sova*
04.05.12,12:29
FO nepodnikateľ prenájíma sro nehnutelnosť, kt. rekonštruuje. Je možné do výdavkov zahrnúť aj výdavky na rekonštrukciu, kt. bude ukončená a skolaudovaná až v nasledujúcom zdaňovacom období? Ďakujem.
zamborskyjan
04.05.12,10:41
Záleží podľa nájomnej zmluvy, či v zmluve je zakotvené aj možnosť rekonštrukcie, samozrejme na náklady sro.
sova*
04.05.12,10:57
ale ja riesim prave FO, ktora nehnutelnost prenajima..cize ma prijmy z prenajmu, a ake vydavky k nim uznat v suvislosti s rekonstrukciou?
zamborskyjan
04.05.12,11:46
ale ja riesim prave FO, ktora nehnutelnost prenajima..cize ma prijmy z prenajmu, a ake vydavky k nim uznat v suvislosti s rekonstrukciou?

Vy ako FO nepodnikateľ si môžte svoje náklady premietnúť do výšky nájomného, to že zvýšite nájomné sro alikvotne , podľa toho, aké budete mať náklady tom v ktorom roku.
JankaO
04.05.12,12:06
Výdavky na rekonštrukciu nie sú VODZ, ale vstupujú do ceny nehnuteľnosti.
sova*
04.05.12,12:07
to mi je jasne....lenze FO nepodnikatel nechce zvysovat najomne, chce si uplatnit vydavky na rekonstrukciu, je toto mozne? Niekde som citala ze ak zaradi rekonstrukciu do obchodneho majetku moze odpisovat. Ale moze FO nepodnikatel nieco zaradit do obchodneho majetku a odpisovat? ako?
babi2
04.05.12,12:12
to mi je jasne....lenze FO nepodnikatel nechce zvysovat najomne, chce si uplatnit vydavky na rekonstrukciu, je toto mozne? Niekde som citala ze ak zaradi rekonstrukciu do obchodneho majetku moze odpisovat. Ale moze FO nepodnikatel nieco zaradit do obchodneho majetku a odpisovat? ako?
je tu o tejto problematike popísané dosť, treba trošku hľadať, napr. aj tu
http://www.porada.sk/t155905-skutocne-vydavky-ne-zaradenie-bytu-do-obchodeho-majetku.html
JankaO
04.05.12,12:14
Niekde som citala ze ak zaradi rekonstrukciu do obchodneho majetku moze odpisovat. Ale moze FO nepodnikatel nieco zaradit do obchodneho majetku a odpisovat? ako?
Môže odpisovať, zákon o DzP hovorí o daňovníkoch...
sova*
05.05.12,16:40
Ak daňovník robí rekonštrukciu domu, čiže môže zaradiť dom do obchodného majetku, a zacat odpisovat, ak bude rekonstrukcia skoncena, zacat odpisovat aj ju, spravne som to pochopila? Ale ako zacat odpisovat dom, napr. dom vlastnia uz 5 rokov, a teraz ho chcu zaradit do obchodneho majetku, je potrebne zacat odpisovat ako v 6.roku, alebo od zaciatku?