova
01.05.12,05:36
Tak som Ti vymenila obrázok......
Indeed
01.05.12,05:38
Indeed,

to je len spomienka na staré časy.......

Spomínať možeš koľko chceš, ale založenie témy o 1.máji je PROPAGACIA minulého režimu.

Ktorý bol ZLOČINNÝ ako vo svojej ideologii, tak v správaní sa voči svojim občanom.

Propagacia socializmu či komunizmu, by mala byť trestná....
hubatá
01.05.12,05:39
Dnes môžu ísť akurát demonštrovať a počúvať žvásty ako sestričky, lekári a ostatní o tom ako nie sú peniaze. Nie sú, lebo sa nič nevyrába, všetko dovážame a robotu majú v iných štátoch.
buchač
01.05.12,05:40
...šak aj makám.....
VieraPopluharova
01.05.12,05:45
Spomínať možeš koľko chceš, ale založenie témy o 1.máji je PROPAGACIA minulého režimu.

Ktorý bol ZLOČINNÝ ako vo svojej ideologii, tak v správaní sa voči svojim občanom.

Propagacia socializmu či komunizmu, by mala byť trestná....

Indeed,

rozumný pochopí čo som mala na mysli, ..........
buchač
01.05.12,05:45
Spomínať možeš koľko chceš, ale založenie témy o 1.máji je PROPAGACIA minulého režimu.

Ktorý bol ZLOČINNÝ ako vo svojej ideologii, tak v správaní sa voči svojim občanom.

Propagacia socializmu či komunizmu, by mala byť trestná....
...nerád , ale predsa ....že poučím neznalého ???...
...že vrátiť školné by bolo potrebné ???...nuž ale , za socíku bolo predsa zadarmo , takže teraz ako to bude ????

1. máj - sviatok práce má pôvod dokonca v kolíske " demokracie " .....alebo ako sviatok jari v starovekom Grécku....viď


Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich.

http://sk.wikipedia.org/wiki/1._máj
Indeed
01.05.12,05:48
Indeed,

rozumný pochopí čo som mala na mysli, ..........

Samozrejme, len ja ostanem ako hlupák,

vymeň v zadaní temy ešte nejaké fotky a nakoniec budeme si pripominať 1.máj ako rodinnú slávnosť, že ?
danushka
01.05.12,05:48
Spomínať možeš koľko chceš, ale založenie témy o 1.máji je PROPAGACIA minulého režimu.

Ktorý bol ZLOČINNÝ ako vo svojej ideologii, tak v správaní sa voči svojim občanom.

Propagacia socializmu či komunizmu, by mala byť trestná....

To sú silné slová nemyslíš?

Prežila som v podstate bezstarostné detstvo bez triedneho rozdielu.
Keď Ti spomienka na tieto časy prekáža, nemusíš sa v téme vyjadrovať a nechaj ľudí, nech sa tešia zo spomienok.

A asi ten dobre riadený komunizmus nebude až taká nanič metóda, Čína o chvíľu bude diktovať celému svetu aj so svojou menou.
VieraPopluharova
01.05.12,05:50
Bez komentára
VieraPopluharova
01.05.12,05:56
Samozrejme, len ja ostanem ako hlupák,

vymeň v zadaní temy ešte nejaké fotky a nakoniec budeme si pripominať 1.máj ako rodinnú slávnosť, že ?

, alebo predsa či tam tie vlajky sú alebo nie význam 1,mája voľakedy mal byť len spomienkou a týmto debata na túto téme pre mňa s Tebou končí,nakoľko v každej téme vyvoláš nejakú hádku a nič Ti nie je po vôli ani dobré a všetko skončí pri bývalom režime, takže bez urážky čokoľvek sem napíšeš pre mňa to nebude existovať....každý má právo na svoj názor aj Ty a záleží len na ostatných , či s Tebou budú súhlasiť alebo nie, je demokracia...
Dáša_
01.05.12,06:06
Pre mňa bol 1. máj stres. To je to, čo si pamätám. Bolo treba sa dostať do mesta a nikto presne netušil, aké autobusy pôjdu, kedy a odkiaľ majú odchod. Potom nuda v čakaní na chvíľu, keď sa v rade prejde cez námestie. A zase stres s tým, ako sa dostať domov.
Nehovoriac o strese z oblečenia. Škola trvala na tom, aby sme išli v pionierskom. Ale nie každý 1. máj bolo také počasie, ako dnes, aj zima bola, aj pršalo. A ako dodržať, aby si vedenie školy splnilo nariadenie a my boli v modrom.

