Denisa73
03.05.12,14:58
Dobrý deň.
Chcem poprosiť o radu. Kamarátovi robia kontrolu na DU za rok 2010 a už teraz je jasné, že mu bude vyčíslený nedoplatok na dani vo výške cca 50 tis €, bohužiaľ si nedokázal obhájiť výdavky, ale o tom nechcem. Po zvážení všetkých možností som prišla k záveru, že bude pre neho jediné východisko vyhlásiť osobný bankrot.Neviem, ako postupovať. Najskôr musím asi počkať, kým mu vyčíslia neodplatok a zašlú mi platobný príkaz. potom napíšem na súd žiadosť na vyhlásenie osobného konkurzu a oddlženia. Mohli by ste mi prosím niekto poslať vzor na takýto typ podania na súd? Viem, že sú tam určité podmienky /majetok vo výške min 1700€, uhradenie poplatku pred podaním na súd vo výške 664 €.., záväzky u min.2 veriteľov po splatnosti min.30 dní/ to by sme vedeli splniť....

vopred pekne ďakujem za vaše rady :)
Indeed
03.05.12,13:02
Daňová povinnosť 50 000 € ?? :eek:

Takých netreba ľutovať .

V daňovej správe nepracujú amateri, a ak vyčíslili takýto nedoplatok na dani

určite mali k tomu oprávnený dovod.
Dáša_
03.05.12,13:04
no vieš, na to sa treba pozrieť komplexne. Aký má majetok? Všetok, nielen z podnikanie. Teda predpokladám, že ide o fyzickú osobu, keď hovoríš o osobnom bankrote. Nie je tam BSM? Úvery, hypotéky? Podnikanie bude musieť pravdepodobne ukončiť a zamestnať sa.
Economic
03.05.12,15:33
Dobrý deň.
Chcem poprosiť o radu. Kamarátovi robia kontrolu na DU za rok 2010 a už teraz je jasné, že mu bude vyčíslený nedoplatok na dani vo výške cca 50 tis €, bohužiaľ si nedokázal obhájiť výdavky, ale o tom nechcem. Po zvážení všetkých možností som prišla k záveru, že bude pre neho jediné východisko vyhlásiť osobný bankrot.Neviem, ako postupovať. Najskôr musím asi počkať, kým mu vyčíslia neodplatok a zašlú mi platobný príkaz. potom napíšem na súd žiadosť na vyhlásenie osobného konkurzu a oddlženia. Mohli by ste mi prosím niekto poslať vzor na takýto typ podania na súd? Viem, že sú tam určité podmienky /majetok vo výške min 1700€, uhradenie poplatku pred podaním na súd vo výške 664 €.., záväzky u min.2 veriteľov po splatnosti min.30 dní/ to by sme vedeli splniť....


vopred pekne ďakujem za vaše rady :)


Zrejme si nemohol zaplatiť účtovníčku, však ?
Denisa73
04.05.12,05:13
Hmm, ide o to, že ja viem, čo tam bolo, robila som mu účtovníctvo.... presne som mu povedala, čo má k faktúram od dodávateľov pýtať, ale akoby sa pod nimi zľahla zem. Vyplatil im peniaze,dostal od nich príjmový doklad, ale prílohu k faktúre nie. Takže faktúra sa javí ako fiktívna, čoje ale hlúposť, lebo som to s ním osobne vždy dojednávala. Faktúry sme prijali, vyplatili, ale podrobný rozpis k nim sme nedostali /išllo o faktúry za stavebné práce/, nevedeli sme sa s nimi viac spojiť, aby mám priložili stavebné denníky alebo aspoň odovzdávací protokol k stavbe. Tak mu to všetko vyhodili. Čo sa týka BSM - je rozvedený, ale nemá žiadny majetok, všetok je na bývalú manželku, tak sa dohodli ešte v čase manželstva /dobrák hlúpy/. Pravdepodobne mu nič iné nezostáva, len vyhlásiť osobný bankrot a zamestnať sa a splácať počas troch rokov koľko bude vládať. Naozaj nejde o žiadneho podvodníka, preto mi je ho ľúto. A viem, že na daňovom úrade nepracujú amatéri, takmer polovicu DU poznám osobne, takže viem. Ak by bolo možné mi nejako pomôcť s návrhom na súd, budem veľmi povďačná.
Pekný deň.
Denisa73
04.05.12,05:15
a nebude môcť ďalej podnikať? som čítala v zákone, že je možné podnikať ďalej, ale 70 %z čistého príjmu za predchádzajúci rok musí splácať po dobu troch rokov od vyhlásenia bankrotu. Ak si splní túto podmienku, tak po troch rokoch bude oddlžený... alebo som to zle pochopila?
Denisa73
04.05.12,05:18
ako som písala vyššie- účto som mu robila ja a robím to už 20 rokov, takže viem, čo sa môže a čo nie... len sa stalo, čo sa stalo.... po vyplatení faktúr sa viac po dodávateľov nedostal... firmy s.ro.boli predané a nie je možné sa s nimi viac nakontaktovať. Hľadala ich aj polícia aj pracovníci DU, ale bohužiaľ bezúspešne.... obchodoval s nimi vyše roka, predtým bolo všetko v poriadku, len tento posledný rok sa takto skomplikoval....
Dáša_
04.05.12,05:22
Má viac ako jedného dlžníka?

