tomas657
01.05.12,14:16
Dobrý deň,

o pár týždňov by som mal ukončiť štúdium na VŠ. Chcem sa spýtať, či je nejaký rozdiel v tom, ak by som si živnosť založil teraz, teda ešte počas štúdia alebo až po jeho skončení.

Zaujíma ma hlavne, či je treba môj aktuálny štatút (študent) uvádzať pri vybavovaní živnosti, resp. či v prípade, ak by som si teraz vybavil živnosť ešte ako študent, je treba potom hneď po skončení štúdia túto zmenu na neštudenta nahlasovať úradom, resp. zdravotnej poisťovni.

Ďakujem.
KEJKA
01.05.12,12:59
netreba, v prvom roku aj tak neplatíš odvody.
aha, ZP bude pre teba povinné, kým si študent, platiť nemusíš, ale po strate štatútu si nahlas aspoň minimum.
tomas657
01.05.12,13:08
O tom nahlásení minimálnych odvodov do ZP viem.

Išlo mi hlavne o to, či treba potom tú zmenu nahlasovať, resp. spýtam sa inak - pri vypisovaní žiadosti o vydanie oprávnenia sa vypisujú okrem iných údajov aj tituly, bude teda treba ísť získanie titulu nahlásiť na živnostenský úrad, zdravotnú poisťovňu aj daňový úrad alebo postačí iba na živnostenskom a oni to už posunú ďalej? Alebo to nie je vôbec potrebné nahlasovať?
KEJKA
01.05.12,15:01
nuž neviem naisto. Mám klienta, ktorý má titul, ale ho nepoužíva a ani údaje nemeni dodnes.
tomas657
03.05.12,04:59
Vedel by mi prosím niekto odpovedať na moju otázku, ktorú som položil vyššie, teda či v prípade začatia podnikania pred získaním titulu treba následne získanie titulu nahlásiť živnostenskému úradu?
Economic
03.05.12,10:25
Vedel by mi prosím niekto odpovedať na moju otázku, ktorú som položil vyššie, teda či v prípade začatia podnikania pred získaním titulu treba následne získanie titulu nahlásiť živnostenskému úradu?


Oznámenie titulu nie je také podstatné. Ja by som si ho po nadobudnutí ale nahlásila, však si ho chcem písať a patrí mi po získaní právom.
tomas657
07.05.12,07:39
Preštudoval som si živnostenský zákon a našiel v ňom toto:

§ 65a (2) Živnostenský úrad môže uložiť podnikateľovi pokutu až do 663 eur, ak podnikateľ (...) neohlási zmeny údajov obsiahnutých v ohlásení...

z čoho vyplýva, že by som po dosiahnutí titulu radšej mal jeho dosiahnutie oznámiť živnostenskému úradu, nakoľko sa jedná o zmenu jedného z údajov obsiahnutých v ohlásení, i keď nie veľmi podstatnú...
Economic
07.05.12,10:31
Preštudoval som si živnostenský zákon a našiel v ňom toto:

§ 65a (2) Živnostenský úrad môže uložiť podnikateľovi pokutu až do 663 eur, ak podnikateľ (...) neohlási zmeny údajov obsiahnutých v ohlásení...

z čoho vyplýva, že by som po dosiahnutí titulu radšej mal jeho dosiahnutie oznámiť živnostenskému úradu, nakoľko sa jedná o zmenu jedného z údajov obsiahnutých v ohlásení, i keď nie veľmi podstatnú...


Samozrejme ohlás.