lago
11.02.06,14:18
1) Ako SZCO mám uzatvorenú zmluvu o dielo s jednou firmou, ktorej mesačne fakturujem vykonané práce. Podľa zmluvy jej fakturujem aj cestovné, max. 1 SK/ km náhrada plus PHM. Cestovné príkazy za každý mesiac sú prílohou faktúry. Používam vlastný automobil, ktorý nie je v majetku SZCO, platím dan z motor. vozidiel. Robím si účtovníctvo za minulý rok, môžem si ja v živnosti uplatniť celú výšku náhrady 6,20 Sk/km plus PHM? Alebo si do nákladov môžem dať tiež len 1 Sk/km plus PHM?

2) Musím dať do nákladov živnosti všetky cestovné príkazy, alebo môžem vybrať len niektoré? Prvé tri mesiace som chodil vlakom a nemám odložené cestovné lístky, takže tieto cest. príkazy by som vôbec neúčtoval do nákladov, je to OK?
KEJKA
11.02.06,14:18
ak si nedáš niečo do nákladov, tak to nie je protizákonné, ale sa okradneš. Ak ti chýbajú cest. lístky, tak si tie cesty napíš ako cesty s OA.
1,-Sk náhrada je len zmluvne dohodnutá cena pre účely fakturácie. Samozrejme pre daňové účely výdavkom je 6,20 / km - teda ak auto nemáš v majetku.
kira
13.02.06,11:58
Ako by ste poriešili náhrady SZČO?
Miesto bydliska ZA. Zmluva v BA / vykonanie činnosti nefakturuje ale posielajú mu platbu na základe dohody na účet/. Môžem spraviť cestovný príkaz? Cestuje s kamarátom do BA 10.2.06 a 16.2.06 sa vracia vlakom. Nemá doklad o ubytovaní / má tam známu/. Môžem dať dátumy od 10.-16.2. spolu so stravným za každý deň?
Ďakujem za každú odpoveď
Zlata
13.02.06,12:52
Ako by ste poriešili náhrady SZČO?
Miesto bydliska ZA. Zmluva v BA / vykonanie činnosti nefakturuje ale posielajú mu platbu na základe dohody na účet/. Môžem spraviť cestovný príkaz? Cestuje s kamarátom do BA 10.2.06 a 16.2.06 sa vracia vlakom. Nemá doklad o ubytovaní / má tam známu/. Môžem dať dátumy od 10.-16.2. spolu so stravným za každý deň?
Ďakujem za každú odpoveď
Podobné témy sú tu už rozobraté.
SZČO - dôležité podľa živnstenského listu- miesto podnikania, často býva zhodné s trvalým bydliskom.
T.j. ak sa činnosť nevykonáva v mieste podnikania, vzniká nárok na cestovné náhrady.

Čo znamená "Zmluva v BA/vykonanie činnosti nefakturuje..."

Na základe objednávky by bala byť spísaná "Zmluva...o predaji služby?"
Mohlo by to byť , ale uplne jenoduché je vystaviť faktúru.

Cestovný príkaz môže byť vystavený od 10. - 16.2.
cesta tam s kamarátom - náklad nie je , nie je doklad
cesta späť - cestovný lístok
stravné na všetky dni
doklad o ubytovaní nie je - teda bez nákladov , zvážiť zmluvu o príležitostnom prenájme izby ,ak známa vlastní danú nehnuteľnosť.