A ešte si spomínam na tak trochu recesiu, keď sme na strednej jeden deň dopredu nacvičovali pochodovanie v útvare a na rôzne znamenia kričanie a skandovanie rôznych hesiel.... Samozrejme, na 1. mája neprišli všetci, tak sa starostlivo nacvičované útvary rozpadali, znamenia sme zabúdali, zo skandovania bol len taký jemný pokrik :) . Ešteže to bolo v malom meste,kde za 2 hodiny bolo po všetkom.
pepsikova
01.05.12,06:11
...ja na prvé máje mojej mladosti spomínam s potešením..od rána bolo rušno, susedia sa vyštafírovali, naši tiež,a poďho von,aj do sprievodu, z ktorého som na prvej križovatke zdrhla, som sa akotak tešila, nádherné boli popoludnia,na bojnickej boli vysokánske topole a vychádzka s celou bandou z činžiaka ,odreté kolená a špinavé biele šatočky, výprask od mamy a zmrzliny-koľko som len zvládla, od tatíka...bývala to taká činžáková udalosť, všetci okolo sa poznali...tento zvyk som preniesla aj do mojej rodiny, vždy sme chodili kamarátmi na 1.mája "na opekáč...a večer dokončili pri pive,decká nosili na chrbte, lebo už nevládali...
..dnes, ticho v dedine, v obchode nakupujúci ľudia,ktorí vraj idú gulášovať, opekať, proste sami so sebou von, do prírody, či na vlastný dvor...susedské súdržnosti sa vytratili v zhone dní,dnes sa ide do Korza,tesca,aby deti mali výbeh..
..vôbec si nemyslím, že téma sem nepatrí..Prvý máj nebol pre mnoho ľudí politický sviatok, ale deň voľna, ktorý bol venovaný rodine...dnes si každý z neho urobí to, na čo si pamätá z detstva...
...a ešte k tej totalite..v zákone bolo právo na prácu...to by som chcela späť...
...a žiadne pitvy, prosím, píšem sama za mňa...vy píšte o sebe...
Indeed
01.05.12,06:14
mne nevadia vlajky, mne vadí to,že niekto ide ospevovať minulý režim
hubatá
01.05.12,06:18
Ktovie kto bude potrestaný za túto chudobu, za ľudí ktorí si vzali život kvôli tomu že prišli - o prácu, nemali z čoho zaplatiť nájomné, elektriku, deťom vzdelanie, sebe lekára ... Nikto vtedy nespáchal samovraždu lebo na 1. mája dostal za prácu - odmenu.
verkaz
01.05.12,06:22
Aj ja rada spomínam. Keď si odmyslím tie povinnosti vyplývajúce z pochodu v sprievode. Ale po ukončení sme vždy spoločne šli na turistiku, kolkáreň alebo len tak na párky (a to boli naozaj riadne párky).
Nebolo všetko zlé a mladší by si mali vypočuť starších a ich spomienky.
hubatá
01.05.12,06:23
Opýtaj sa čo je stres tých, ktorí prišli o prácu, o byt, nemajú na lekára, na lieky pre dieťa. TO JE STRES. Ako si ty nacvičovala zoradenie do sprievodu, dnes nacvičujú naši kukláči zásah proti demonštrantom.
danushka
01.05.12,06:24
Pesne tak Pepsi, tieto spomienky sa nám viažu s úplne inými vecami, ako bol nejaký bývalý režim.
Nikoho tie pokrikovacie ptákoviny v sprievode nezaujímali, ale pre deti to bol určite zážitok, ulievačka zo školy a dospeláci si to potom tiež vedeli užiť typickou prvomájovou zábavou.
To, že sme ten sviatok brali vážne a lepili holubice s vlajočkami do okien v spoločných priestoroch patrilo k tej dobe, ako státie v radách na kokosovú múčku a salónky pred Vianocami.
Pre mňa sú to čarovné spomienky :).
hubatá
01.05.12,06:30
čo to trepeš: ty si odovzdávala mávatko????
buchač
01.05.12,06:32
...he ......strednú školu neriešim .......to bolo vždy o ukázaní sa profákovi , zviditeľniť sa......
...povinná jazda popred tribúnu .....a za ňou ????......po pár metroch to bola všehochuť , to ale v telke nevysielali ....

