Šišovský Michal
02.05.12,20:22
Ahojte,
mám jednu nováčikovskú otázku, ktorá tu bola pravdepodobne neraz spomenutá. (Volal som aj na daňový úrad, aj brouzdal, ale chcem sa uistiť a mať v tom jasno).
Som SZČO (neplatca DPH) a prihlásil som na soc. pois. ako zamestnávateľ.
Mám zamestnanú študentku na dohodu o vykonaní práce na občasné práce (príjem asi neprekročí 1/2 NČZD).
Výplatný termín nemám určený (variabilný).
S tým suvisí moja otázka, či je potrebné každý mesiac robiť mesačný výkaz do soc. aj keď bude výkaz nulový.
Moja druhá otázka je asi závažnejšia, či je potrebné aby som zahlásil sa daňovom úrade (a ak áno, či nie je nejaká výnimka, kedy tak urobiť nemusím). Aké ostatné povinnosti mi s tým plynú. A aké tlačivá sú s tým súvisiace.
Ďakujem vopred za odpovede
Tweety
02.05.12,18:32
Ahojte,
mám jednu nováčikovskú otázku, ktorá tu bola pravdepodobne neraz spomenutá. (Volal som aj na daňový úrad, aj brouzdal, ale chcem sa uistiť a mať v tom jasno).
Som SZČO (neplatca DPH) a prihlásil som na soc. pois. ako zamestnávateľ.
Mám zamestnanú študentku na dohodu o vykonaní práce na občasné práce (príjem asi neprekročí 1/2 NČZD). Je prihlásená do SP?
Výplatný termín nemám určený (variabilný).
S tým suvisí moja otázka, či je potrebné každý mesiac robiť mesačný výkaz do soc. aj keď bude výkaz nulový. ÁNo.
Moja druhá otázka je asi závažnejšia, či je potrebné aby som zahlásil sa daňovom úrade (a ak áno, či nie je nejaká výnimka, kedy tak urobiť nemusím). Budeš podávať mesačný výkaz o vyplatených odmenách. Aké ostatné povinnosti mi s tým plynú. A aké tlačivá sú s tým súvisiace. Si prihlásený ako platiteľ dane zo ZČ na DÚ?
Ďakujem vopred za odpovede V texte.
Šišovský Michal
02.05.12,18:35
Áno je prihlásená do SP. Urobil som už aj mesačný výkaz, ale na tej daňovej otázke som sa kvôli tomu zastavil.
Na DÚ nie som prihlásený ako platiteľ dane zo ZČ.
Tweety
02.05.12,18:36
Áno je prihlásená do SP. Urobil som už aj mesačný výkaz, ale na tej daňovej otázke som sa kvôli tomu zastavil.
Na DÚ nie som prihlásený ako platiteľ dane zo ZČ.
Treba sa na túto daň registrovať ako zamestnávateľ.
Šišovský Michal
02.05.12,19:01
Ďakujem za promptnú odpoveď (i keď nepotešujúcu). :)
A je nejaký problém s tým, že v SP majú už môj mesačný výkaz a ja niesom ešte ani na DÚ zaregistrovaný?
Ešte otázka mimo súdka, vyplatenie odvodov a odmeny by malo byť v jeden termín, či nie? A bude potrebné DÚ niečo odvádzať (mesačne, poprípade urobiť daňové priznanie za dohodára)?
Tweety
02.05.12,19:08
Ďakujem za promptnú odpoveď (i keď nepotešujúcu). :)
A je nejaký problém s tým, že v SP majú už môj mesačný výkaz a ja niesom ešte ani na DÚ zaregistrovaný?
Ešte otázka mimo súdka, vyplatenie odvodov a odmeny by malo byť v jeden termín, či nie? A bude potrebné DÚ niečo odvádzať (mesačne, poprípade urobiť daňové priznanie za dohodára)?
Odvody do SP spolu naraz, je to 1,05% z jej odmeny. Na DÚ odvedieš daň, ak jej nejaká výjde. Ak podpíše Vyhlásenie k zdaneniu, uplatníš jej NČ a rozdiel z odmeny zdaníš, samozrejme, ak bude niečo k zdaneniu. Len tak mimochodom, keby si tu trošku posurfoval, odpovedí by si našiel viac, ako dosť.
Šišovský Michal
02.05.12,19:16
Ešte raz ďakujem (rady nad zlato).
No venoval som tomu asi 3 hodinky a mal som z toho hlavu ako melón.
To je tak ak si chce človek všetko riešiť sám.
cocomene
02.05.12,20:10
Ahojte ,ja som bola dnes na DU.Mam rovnaky problem -SZCO-zaciatocnik-neplatca DPH chce zamestnat dochodcu na dohodu.Pani na DU mi povedala,ze bud sa prihlasim ako platitel dane zo ZC a budem podavat mesacny vykaz ,alebo to mozem nechat na dohodarovi-nech si odvedie dan pri danovom priznani.
Teda bez mojej registracie a bez mesacneho vykazu.Neviem,ci je to OK-pani bola postarsia a mala som z nej zmateny pocit...Dakujem vam za odpoved
veronikasad
02.05.12,20:12
Ahojte ,ja som bola dnes na DU.Mam rovnaky problem -SZCO-zaciatocnik-neplatca DPH chce zamestnat dochodcu na dohodu.Pani na DU mi povedala,ze bud sa prihlasim ako platitel dane zo ZC a budem podavat mesacny vykaz ,alebo to mozem nechat na dohodarovi-nech si odvedie dan pri danovom priznani.
Teda bez mojej registracie a bez mesacneho vykazu.Neviem,ci je to OK-pani bola postarsia a mala som z nej zmateny pocit...Dakujem vam za odpoved
To ti dávala informácie vrátnička DU ? Ak ide o star.dôchodcu, nemá nárok na uplatnenie nezd.časti základu dane. Ak však jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej NČZD a podá si sám daň.priznanie typu A, DU mu zrazenú daň vráti.
mzdarka renca
02.05.12,20:14
Ahojte ,ja som bola dnes na DU.Mam rovnaky problem -SZCO-zaciatocnik-neplatca DPH chce zamestnat dochodcu na dohodu.Pani na DU mi povedala,ze bud sa prihlasim ako platitel dane zo ZC a budem podavat mesacny vykaz ,alebo to mozem nechat na dohodarovi-nech si odvedie dan pri danovom priznani.
Teda bez mojej registracie a bez mesacneho vykazu.Neviem,ci je to OK-pani bola postarsia a mala som z nej zmateny pocit...Dakujem vam za odpoved
máš povinnosť sa prihlásiť na DU ako platca dane zo závislej činnosti
cocomene
04.05.12,05:57
Ok,dakujem za info.Ta pani robila na informaciach pre verejnost na DU-je mozne ze vratnik by asi poradil lepsie :).No jeden velky chaos. A registruju ma ihned,alebo budem musiet cakat na pridelenie nejakeho cisla? Este otazocka jedna sa oktore tlacivo-neviem ani ci su aktualne.Nasla som na stranke DU.Vopred velmi pekne dakujem.
prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň, dani vyberanej podľa § 43 z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok pre rok 2007, 2008

