azuritko9
01.05.12,18:46
Prosím Vás, potrebujem poradiť pri prepísaní pozemku. Som spoluvlastníkom pozemku ,ale ten spoluvlastník už nežije. Má päť deti, ktoré by mi to aj darovali, ale ešte nemali dedičské konanie. Ako mám s dotyčnými urobiť darovaciu zmluvu ak na katastri je evidovaný ako vlastník ich nebohý otec.
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Dáša_
01.05.12,16:48
musíš počkať na dedičské konanie
azuritko9
01.05.12,16:55
musíš počkať na dedičské konanie

iná možnosť nieje? Dedičské konanie nemali a ani nemajú záujem robiť.
Mária27
01.05.12,17:09
Po desiatich rokoch užívania ti môžu podpísať vydržanie s tým, že si to kedysi od ich otca kúpil ale ste to nezapísali ... Ak nebudú mať námietky oni, ani starosta hádam nebude.
azuritko9
01.05.12,17:19
Po desiatich rokoch užívania ti môžu podpísať vydržanie s tým, že si to kedysi od ich otca kúpil ale ste to nezapísali ... Ak nebudú mať námietky oni, ani starosta hádam nebude.

Neviem presne kedy vlastnik zomrel skúsim si to zistiť, my sme to neužívali, ale to by asi nevadilo. Zatial veľmi pekne ďakujem.
jurmiro
04.05.12,18:38
Nechápem, že dedičia "nemajú záujem robiť dedičské konanie". Dedičské konanie po smrti poručiteľa začína bez návrhu....ex offo
hubatá
04.05.12,18:56
V určitých rokoch sa nerobilo dedičské konanie "ex offo"....... to len v posledných rokoch ide úmrtný list priamo na súd.

Návrh na prejednanie novoobjaveného majetku po poručiteľovi môže podať hocikto. Ja som to skôr pochopila že nechcú ho platiť, takže ak podáš návrh na súde v obvode ktorého zomrel, zaplatíš 6,5 €, pozvánky na dedičské konanie im notárka už pošle. Buď sa budú musieť splnomocniť navzájom, aby aspoň jeden dedič prišiel. Ak nie, notárka pod hrozbou pokuty ich donúti k účasti všetkých.
jurmiro
05.05.12,10:43
nuž neviem v ktorých určitých rokoch to bolo takto.....súčasná koncepcia dedičského konania sa uplatňuje od 1.1.1993. Treba rozlišovať medzi dedičským konaním a dodatočným prejednaním dedičstva. To prvé začína ex offo, druhé je návrhové konanie