Keď som robil potom na ČSD , tam bola " iná " prezentácia .....starý majster so svojou partiou mal čestnú úlohu , t.j. z prezenčnej fľašky každému zápisné uliať .....uctili sme si ten sviatok práce ...:---
...a potom ???........každý , kde len chcel ....len tribúnu sme mali na háku aj s Pirčom .....:rolleyes:

...neskôr v uniforme ???....slávnostný nástup ....a fertig .......;)

Poznámka :
....ten 9.máj bol príjemnejší.........odmeny vtedy boli .....a solídne ....:cool:
danushka
01.05.12,06:37
Pre malé dieťa to bol zážitok určite.
Možnosť obliecť si iskričkársku bundičku, to bola česť! :D
A vtedy som obdivovala aj minimálne dvoch ruských delegátov na tribúne s tými ich čiapkami na hlavách. Pamätáte si tie taniere nad hlavami, vyzerajúce ako glorilola? :D :D :D
hubatá
01.05.12,06:38
Ja mám tiež krásne spomienky na 1. máj či už ako malá na pleciach otcovi, pionierka alebo zväzáčka: všade čisto, vyumývané, vyzdobené ulice, stánky s dobrotami, kolotoče, šťastní, tancujúci a veselí ľudia. Chalani sa tešili aj na vojenskú prehliadku na 9. mája.
Stanislav 1975
01.05.12,06:41
Pre mňa bol 1. máj stres. To je to, čo si pamätám. Bolo treba sa dostať do mesta a nikto presne netušil, aké autobusy pôjdu, kedy a odkiaľ majú odchod. Potom nuda v čakaní na chvíľu, keď sa v rade prejde cez námestie. A zase stres s tým, ako sa dostať domov.
Nehovoriac o strese z oblečenia. Škola trvala na tom, aby sme išli v pionierskom. Ale nie každý 1. máj bolo také počasie, ako dnes, aj zima bola, aj pršalo. A ako dodržať, aby si vedenie školy splnilo nariadenie a my boli v modrom.

A ešte si spomínam na tak trochu recesiu, keď sme na strednej jeden deň dopredu nacvičovali pochodovanie v útvare a na rôzne znamenia kričanie a skandovanie rôznych hesiel.... Samozrejme, na 1. mája neprišli všetci, tak sa starostlivo nacvičované útvary rozpadali, znamenia sme zabúdali, zo skandovania bol len taký jemný pokrik :) . Ešteže to bolo v malom meste,kde za 2 hodiny bolo po všetkom.
náhodou, ja som rád chodil v pionierskom-bol som na tú uniformu hrdý...-priznám sa,ja som to všetko tak žral, že keby to celé nepadlo,tak dnes by som bol vééélmi vysoko...:D-mám aj diplom pionier roka 1988...
čo sa mi však nepodarilo a bol som z toho veľmi smutný-že som sa nedostal do Arteku- a tak velmi som tam chcel ísť,to bol moj sen ...
pepsikova
01.05.12,06:42
..dám ešte jednu krásnu spomienku...pred 35 rokmi, na 1.mája, som mala brucho ako veľký slon,nevidela som ani chodník pod nohami a ťažná korytnačka bola proti mne herečka...a ten deň sa dáko vliekol v horúčave ako dnes,ledva sa dostal k večeru,z vychádzky ma môj chlap niesol na rukách po schodoch na posledné poschodie...a 2.mája, ráno o pol piatej ma tatík odviezol a o 2.20 sa narodil môj najstarší syn...

...mimochodom, dychovka mi hrávala pod oknami každý Prvý máj a stával tam taký feeešáááčisko fúzatý, policajt..joj, moja prvá detská láska-fúzatý chlap...
Stanislav 1975
01.05.12,06:44
Ja mám tiež krásne spomienky na 1. máj či už ako malá na pleciach otcovi, pionierka alebo zväzáčka: všade čisto, vyumývané, vyzdobené ulice, stánky s dobrotami, kolotoče, šťastní, tancujúci a veselí ľudia. Chalani sa tešili aj na vojenskú prehliadku na 9. mája.
zabudla si na cukrovú vatu...
arizona
01.05.12,06:45
Vierka, vdaka za temu. Ja som si tiez zaspominala.
Vtedy sme samozrejme vsetci frflali, ze musime povinne...
Ale tie pekne spomienky na tu jarnu, veselu a priatelsku atmosferu zostali. Vyzdobene mesto, vsade vyhravajuca hudba,vonajuce klobasky zo stankov,stretavali sme ludi,ktorych sme aj dlhsie nevideli.