(http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prehl_zc07.zip)


hlásenie o vyúčtovaní dane a úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa paragrafu 5 odsek 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, o zrazených preddavkoch na daň a o daňovom bonuse za rok 2007,2008 (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/hlasenie2007.zip)
veronikasad
04.05.12,06:02
Ok,dakujem za info.Ta pani robila na informaciach pre verejnost na DU-je mozne ze vratnik by asi poradil lepsie :).No jeden velky chaos. A registruju ma ihned,alebo budem musiet cakat na pridelenie nejakeho cisla? Este otazocka jedna sa oktore tlacivo-neviem ani ci su aktualne.Nasla som na stranke DU.Vopred velmi pekne dakujem.
prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň, dani vyberanej podľa § 43 z vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok pre rok 2007, 2008

(http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prehl_zc07.zip)


hlásenie o vyúčtovaní dane a úhrne príjmov zo závislej činnosti znížených o sumy podľa paragrafu 5 odsek 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, o zrazených preddavkoch na daň a o daňovom bonuse za rok 2007,2008 (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/hlasenie2007.zip)
Na doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti nemusíš čakať, DU to urobí hneď po tvojom oznámení.

Prehľady sú už mesačné - nie štvrťročné
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/pzop_2012.zip
cocomene
04.05.12,06:49
Vrela vdaka :)
marjankaj
04.05.12,07:26
To ti dávala informácie vrátnička DU ? Ak ide o star.dôchodcu, nemá nárok na uplatnenie nezd.časti základu dane. Ak však jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej NČZD a podá si sám daň.priznanie typu A, DU mu zrazenú daň vráti.
Veronika, možno tá pani na DÚ mala na mysli dohodu o vykonaní diela podľa obchodného zákona §536. A on to pochopil po svojom.

http://www.lawblog.sk/pravna-pomoc/danove-pravo/danova-povinnost-zmluva-o-dielo?page=10

http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/praca-na-zaklade-zmluvy-o-dielo-a-uplatnenie-vydavkov.html
cocomene
08.05.12,11:48
Este posledna otazocka ,chcela by som si overit ci aj tuto info mam z DU spravnu. Odovzdavanie mesacnych prehladov a dane za dohodara sa odvadzaju do konca mesiaca nasledujuceho mesiaca ktory,dohodar odrobil.(t.j. v v juni za maj atd....) ? Dakujem vam :)
KEJKA
08.05.12,14:12
Este posledna otazocka ,chcela by som si overit ci aj tuto info mam z DU spravnu. Odovzdavanie mesacnych prehladov a dane za dohodara sa odvadzaju do konca mesiaca nasledujuceho mesiaca ktory,dohodar odrobil.(t.j. v v juni za maj atd....) ? Dakujem vam :)
áno, nielen za dohodárov, platí to všeobecne.
kezeso
10.05.12,07:08
cocomene
29.05.12,11:02
Zdravim vas,
mam este jednu otazocku ohladom dohodara-starob.dochodcu.Nezdanitelna cast zkladu dane sa im znizuje o vyplateny dochodok,ci nie ?
Dakujem velmi pekne za odpoved.

Zuzana
alusa783
29.05.12,11:12
Zdravim vas,
mam este jednu otazocku ohladom dohodara-starob.dochodcu.Nezdanitelna cast zkladu dane sa im znizuje o vyplateny dochodok,ci nie ?
Dakujem velmi pekne za odpoved.

Zuzana

pokial ja viem tak ked robí na dohodu starobný dôchodca mu to zdanuješ na konci roka ak zarobil menej ako polovicu z NČ poda si DP a dan mu vrátia, tvoja otázka mi pripomína skôr ked robí dôchodca na HPP vtedy mu tiež neuplatnuješ NČ ale ak má nizky dôchodok tak na konci roka si v DP uplatní NČ v rodiele medzi NČ a dôchodkom