ztallerossy
01.05.12,20:38
ahojte,

mám tiež problém s BSM a chcem ho zrušiť - len neviem aké sú postupy a aké mám reálne šance. Ako som pozeral, väčšinou ženy sa o túto tému zaujímajú.

Nuž: "ženuška moja" sa v poslednom čase (cca. polroka - rok) vyzúva prakticky zo všetkých spoločných výdavkov, keby sme nemali deti tak sme už rozvedení. Ona už v priemere polovicu času trávi mimo domova (nie, nepodvádza v "klasickom zmysle"). Je otázka času kedy príde k lámaniu chleba, keďže nie som milionár a platiť kompletne všetky účty + domácnosť atď. jednoducho už nevládzem.

Očakávam, že (samozrejme) si bude nárokovať polovicu domu + pozemku. Máme BSM, takže teoreticky má na to aj nárok. Problém je v tom, že de facto do domu nevložila ani halier, a napriek tomu, že svoj plat mala, sa na platení účtov zúčastňovala tiež minimálne. Hypotéku, plyn, atď., t.j. najväčšie položky som ťahal ja. Drvivá väčšina týchto transferov prebiehala už dlhší čas bankovým prevodom, takže všetko by bolo aj fakticky dokázateľné. Rád by som neprišiel o všetko... Takže ak niekto už počul o podobnom prípade, rád by som sa poučil, aké mám šance na vyhratie procedúry (pochybujem, že pôjde dohodou), vopred vďaka,

Balu
arizona
01.05.12,18:45
hubatá
01.05.12,18:46
To myslíš rozdeliť si na polovicu účty za dom, elektriku, plyn, dane, a ostatné poplatky, alebo ste rozvedení a chceš si po rozvode vyporiadať BSM? Je rozdiel ak si vyporiadate po rozvode majetok a je rozdiel ak niekto neprispieva na poplatky za dom, a ostatné výdavky, vediete spoločnú domácnosť ........

Skôr mi teda vychádza že ti prešla trpezlivosť ale si sa nerozviedol a chceš len rozdeliť súdnou cestou náklady na nehnuteľnosti, a poplatky za elektriku, plyn, vodu, káblovku a pod. na polovicu.
Mária27
01.05.12,19:54
V prvom rade by si mal požiadať na súde o výživné na deti počas manželstva (rozvod zatiaľ nespomínaj) - po priznaní sa ľahšie dokáže, že neprispieva na domácnosť.
Zrušiť BSM môžeš žiadať na základe § 148 ods. 2 občianskeho zákonníka: Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
To už budeš dokazovať aj ostatné.

Po zrušení sa vyporiada BSM podľa § 150 obč.z., zvyčajne platí prvá veta: Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké.
To však nie je záväzným pravidlom, nakoľko súd po zvážení predchádzajúcich skutočností môže rozdeliť BSM aj nerovnako.
ztallerossy
02.05.12,11:04
Ďakujem všetkým za odpovede, to bola ale rýchlovka!

Skôr sa chcem zabezpečiť, že nezostanem zrazu bez všetkého - delenie nehnuteľnosti a vyplácanie druhého by pri mojom príjme (pri našich príjmoch - z jej príjmu tiež žiadne vyplácanie nehrozí) znamenalo prakticky predať celý dom, samozrejme veľmi nevýhodne. Veľký ropzdiel vidím ale v tom, že keď niekto do domu nič nedal, tak aj s malou sumou len získa.
Nákupnú cenu, sčasti z dedičstva a sčasti na hypotéku som vyčaroval ja anno dacumál, hypotéku + väčšinu účtov, dane a ostatné odvtedy platím (t.j. cca. 7-8 rokov). Až do tejto miery sa ženuška nevyzúvala zo spoločných výdavkov ako v poslednom čase, ale už proste finančne nevládzem. Áno, dochádza mi trpezlivosť. Zatiaľ sme sa rozvádzať nechceli, ani neviem prečo, možno zvyk.

