Matúš12
11.02.06,17:29
Ahojte,
chcel by som poradiť, s.r.o. vznikla 14.07.05 a bolo tam len vklad 200000,-
všetky výdavky so založením spoločnosti, kolky overovania a taktiež založený účet v banke, kde sú len bankové poplatky. Môžu, resp. musia
sa tieto náklady účtovať v tomto roku a urobiť daňové priznanie, kde bude strata, nakoľko táto firma zatiaľ nefunguje.? Prosím o radu. ďakujem pekne.
evina
11.02.06,16:40
Ahojte,
chcel by som poradiť, s.r.o. vznikla 14.07.05 a bolo tam len vklad 200000,-
všetky výdavky so založením spoločnosti, kolky overovania a taktiež založený účet v banke, kde sú len bankové poplatky. Môžu, resp. musia
sa tieto náklady účtovať v tomto roku a urobiť daňové priznanie, kde bude strata, nakoľko táto firma zatiaľ nefunguje.? Prosím o radu. ďakujem pekne.
Spoločnosť existuje pol roka, a teda sa musí účtovať o každom vynaloženom halieri. Výdavky vynaložené na zriadenie spoločnosti sú zriaďovacími výdavkami a účtuješ o nich, účtuješ o založení s.r.o., účtuješ o všetkých jej ďalších operáciách /napr. na bankovom účte. DP podávaš bez ohľadu na HV, resp. daňovú stratu. Tú si napr. môžeš odpočítať v budúcom období. Presne pozri priložený link:
http://www.porada.sk/t5910-p4-vznik-sro.html
kaktusy
12.02.06,05:24
Keďže firma vykazuje v prvom roku podnikania iba náklady, nemôže vykázať stratu, pretože nemá žiadna výnosy, ako pravdepodobne predpokladám. Z uvedeného dôvodu zriaďovacie výdavky časovo rozlíši a do nákladov ich dá v budúcom roku.:D
hupka
12.02.06,06:59
Určite to tak nie je. Náklady vzniknuté v roku 2005 musíš zaúčtovať do roku 2005 a vykážeš stratu. Nevadí, že neboli žiadne výnosy, firma len žačína podnikať a keď to pôjde v r.2007-8, bude zisk a stratu z roku 2005 si umoríš. Platí to, čo je uvedené v príspevku č.2.
evina
12.02.06,07:24
Keďže firma vykazuje v prvom roku podnikania iba náklady, nemôže vykázať stratu, pretože nemá žiadna výnosy, ako pravdepodobne predpokladám. Z uvedeného dôvodu zriaďovacie výdavky časovo rozlíši a do nákladov ich dá v budúcom roku.:D
Tento postup je nesprávny. Ani jedno z tvrdení nemá oporu v zákone o účtovníctve ani v Postuppoch...ani v žiadnom inom zákone. Potvrdila to už aj Hupka v príspevku 4, ale nesúhlas duplikujem znova, aby náhodou zadávateľ nepostupoval podľa tohoto návodu .
kaktusy
12.02.06,08:45
Ja len uvádzam to, ako nás usmerňovali na DÚ, že keďže nemáme výnosy, nemôžeme vykázať stratu. Nechcem nikoho zavádzať, ale keď som DP prerobila podľa toho ako bolo povedané na DÚ, tak mi to potom zobrali.
Jana Acsová
12.02.06,08:51
Ja len uvádzam to, ako nás usmerňovali na DÚ, že keďže nemáme výnosy, nemôžeme vykázať stratu. Nechcem nikoho zavádzať, ale keď som DP prerobila podľa toho ako bolo povedané na DÚ, tak mi to potom zobrali.Tiež je však potrebné povedať, že pri vyčísľovaní daňového základu sa vychádza z účtovného hospodárskeho výsledku ... a ďalšie riešenia už len nadväzujú na túto skutočnosť.
kaktusy
12.02.06,08:55
Tiež je však potrebné povedať, že pri vyčísľovaní daňového základu sa vychádza z účtovného hospodárskeho výsledku ... a ďalšie riešenia už len nadväzujú na túto skutočnosť.

a ešte som zabudla dodať, že s.r.o. vznikla v decembri;)
evina
12.02.06,08:55
Ja len uvádzam to, ako nás usmerňovali na DÚ, že keďže nemáme výnosy, nemôžeme vykázať stratu. Nechcem nikoho zavádzať, ale keď som DP prerobila podľa toho ako bolo povedané na DÚ, tak mi to potom zobrali.

Takéto vyjadrenia DÚ ma z profesionálneho hľadiska veľmi mrzia :mee:
evina
12.02.06,08:59
a ešte som zabudla dodať, že s.r.o. vznikla v decembri;)

Bez ohľadu na to,že vznikla v decembri, platí, čo napísala AVO.
Jana Acsová
12.02.06,09:00
a ešte som zabudla dodať, že s.r.o. vznikla v decembri;)Nič to nemení na skutočnosti, že účtovná jednotka má zaúčtovať všetky účtovné prípady, ktoré sa týkajú účtovného obdobia, za ktoré zostavuje účtovnú závierku. Účtovná jednotka je povinná premietnuť do účtovníctva všetky známe skutočnosti v časovej a vecnej súvislosti s účtovným obdobím.
kira
04.09.06,15:44
Ak bol zriadený účet novej sro vkladom 500 sk jedným zo spoločníkov, mám to účtovať ako pôžičku účet 365 a pokladňou vrátiť?
sro vznik 1.7.
bank. výpis 13.6. 500,- založenie
18.6. splatenie ZI
20.6. poplatky
úrok
Lila
05.09.06,05:51
Áno. Ide o záväzok voči spoločníkovi.