Timea 12
02.05.12,09:06
Dobrý deň,
chcela by som vas požiadať o radu... Asi pred 2 rokmi som dostala rodinný dom prostredníctvom darovacej zmluvy od svojich rodičov. Pred necelým rokom sme si s manželom vzali hypotéku na rekonštrukciu (dom je v založnom práve). Rodičia žijú s nami ,ale rozhodli sa ,že príde k nám opäť žiť aj moja sestra so synom,ktorá sa rozviedla. Momentálne má trvalý pobyt na západe Slovenska. Ale rodičia chcú,aby som sestre dovolila mať trvalý pobyt na našej adrese,aby sa mohla evidovat na úrade práce (po skončení materskej... na východe Slovenska). Môže to mať pre nás nejaké neželané následky? Môže niekedy narušiť tú darovaciu zmluvu? Ďakujem krásne a prajem pekný deň. Timea
myara
02.05.12,07:19
Dobrý deň,
chcela by som vas požiadať o radu... Asi pred 2 rokmi som dostala rodinný dom prostredníctvom darovacej zmluvy od svojich rodičov. Pred necelým rokom sme si s manželom vzali hypotéku na rekonštrukciu (dom je v založnom práve). Rodičia žijú s nami ,ale rozhodli sa ,že príde k nám opäť žiť aj moja sestra so synom,ktorá sa rozviedla. Momentálne má trvalý pobyt na západe Slovenska. Ale rodičia chcú,aby som sestre dovolila mať trvalý pobyt na našej adrese,aby sa mohla evidovat na úrade práce (po skončení materskej... na východe Slovenska). Môže to mať pre nás nejaké neželané následky? Môže niekedy narušiť tú darovaciu zmluvu? Ďakujem krásne a prajem pekný deň. Timea

trvalý pobyt má len evidenčný charakter, nevyplývajú z neho žiadne povinnosti
čo sa týka darovacej zmluvy:§ 630Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Erzebeth
03.05.12,20:47
To, že tvoja sestra bude u vás bývať nijako neohrozí tvoje vlastníctvo.
marjankaj
03.05.12,20:55
To, že tvoja sestra bude u vás bývať nijako neohrozí tvoje vlastníctvo.
Ale ak by odmietla sestru prijať, tak rodičia by mohli žiadať vrátenie daru.:eek:
Nemuseli by, ale mohli.Kto vie?
buchač
03.05.12,23:03
Dobrý deň,
chcela by som vas požiadať o radu... Asi pred 2 rokmi som dostala rodinný dom prostredníctvom darovacej zmluvy od svojich rodičov. Pred necelým rokom sme si s manželom vzali hypotéku na rekonštrukciu (dom je v založnom práve). Rodičia žijú s nami ,ale rozhodli sa ,že príde k nám opäť žiť aj moja sestra so synom,ktorá sa rozviedla. Momentálne má trvalý pobyt na západe Slovenska. Ale rodičia chcú,aby som sestre dovolila mať trvalý pobyt na našej adrese,aby sa mohla evidovat na úrade práce (po skončení materskej... na východe Slovenska). Môže to mať pre nás nejaké neželané následky? Môže niekedy narušiť tú darovaciu zmluvu? Ďakujem krásne a prajem pekný deň. Timea

To, že tvoja sestra bude u vás bývať nijako neohrozí tvoje vlastníctvo.
...no ďakujem pekne za také vlastníctvo ...........

Pred 20 rokmi svokra nám darovala - vzdala sa svojho podielu ( po úmrtí starkého ) na záhradu ....šak jasné , šak love bolo potrebné cvakať .....ale to je teraz vedľajšie ...

....že vlastníctvo ????.......kua , keď si spomeniem ...že jak vystrájala , keď sa dozvedela , že aké úmysly máme s jej využitím .....hneď si ústa otvárala a mala ich plné vecného bremena ...fujtajbl.....
zuzik278
07.05.12,20:09
teba to nijako neohrozi
Kazu
08.05.12,12:05
To by som netvrdila. Sestra tam bude mať trvalý pobyt, bude tam sa tam trvale zdržiavať a ako dlho. Rok, dva, dvadsať? Teraz je rozvedená, treba jej pomôcť, náhodou si nájde manžela, partnera prisťahuje sa aj ten, však keď tam má ona a dieťa trvalý pobyt tak prečo nie, však len na začiatok /na koľko rokov? však budú u rodičov, prd, budú u sestry/ A majiteľka bude zveľaďovať, splácať, šetriť, opatrovať a sestru obchádzať aj s prípadným partnerom a trebárs s niekoľkými deťmi. Koľko rokov? Ja viem, pre rodičov sú obidve dcéry rovnako milé a keď treba prichýliť tak prečo nie? Ale to si mali dom nechať a nie darovať s tým, že jedna bude zadĺžená a druhá sa prisťahuje. Nuž prisťahuje, lenže už nie do rodičovského ale do sestriného a to je rozdiel, pretože ten pobyt u sestry sa naozaj môže stať trvalý. Poviem pravdu ja mám svojich súrodencov veľmi rada ale s takýmto riešením by som nesúhlasila. To by som radšej predala ten pôvodný dom a kúpila dva malé a tam nech si rodičia nasťahujú sestru na ako dlho chcú, ale nedovolia by som, aby sa rodičia a sestra stali dôvodom pre hádky v mojej rodine. Pretože také spolužitie by sa témou na hádky stalo veľmi rýchle.
Mária27
08.05.12,13:07
Trvalý pobyt sa dá vlastníkom hocikedy zrušiť, ten nemôže spôsobiť trvalé ani dlhodobé bývanie, ani zrušenie vlastníctva. Podobne ako neudelenie trvalého pobytu neznamená, že sa pobyt skracuje na pol roka. Trvalý pobyt je formalita, pri mnohých záležitostiach nevyhnutná podmienka, ako je tá evidencia na úrade práce.


Samozrejme, že je lepšie nemať starosti ako ich mať. Ale keď už tie starosti sú, snažíme sa ich zmierniť. Keby rodičia z dôvodu neposkytnutia pomoci osobe blízkej vzali dar späť, neuspokojilo by ani uhradenie nákladov rekonštrukcie či vyporiadanie hypotéky. Rodičia tiež nepočítali s tým, že sa druhá dcéra dostane do takej núdze.

Tak je to s darovaním obydlia jednému dieťaťu ...