U nas sa tolerovalo, ze kto chcel ist s rodicmi, nemusel ist so skolou. Takze som kazdy rok chodila s otcovym podnikom. Vsetci kolegovci sa navzajom poznali,poznali svoje rodiny,deti sa navzajom tiez priatelili. Tak sme sa tesili, ze sa zas stretavame,poklebetime,poprechadzame po meste.
Dospelaci boli radi, ze nemusia nosit rozne mavatka a balony, my decka sme sutazili, kto ich ma viac :D
Pamatam si hlavne na obrovske ruzove balony,ktore nemal nik iny,len kazdorocne tato firma. Takze sme ich pysne cely den nosili. Nech sme sa zatulali akokolvek daleko,podla tych balonov sme sa vzdy nasli .
Nam deckam ich bolo luto vypustit pred tribunov, tak sme si ich vzdy chceli vziat domov.
Samozrejme, do dveri sa nezmestili, takze sme ich smutne vypustali az tesne pred domom...
A uz sme sa tesili na dalsi 1.maj :)
danushka
01.05.12,06:46
predstava, ako každý rok čakáš na dychovku s fúzačom mi vyčarila úsmev na tvári Pepsi ! :D
danushka
01.05.12,07:00
vždy Stanko u Teba obdivujem tú Tvoju čistú, chlapčenskú dušu! :)
Stanislav 1975
01.05.12,07:08
Inak teraz sa to isté opakuje v Líbyii- mám tam dosť veľa priateľov a známych a komunikujeme dennodenne cez fejsbúúúk- a čo si myslíte ako sa žije 85% líbyjcom teraz v tom bordeli a marazme? "tyran", "despota" Muammar je zavraždený a ľudia len spomínajú ako im bolo dobre...-aj keď bol Kaddáfi troška taký zvláštný,ale robil to aj pre ľudí-určite sa tam nemali zle...
Dáša_
01.05.12,07:09
náhodou, ja som rád chodil v pionierskom-bol som na tú uniformu hrdý...-priznám sa,ja som to všetko tak žral, že keby to celé nepadlo,tak dnes by som bol vééélmi vysoko...:D-mám aj diplom pionier roka 1988...
čo sa mi však nepodarilo a bol som z toho veľmi smutný-že som sa nedostal do Arteku- a tak velmi som tam chcel ísť,to bol moj sen ...

tak teraz plne chápem tvoje reakcie na porade :D

sranda ale je, že dnes sú predsa veľmi vysoko presne takí, ktorí mali našlápnute aj vtedy. Takže kde je chyba? :cool::cool:
Stanislav 1975
01.05.12,07:12
tak teraz plne chápem tvoje reakcie na porade :D

sranda ale je, že dnes sú predsa veľmi vysoko presne takí, ktorí mali našlápnute aj vtedy. Takže kde je chyba? :cool::cool:
:D-v tom je chyba že mi chýbali 3-4 roky,proste nestihol som sa ukázať, mal som len 15 rokov keď to padlo, keby som mal vtedy aspoň 18...
danushka
01.05.12,07:12
pokiaľ bolo erárne, školské, tak aj my sme ho museli vrátiť...síce ostrambané, niekedy len paličky :)))
lujza.j
01.05.12,07:18
zabudla si na cukrovú vatu...
a v BA sme mali lunapark....
Dáša_
01.05.12,07:19
Inak je sranda tento spomienkový optimizmus :)

Ja si spomínam na tie upršané a chladné 1. máje.

