mariana11
02.05.12,16:22
Dnes som zistila, že podnikateľ - Fo je v zahraničí za účelom kúpy ojazdeného auta. Chce ho následne predať so ziskom na Slovensku. Ale túto činnosť nemá zapísanú v predmetoch podnikania. Môže dostať za to pokuty zo živnostenského, alebo aj od niekoho iného? Keď sa vráti hneď ho pošlem zapísať predmet podnikania, tak bude rozdiel možno 2 dni. Môže byť z toho nejaký problém?
Economic
02.05.12,15:36
Dnes som zistila, že podnikateľ - Fo je v zahraničí za účelom kúpy ojazdeného auta. Chce ho následne predať so ziskom na Slovensku. Ale túto činnosť nemá zapísanú v predmetoch podnikania. Môže dostať za to pokuty zo živnostenského, alebo aj od niekoho iného? Keď sa vráti hneď ho pošlem zapísať predmet podnikania, tak bude rozdiel možno 2 dni. Môže byť z toho nejaký problém?


Kúpiť ho môže. Doporučujem rýchlo rozšíriť živnosť, a po vybavení Osvedčenia ho môže bez problémov predať....
Indeed
02.05.12,15:41
Prečo by ho mal niekto postihovať ?

Veď auto kupuje pre seba , a ked sa neskor ho rozhodne predať , tak je to len jeho vec

a toho kto to auto bude kupovať.

Myslím,že obmedzenia na predaj sa vzťahujú len na nehnuteľnosti, tam tuším musi byť

vlastníkom 2 roky a až potom može nehnuteľnosť predať.
mariana11
02.05.12,15:43
Kúpiť ho môže. Doporučujem rýchlo rozšíriť živnosť, a po vybavení Osvedčenia ho môže bez problémov predať....

Ďakujem za odpoveď. Práve hľadám informácie ohľadom kúpy a predaja a DPH.

DPH sa neplatcu DPH asi vôbec netýka , alebo sú tam nejaké povinnosti? Kde by som našla nejaké údaje ohľadom povinnosti pri kúpe auta z EU? Zatiaľ som našla len také staršie, tak neviem či je to ešte aktuálne. Aby som ako účtovníčka nič nezanedbala...toto riešim prvýkrát.
Economic
02.05.12,15:43
Prečo by ho mal niekto postihovať ?

Veď auto kupuje pre seba , a ked sa neskor ho rozhodne predať , tak je to len jeho vec a toho kto to auto bude kupovať.

Tu ide ale o jednoznančný úmysel kúpy predaja za účelom ďalšieho predaja. Nekupuje to pre svoju potrebu.
Indeed
02.05.12,15:44
Tu ide ale o jednoznančný úmysel kúpy predaja za účelom ďalšieho predaja. Nekupuje to pre svoju potrebu.

lenže tento umysel je potrebne DOKAZAŤ a pochybujem,žeby niekto zisťoval PREČO dotyčny auto predáva

a okrem toho autičkári maju na všetkých úradoch známosti a tak im NIČ nehrozí , ak by tomu tak nebolo tak si pri prihlasovaní aut ani neškrtnú a so svojim biznisom,by rýchlo skončili.
Economic
02.05.12,15:47
Ďakujem za odpoveď. Práve hľadám informácie ohľadom kúpy a predaja a DPH.

DPH sa neplatcu DPH asi vôbec netýka , alebo sú tam nejaké povinnosti? Kde by som našla nejaké údaje ohľadom povinnosti pri kúpe auta z EU? Zatiaľ som našla len také staršie, tak neviem či je to ešte aktuálne. Aby som ako účtovníčka nič nezanedbala...toto riešim prvýkrát.

Zákon o DPH § 11 ak auto kupuje v EÚ.
mariana11
02.05.12,15:50
Prečo by ho mal niekto postihovať ?

Veď auto kupuje pre seba , a ked sa neskor ho rozhodne predať , tak je to len jeho vec

a toho kto to auto bude kupovať.

Myslím,že obmedzenia na predaj sa vzťahujú len na nehnuteľnosti, tam tuším musi byť

vlastníkom 2 roky a až potom može nehnuteľnosť predať.

