dorwin
11.02.06,21:30
Ahojte,

mam prijmy podla par. 5 aj 6 (6 je zanedbatelna polozka)
ako je to v tomto pripade s preddavkami? (zo zivnosti mam uctovny zisk 3300sk)

Ide mi o to, ze uctovny soft kros mi zratal v danovom priznani na strane 8 riadok 101 ("dan na ucely platenia preddavkov na dan") sumu 32516. Lenze mam ju tam vobec uviest, ked preddavky plati zamestnavatel? prijem zo zivnosti mam maly a gro prijmu je z paragrafu 5.
ine prijmy nemam

dakujem za rady
STRELEC
11.02.06,20:38
Ahojte,

mam prijmy podla par. 5 aj 6 (6 je zanedbatelna polozka)
ako je to v tomto pripade s preddavkami? (zo zivnosti mam uctovny zisk 3300sk)

Ide mi o to, ze uctovny soft kros mi zratal v danovom priznani na strane 8 riadok 101 ("dan na ucely platenia preddavkov na dan") sumu 32516. Lenze mam ju tam vobec uviest, ked preddavky plati zamestnavatel? prijem zo zivnosti mam maly a gro prijmu je z paragrafu 5.
ine prijmy nemam

dakujem za rady
Možno to nie je chyba softvéru. Možno živnosť nebola prevádzkovaná celý rok, ale len časť roka. "Účtovný zisk 3300.-Sk" je rozdiel medzi príjmami a výdavkami pravdepodobne?
dorwin
11.02.06,20:40
Možno to nie je chyba softvéru. Možno živnosť nebola prevádzkovaná celý rok, ale len časť roka. "Účtovný zisk 3300.-Sk" je rozdiel medzi príjmami a výdavkami pravdepodobne?

Ano je to rozdiel medzi prijmamy a vydavkami. Zivnost som prevadzkoval cely rok. paralelne k full-time zamestnaniu
dorwin
11.02.06,20:45
Možno to nie je chyba softvéru. Možno živnosť nebola prevádzkovaná celý rok, ale len časť roka. "Účtovný zisk 3300.-Sk" je rozdiel medzi príjmami a výdavkami pravdepodobne?

nasiel som toto:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=179018&postcount=2

a to bude zrejme aj odpoved na moju otazku.

dakujem
STRELEC
11.02.06,20:49
Preddavková povinnosť tu FO nevzniká. Bolo by ale zaujímavé zistiť prečo softvér ponúka preddavky. KROS poznám len povrchne, možno sa s tým niekto už "stretol" a dá na to odpoveď..
evina
11.02.06,20:53
Áno nick, ktorý si uviedol hovorí o spôsobe platenia preddavkov v prípade súbehu §§ 5 a 6. Pre posúdenie povinnosti platenia preddavkov je však rozhodujúca výška dane a nie ČZD a síce: platia sa v prípade ak je daňová povinnosť 20 000 a vyššie, čo neviem, či v Tvojom prípade je tomu tak..:

1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 20 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.
STRELEC
11.02.06,21:00
Áno nick, ktorý si uviedol hovorí o spôsobe platenia preddavkov v prípade súbehu §§ 5 a 6. Pre posúdenie povinnosti platenia preddavkov je však rozhodujúca výška dane a nie ČZD a síce: platia sa v prípade ak je daňová povinnosť 20 000 a vyššie, čo neviem, či v Tvojom prípade je tomu tak..
Ak podľa §34 ods. 10) ZDP o platení preddavkov je čiastkový základ dane zo závislej činnosti vyšší ako 50% celkového základu dane - neplatia sa preddavky vôbec. Pri súbehu §5 a §6 je zaujímavý podiel čiastkových základov dane. V tomto prípade predpokladám, že čiastkový základ dane zo závislej činnosti pri celoročnej práci by mal byť vyšší ako 3.301.-Sk a te
da povinnosť platiť preddavky nevznikne.

Už som si prečítal aj link. Nemusel som "dupľovať".:)
evina
11.02.06,21:06
Ak podľa §34 ods. 10) ZDP o platení preddavkov je čiastkový základ dane zo závislej činnosti vyšší ako 50% celkového základu dane - neplatia sa preddavky vôbec. Pri súbehu §5 a §6 je zaujímavý podiel čiastkových základov dane. V tomto prípade predpokladám, že čiastkový základ dane zo závislej činnosti pri celoročnej práci by mal byť vyšší ako 3.301.-Sk a teda povinnosť platiť preddavky nevznikne.
Peter je to jasné, len som to chcela napísať, nakoľko zadávateľ otázky uvažoval s ČZD, aby jasne videl z čoho sa počítajú preddavky. Tú sumu mu tam soft dal asi práve preto, že tú povinnosť má vyššiu ako 20 000 a predpokladám, že soft nevie rozlíšiť ten 50% podiel a viac. Presná citácia §, o ktorých píšeš je v nicku vyššie čo zadávateľ uvádza ..
dorwin
11.02.06,21:35
Peter je to jasné, len som to chcela napísať, nakoľko zadávateľ otázky uvažoval s ČZD, aby jasne videl z čoho sa počítajú preddavky. Tú sumu mu tam soft dal asi práve preto, že tú povinnosť má vyššiu ako 20 000 a predpokladám, že soft nevie rozlíšiť ten 50% podiel a viac. Presná citácia §, o ktorých píšeš je v nicku vyššie čo zadávateľ uvádza ..

no percentualne je to tak, ze z celkoveho zakladu dane tvori 98.9% ciastkovy zaklad dane podla par.5 a zvysne 1.1% je prijem podla paragrafu 6

inac pekne dakujem za Vas cas :)
dorwin
11.02.06,21:37
no percentualne je to tak, ze z celkoveho zakladu dane tvori 98.9% ciastkovy zaklad dane podla par.5 a zvysne 1.1% je prijem podla paragrafu 6

inac pekne dakujem za Vas cas :)

ten kros to ale asi fakt dava zle... uz vlani to tam daval (a mal som 0sk podla paragrafu 6)
STRELEC
11.02.06,21:50
ten kros to ale asi fakt dava zle... uz vlani to tam daval (a mal som 0sk podla paragrafu 6)Softvér vždy beriem ako inteligentnú kalkulačku, ktorá poskytne rôzne súčtové výstupy a prehľady, ale vždy je to len pomôcka - podklad.
Ďakujem za ďakujem - to človeka vždy poteší! Aj bodík.
dorwin
11.02.06,22:01
Preddavková povinnosť tu FO nevzniká. Bolo by ale zaujímavé zistiť prečo softvér ponúka preddavky. KROS poznám len povrchne, možno sa s tým niekto už "stretol" a dá na to odpoveď..

Inac ja osobne kros nepouzivam (ale pohodu) kros mam na to, ze mi pekne spocita vsetky polozky danoveho priznania. ale zda sa , ze niekedy je az moc iniciativny ;)
evina
11.02.06,23:02
Inac ja osobne kros nepouzivam (ale pohodu) kros mam na to, ze mi pekne spocita vsetky polozky danoveho priznania. ale zda sa , ze niekedy je az moc iniciativny ;)

Ak ide len o DP skús pre zaujímavosť na stránke www.drsr.sk vpravo máš vyplnenie tlačív na internete, je tam tlačivo pre FO a súčtové riadky sa vyznačia oranžovo, ak na ne klikneš 2x vysvieti Ti správne sumy. Porovnaj a uvidíš, či je tam múdrejší soft :):)