Na druhej strane, babka vždy vtedy piekla zemiakové pagáče a často sa poobede sadievali zemiaky :) Teda, keď nepršalo...
Kvaka
01.05.12,07:29
tu nejde o režim, ale o spomienky na stretávanie sa ľudí na oslavách a po oslavách
Kvaka
01.05.12,07:31
Nie všetko, čo bolo v tom čase, bolo zlé. Ľudia mali k sebe určite bližšie, ani si nemali čo závidieť.
Kvaka
01.05.12,07:33
to nie je ospevovanie bývalého režimu, ale prvomájovej veselice, pochop
pepsikova
01.05.12,07:34
..môj had včera hovoril, že kofola (Kokola) je vyzdobená vlajočkami a mávatkami a ľudia sa stretajú v kaviarničkách a v ruke majú vlajky...je to Fínsko,tuším tam nikdy nebol komunizmus a predsa ľudia zdobia svoje mesto...a u mojej nore ani vlajka:(
Kvaka
01.05.12,07:36
ja som to rovnako vnímala
VieraPopluharova
01.05.12,07:43
Moja najkrajšia spomienka, je keď som sedávala otcovi na pleciach v sprievode , ale hlavne potom sme šli na malinovku, cukrovú vatu a celý deň mal otec vyhradený len pre mňa, poobede sme šli na prechádzku do blízkej hory a ukazoval mi stromy - čo je dub, buk...čo kvitne....pre mňa to budú vždy najkrajšie chvíľe ......za ktorými mi je ľúto, no túto tradíciu som zachovala i pre moju dceru a tá ešte i dnes keď je dospelá, vždy čaká kedy ideme von do lesa.... verím, že ju zachová i pre svoje deti...i keď to bude bez toho sprievodu, cukrovej vaty ....
arizona
01.05.12,08:02
zabudla si na cukrovú vatu...
A na rusku zmrzlinu.

To bola dobrota!Zabalena v jednoducho bielom papieri,ale ta chut bola uzasna! Po cely rok to bol nedostatkovy tovar,ale na 1.maja sme sa jej prejedli do sytosti.:)
Kvaka
01.05.12,08:12
My sme si deti s manželom podelili, rozdali sme im rôzne mávátká a išlo sa, každý na to svoje vopred určené miesto zrazu. Kolegovia mali vždy svoje deti so sebou, všetci sme sa poznali a končili sme spolu v blízkom lesoparku. Tam to bolo o radostnom spoločne strávenom dni a o zábave. Pamätám si najmä na to, že sme sa vždy snažli zdrhnúť zo sprievodu čo najskôr.
verkaz
01.05.12,08:47
Ja mám spomienku hádam spred 50. rokov, keď na tribúne bol Meresijev. Starší sa určite na toho pilota bez nôh pamätajú. Samozrejme nám zatancoval a keď sme nechceli veriť, že nemá nohy, tak nám ukázal protézy.
Takých je určite veľa ale pre mňa to bol nezabudnuteľný zážitok (keď o tom vyprávam vnúčatám, tak sa uškŕňajú). Nie tak dávno dávali ten film v televízii a čudovala som sa, že ich zaujal a ticho ho sledovali.
Moja dcérka sa dostala na medzinárodný festival mládeže do Moskvy a bol to úžasný zážitok. Teraz sama učí deti a keď im to rozpráva, tak to nechápu.
Iná doba.
verkaz
01.05.12,08:52
ten budíček s dychovkou bol tiež super
hubatá
01.05.12,08:54
Obyčajnému človeku je v podstate jedno kto mu vládne, stačí ak má robotu a zdravie. O ostatné sa postará sám, politikov ani po mene nepozná, nevie kto je aký minister, nemusí pozerať televízne noviny, je aj bez politiky šťastný.
DanielaSL
01.05.12,09:01
Dáška zrovna som sa vrátila z vonku a doprava, doľava...sadia všetci susedia zemiaky aj dnes....
hubatá
01.05.12,09:06
Moje deti keď mali tak 15 rokov zaujal film ...... "a rána sú tu tiché". V podstate hŕstka žien ubránila dedinu pred nemcami. V rádiu však hlásili kľud, pokoj a len miestne prestrelky.

Aj "Mladá garda" je krásny film, takisto "Kapitán Dabač" - len sa treba vžiť do tej doby a nesmiať sa nad nemodernými šatami a autami.
K sviatkom si želáme zdravie, šťastie, spokojnosť, ale akosi zabúdame že to všetko by sme nemali keby nebolo toho obyčajného, zabudnutého slova: MIER.
V našej krajine máme mier od 8. mája 1945, čo by za to dali obyvatelia krajín kde sa neustále bojuje si ani nedokážeme predstaviť. Dúfam že k vojne nikdy nepríde, aj keď dnes politici pre peniaze sú ochotní urobiť všetko.
DanielaSL
01.05.12,09:07
Moja jedna z posledných spomienok .. Akurát sme sa presťahovali na sever...a muž zobral deti do sprievodu...v otepľovačkách..lebo husto snežilo. No a ja som sa vybrala s najmenším v kočíku do fronty na banány, lebo vtedy zvykli vyložiť podpultové tovary v našom meste.

