mirka236
03.05.12,11:21
Dobrý deň prajem,

môj syn chodí do piatého ročníka na základnú školu...v škole sa pobil
so spolužiakom a riaditeľ školy zavolal k tejto veci políciu, syna vypočúvali bez
mojej prítomnosti. Všetko to čo sa udialo malo na syna veľký vplyv, viacmenej
to psychicky nezvládol. Čo sa týka tej bitky, tak sú to deti, aj my sme sa bili.
Rodičia chlapca s ktorým sa pobil syn dokonca vraveli pri našom stretnutí, že
ich riaditeľ navádzal aby podali trestné ozamenie. No neurobili tak. Potrebujem
vlastne vedieť, že či mal na to riaditeľ právo a taktiež ak nie...ako môžem
zakročiť.

Ďakujem
pavol54
03.05.12,09:30
ja som tiež psychicky nezvládal keď ma silnejší bili. učiteľka alebo riaditeľ každú bitku vyriešili a nemuseli sa báť rodičov. preto asi dnes volajú políciu
ivka70
03.05.12,09:31
V skole je za dieta zodpovedny riaditel. Ak ten rozhodol, ze je potrebne zavolat policiu, je to jeho kompetencia.
Asi to nebolo len obycajne pobitie sa, ked riaditel zvazoval trestne oznamenie.
Mozno je to zo strany skoly trosku alibisticke, ale verim tomu, ze dnes sa skor stretnu s tym, ze rodic by podal trestne oznamenie na skolu, keby policiu nevolali.

A co sa tyka vysluchu, tu mas priamu odpoved:

Zákon neurčuje podmienky svedeckej spôsobilosti a preto orgány činné v trestnom konaní môžu ako svedka vypočúvať akúkoľvek fyzickú osobu, ktorá je spôsobilá vnímať svojimi zmyslami určitú udalosť a potom ju reprodukovať, to znamená že môžu vypočúvať aj maloleté osoby. K výsluchu sa prizve zákonný zástupca osoby mladšej ako 15 rokov (svedka)iba ak by to mohlo prispieť k správnemu vykonaniu výsluchu a to iba vo veciach, ktorých oživenie v pamäti by vzhľadom na vek (osoby mladšej ako 15 rokov) mohlo nepriaznivo ovplyvňovať duševný a mravný vývoj osoby mladšej ako 15 rokov.
http://moje.hnonline.sk/node/1452
mirka236
03.05.12,09:44
Ďakujem za rýchle vyjadrenia...
ivka70 čo sa týka toho zákona tak je tam presne to čo mohli akceptovať, môj syn má ADHD spojené s autizmom, jedno je isté, že keď ma volali do školy, tak som triedneho prosila, že nech nič nepodnikajú pokiaľ ja neprídem...synova porucha je presne spojená s tým, že súvislosti určitých vecí mu unikajú...a preto som s ním chcela rozprávať ja. Ďalej co sa bitky týka, tak sa neudialo nič také čo by si vyžadovalo naozaj príchod polície...bežná chlapčenská bitka bez následkov.
Pavol54 je smutné, že v čase keď sa okolo môjho syna niečo zomelie nie je nik z dospelých prítomny a to mal mať neustálu kontrolu asistenta, hlavne počas prestávky, teraz so synom chodí na vyučovanie a počas prestávok môj otec a niekedy sestra a zaujímavé je, že teraz je všetko v úplnom poriadku...

