Zewa
02.05.12,18:14
Dobry den,
ak to spravne chapem, pri zriadeni zivnosti je potrebne mat bankovy ucet vyhradeny pre evidenciu prijmov a vydavkov vyplyvajucich z tohoto podnikania - ak berieme do uvahy ze sumy su uhradzane len na ucet, nie cez registracnu pokladnu, tu nemam a ani neuvazujem do buducna, kedze s hotovostou nemanipulujem.

Podnikat chcem popri zamestnani, zo zamestnania mi posielaju vyplatu na osobny ucet v banke. Banka mi ponukla zriadit si k tomuto uctu tzv. sporiaci ucet, na ktory si mozem vkladat rozne sumy s tym ze je tam vyhodnejsie urocenie ako na beznom ucte. Robim napriklad to ze ked mi na konci mesiaca ostane na ucte nejaka sume, tak tu prevediem na sporiaci ucet, aby sa vyhodnejsie urocila. Z tohoto sporiaceho uctu je mozne vyberat hotovost iba na pobocke, nie z bankomatu - daju sa nan iba prijimat platby a robit vyber, co mne pre podnikanie vyhovuje. Ucet ma samostatne cislo uctu a je vedeny na moje meno.

Moja otazka je:
Mozem tento sporiaci ucet pouzit a uviest ako podnikatelsky a vykonavat na nom financne operacie suvisiace s podnikanim? Chcem sa vyhnut zakladaniu podnikatelskeho uctu v banke a zbytocne im platit.
Moj nazor je ze tento sporiaci ucte mozem pouzit ako podnikatelsky, kedze vsetky prichodiace vklady budu evidovane pomocou VS, KS a cisla uctu zakaznika ktory danu sumu zaslal a moj pripadny vklad ''prebytocnych'' penazi z osobneho uctu tiez ako aj vyber bude evidovany na vypise. Pripadne tie vklady prebytocnych penazi s bezneho uctu mozem zastavit a budu na sporiacom ucte iba prostriedky s podnikania.

Je to mozne takto urobit? Dakujem vopred za vase vyjadrenia.
Tweety
02.05.12,17:09
Dobry den,
ak to spravne chapem, pri zriadeni zivnosti je potrebne mat bankovy ucet vyhradeny pre evidenciu prijmov a vydavkov vyplyvajucich z tohoto podnikania - ak berieme do uvahy ze sumy su uhradzane len na ucet, nie cez registracnu pokladnu, tu nemam a ani neuvazujem do buducna, kedze s hotovostou nemanipulujem.

Podnikat chcem popri zamestnani, zo zamestnania mi posielaju vyplatu na osobny ucet v banke. Banka mi ponukla zriadit si k tomuto uctu tzv. sporiaci ucet, na ktory si mozem vkladat rozne sumy s tym ze je tam vyhodnejsie urocenie ako na beznom ucte. Robim napriklad to ze ked mi na konci mesiaca ostane na ucte nejaka sume, tak tu prevediem na sporiaci ucet, aby sa vyhodnejsie urocila. Z tohoto sporiaceho uctu je mozne vyberat hotovost iba na pobocke, nie z bankomatu - daju sa nan iba prijimat platby a robit vyber, co mne pre podnikanie vyhovuje. Ucet ma samostatne cislo uctu a je vedeny na moje meno.

Moja otazka je:
Mozem tento sporiaci ucet pouzit a uviest ako podnikatelsky a vykonavat na nom financne operacie suvisiace s podnikanim? Môžeš, len ho treba oznámiť DÚ.Chcem sa vyhnut zakladaniu podnikatelskeho uctu v banke a zbytocne im platit.
Moj nazor je ze tento sporiaci ucte mozem pouzit ako podnikatelsky, kedze vsetky prichodiace vklady budu evidovane pomocou VS, KS a cisla uctu zakaznika ktory danu sumu zaslal a moj pripadny vklad ''prebytocnych'' penazi z osobneho uctu tiez ako aj vyber bude evidovany na vypise. Pripadne tie vklady prebytocnych penazi s bezneho uctu mozem zastavit a budu na sporiacom ucte iba prostriedky s podnikania.

Je to mozne takto urobit? Dakujem vopred za vase vyjadrenia. V texte.
KEJKA
02.05.12,17:15
neviem o akú banku sa jedná, ale obávam sa, že tento účet nie je určený na prevody iné, než vo vzťahu k hlavnému účtu.
Skús si najskôr urobiť test - pošli peniaze z nejakého iného účtu z inej banky, či platba prejde korektne.
Prípadne sa choď spýtať do banky - ale tam ťa budú skôr presviedčať, aby si si založil podnikateľský účet.
píšem z vlastnej skúsenosti, mala som na sporiacom účte vyššiu sumu peňazí, chcela som poukázať tieto peniaze do inej banky, ale mi to nedovolilo /to je však opačná transakcia/. Tak aby si nebol prekvapený.
K samotnej otázke - vo vzťahu k DU ak to ohlásiš, tak to môže byť ako ti už odpovedali. Tie presuny "nadbytočných" peňazí by som však isto zastavila.
Zewa
27.05.12,22:20
je to banka CSOB, prevody sa daju robit v pohode aj z aj na tento ucet... je to samostatne cislo uctu...ide mi o to aby som za balik s podnikatelskym uctom nemusel banke davat dalsie peniaze mesacne, kedze tento sporiaci je uz v baliku k osobnemu uctu.

dakujem za pomoc a informacie!
martinaj
28.05.12,02:50
Podnikateľ nie je povinný mať zriadený účet v banke. Ak teda nemáš registračnú pokladnicu, otvor si v banke podnikateľský účet. Dobre si totiž prečítaj všeobecné obchodné podmienky banky. ČSOB (ako všetky ostatné banky) má vo svojich všeobecných podmienkach, bod 2.1.6 toto: "Finančné prostriedky uložené na Účte na osobné/nepodnikateľské účely nemožno používať na podnikateľskú činnosť...." Banky DÚ nahlasujú otvorenie a zatvorenie podnikateľských účtov, účty klientov sa monitorujú, či sa na nich nevykonávajú podozrivé transakcie. Kľudne sa Ti môže stať, že Tvoj osobný účet bude bankou vyhodnotený ako podozrivý, banka ho môže nahlásiť. Prípadne Ti môže účet zrušiť.
Zewa
23.09.12,23:31
dakujem za rady.

po zvazeni som vyuzil sluzby inej banky, kde je ponuka podnikatelskych uctov zdarma a za pre mna vyhodnejsich podmienok ako v CSOB.