A keď som potom za pár rokov počula slobodne spievať v rádiu Kryla a Kubišovú...bola som rada, že aj tie máje sú definitívne preč.

Spomienky na detstvo ostali... aj s 1. májom....ale som rada, že dnes ma nikto nenúti povinne niekde ísť, a môžem si urobiť 1. máj aký chcem ja.

No a hajde dnes pod čerešňu.... kto teda môže...lebo u nás bude kvitnúť tak hádam o 3 týždne....:)
lujza.j
01.05.12,10:02
ja som teda v sprievode nikdy nebola, ale ako decko som ich zažila ako pozorovateľ s babkou napr. teda čo si pamätám bola tribúna v BA, ul. Malinovského/šancova/-vyššie od račianskeho, potom som ju mala ako na dlani bývala na Vajnorskej, babka mi bývala na Steinerke/krížna/-5posch.
trisestri
01.05.12,10:13
tesi ma ze uz nie su 1 maje povinne,ale netesi ma ze vonku pekne a meste ziadna akcia ani stanky s obcerstvenim,take capovane pivo vonku by teraz bodlo-skoda ze je to o extremoch,raz nas nahanali za kazdeho pocasia komunisti a teraz prefarbeny demokrati nevedia ani uzatvorit centrum mesta,nahodit nejaky skromny program a povolit stanky s obcerstvenim,ale asi vsade je to inak.
Kvaka
01.05.12,10:20
Moja jedna z posledných spomienok .. Akurát sme sa presťahovali na sever...a muž zobral deti do sprievodu...v otepľovačkách..lebo husto snežilo. No a ja som sa vybrala s najmenším v kočíku do fronty na banány, lebo vtedy zvykli vyložiť podpultové tovary v našom meste.

A keď som potom za pár rokov počula slobodne spievať v rádiu Kryla a Kubišovú...bola som rada, že aj tie máje sú definitívne preč.

Spomienky na detstvo ostali... aj s 1. májom....ale som rada, že dnes ma nikto nenúti povinne niekde ísť, a môžem si urobiť 1. máj aký chcem ja.

No a hajde dnes pod čerešňu.... kto teda môže...lebo u nás bude kvitnúť tak hádam o 3 týždne....:)No u nás je už čerešňa zo dva týždne odvitnutá.
DanielaSL
01.05.12,10:22
No vidíš..a u nás až tento týždeň sa pchajú prvé lístky na stromoch von...akurát kvitnú už slivky.
trisestri
01.05.12,10:58
vsak teraz vsade ju maju
trisestri
01.05.12,11:05
pamätam ako sme mali skladanu a v jednej ruke mavatko v druhej flaska kolovacka a za pochodu,takmer pred tribunov,ledva sme ju stihli schovat.
misoft
01.05.12,12:32
...he ......strednú školu neriešim .......to bolo vždy o ukázaní sa profákovi , zviditeľniť sa......
...povinná jazda popred tribúnu .....a za ňou ????......po pár metroch to bola všehochuť , to ale v telke nevysielali ....
ja tiež nápodobne - kukuč profakovi, s úsmevom od ucha k uchu premašírovať popred tribúnu, za tribúnou čo najrýchlejšie odovzdať "povinné" mávatka a zdrhnúť (veď kto by sa chcel vracať s "materiálom" späť na školu?)

Keď som robil potom na ČSD , tam bola " iná " prezentácia .....starý majster so svojou partiou mal čestnú úlohu , t.j. z prezenčnej fľašky každému zápisné uliať .....uctili sme si ten sviatok práce ...:---
...a potom ???........každý , kde len chcel ....len tribúnu sme mali na háku aj s Pirčom .....:rolleyes:
tak "robotnícky" som nezažil - mohla byť ešte sranda

...neskôr v uniforme ???....slávnostný nástup ....a fertig .......;)
ako záklaďák 6:00 budíček, 7:00 na buzerplac, organizovaný presun na "zhromaždisko", kde sa čakalo od 8:00 do 12:00 (boh chráň si odskočiť), no a potom po návrate juchúúúú - vychádzka.
Ako malý miniveliteľ (ale už z povaľovania :D) to bolo detto - ale bez vychádzky, bo "padla", no ako vyšší veliteľ aj nejaké to občerstvenie bolo (niektorí to aj prehnali :D)

