Peter N.
04.05.12,22:15
Zdravim skusenych stavbarov! Prave som kupil pozemok a chystam sa stavat mont. dom. Firma mi momentlane pripravuje projekty inz. sieti, projekt domu uz je. Ja by som si vsak co najrychlejsie chcel spravit pripojky, teda dotiahnut ich na pozemok. Vsetko je pri ceste pri pozemku, voda, telekom je vedla a plyn, elektrina na druhej strane cesty. Budem robit vrt pod cestu.
Potreboval by som poradit:
1. co k zacatiu vrtu a spraveniu tychto troch pripojek treba
2. ako to dosiahnut co najrychlejsie
3. su k tomu treba povolenia, ktore su sucastou stavebneho povolenia k domu? (SP mi totiz vybavuje firma)
4. co mozem robit aj bez povoleni, resp. dat ich dodatocne?

Vopred dakujem!
draik
04.05.12,21:56
Na siete potrebujete stavebné povolenie (teda projekt) a v prípade elektriny pri osadení elektromera aj revíziu. Vzhľadom k potrebe povolenia sa to často robí spoločne s povolením na stavbu domu. Úplne na začiatku sa musíte obrátiť na správcov sietí a požiadať o podmienky pripojenia. Ak ste tak neurobili pred kúpou pozemku, tak pevne verím, že sa nezaradíte medzi nešťastníkov, ktorých rozvodný podnik nechcel pripojiť (alebo len so slabým ističom) skrz nedostatočnej kapacity vedenia.
Peter N.
05.05.12,14:21
V elektrárňach som už bol, s pripojením problém našťastie nie je :-)
Takže, ak som Vás správne pochopil spomínané kroky sú súčasťou stavebného povolenia?
Neviete koľko sa platí za vytýčenie sietí? Voda, el., plyn?
Vďaka
mendo933
05.05.12,16:52
V elektrárňach som už bol, s pripojením problém našťastie nie je :-)
Takže, ak som Vás správne pochopil spomínané kroky sú súčasťou stavebného povolenia?
Neviete koľko sa platí za vytýčenie sietí? Voda, el., plyn?
Vďaka
Ano,napojenie na IS je sucasou SP. Projektant pri osadeni domu na pozemok riesi v projekte aj napojenie na IS.
Vytycenie IS je invidualne , voda zalezi kto je vlastnik, ak obec tak si uctuje inak ako napr. neake okresne vodarne. Telekom a SPP si uctuju aj dopravu takze zavisi ako si vzdialeny, este si uctuju aj cas, ktory stravia a zapocutaju ti aj sprej ,ktorym ti vyznacia. Elektriku tiez zavisi v akej lokalite si.
Takze 10-50€ za odvetvie cca.
jahoszmsk
12.07.12,16:35
mimotemy neviem či vhodná téma, no inú som nenašiel.

chcem sa spýtať, ak sa plánujem pripojiť na jestvujúci obecný vodovod, asi je v hĺbke 150cm, príde mi ryhu kopať minibager, ako mám postupovať, ak chcem zároveň do ryhy osadiť aj odpadovú rúru DN125, aj keď je obecná kanalizácia naplánovaná o cca 3 roky? akože do akej hĺbky odpad, do akej hĺbky tú čiernu hadicu na vodu, či potrebujem odpad a vodu podsypať nejakým pieskom a tak.
neviem totiž nikde zistiť v akej hĺbke môže byť taká obecná kanalizácia, no chcem tam rúry položiť naraz, nech nemusím o 3 roky alebo aj skvôr zasa rozkopávať celý dvor. odpadová rúra by končila cca 2 metre od plánovanej kanalizácie, to by som potom vykopal a pripojil. vďaka za názor a hlavne za rady.
draik
12.07.12,17:13
Určite nie príliš hlboko, inak by ste sa nenapojili do spádu. K vode by ste mali mať vodomernú šachtu, kam pôjde vodomer. Do tejto šachty kanalizáciu viesť nesmiete. Oficiálne sú potrebné odstupy v ryhe aj medzi kanalizáciou a a vodou, ale často sa dáva naspodok kanalizácia a na to voda. Obsypte pieskom, najmä ak máte kamenistú pôdu. Nejakých 40 cm nad rúrami nezabudnite dať výstražnú fóliu (igelit).
jahoszmsk
12.07.12,17:23
no vodomerna sachta je pri dome urobena uz davnejsie, je tam aj vodomer, len to nie je je zapojene do domu, treba kopat cca 40 metrov.
rozumiem, že by odpad nemal byt prilis hlboko, len tiez voda by nemala byt prilis vysoko...