uctokrajan
01.05.12,15:46
Chcem Vas poprosit u radu ako postupovat v účtovaní s.r.o. pokladňa, keď nemám v nej eura. Akym sposobom dočastne požičať napr. od konateľa.
KEJKA
01.05.12,15:11
neúčtuj pokladnicu, ked v nej eura nie sú. Platil to spoločník, alebo konateľ. Tak to zaúčtuj ako záväzok voči nim.
Komunikuj s nimi, aby z účtu vybrali peniaze a pokladnicu dotovali.
uctokrajan
05.05.12,18:46
To nie je take jednoduche aby si kontrolovali vydavky v sulade so zostatkom v pokladni. Co ak maju stale vyssie vydavky ako prijmy? Doteraz boli FO a presvedcit ich ze v sro vklad nie je mozny. Vie niekto dobru radu ako na nich?
Paula
05.05.12,18:55
To nie je take jednoduche aby si kontrolovali vydavky v sulade so zostatkom v pokladni. Co ak maju stale vyssie vydavky ako prijmy? Doteraz boli FO a presvedcit ich ze v sro vklad nie je mozny. Vie niekto dobru radu ako na nich?


Podnikatelia, ktorých nezaujíma vlastná firma? Že z prázdneho mešca sa nedá nakupovať a ani zaúčtovať výdavok? Nič v zlom, ale pre podnikateľa s nezáujom by som reč nedala .
Stefan2005
05.05.12,19:03
To nie je take jednoduche aby si kontrolovali vydavky v sulade so zostatkom v pokladni. Co ak maju stale vyssie vydavky ako prijmy? Doteraz boli FO a presvedcit ich ze v sro vklad nie je mozny. Vie niekto dobru radu ako na nich?

1. prečo ich chceš presvedčiť, že vklad do sro nie je možný ?
2. ako môžu mať vyššie výdavky ako príjmy, ak nedotujú pokladňu ?
3. ak sú vyššie výdavky ako príjmy, je možné, že tvoria stratu - na jej vysporiadanie pozri príslušné ustanovenie obchodného zákonníka, resp. spoločenskej zmluvy
KEJKA
05.05.12,19:18
súhlasím, načo ich chceš presviedčať? Účtuj o tom, čo máš a nie o tom, čo nemáš. Nemáš hotovosť, neúčtuj.
Prečo to nezaúčtuješ ako záväzok voči nim, prečo to chceš silou mocou riešiť cez pokladnicu, ak v nej eurá nie sú?
uctokrajan
06.05.12,11:39
Ja s Vami súhlasim, sú takí čo to pochopia, len som chcela vedieť, či aj iní majú s konateľmi takéto "problémy".
KEJKA
06.05.12,12:58
mala by som, keby som si ich "vyrábala". Ale si ich nevyrábam. Ak ide pokladnica do mínusu, účtujem na 365 po mesačnej uzávierke nahlásim, koľko majú vybrať z účtu, další mesiac tento dlh vyrovnám, alebo nevyrovnám, závisí od stavu pokladnice.
Naopak, ak vyberajú z účtu a výdavky tomu nezodpovedajú, zaúčtujem ako pohľadávku voči nim a nahlásim, koľko majú vrátiť na účet, resp. doložiť spôsob použitia.
Klient ako klient, niekto reaguje, niekto nie.
momentálne v jednej firme takto majú manko na pokladnici takme 30000 EUR, konečne sa chytajú za hlavu a hľadajú vinníka.
Našťastie nie v účtovníctve, aj ked pokusy boli.
uctokrajan
07.05.12,09:05
Kejka, takýto problém mám aj ja. Mne je to jasne že mám pozerať na zostatok, ale niektorým nie. Tiež to učtujem voči 365 ale nemam šancu to vyrovnať výberom z účtu, lebo na nom takmer nič nie je. Oni jednoducho nemožu pochopiť základný princíp. Asi sa s nimi rozlúčim.
maxyma
07.05.12,09:10
nechapem, preco by nemohli minat z vlastnych penazi a ak nie je dost na ucte, tak to cely cas niest na ucte 365. kde v tom vidite problem? to nie je dovod na lucenie sa. to je normalne, v zaciatkoch, ak sa firme nedari alebo sa rozbieha, je samozrejme, ze musia davat z vlastnych penazi a mozu si ich vziat naspat, az vo firme budu.

