Zuzulik27
02.05.12,11:13
Ak mam normalnu stabilnu pracu so zmluvou a popri tom si chcem zalozit sro,
da sa to? Mam to vopred oznamit zamestnavatelovi ci nemusim?
dakujem
Tweety
02.05.12,09:25
Ak mam normalnu stabilnu pracu so zmluvou a popri tom si chcem zalozit sro,
da sa to? Mam to vopred oznamit zamestnavatelovi ci nemusim?
dakujemMôžeš si založiť spoločnosť, ale sú isté povinnosti.

§ 83 ZP
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec je povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť zamestnávateľovi, že chce popri pracovnom pomere u zamestnávateľa vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.

(2) Zamestnávateľ má právo od zamestnanca požadovať, aby sa zdržal výkonu zárobkovej činnosti, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter; toto právo môže zamestnávateľ písomne uplatniť najneskôr do desiatich pracovných dní od oznámenia podľa odseku 1. Zamestnanec je povinný vyhovieť požiadavke zamestnávateľa podľa prvej vety bez zbytočného odkladu.

(3) Zamestnávateľ môže požiadavku podľa odseku 2 písomne odvolať.

(4) Odseky 1 až 3 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
sevenup
03.05.12,18:28
Je nutne vôbec zamestnavatelovi to oznamovat, ak vykonavat, na zaklade mojho usudku, budem cinnost, ktora nema konkurencny charakter vo firme v ktorej som zamestnanec, kto to posudzuje ? staci mat odlisne zivnostenske listy - cinnosti ?
tictac7
03.05.12,20:53
Je nutne vôbec zamestnavatelovi to oznamovat, ak vykonavat, na zaklade mojho usudku, budem cinnost, ktora nema konkurencny charakter vo firme v ktorej som zamestnanec, kto to posudzuje ? staci mat odlisne zivnostenske listy - cinnosti ?

...Ty máš svoj úsudok a zamestnávateľ, tiež svoj. Potom to posudzuje súd.....

...neviem, ako chceš podnikať - čitaj odpoveď (a teda zákon) "...ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter;... teda sa nejedná len o totožný druh činnosti uvedeného na ŽL, ale o konkurenčnú činnosť.... Neviem, napr. pracuješ v obchodnej spoločnosti, ktorá má v ŽL uvedenú obchodnú činnosť v rozsahu voľnej živnosti (bla, bla, bla), Ty si dáš do ŽL sprostredkovanie a budeš robiť sprostredkovanie v rovnakej komodite, ako Tvoj zamestnávateľ - si konkurencia .... takže asi tak...
marjankaj
03.05.12,21:04
Spoločník sro predsa nevykonáva žiadnu činnosť. To by potom nemohol ani vlastniť akcie akciovej spoločnosti, ak by to bola konkurenčná firma.
KEJKA
04.05.12,04:30
sro založí spoločník - to určite netreba nahlasovať, zarobené, zdanené peniaze môžem investovať podľa vlastnej úvahy.
sro však bude mať konateľa a ten už koná, vykonáva činnosť hoci aj bez odmeny. Tam by som už posudzovala inak, či je alebo nie je povinný nahlasovať, oznamovať.
Riešenie - konateľ bude iná osoba než spoločník.
tictac7
04.05.12,19:45
....hmmm, som si nevšimla, že s.r.o. ....