Hubatá: s tým súdnym rozdelovaním výdavkov je to citlivá vec: ak budem moc tlačiť na pílu s vynucovaním prispievania na účty, tak veľmi rýchlo sa môžeme dopracovať aj k rozvodu a potom už "naostro" uvidím aké mám šance... Pravdupovediac ja mám taký pocit, že v prípadoch rozvodov a pod. býva súd naklonený skôr k žene... možno je to omyl a potom sa ospravedlňujem všetkým, koho sa to týka.

Mária: Dobré mravy (pre chlastanie, gamblérstvo, frajeri/-ky atď.) nie sú ohrozené ani z mojej ani z jej strany, z toho konca začať nemôžem. Môžem požiadať o výživné, keď napr. obedy/desiatu pre decká tradične platí ona? To je medzi tými svetlými výnimkami, ktoré ešte platí. Neprispieva na účty za réžiu (elektriku ako jedinú zatiaľ platí) + iné výdavky za dom (hypotéka, daň), najnovšie už ani na "veľký mesačný nákup" (to asi poznáte: od pracieho prášku, cez servítky, mäso, kávu... okolo 80-100 eur). Na druhej strane polovicu času ani nie je doma. Mám si od nej pýtať nájom v dome, čo je na poly aj jej?! No, bizarná situácia.

Skôr taký aspekt by ma zaujímal, či sa tá "bezpodielovosť" nedá napadnúť z dôvodu neplnenia aj polovice povinností (t.j. účty). Logické by bolo, že keď vlastníctvo (právo) je fifty-fifty, tak aj povinnosti, čo v našom prípade dokázateľne neplatí. Tá asymetria tam proste je a vždy aj bola, či už okolo nadobúdania alebo udržiavania nehnuteľnosti. Rozvod ak bude musieť byť, tak bude, ale v princípe nie je najdôležitejší, chcem sa poistiť že neprídem o všetko (aj tak potom prepíšem na decká). Len neviem, či súd nejakým spôsobom zohľadní všetky tieto argumenty, alebo len povie, že aj tak je fifty-fifty, veď je to BSM.

dúfam, že som spresnil situáciu, ahojte

Balu
hubatá
02.05.12,18:05
Sama som si podávala na súd žiadosť aby rozhodol koľko má bývalý manžel prispievať na poplatky za byt, elektriku, dane, ply ........ a určil nám to uznesením. Bol to však pre mňa zdrap papiera bez rozvodu, pretože keď bol nezamestnaný - jednoducho nemal z čoho. A tak som sa radšej rozviedla, rozdelili sme si majetok. Ako to skončilo? Môj bývalý muž skončil ako bezdomovec, upil sa k smrti ..... Takže by bol prehajdákal aj moju polovicu bez rozvodu a bez rozdelenia majetku.

Dosť dobre ti teda potiaľto rozumiem, ale nerozumiem v čom ti máme pomôcť keď to v podstate nechceš riešiť.
ztallerossy
02.05.12,18:44
Ahoj hubatá,

v podstate si vážnosť situácie začínam uvedomovať len nedávno a ide mi hlavne o to, aby som neprišiel o všetko, čo som vložil do tohoto baráku (v podstate všetko čo som mal, a aj to, čo nie = hypotéka). Kľudne sa totiž zo mňa môže stať tiež bezdomovec, lebo si žena kvôli BSM bude nárokovať polku domu (do čoho neinvestovala de facto nič) a to sa deliť dá asi len predajom - a som tam, na druhý barák už v tejto inkarnácii nenazbieram. Momentálne v podstate mapujem možnosti, ako o barák neprísť a jedna zásadná prekážka je to BSM. Chcel by som mať najskôr vyjasnené, aké by som mal šance bez rozvodu na "prehodnotenie" BSM, ale to je asi dosť individuálne. Riešiť to chcem, ale "tvrdý rozvod" by som rád nechal na koniec, asi ako s operáciou: kým to ide zmenou životosprávy alebo fyzikoterápiou, tak nerezať.

Aj tak ste mi veľmi pomohli už len s vašimi pohľadmi na vec, ešte raz vďaka,

Balu