boris69
02.05.12,14:31
Dobrý deň, viete mi niekto poradiť ako postupovať v zmenení účelu uživania stavby zo samostatne stojacej garáže na nejaky obytný priestor? Ide mi o to aby som zmenil účel užívania stavby z dôvodu prihlásenia si tam trvalého bydliska. Aké podmienky ten priestor musi spĺňať(výmera, hygiena a pod.) a aké dokumenty sú k tomu potrebné. Tá garáž je podpivničená a má dve nadzemné podlažia a podkrovie. Výmera 1 nadzemného podlažia je 29m2 a tak isto je aj výmera 2np. V 2np je zriadená kuchynská linka, oddelená kúpelňa, krb na tuhé palivo, vodovod. V tomto priestore by som chcel bývať. Bol som sa totiž dnes informovať na stavebnom úrade kde ma odbili s tým že takúto zmenu mi nepovolia z dôvodu že v projekte garáže nie sú tieto zmeny zakreslené a vraj ani výmera nie je postačujúca. Ako teda postupovať? Stačí na úrade oznámiť stavebnú úpravu(kúpelňa, kuchynská linka, vodovod) a následne tieto nechať vykresliť projektantovi aby úrad mohol konať na základe tejto dokumentácie alebo ako?
Mária27
02.05.12,13:04
Vyhláška 259/2008
§ 8
Minimálne požiadavky
na byty nižšieho štandardu

(1) Obytná plocha bytu nižšieho štandardu musí byť najmenej 12 m2 na užívateľa a 6 m2 na každú ďalšiu osobu, ktorá s ním žije v domácnosti. Úžitková plocha bytu nižšieho štandardu musí byť najmenej 15 m2.

(2) Minimálne požiadavky na vybavenie bytu nižšieho štandardu sú:
a) napojenie na prívod pitnej vody s technickou možnosťou inštalovania zariadenia na varenie, prípravu teplej vody, možnosťou inštalovania zariadenia na osobnú hygienu,
b) odvedenie odpadových vôd s technickou možnosťou inštalovania splachovacieho záchoda,
c) technická možnosť inštalovania vykurovacích telies na lokálne vykurovanie obytných miestností.

(3) Súčasťou domového vybavenia budov s bytmi nižšieho štandardu, ktoré sú lokálne vykurované tuhým palivom, musia byť priestory na uskladnenie paliva.
boris69
02.05.12,20:46
Toto sa týka iba bytov nie? A čo sa týka domu? Alebo je to to isté? Z tohto mi totiž výchádza že ma tá pani na úrade zavádzala. Alebo žeby neovládala zákon?
Mária27
06.05.12,10:03
Dom obsahuje jeden alebo viacej bytov alebo nebytových priestorov. Pozri napr.

Stavebný zákon:
(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.



Zákon o vlastníctve bytov:
§ 2(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

§ 1
(2) Tento zákon sa nevzťahuje na ... predaj bytov v rodinných domoch, 3) ktoré majú len jeden byt.
boris69
06.05.12,11:38
takze podla tohto by som mal ziadat o zmenu v uzivani stavby a ako novy ucel uzivania uviest rodinny dom? su tam rovnake podmienky ako pri bytoch? alebo ako mam postupovat aby vobec stavebny urad bol ochotny zacat jednat v tejto veci?
Mária27
06.05.12,18:49
Prikladám ti zákon a dve vyhlášky, poriadne si to naštuduj. Ak si budeš myslieť, že všetko spĺňaš, požiadaj o zmenu v užívaní stavby podľa § 85 zákona. V jednej vyhláške máš napísané, ako sa to robí - čo všetko treba, v druhej máš rôzne podmienky, na ktorých ťa môžu nachytať. Mali by ti upresniť, čo ešte treba, resp. zamietnutie riadne odôvodniť - s poukazom na predpisy. Tie všetky normy, na ktoré sa vyhlášky odkazujú, zháňaj len keď ti to bude treba.
Každý prípad je osobitný, nedá sa povedať návod a vopred ani výsledok.
eduard1
20.05.12,18:56
k tomuto celému by som potreboval konkrétnu radu.
Mám postavenú na dvore garáž s letnou kuchyňou, a špajzou. V miestnostiach je elektrina zavedená z rodinného domu. Potrebujem k tejto stavbe pristavať jednu izbu a zo špajze urobiť WC a kúpeľňu. Stavba bola robená na riadne stavebné povolenie pred 15 rokmi bolo jej pridelené súpisné číslo, nebola tu urobená kolaudácia. Do objektu musím zaviesť plyn zo susedného môjho rodinného domu bez samostatného merača, vodu takisto z rodinného domu bez samotného merača, a napojiť ho na kanalizáciu. Objekt celý chcem zatepliť a vymeniť krov a strešnú krytinu. Pozemok na ktorom je postavená stavba existujúca je vedený ako zastavené plocha a nádvoria, pozemok na ktorom má stáť prístavba už bude v časti na ploche vedenej ako záhrada. Teraz má stavba 45,7m2 a po prístavbe bude mať cca 65 m2: Takže čo potrebujem vedieť:
- či na pozemok v časti záhrady, ktorý je v intraviláne obce bude treba vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a ako na to
- či žiadať o zmenu stavebného povolenia spred 15 okov alebo požiadať o nové stavebné povolenie alebo o povolenie na prístavbu a potom o povolenie na zmenu užívania na pôvodnú stavbu a následne o kolaudáciu celého objektu.
- či sa prípadne nedá táto stavba - prístavba a zmena účelu používania starej stavby realizovať len na základe ohlásenia drobnej stavby alebo bude treba riadne stavebné povolenie
- akým spôsobom dať urobiť projekt či len na novú časť alebo znovu aj na pôvodnú
Ďakujem za odpoveď.