Ešte pridám ďalšiu otázočku, v jedno ráno keď prišiel otec s mojim synom do školy zavolal si ich riaditeľ, že sa bol sťažovať, že môj syn ich dcéru bodol kružidlom do chrbta...je to všetko zváštne s určitosťou môžem povedať, že môj syn to nespravil pretože s ním v ten deň bola v škole moja sestra a tá s ním trávila počas prestávku každú sekundu.
Tento incident bol nahlásený na políciu a vysvitlo, že to nie je prevda...môžem to aj ja niekam posunúť ako ublíženie na cti??
Ďakujem
ErinErin
03.05.12,12:32
Ďakujem za rýchle vyjadrenia...
ivka70 čo sa týka toho zákona tak je tam presne to čo mohli akceptovať, môj syn má ADHD spojené s autizmom, jedno je isté, že keď ma volali do školy, tak som triedneho prosila, že nech nič nepodnikajú pokiaľ ja neprídem...synova porucha je presne spojená s tým, že súvislosti určitých vecí mu unikajú...a preto som s ním chcela rozprávať ja. Ďalej co sa bitky týka, tak sa neudialo nič také čo by si vyžadovalo naozaj príchod polície...bežná chlapčenská bitka bez následkov.
Pavol54 je smutné, že v čase keď sa okolo môjho syna niečo zomelie nie je nik z dospelých prítomny a to mal mať neustálu kontrolu asistenta, hlavne počas prestávky, teraz so synom chodí na vyučovanie a počas prestávok môj otec a niekedy sestra a zaujímavé je, že teraz je všetko v úplnom poriadku...


Ešte pridám ďalšiu otázočku, v jedno ráno keď prišiel otec s mojim synom do školy zavolal si ich riaditeľ, že sa bol sťažovať, že môj syn ich dcéru bodol kružidlom do chrbta...je to všetko zváštne s určitosťou môžem povedať, že môj syn to nespravil pretože s ním v ten deň bola v škole moja sestra a tá s ním trávila počas prestávku každú sekundu.
Tento incident bol nahlásený na políciu a vysvitlo, že to nie je prevda...môžem to aj ja niekam posunúť ako ublíženie na cti??
Ďakujem

Je to dosť zvláštne - nepravdivé obvinenia, dokonca na polícii. Isteže, tiež sa môžete brániť, že budete právne riešiť krivé obvinenia. Ale podstatná otázka je, čo to prinesie! Ako sa bude syn cítiť v škole, na ktorú jeho rodina podala sťažnosť? Ako sa tam cíti, keď kvôli podľa všetkého bežnej bitke škola na neho volá políciu? Prečo to škola robí? Myslím, že by bolo dôležitejšie riešiť, či voči synovi majú - učitelia, riaditeľ, spolužiaci, rodičia spolužiakov (?) nejaké výhrady - či už sú oprávnené alebo nie. Lebo nakoniec "vojnou" medzi rodičmi a školou bude trpieť ten najslabší - váš syn... Cieľom by nemalo byť vyhrať nad riaditeľom či školou, ale aby sa dieťa mohlo v kľude rozvíjať a vzdelávať.
Martin1310
03.05.12,13:03
Právo zavolať políciu má každý je jedno kto to je a je jedno na koho.V takomto prípade je to v celku jasné,riaditel alebo učiťel pri snahe rozbrániť chlapcov náhodou niekoho udrie alebo mu božechrán spôsobý nejakú psichyckú traumu a dnešný rodičia by ho boli schopní z kože zodrať,takže niet sa čo čudovať že to takto riešil.

Ked je chlapec tažšie zvládatelný(aj ja takého mám),tak sa zvykne na neho zvaliť vyna za všetko zlé čo sa kde stane, dokonca aj deti sú schopné nanho povedať niečo čo neurobil pretože vedia že im to každý uverí.Mám z tým dosť skúseností.

Nechcú vás náhodou z tej školy vyštvať?.Mi sme tiež uvažovali že by so synom niekto chodil do školy ale naštastie má dobrú triednu ktorá ho zvládne,len je blbé že niekedy ju musia zavolať iné učitelky ked si s ním nevedia poradiť.Trochu sa bojím aby nechceli aby sme ho dali do nejakej inej školy ale zatial naštastie nič.
katka278
07.05.12,20:07
na tvojom mieste by som sa obratila na policiu
tictac7
07.05.12,20:13
na tvojom mieste by som sa obratila na policiu

mimotemy....haloooo, čítaj si odpovede k Tvojim príspevkom.....