Nemá majetok ani vo firme?
Economic
04.05.12,05:28
ako som písala vyššie- účto som mu robila ja a robím to už 20 rokov, takže viem, čo sa môže a čo nie... len sa stalo, čo sa stalo.... po vyplatení faktúr sa viac po dodávateľov nedostal... firmy s.ro.boli predané a nie je možné sa s nimi viac nakontaktovať. Hľadala ich aj polícia aj pracovníci DU, ale bohužiaľ bezúspešne.... obchodoval s nimi vyše roka, predtým bolo všetko v poriadku, len tento posledný rok sa takto skomplikoval....


Ja sa domnievam a všetko nasvedčuje tomu, že pracoval s podvodníkmi. Pretože po slušnej firme sa zem len tak rýchlo nezľahne. Sme účtovníčky a nemusíme vedieť, či obchody boli reálne alebo nie. Robím v tejto brandži až priveľmi dlho a preto si o tom, prepáč mi to, myslím svoje. Tiež pred nikým cudzím by som nepovedala že práve môj klient je fiktívny fakturant. Ale viem, že ich je až priveľmi veľa. To že ty mu to ty dobre zaúčtuješ je O.K. Videla som nespočetné množstvo takých to práve aj faktúr za stavebné práce a k nim príjmové doklady o úhradách :D a myslíš, že sú reálne ? Prečo ich hľadala aj polícia ? Nie pre daňové úniky ?
Naozaj pokiaľ by to boli slušní obchodní partneri, boli by tu, a doložili by čo by bolo treba. Firma je na koňa, účtovníctvo zlikvidované.... FA uhrádzané určite v hotovosti. Sa nečuduj, že to DÚ dorubilo.... Čo si čakala ?

Prepáč mi moje slová, naozaj som ťa nechcela uraziť ani tvojho klienta. Ale viem veľmi dobre o čom píšem a nemám problém to napísať čierne na bielom. Pretože ja si svoje prachy musím riadne odpracovať.... Ale mnohým takýmto "tzv. podnikateľom" stačilo a ešte stále stačí iba fiktívne fakturovať a krásne si na tomto božom svete žiť. To je čiste môj osobný názor. A takýchto fakturantov mi ľúto naozaj vôbec nie je.
hurrdurr
04.05.12,07:31
Ako funguju vobec taketo danove podvody? Clovek by cakal, ze to bude uz vsetko fixnute.
Falosna faktura - akoze som zaplatil DPH - a tu dph potom ziadat vratit?
Danielle369
04.05.12,07:58
Ja sa domnievam a všetko nasvedčuje tomu, že pracoval s podvodníkmi. Pretože po slušnej firme sa zem len tak rýchlo nezľahne. Sme účtovníčky a nemusíme vedieť, či obchody boli reálne alebo nie. Robím v tejto brandži až priveľmi dlho a preto si o tom, prepáč mi to, myslím svoje. Tiež pred nikým cudzím by som nepovedala že práve môj klient je fiktívny fakturant. Ale viem, že ich je až priveľmi veľa. To že ty mu to ty dobre zaúčtuješ je O.K. Videla som nespočetné množstvo takých to práve aj faktúr za stavebné práce a k nim príjmové doklady o úhradách :D a myslíš, že sú reálne ? Prečo ich hľadala aj polícia ? Nie pre daňové úniky ?
Naozaj pokiaľ by to boli slušní obchodní partneri, boli by tu, a doložili by čo by bolo treba. Firma je na koňa, účtovníctvo zlikvidované.... FA uhrádzané určite v hotovosti. Sa nečuduj, že to DÚ dorubilo.... Čo si čakala ?