Poznámka :
....ten 9.máj bol príjemnejší.........odmeny vtedy boli .....a solídne ....:cool:
Ako u koho - malí dostali zápis do ZOT, vyšší do výplatnej pásky.
Ale ako taký - Pervoj maj mal svoje čaro- bo už sa dalo aj na slovenské "pahorky" nádherne kukať :D:D:D. A tie nohy - až po zem!
trisestri
01.05.12,12:42
len z Michalovec chodili natrieskane busy,tak kto sa nezmestil alebo nebol zakladny skolak alebo druzstevnik tak smola,cakal aj do 5 ak nie do 6 a vsade bolo plno,tak pit len v parkoch a riskovat problemy s esnbakmi
misoft
01.05.12,12:53
No o nás "zelených" sa často zaujímala aj
http://www.upn.gov.sk/data/fotoarchiv/3-sprava-znb-vojenska-kontrarozviedka/01.gif
(Snažil som sa im vyhýbať ako čert krížu - nič dobrého z toho nekukalo - len samá oštara)
trisestri
01.05.12,13:02
neviem co to je,ale asi oni ma dali zmlatit z pomsty lebo som sa nedal naverbovat k nim,viem ze dajaky vo vu ma v civili lanaril ani neviem kam
ewita888
01.05.12,13:34
akoby som to ja písala.. vystihla si to..
ewita888
01.05.12,13:51
moja naj spomienka je, ako mi ráno mama urobila dva copy, tak riadne vysoko a do bokov.. a ružové mašle jak svet veľké a cupkala som vedľa otca do fabriky.. a tam mi ujo v kancli dal pár pier a fixy /jóój to bolo čosi pre mňa/.. a ťukala som tam do písacieho stroja... ja som už vtedy bola kancel krysa a to som ešte ani do školy nechodila.. :-))

a ešte niečo v spojitosti mňa a 1. mája.. vraj naši raz, keď ma ešte nemali.. išli vraj na 1. mája na konvalinky.. no a o 9 mesiacov som vraj prišla na svet...
ale toto si vážne nepamätám.. :-))
arizona
01.05.12,13:56
Danka, u nas, blizsie k rovniku uz mame vnatku vonku... :-D
arizona
01.05.12,13:57
to uz nie je ono! ta vtedy bola origos, stara,dobra, neosidena kvalita a suroviny.
Antea
01.05.12,14:16
náhodou, ja som rád chodil v pionierskom-bol som na tú uniformu hrdý...-priznám sa,ja som to všetko tak žral, že keby to celé nepadlo,tak dnes by som bol vééélmi vysoko...:D-mám aj diplom pionier roka 1988...
čo sa mi však nepodarilo a bol som z toho veľmi smutný-že som sa nedostal do Arteku- a tak velmi som tam chcel ísť,to bol moj sen ...
Moja dcéra stále ľutuje, že sa nedočkala zväzáckej uniformy. A aj tie pomaranče boli lepšie.:)
BXLmiami
01.05.12,16:50
Ja si každý rok spomeniem na 1.máj 1986.Pár dní po Černobyle a pod ho na námestia.Tak sa o nás starali,že nám tú nepríjemnú správu ani nepovedali.Myslím,že pár chorôb to má na svedomí.
trisestri
01.05.12,17:00
Ja si každý rok spomeniem na 1.máj 1986.Pár dní po Černobyle a pod ho na námestia.Tak sa o nás starali,že nám tú nepríjemnú správu ani nepovedali.Myslím,že pár chorôb to má na svedomí.

tak to sa asi ani nikdy nedozvieme,je smutne ze niektore tajomstva sudruhov su aj nadalej utajene,mozno preto ze moc a vytunelovane bohatstvo ostala v rukach prezlecenych udavacov a sudruhov,tieto tajomstva pochovala vila v Trencianskych tepliciach a skartovane zväzky stb
Indeed
01.05.12,17:14
tieto pravdy sa niektorým veľmi zle počúvajú...
legolas
01.05.12,17:36
...Vierka? ja som vítal 1 mája tak aj v minulosti ako to máš na tom druhom obrázku :) ty nie???
misoft
01.05.12,17:43
VKR - Vojenská kontrarozviedka - podozrievavé to persóny!
legolas
01.05.12,17:46
... a ty si odkiaľ prišiel? šak máš demokráciu, tak každý môže vyjadriť svoj názor a postoj ako len chce..ja na tvojom mieste by som si dal to svoje logo preč, lebo vyzeráš v tej kravate ako nejaký pohlavár ...
legolas
01.05.12,17:49
..ja zíram Vierka, že sa s ním vôbec bavíš...,
legolas
01.05.12,17:55
Samozrejme, len ja ostanem ako hlupák,

vymeň v zadaní temy ešte nejaké fotky a nakoniec budeme si pripominať 1.máj ako rodinnú slávnosť, že ?


