karol100
04.05.12,10:35
Dobrý deň,
rád by som požiadal o radu, či je možný súbeh živnosti a dôchodku.Karol
veronikasad
04.05.12,08:39
Dobrý deň,
rád by som požiadal o radu, či je možný súbeh živnosti a dôchodku.Karol
Akého dôchodku ? Dôchodca je povinne poistený v SP ako živnostník ?
Economic
06.05.12,06:07
Ja riešim teraz jeden podobný problém. Mám klienta, ktorý ide do dôchodku a robil dlhé roky na živnosť a má ešte veľa obchodných aktivít. Ideme urobiť eseročku na pokračovanie činnosti, zdá sa mi to pre neho výhodnejšie ako pokračovať v živnosti. Aj jeho zamestnanci prejdú do novej sro a všetko bude pokračovať.
KEJKA
06.05.12,06:45
áno, je problém pri vstupe do dôchodku bez ukončenia SZČO.
Mala som aj zamestnanie aj príjem ako SZČO. Vypočítali mi dôchodok len zo zamestnania, s tým, že pokiaľ budem mať príjem ako SZČO, tak sa to riešiť nebude. TAkže som sa s nimi "naťahovala", trikrát to prerábali, kým to ako tak dotiahli do konca.
riešenie ukončiť SZČO a pokračovať v sro je dobré riešenie. Nie z dôvodu zákazu súbehu, ale aby tety na úrade nemali problém vypočítať dôchodok.
veronikasad
06.05.12,06:53
áno, je problém pri vstupe do dôchodku bez ukončenia SZČO.
Mala som aj zamestnanie aj príjem ako SZČO. Vypočítali mi dôchodok len zo zamestnania, s tým, že pokiaľ budem mať príjem ako SZČO, tak sa to riešiť nebude. TAkže som sa s nimi "naťahovala", trikrát to prerábali, kým to ako tak dotiahli do konca.
riešenie ukončiť SZČO a pokračovať v sro je dobré riešenie. Nie z dôvodu zákazu súbehu, ale aby tety na úrade nemali problém vypočítať dôchodok.
Kejka, mám tomu rozumieť tak, že pokial je povinne poistená SZČO v súbehu so zamestnaním a činnosť SZČO pred uplatnením nároku na dôchodok neukončí, obdobie SZČO mu pri výpočte SD nezohladnia ? (až po ukončení činnosti SZČO urobia prepočet dôchodku )?
KEJKA
06.05.12,08:12
ja som to mala také divoké. Síce nie ako STZČO, ale podnikanie na základe licencie - podľa osobitných predpisov a bol s tým problém. Reklamovala som výpočet, až v týchto posledných týždňoch to doriešili. Medzičasom som však ukončila podnikanie ako SZČO, dala som do SP čestné prehlásenie, takže mi dôchodok súčasne aj prepočítali. Nič netvrdím, len upozorňujem.
karol100
09.05.12,17:21
Akého dôchodku ? Dôchodca je povinne poistený v SP ako živnostník ?

starobný dôchodok a je poistený v SP
Economic
10.05.12,04:29
Nie je výhodnejšia forma podnikania pre dôchodcu sro a nemusí sa trápiť čo s odvodmi ?
veronikasad
10.05.12,05:52
starobný dôchodok a je poistený v SP
Je možný súbeh poberania starobného dôchodku a podnikania (pokial neide o predčasný starobný dôchodok). Ak však bol poberatelom SD k 1.1.2012, v roku 2012 nebude mať nárok na uplatnenie nezd.časti základu dane, resp. len rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom.
SD neplatí odvody na invalidné poistenie do SP.
KEJKA
10.05.12,07:26
Nie je výhodnejšia forma podnikania pre dôchodcu sro a nemusí sa trápiť čo s odvodmi ?
určite je to výhodnejšie - zdieľam tento názor.
veronikasad
10.05.12,07:52
určite je to výhodnejšie - zdieľam tento názor.
nebudú náklady na založenie s.r.o. + náklady na vedenie účtovníctva vyššie ako odvody dôchodcu ? (dôchodca už neplatí odvody do ZP z minima a do SP neplatí inv.poistenie). Navyše, ak z každej vyplatenej odmeny s.r.o. odvody platiť bude tiež.
KEJKA
10.05.12,07:53
ale bude platiť na základe skutočného príjmu, od toho aj závisí konečné určenie výhodnosti, či nevýhodnosti.
veronikasad
10.05.12,07:55
ale bude platiť na základe skutočného príjmu, od toho aj závisí konečné určenie výhodnosti, či nevýhodnosti.
Každý prípad treba posudzovať individuálne, preto moja reakcia na tvoj názor "určite to bude výhodnejšie"
KEJKA
10.05.12,07:58
no ja stále tvrdím, že to bude výhodnejšie, lebo sro platí iba DPPO, odvody neplatí.
akékoľvek odvody sú nielen náklad, ale aj cash-výdaj, ktorý zvyšuje celkové zaťaženie.
Tobôž ak sa nedá uplatniť nezdaniteľná suma - toto je jediný dôvod v prospech SZČO - ale aj ten sa dá riešiť v rámci sro.
veronikasad
10.05.12,08:03
no ja stále tvrdím, že to bude výhodnejšie, lebo sro platí iba DPPO, odvody neplatí.
akékoľvek odvody sú nielen náklad, ale aj cash-výdaj, ktorý zvyšuje celkové zaťaženie.
Tobôž ak sa nedá uplatniť nezdaniteľná suma - toto je jediný dôvod v prospech SZČO - ale aj ten sa dá riešiť v rámci sro.
Kejka, spoločník jednoosobovej s.r.o.-čky sa nepozerá na to, či odvody platí s.r.o.-čka alebo on sám. Ide o celkové daňové a odvodové zaťaženie. A v tom sa budem s tebou "sporiť" či sú nižšie prevádzkové náklady s.r.o. ako poistné platené živnostníkom (dôchodcom). A to je naozaj individuálne, závisí od rozsahu podnikania ...