ja kebyze som konatelka alebo spolocnicka, poriadne by ma nastvala uctovnicka, co by mi do tohoto kecala, co smiem minat a co nie. ci smiem minat svoje vlastne peniaze na firemne ucely. samozrejme opacny problem, ked chybaju peniaze i v pokladnici i na ucte, to uz problem je.
marjankaj
07.05.12,09:14
Kejka, takýto problém mám aj ja. Mne je to jasne že mám pozerať na zostatok, ale niektorým nie. Tiež to učtujem voči 365 ale nemam šancu to vyrovnať výberom z účtu, lebo na nom takmer nič nie je. Oni jednoducho nemožu pochopiť základný princíp. Asi sa s nimi rozlúčim.
Práve naopak. Mala by si sa jej držať. Teda ak ti platia faktúry aj keď pokladňu aj účet majú prázdne. Horšie by bolo, keby tam peniaze mali a neplatili ti nič.:rolleyes:
uctokrajan
07.05.12,09:17
To nie je nova firma, len sa to takto posuva, nič sa neodvádza - odvody, dlh sa prehlbuje a exekucie pribúdajú. Takže to nie je chyba účtovničky, ale chceme aby sa majiteľka trochu zaujimala aj takuto vec, poviem priamo, nie len znižovať DPH.
maxyma
07.05.12,09:30
pokial ti platia, tak stale to nie je tvoja starost, ci sa majitelka o to zaujima alebo nie. mas uctovat, oni ti za to platit. by som vyhodila uctovnicku, co mi prilis keca do biznisu.
uctokrajan
07.05.12,09:38
Máme na to rozne pohlady, ja to učtujem ako predkladaju doklady, "nekecam im", len som chcela ako iní riešia takého situacie.
maxyma
07.05.12,10:12
ok, potom si zalozila peknu a podnetnu temu. jedni to uctuju ako pride na 365 a inym sa to nepaci, snad ti daju i dalsie namety.
kn-alka
07.05.12,10:35
Ja osobne tiež účtujem cez 365. Nadarmo sa tu všetci ohradzujú, že pokladňa musí sedieť s realitou, pri externom účtovaní "nepodareného" podnikateľa, ktorý si založil 1 osobovú s.r.o. je to v 99%-tách nemožné odsúhlasovať. Sami nevedia, čo je firemné a čo osobné, vždy medzi nákupmi v hotovosti nájdem aj cigarety, ponožky, vložky a rôznu kozmetiku. Proste sa neunúvajú ani len pozrieť sa, čo je na tom bločku, všetko nahádžu k účtovníkovi.

Takže ja vediem všetky záväzky aj pohľadávky voči "podnikateľovi "cez 365.
uctokrajan
07.05.12,12:06
Neučtujem ako pride, len je to dosť zložité učtovať, ked na blokoch je všetko možné a podla teba im kafrem . Ty by si to všetko účtovala do danových nákladov?
Stefan2005
07.05.12,14:04
...nevedia, čo je firemné a čo osobné, vždy medzi nákupmi v hotovosti nájdem aj cigarety, ponožky, vložky a rôznu kozmetiku. ....Takže ja vediem všetky záväzky aj pohľadávky voči "podnikateľovi "cez 365.

1. o takýchto položkách zásadne neúčtujem, nemôžu mi preto zvyšovať "manko" v pokladni

2. pohľadávky nepatria na 365... účtujem ich na 355.
uctokrajan
07.05.12,19:03
Suhlasim, ako spravny uctovnik, by si mal za svoju pracu aj zodpovedat v medziach zakona.