stef1103
02.05.12,20:44
Zdravim,
chcem sa opytat. svagrina caka babatko a v praci jej povedali, ze pre nu teraz pocas tehotenstva nemaju pracu a ma si vybavit PN. je teraz uz v 4mesiaci a to najhorsie ma za sebou. citi sa dobre a pracovat by zvladla. no pracuje vo fabrike s tazkymi vecami a s chemikaliami. teda na svojej pracovnej pozicii nechce a ani nemoze pracovat. viacero zien tam uz potratilo. to chapeme no nema zamestnavatel povinnost poskytnut jej nejaku pomocnu pracu v kancelarii alebo nieco ine? ved kazda korunka - euro sa teraz zide, citi sa dobre ale najma obmedzuju ju vychadzky. treba si vyjst von, pokupit, pripravit sa, stretnut sa s niekym a nebyt iba doma no neda sa to stihnut pocas vychadzok. moze teda zamestnavatel jednoducho alibisticky povedat, ze nech si vybavi PN?
dakujem
ivka70
02.05.12,19:07
Zamestnavatel nma pravo posielat ludi na PN.
Ak svagrina nema zdrabotne komplikacie, moze az do nastupu na matersku riadne pracovat.
Samozrejme v prostredi, ktore ju neohtrozuje a pracu, ktora je vhodna pre tehotne.

Ak pre nu ziadnu taku pracu nema, moze ju nechat sediet cely cas, aj doma, ale musi ju platit, patri jej nahrada mzdy.
teda ziadna PNka, to je len alibizmus zamestnavatela, ktory chce usetrit.

§ 162
(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.

(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.

(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.

(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.
veronikasad
02.05.12,19:34
Zdravim,
chcem sa opytat. svagrina caka babatko a v praci jej povedali, ze pre nu teraz pocas tehotenstva nemaju pracu a ma si vybavit PN. je teraz uz v 4mesiaci a to najhorsie ma za sebou. citi sa dobre a pracovat by zvladla. no pracuje vo fabrike s tazkymi vecami a s chemikaliami. teda na svojej pracovnej pozicii nechce a ani nemoze pracovat. viacero zien tam uz potratilo. to chapeme no nema zamestnavatel povinnost poskytnut jej nejaku pomocnu pracu v kancelarii alebo nieco ine? ved kazda korunka - euro sa teraz zide, citi sa dobre ale najma obmedzuju ju vychadzky. treba si vyjst von, pokupit, pripravit sa, stretnut sa s niekym a nebyt iba doma no neda sa to stihnut pocas vychadzok. moze teda zamestnavatel jednoducho alibisticky povedat, ze nech si vybavi PN?
dakujem
Švagriná nech prinesie zamestnávatelovi potvrdenie gynekologa, že práca ktorú vykonáva, nie je vhodná počas tehotenstva. Ak ju zamestnávatel preradí na menej platenú prácu, má nárok na vyrovnávaciu dávku v zmysle zákona o soc.poistení.

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#44
stef1103
02.05.12,19:39
dakujem za odpoved. toto sme v podstate i my vraveli no nevedeli sme presny zakon. DAKUJEM
stef1103
02.05.12,19:43
ma uz potvrdenie, ze zamestnavatel je informovany, takze vyhodit ju nemoze. problem je s jeho alibizmom a PN. ale dakujem