ricco24
06.05.12,09:35
Dobrý deň,
dával som si preskúmať moje aktuálne zmluvy účtovníkovi či sa musím registrovať na DU. Odpísal mi nasledovné

ide o podnikanie podľa osobitných predpisov, treba sa registrovať na DU ako autor podľa osobitných predpisov, konkrétne podľa §6, odsek 2a)

Chcem sa spýtať či neviete ktorý zákon mal na mysli. Spomínaný §6 som hľadal v zákonníku práce, živnostenskom zákonníku no žiadny odsek 2a som nenašiel.

//EDIT: Pracujem ako programátor na autorskú zmluvu.

Ďakujem
veronikasad
06.05.12,07:41
Zákon o dani z príjmov

§ 6
Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2012-a.html#hore)

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,
ricco24
06.05.12,07:59
Ďakujem, takže ak môj príjem podlieha tomuto paragrafu musím sa na DU registrovať ako živnostník ?
Ak áno viete ma prosím odkázať niekam kde by som si vedel naštudovať či si mám registrovať volnú alebo nejakú špecifikú živnosť ?
KEJKA
06.05.12,08:03
registruješ sa podľa mňa ako autor, teda bez živnostenského oprávnenia, takže najskôr by som šla na DU aj s kopiou autorskej zmluvy. Zaregistrujú ťa podľa mňa ako daňovníka-autora.
ricco24
06.05.12,08:19
registruješ sa podľa mňa ako autor, teda bez živnostenského oprávnenia, takže najskôr by som šla na DU aj s kopiou autorskej zmluvy. Zaregistrujú ťa podľa mňa ako daňovníka-autora.

Musím sa registrovať ako autor alebo sa môžem registrovať ako živnostník a vykonávať ďalej činnosť na autorskú zmluvu ? Poprípade sú nejaké veľké rozdieli v odvodoch ak sa registrujem ako daňovník-autor a keď sa registrujem ako živnostník ?
veronikasad
06.05.12,08:25
Musím sa registrovať ako autor alebo sa môžem registrovať ako živnostník a vykonávať ďalej činnosť na autorskú zmluvu ? Poprípade sú nejaké veľké rozdieli v odvodoch ak sa registrujem ako daňovník-autor a keď sa registrujem ako živnostník ?
Odkedy pracuješ na autorskú zmluvu ?
Ak budeš mať pridelené DIČ z DU, pre účely platenia preddavkov na zdr.poistenie sa považuješ za SZČO, aj keď nevlastníš živ.list. Si súčasne aj zamestnancom ?
Katy a R
06.05.12,08:27
Musím sa registrovať ako autor alebo sa môžem registrovať ako živnostník a vykonávať ďalej činnosť na autorskú zmluvu ? Poprípade sú nejaké veľké rozdieli v odvodoch ak sa registrujem ako daňovník-autor a keď sa registrujem ako živnostník ?
prídeš na DU (aj so zmluvou) a vyplníš potrebný formulár ... pre daňové (a nielen daňové) účely budeš SZČO (§6odst 2) ... iná samostatne zárobková činnosť.... ;)
veď píšeš, že nemáš ŽL .. či?
KEJKA
06.05.12,08:47
Musím sa registrovať ako autor alebo sa môžem registrovať ako živnostník a vykonávať ďalej činnosť na autorskú zmluvu ? Poprípade sú nejaké veľké rozdieli v odvodoch ak sa registrujem ako daňovník-autor a keď sa registrujem ako živnostník ?
ide o to, že živnosť "autor" neexistuje. Autorská zmluva zakladá povinnosť registrovať sa na DU, túto povinnosť preukážeš autorskou zmluvou. Ak by si ju nemal, pýtali by ŽL. Výsledok je rovnaký - budeš živnostníkom. SZČO
Katy a R
06.05.12,08:50
ide o to, že živnosť "autor" neexistuje. Autorská zmluva zakladá povinnosť registrovať sa na DU, túto povinnosť preukážeš autorskou zmluvou. Ak by si ju nemal, pýtali by ŽL. Výsledok je rovnaký - budeš živnostníkom.
.. nebude živnostníkom! - ale samostatne zárobkovo činnou osobou;) (podľa autorského zákona)
KEJKA
06.05.12,09:38
.. nebude živnostníkom! - ale samostatne zárobkovo činnou osobou;) (podľa autorského zákona)
áno, je to presnejšie, upravujem príspevok
Slovo "živnostník" som použila účelovo vzhľadom na zadanie a ukľudnenie zadávateľa.
ricco24
06.05.12,10:01
áno, je to presnejšie, upravujem príspevok
Slovo "živnostník" som použila účelovo vzhľadom na zadanie a ukľudnenie zadávateľa.