Mala som na mysli, že keď to kúpi ako podnikateľ, za účelom predaja a ešte na to nemá v živnostenskom uvedené ako predmet podnikania.
Ale aj nad týmto som uvažovala, že to kúpi akože pre seba a následne predá...
Economic
02.05.12,15:51
Som toho názoru, radšej mať všetko O.K. ako pri obhajovaní nákupu a hneď predaja.... Ale to môj osobný názor. Podnikať sa dá aj pri nedodržiavaní zákonov, kým ti na to neprídu.
Economic
02.05.12,15:55
Ja som napísala čo by som doporučila podľa môjho najlepšieho svedomia, vedomia a skúseností z praxe. Ako sa rozhodneš je len na tebe... Rozšírenie živnosti je detail za 5.- Eur. Podnikáš v novom predmete v tomto prípade dňom ohlásenia živnosti. (stačí ti na to PM neoverená) nebudem k tomu viac písať...
mariana11
02.05.12,16:22
Zákon o DPH § 11 ak auto kupuje v EÚ.

Súhlasím s tebou, že bude najlepšie rozšíriť živnosť.
a poprosím ťa ešte k tomu DPH, určite v tom máš viac skúsenosti. Pozrela som si to a keďze predpokladám, že to bude chcieť urobiť častejšie, myslím kúpu a predaj, tak určite prekročí tú hranicu na zaregistrovanie podľa par. 7.
Keďže s tým zatiaľ nemám žiadne skúsenosti, tak to ani nemám poriadne naštudované, lebo som to doteraz nepotrebovala. Ale určite si to dodatočne pozriem, ale zatiaľ mi nie je jasné, ak sa zaregistrujem ako platiteľ podľa par. 7, to sa bude týkať len tovaru z EU? Pre ostatné zdanit. obchody na Slovensku ostanem aj naďalej ako neplatca, alebo budem platca už celkový? Asi blbá otázka, ale predpokladám že by bol platcom len podľa par. 11.
A ešte ma napadlo, keď sa nezaregistroval teraz, pretože zatiaľ tú hranicu neprekročí, ale najbližšie už áno tak zaplatí spätne aj za tento nákup DPH? Alebo bude platcom až od kedy prekročí tu hranicu 13 941,45 eura ?
KEJKA
02.05.12,16:32
príliš veľa otázok a prakticky na všetky sú tu odpovede, takže trochu pohľadaj.
K tej hranici - spätne DPH doplácať nebude, ale pozor, zaregistrovať sa musí PRED dosiahnutím uvedenej hranice. Takže lupuje, kupuje, ale musí vedieť odhadnúť, že najbližšia dodávka už stanovený obrat prekročí, tak najskôr sa musí registrovať a až na základe ičDPH obstará tovar z EU už bez DPH.
pri autách treba dávať pozor, či sú nové, alebo ojazdené.
mariana11
02.05.12,16:45
Ďakujem Kejka. Ja zvyčajne stále najprv hľadám a aj teraz som dosť dlho pozerala ohľadom nákupov ojazdených aut. Takže napríklad viem už aj to ,že aj ojazdené auto za určitých podmienok sa berie ako nové. Ale ďakujem za upozornenie. A priznávam, že tentoraz som chcela vyžiť rýchlo vedomosti niekoho iného....
pavol54
02.05.12,17:13
Mala som na mysli, že keď to kúpi ako podnikateľ, za účelom predaja a ešte na to nemá v živnostenskom uvedené ako predmet podnikania.
Ale aj nad týmto som uvažovala, že to kúpi akože pre seba a následne predá...
je kúpa a predaj vozidiel voľná živnosť? ak je tak čo koho do toho, ak sa jedná o príležitostný akt.
Väčší problém by mal ak chcel s autom vykonávať nejakú prepravu opakovane bez príslušného živnostenského oprávnenia. Dokonca som sa pýtal na žú ako je to ak nemám koncesiu na prepravu a chcem ju vykonať Vraj pokiaľ to vykonám jednorázovo a vyhotovím o tom doklad tak sa nič nedeje.
Economic
02.05.12,18:05
je kúpa a predaj vozidiel voľná živnosť? ak je tak čo koho do toho, ak sa jedná o príležitostný akt.
Väčší problém by mal ak chcel s autom vykonávať nejakú prepravu opakovane bez príslušného živnostenského oprávnenia. Dokonca som sa pýtal na žú ako je to ak nemám koncesiu na prepravu a chcem ju vykonať Vraj pokiaľ to vykonám jednorázovo a vyhotovím o tom doklad tak sa nič nedeje.

Kúpa a predaj vozidiel je voľná živnosť. Spadá pod MO + VO.
Indeed
03.05.12,05:23
Ty si normalne "detektiv oriešok", a vie dotyčný pán, že tu niečo riešiš za neho ?