..sám si si prisúdil to, že si hlupák.., možno si po nežnej prezliekol geročok a teraz zo seba robíš baránka ...
lujza.j
01.05.12,18:00
sa mi zdá že šéfom bol jedno obdobie, otec jedného herca ....
misoft
01.05.12,18:05
Aspoň vidno, že ten Prvý máj bol aj užitočný :D:D:D
misoft
01.05.12,18:07
Prakticky: najviac toho svinstva padlo medzi 4.-9. májom. 1.máj bol ešte v "norme".
misoft
01.05.12,18:10
..no a pritom niektorí sú veľké oné, na vysokých oných, s veľkými platmi a onými - teda sú to veľkí - oné ľaľa.
VieraPopluharova
01.05.12,18:10
Ďakujem všetkým za príspevky , chcela som len pripomenúť, že 1. máj nebol len o politike...to je všetko......ďakujem za kladné i záporné príspevky,....
misoft
01.05.12,18:12
Záporné? Kua - vstať, obliecť mundúr, čakať ako debil, než odpochoduješ.
Kladné? Kua - v mundúre sa na teba aj nejaké kočky nalepili (čo bolo, to bolo :D:D:D)
VieraPopluharova
01.05.12,18:18
Záporné? Kua - vstať, obliecť mundúr, čakať ako debil, než odpochoduješ.
Kladné? Kua - v mundúre sa na teba aj nejaké kočky nalepili (čo bolo, to bolo :D:D:D)

Presne si vystihol ako to bolo myslené.....
misoft
01.05.12,18:23
A najlepšie na tom bolo, že polovica chľastu, čo sa popila, bola "satarmo" ("Na, vojačku, daj si!") :D:D:D
legolas
01.05.12,18:36
..no podľa toho ako tu píšeš sa z teba musel stať alkoholik:) čo ty na to?
tuta
02.05.12,06:24
So spomienkami na 1. máj mi včera zišlo na um ako sa u nás robili nočný turistický pochod a z neho rovno pekne do sprievodu, zamávať pred tribúnou, pekne v tričku s nápisom...
Včera tomu bolo presne 30. rokov čo som absolvovala 50 km dlhý pochod Krompachy - Sabinov.
No ten čas neskutočne letí...;)
erzet
02.05.12,06:28
Stavanie mája. Žiadna romantika. Autožeriav. Hasiči.

http://www.porada.sk/album.php?albumid=1563
misoft
02.05.12,10:52
A to si koľko mala? 5 rokov? :D:D:D (Žubrienka jedna)
maja
03.05.12,10:35
Až teraz som si to prečítala. Pamätám si 1.máj, keď som pod pionierskou košeľou mala zimnú vetrovku, lebo vo Svite bola veľká zima. Na strednej sme chodili vždy na nočný pochod Vyšné Nemecké - Michalovce. Chlapci mali vínko z Vinného v demižónoch na chrbte, z neho trčali hadičky na infúziu ( s tým nastavovačom prietoku)..., aaaach boli sme krásni a mladí a teraz už len tá krása ostala ....;):D
misoft
03.05.12,17:21
Až teraz som si to prečítala. Pamätám si 1.máj, keď som pod pionierskou košeľou mala zimnú vetrovku, lebo vo Svite bola veľká zima. Na strednej sme chodili vždy na nočný pochod Vyšné Nemecké - Michalovce. Chlapci mali vínko z Vinného v demižónoch na chrbte, z neho trčali hadičky na infúziu tomu sa niekedy hovorí pomocný pohon, alebo aj externý životabudič( s tým nastavovačom prietoku)..., aaaach boli sme krásni a mladí a teraz už len tá krása ostala ....;):D.
Heni
04.05.12,10:26
ano, v škole sme vyfasovali a po sprievode museli vrátiť... ako danushka píše - v úbohom stave, ale počet musel sedieť... :D