recool
11.02.06,22:54
Dobry vecer Poradaci ... mozem sa prosim opytat. Ak sa chystam nakupovat zo zahranicia tovar [konkretne software] na zahranicnu fakturu - bez DPH - nakolko zahr. firma bude platcom DPH a ja tiez ... a budem dalej dodavat obchodnikom na SK v cene kde zahrniem aj 19% DPH ... ako to mozem zaratat v JÚ ? a moze nastat pri tom komplikacie pri danovom priznani k DPHcke kde som budem platca stvrtrocne? Alebo je lepsie nakupovat na slovenske faktury? .. tam budem musiet zaratat teda 19% DPH na vstupe a 19% na vystupe. Nakolko mam moznost od tej firmy brat software bud bez DPH [zahr. faktura s prepoctom na SK] alebo s DPH [sk fa]. Poradte prosim ako by bolo najlepsie postupovat pri JÚ a stvrtrocnych priznaniach k DPHcke. Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
liba2
12.02.06,10:53
Dobry vecer Poradaci ... mozem sa prosim opytat. Ak sa chystam nakupovat zo zahranicia tovar [konkretne software] na zahranicnu fakturu - bez DPH - nakolko zahr. firma bude platcom DPH a ja tiez ... a budem dalej dodavat obchodnikom na SK v cene kde zahrniem aj 19% DPH ... ako to mozem zaratat v JÚ ? a moze nastat pri tom komplikacie pri danovom priznani k DPHcke kde som budem platca stvrtrocne? Alebo je lepsie nakupovat na slovenske faktury? .. tam budem musiet zaratat teda 19% DPH na vstupe a 19% na vystupe. Nakolko mam moznost od tej firmy brat software bud bez DPH [zahr. faktura s prepoctom na SK] alebo s DPH [sk fa]. Poradte prosim ako by bolo najlepsie postupovat pri JÚ a stvrtrocnych priznaniach k DPHcke. Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.
- Byť platiteľom DPH mesačne alebo štvrťročne má vplyv len na interval platenia dane alebo vrátenia prípadného nadmerného odpočtu; na obchodnú činnosť a na účtovníctvo to vplyv nemá.
- Nepoznáme slovenské fa alebo zahraničné fa. Len faktúry.
Ak sa softvér obstará zo zahraničia, treba urobiť tzv. samozdanenie = vypočítať 19% daň a uviesť v daň. priznaní na r. 10 a 15; základ dane na r.9.
Ak sa softvér obstará od slov. dodávateľa, bude na fa suma DPH vypočítaná a táto sa uvedie do daň.priznania na r.14.
Pri predaji softvéru SK odberateľovi - sa daň uvedie na r. 2 a základ dane na r. 3.
Ak ide o ten istý sortiment - nakupovať treba od firmy, ktorá ponúka za nižšiu cenu (bez DPH) :) .
recool
12.02.06,13:53
dakujem za rady :)
ALBO
12.02.06,15:28
Dobry vecer Poradaci ... mozem sa prosim opytat. Ak sa chystam nakupovat zo zahranicia tovar [konkretne software] na zahranicnu fakturu - bez DPH - nakolko zahr. firma bude platcom DPH a ja tiez ... a budem dalej dodavat obchodnikom na SK v cene kde zahrniem aj 19% DPH ... ako to mozem zaratat v JÚ ? a moze nastat pri tom komplikacie pri danovom priznani k DPHcke kde som budem platca stvrtrocne? Alebo je lepsie nakupovat na slovenske faktury? .. tam budem musiet zaratat teda 19% DPH na vstupe a 19% na vystupe. Nakolko mam moznost od tej firmy brat software bud bez DPH [zahr. faktura s prepoctom na SK] alebo s DPH [sk fa]. Poradte prosim ako by bolo najlepsie postupovat pri JÚ a stvrtrocnych priznaniach k DPHcke. Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.

súhlasím s odpoveďou od liba 2, ktorá je nasmerovaná na softvér´=služba=prevod práv. Len mi nie je jasné , prečo vy píšete SW´=tovar.Ak by to bol naozaj tovar, máte len iné riadky pre samozdanenie pri dovoze+intrastat.Inak princíp zdanenia rovnaký.
recool
12.02.06,19:22
Hmm ... pisem tovar ... lebo to je v podstate ako fyzicky CDcko. Alebo to mam brat stale ako software?
Darina1234
03.07.07,18:56
Prosím ako je to, ked nie som platcom DPH a chcela by som nakupovať tovar z Čiech - teda zo zahraničia?
Kazu
04.07.07,14:39
Tovar nakupuješ v Česku aj s ich DPH.
Jana Acsová
04.07.07,14:43
Prosím ako je to, ked nie som platcom DPH a chcela by som nakupovať tovar z Čiech - teda zo zahraničia?Platí limit 420 tis. Sk.

§ 7 ZDPH
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.