Teraz som z toho trochu zmätený. Aký je teda rozdiel medzi autorom a živnostníkom ?
veronikasad
06.05.12,10:22
Teraz som z toho trochu zmätený. Aký je teda rozdiel medzi autorom a živnostníkom ?
autor nevlastní živnostenský list. Autor aj živnostník sa registrujú na DU, ktorý im pridelí DIČ. Pre účely registrácie v zdr.poisťovni sa obidvaja považujú za SZČO.
ricco24
06.05.12,10:43
Z toho mi vyplýva že autor aj živnostník majú vzhľadom na DU a zdr.poisťovňu rovnaké povinnosti.
Keďže som študent boli by odvody do zdr.poisťovne poprípade do soc.poisťovne rovnaké v prípade autora aj živnostníka ?

Ako rozdiel zatiaľ vydím to že autor môže poskytovať len svoje služby niekomu na základe autorskej zmluvy. Kdežto živnostník môže vystavovať faktúry, zamestnať niekoho ak potrebuje atď.

Lepšie mi potom z toho vychádza ak sa zaregistrujem ako živnostník a namiesto autorskej zmluvy budem pracovať na živnosť nie ?
ricco24
06.05.12,11:05
veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)
Chcel som Vám poslať súkromnú správu no máte ich blokované. Chcel som sa spýtať či vediete aj účtovníctvo pre živnostníkov.
Pokiaľ poskytujete takéto služby tak ma prosím kontaktujte na maily kelemen.samuel@gmail.com. Aby sme sa vedeli bližšie dohodnúť. Ďakujem.
Katy a R
06.05.12,11:26
Z toho mi vyplýva že autor aj živnostník majú vzhľadom na DU a zdr.poisťovňu rovnaké povinnosti.
Keďže som študent boli by odvody do zdr.poisťovne poprípade do soc.poisťovne rovnaké v prípade autora aj živnostníka ?

Ako rozdiel zatiaľ vydím to že autor môže poskytovať len svoje služby niekomu na základe autorskej zmluvy. Kdežto živnostník môže vystavovať faktúry, zamestnať niekoho ak potrebuje atď.
Lepšie mi potom z toho vychádza ak sa zaregistrujem ako živnostník a namiesto autorskej zmluvy budem pracovať na živnosť nie ?
ako živnostník sa môžeš registrovať len ak máš ŽL. Ak je tvoja činnosť podľa autorského zákona .. tak si iná samostatne zárokovo činná osoba. Táto činnosť nemôže byť podľa živnostenského zákona.
Ale ak tak veľmi chceš - môžeš byť živnostníkom - vyber si nejakú činnosť podľa ŽZ, choď na ŽU (budeš aj aj ;)). A na DU uvedieš obidve činnosti pri registrácii (aj živnosť, aj autorstvo)
len doplním - podľa mňa je určite lepšie, keď sa musíš riadiť čo najmenším počtom zákonov ;):confused:
ricco24
06.05.12,11:54
Podla mňa je určite lepšie, keď sa musíš riadiť čo najmenším počtom zákonov ;):confused:

To určite no podľa všetkého sa mi zdá byť živnosť lepšia ako byť registrovaný ako autor. Ako živnostník si môžem robiť aj odpisy atď.
Určite by som nerobil aj na autorskú zmluvu aj na živnosť. Ak by som si vybavil živnosť tak by som si aktuálne zmluvy u klientov zrušil a prešiel by som na prácu na živnosť.
veronikasad
06.05.12,12:05
To určite no podľa všetkého sa mi zdá byť živnosť lepšia ako byť registrovaný ako autor. Ako živnostník si môžem robiť aj odpisy atď.
Určite by som nerobil aj na autorskú zmluvu aj na živnosť. Ak by som si vybavil živnosť tak by som si aktuálne zmluvy u klientov zrušil a prešiel by som na prácu na živnosť.
Čo rozumieš pod "odpismi" ?
KEJKA
06.05.12,12:45
ked budeš registrovaný a máš postavenie SZČO, môžeš mať aj výdavky, ktoré spomínaš. Teda odpisy DM, prípadne niekoho zamestnať - hm, to neviem, ale isto sa nájdu práce - administratívne a pod.
Katy a R
06.05.12,13:49
rico - však urob, ako ti poradil tvoj účtovník - žiadny problém nemáš:). veď účtovníctvo budeš robiť ako každá SZČO .. (alebo ti ho bude robiť on:confused:). A pokiaľ viem, tak ak aj ja (obyčajná osoba) chcem niekoho zamestnať - môžem :D :confused:
.. ale ak sa ti lepšie hodí živnosť .. ;):)
Keram Spol
16.05.12,12:36
Dobry den.

Rad by som nadviazal na predchadzajucu temu.
Som zamestnany v hlavnom pracovnom pomere,
zaroven chcem na zaklade Autorskej zmluvy, chcem realizovat programatorsku cinnost.

Ake povinnosti mam voci uradom?

Vopred Vam dakujem za informaciu a pomoc.
Keram Spol
21.05.12,19:22
Vie niekto poradit? dakujem.