Prepáč mi moje slová, naozaj som ťa nechcela uraziť ani tvojho klienta. Ale viem veľmi dobre o čom píšem a nemám problém to napísať čierne na bielom. Pretože ja si svoje prachy musím riadne odpracovať.... Ale mnohým takýmto "tzv. podnikateľom" stačilo a ešte stále stačí iba fiktívne fakturovať a krásne si na tomto božom svete žiť. To je čiste môj osobný názor. A takýchto fakturantov mi ľúto naozaj vôbec nie je.

Economic, ona chce pomoc a nie tvoje drsné úvahy. Ty nemáš ani páru o tom, ako to chodí v stavebných firmách. A predstav si že chlapi idú do roboty do " slušnej " firmy a zrazu firma neexistuje, a presne ako píše Denisa.
Economic
04.05.12,08:24
To je tvoj pohľad na vec a reakcia na môj osobný názor. Nikomu ho nevnucujem. No poviem aj to, že mám vyše desaťročnú prax vo veľkej stavebnej firme. Preto viem, čo všetko by malo byť prílohou k faktúre za skutočne vykonané stavebné práce.
Zita5
04.05.12,08:29
a nebude môcť ďalej podnikať? som čítala v zákone, že je možné podnikať ďalej, ale 70 %z čistého príjmu za predchádzajúci rok musí splácať po dobu troch rokov od vyhlásenia bankrotu. Ak si splní túto podmienku, tak po troch rokoch bude oddlžený... alebo som to zle pochopila?

Môj klient je v konkurze a živnosť má aktívnu a popri tom je aj zamestnaný .....správca KP povolil podnikať , peniaze chodia na bežný účet, ku ktorému má právo SKP .
Zita5
04.05.12,09:27
http://www.porada.sk/t141379-konkurz-vo-firme.html#post1423374 ja ešte prikladám príspevok z roku 2010,možno sa Vám zíde.Odvtedy však ako je klient v konkurze už nesledujem zmenu zákonov,lebo to má v rukách správca konkurznej podstaty .Ale snáď príspevok ako tak pomôže aj so sprievodcom konkurzu .

Čo je dôležité na vstup do konkurzu je mať majetok a účtovníctvo musí byť v poriadku .
Dáša_
04.05.12,10:41
od 1.1. platí nový zákon
Denisa73
04.05.12,11:08
ďakujem za ohlasy...som pochopila, že sa asi šancu na ukončenie kontroly s dobrým koncom mám zabudnúť a návrh na súd na vyhlásenie osobného bankrotu ponechám právnikom.... a aby som nezabudla: nie je podvodník, keby bol, tak by som to neriešila... ešte raz vďaka :-D
hena22
09.05.12,13:19
Tie stavebné práce boli subdodávky? Ak áno, možno by stálo za to, rozporovať aj k nim priznanú pomernú časť tržieb...
danushka
09.05.12,13:46
ďakujem za ohlasy...som pochopila, že sa asi šancu na ukončenie kontroly s dobrým koncom mám zabudnúť a návrh na súd na vyhlásenie osobného bankrotu ponechám právnikom.... a aby som nezabudla: nie je podvodník, keby bol, tak by som to neriešila... ešte raz vďaka :-D
Podvodníci neriskujú fyzický majetok a svoje strechy nad hlavou, takže tým pádom nemusia riešiť osobný bankrot.
Nenechaj sa odradiť a pomôž človeku ako vieš. Keby robil s koňmi vedome, robil by to inak a nie k osobnému bankrotu, ale k bankrotu SRO...čiek ;).
Denisa73
10.05.12,06:49
ano, stavebné práce boli subdodávky... no už sa rozhodol, rezignoval, nechce to ďalej riešiť, zistil, že bol oklamaný a nebude to viac rozoberať.. neviem, či je to dobrý postoj, ale to je tak vždy, keď sa nechá normálny človek napáliť.... ďakujem všetkým za pozitívne aj za negatívne ohlasy, poznámky a rady.. cením si to, držte palce. Pekný deň :)
Lulu99
11.08.12,18:34
Osobný konkurz je riešenie, treba si ale uvedomiť, že príde o všetok majetok, ktorý má a tiež sa budú preskúmavať právne úkony, ktorými mohol ukrátiť veriteľov a to až 5 rokov dozadu..