jan496
05.05.12,09:12
Robil som v Taliansku a zamestnávateľ mi povedal, že výplatu dostanem až 2 mesiace pozadu, čiže v marci som robil a za marec dostanem až v júni výplatu. Je toto normálne? Je to korektná firma? Môže sa takto robiť v Taliansku? Myslím, či je pre toto uzákonená výnimka, že až keď sa urobí zákazka, až potom dostanú zamestnanci výplatu, keď môjmu zamestnávateĺovi vyplatí jeho dodávateľ peniaze za služby.
pepsikova
05.05.12,07:46
..no, košer to nebude..ale ak máš pracovnú zmluvu, tam by si mal mať uvedený výplatný termín..teba nemusí zaujímať, kde zamestnávateľ vezme peniaze, výplata je u nás jeden krát mesačne a tú by si mal dostať...ak sa zamestnávateľ s talianskou firmou dohodol inak, mal ti to oznámiť,ale ty výplatu musíš dostať za každý mesiac...jedine ak by si robil bez zmluvy o práci v zahraničí...na každej zmluve by malo byť napísané, kde bude zamestnanec pracovať a akú prácu bude vykonávať...a kedy za to dostane výplatu..
jan496
05.05.12,09:59
A ako je to v Taliansku neviete, ako je to v zákonníku práce, či sa môže dávať výplata až o dva mesiace pozadu zo zákona? Nebudú mať potiaže keby som ich udal na Taliansky inšpektorát práce?
pepsikova
05.05.12,12:20
A ako je to v Taliansku neviete, ako je to v zákonníku práce, či sa môže dávať výplata až o dva mesiace pozadu zo zákona? Nebudú mať potiaže keby som ich udal na Taliansky inšpektorát práce?..

..záleží na tom, s kým máš pracovnú zmluvu, teda či je firma slovenská a svojich zamestnancov posiela pracovať do Talianska,alebo pracuješ pre taliansku firmu..tá, tak isto ako slovenská,pokiaľ ti dá pracovnú zmluvu, musí ti dať aj nejaké podmienky a jednou z nich je aj pláca a výplatný termín...ale nemyslím, žeby taliani boli takí tolerantní a mali dvojmesačnú výplatnú lehotu...
jan496
05.05.12,12:31
Je to talianska firma
misoft
05.05.12,12:33
mimotemy Šak Berlusconi potrebuje na mladé mäsko, tak posielajú jemu.
lujza.j
05.05.12,12:35
..

..záleží na tom, s kým máš pracovnú zmluvu, teda či je firma slovenská a svojich zamestnancov posiela pracovať do Talianska,alebo pracuješ pre taliansku firmu..tá, tak isto ako slovenská,pokiaľ ti dá pracovnú zmluvu, musí ti dať aj nejaké podmienky a jednou z nich je aj pláca a výplatný termín...ale nemyslím, žeby taliani boli takí tolerantní a mali dvojmesačnú výplatnú lehotu...
možnože žiadnu a zas len niekto "natiahol" Slovákov.... je to maxi neseriózne, že odmakáš a nezaplatia.....neviem či by som pre nich dalej pracovala....príde jún a čo si zase vymyslia....ked prídeš do obchodu a zaplatíš tiež chceš chleba hned a nie o týždeň....treba zvážiť čo dalej......
pepsikova
05.05.12,12:58
..aj s talianskou firmou by si mal mať zmluvu..či ako tam pracuješ?..len tak,z nedostatku inej aktívnej činnosti?..ak nemáš zmluvu, svoje peniaze nikdy neuvidíš...môžeš napísať, kam len chceš...a na čierno pracovať nesmieš, ibaže firmám je to jedno, oni majú svoje tiene, ktoré ich upozornia, kedy im príde kontrola zamestnancov...
Economic
06.05.12,06:16
..aj s talianskou firmou by si mal mať zmluvu..či ako tam pracuješ?..len tak,z nedostatku inej aktívnej činnosti?..ak nemáš zmluvu, svoje peniaze nikdy neuvidíš...môžeš napísať, kam len chceš...a na čierno pracovať nesmieš, ibaže firmám je to jedno, oni majú svoje tiene, ktoré ich upozornia, kedy im príde kontrola zamestnancov...

Určite súhlasím, že by si mal mať uzavretú pracovnú zmluvu. V opačnom prípade okrem toho, že robíš úplne na čierno, nárok na vyplatenie mzdy nemáš ako preukázať a nárokovať si, nemáš vykryté ani zdravotné ani sociálne poistenie. A boh ťa ochraňuj, aby sa nebodaj niečo stalo.... Možno sa o ten taliansky zákonník práce treba zaujímať pred podpísaním zmluvy, resp. pred tým, než tam začneš pracovať.
avalik
06.05.12,07:00
Životné a pracovné podmienky v Taliansku (http://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienky-v-taliansku-5-1.html#x2_3) - ale aj v ostatnych krajinach EU