kontessa
04.05.12,10:47
Uzatvorila som zmluvu o súkromnej pôžičke so súkromnou osobou , ďalej len veriteľom, ktorý sa zaviazal po obdržaní zmluvy vyplatiť túto pôžičku do 3dní. Čakala som 4 mesiace, ale keďže veriteľ sústavne prekladal termíny, ktorými odôvodňoval svoju pracovnú vyťaženosť, zahraničný pobyt, nakoniec som od zmluvy odstúpila. Chcela by som vedieť, či mám v tomto smere možnosť žiadať alikvótnu náhradu,prípadne či by som mohla podať súdne napadnutie zmluvy, keďže z mojej strany k žiadnemu pochybeniu nedošlo. Ako postupovať v danom prípade ?
Mária27
04.05.12,09:49
občiansky zákonník

Omeškanie veriteľa
§ 522
Veriteľ je v omeškaní, ak neprijal riadne ponúknuté plnenie alebo neposkytol v čase plnenia súčinnosť potrebnú na splnenie dlhu. V takých prípadoch je veriteľ najmä povinný nahradiť dlžníkovi náklady, ktoré mu tým vznikli. Ďalej naňho prechádza nebezpečenstvo náhodnej skazy veci. Okrem toho je dlžník oprávnený žiadať od veriteľa náhradu iných škod spôsobených mu omeškaním, ak možno veriteľovi pripočítať zavinenie.
§ 523
Za čas veriteľovho omeškania nie je dlžník povinný platiť úroky.
mattto
04.05.12,11:00
občiansky zákonník

Omeškanie veriteľa
§ 522


Veriteľ je v omeškaní, ak neprijal riadne ponúknuté plnenie alebo neposkytol v čase plnenia súčinnosť potrebnú na splnenie dlhu. V takých prípadoch je veriteľ najmä povinný nahradiť dlžníkovi náklady, ktoré mu tým vznikli. Ďalej naňho prechádza nebezpečenstvo náhodnej skazy veci. Okrem toho je dlžník oprávnený žiadať od veriteľa náhradu iných škod spôsobených mu omeškaním, ak možno veriteľovi pripočítať zavinenie.
§ 523


Za čas veriteľovho omeškania nie je dlžník povinný platiť úroky.

treba čítať poriadne, nejde o omeškanie veriteľa pri neprijatí plnenia. Veriteľ zadávateľke neposkytol pôžičku, k čomu sa v zmluve zaviazal. Takto som to aspoň pochopil ja.

pre zadávateľku: odstúpením zmluvy táto zaniká od počiatku a zmluvné strany sú povinné si vzájomné vrátiť poskytnuté plnenia. Na alikvotnú časť nemáš nárok, max. môžeš požadovať náhradu škody, ak ti vznikla - to je na samostatné vlákno